crystale

Starea drumurilor - loc de pus intrebari

Recommended Posts

Salut,

Pentru ca am vazut ca in topic-ul dedicat starii drumurilor nu este indicat sa se posteze intrebari si pentru ca multe dintre informatiile de acolo sunt neactualizate, cred ca ar fi oportuna crearea acestui topic dedicat.

Si pentru ca tot l-am deschis, vin si cu o intrebare - a pedalat cineva de curand pe traseul Stalpu - Clejani - Vadu Lat - Podisor - Ogrezeni? Si daca da, e recomandabil pentru cursiera?

Pai locul de pus întrebări e la topicul regional al fiecăruia. :)

În orice caz, apreciez ideea și contribuția. Sincer, singur nu am cum să mențin toate județele la zi. Topicul ăsta l-aș muta la Muntenia, sau doar postul undeva într-un tipic de Giurgiu de acolo. 

Da, m-am uitat pe street view inainte de a deschide acest topic. Dar imaginile sunt din 2012, iar in septembrie 2014 aici dariusboom scria 

• Clejani (iesire) - Vadu Lat - Bucsani: crima si pedeapsa, de evitat;

Iar cum de atunci n-am mai gasit nicio informatie nici pe forum nici pe google, n-as prea vrea sa ma aventurez cu cursiera pe acolo fara sa stiu sigur ca e soseaua buna.

Am fost anul asta cu cursiera. Pana la Clejani drumul este excelent. Dupa ce iesi din Clejani si treci pe sub podul de linie ferata drumul devine prost pana in Vadul Lat. Totusi se poate face pe cursiera, numai ca trebuie sa mergi ceva mai incet. Odata ce faci dreapta pe 412C si pana in Ogrezeni asfaltul este bun. 

A mers cineva recent pe DJ184, portiunea dintre intersectia cu A3 si Moara Vlasiei? Conform google maps (imagini din 2012) drumul trece printr-o padure si intrucat masina google nu a trecut pe acolo banuiesc ca la momentul respectiv era neasfaltat. Stiti cumva daca a fost asfaltat intre timp si/sau daca se prezinta intr-o stare acceptabila pentru a merge pe acolo cu cursiera? 

Drumul este de pamant, nu a fost asfaltat.

• Like 1

On 10/18/2016 at 6:20 PM, crystale said:

Salut,

Pentru ca am vazut ca in topic-ul dedicat starii drumurilor nu este indicat sa se posteze intrebari si pentru ca multe dintre informatiile de acolo sunt neactualizate, cred ca ar fi oportuna crearea acestui topic dedicat.

Si pentru ca tot l-am deschis, vin si cu o intrebare - a pedalat cineva de curand pe traseul Stalpu - Clejani - Vadu Lat - Podisor - Ogrezeni? Si daca da, e recomandabil pentru cursiera?

Am facut zona respectiva de foarte multe ori si drumul nu este atit de rau. Intradevar exista o portiune proasta in Vadu Lat dar nimic de speriat. De asemenea, dupa iesirea din Vadu Lat este un drum spre stinga care merge prin cimp si iese la Podisor. Drumul traverseaza cimpul si este asfalt. Eu pe asta il folosesc pentru ca evit toate javrele alea de la Gipsy Town Bucsani.
Alta faza, cind vin dinspre Stilpu evit Clejaniul si o iau prin Neajlovu-Sterea si inapoi in 61. Este mai linistit drumul si are asfalt foare bun.

Intre timp am mers si eu pe ruta Stalpu - Clejani - Vadu Lat - Podisor - Ogrezeni. Mi se pare foarte placuta (cu exceptia portiunii de 2-3km de drum mizerabil de la Vadu Lat) desi, din ce am observat de fiecare data cand am parcurs-o, ruta nu este prea populara in randul ciclistilor.

Portiunea DJ 401A dintre Potlogi si Carpenisu, care era drum de macadam, pare sa fi fost asfaltata dupa cum se vede pe Google Maps.

Poate sa confirme cineva?

On 10/18/2016 at 22:01, crystale said:

Da, m-am uitat pe street view inainte de a deschide acest topic. Dar imaginile sunt din 2012, iar in septembrie 2014 aici dariusboom scria 

Iar cum de atunci n-am mai gasit nicio informatie nici pe forum nici pe google, n-as prea vrea sa ma aventurez cu cursiera pe acolo fara sa stiu sigur ca e soseaua buna.

On 7/25/2017 at 13:45, crystale said:

Intre timp am mers si eu pe ruta Stalpu - Clejani - Vadu Lat - Podisor - Ogrezeni. Mi se pare foarte placuta (cu exceptia portiunii de 2-3km de drum mizerabil de la Vadu Lat) desi, din ce am observat de fiecare data cand am parcurs-o, ruta nu este prea populara in randul ciclistilor.

Am trecut azi cu cursiera pe la Bucsani- Vadu Lat -Clejani venind dinspre Podisor si am avut placuta surpriza sa vad ca s-a asfaltat recent DN61. Aviz amatorilor

Vorba aia, altă întrebare - știe cineva dacă DJ 101A, proiectat să lege Periș de satul Ostratu al comunei Corbeanca, a fost asfaltat sau măcar pregătit de asfaltare?

E vorba de portiunea de la km 135 - 140 in imaginea de mai jos.

37282826572_7689861d0f_h.jpg

Edited by Traveller
  • Like 1

Vorba aia, altă întrebare - știe cineva dacă DJ 101A, proiectat să lege Periș de satul Ostratu al comunei Corbeanca, a fost asfaltat sau măcar pregătit de asfaltare?
E vorba de portiunea de la km 135 - 140 in imaginea de mai jos.
Peris%20-%20Ostratu.bmp?psid=1

Poza nu apare nici în Tapatalk, nici on web, Chrome. M-am uitat nițel pe hartă unde vine, am fost prin zona, dar nu acolo, tot pe lângă... Dacă nu e graba, s-ar putea să merg la un TDS zilele astea și să văd cum e pe acolo, eventual exact unde, trasată o linie.

Am rezolvat, acum se vede poza.

Am rezolvat, acum se vede poza.
Pe acolo mă gândeam și eu. Dacă ești tare interesant, eu ies în 2 zile la un TDS, are ușor peste 100 de acasa; sper să nu ies Asolo, am impresia că e moartea pasiunii. Dacă vrei fac și poze.