crystale

Starea drumurilor - loc de pus intrebari

Recommended Posts

La care bucată te referi? Săbăreni - Gulia - DN7 era asfaltată de cîțiva ani.

Era o bucată de la Cosoba la Brezoaia care a fost decopertată și apoi lăsată așa un timp. Probabil au sperat că o să se asflateze singură.

Gulia - DN7 a fost decopertata prin aprilie sau mai si reasfaltata recent.

În atenția colegilor cursieriști - următoarele 2 drumuri comunale de pământ au fost asfaltate și sunt în stare foarte bună:

Lipia (str. Toboșari) - pod A3 - Gruiu (str. Marginei)

Balta Neagră - DC 8 - Lipia (prin pădure)

• Upvote 1
  • Haha 1

Conform celor publicate aici, la începutul lui iulie a fost asfaltat DJ 712 A, între Runcu și Rîu Alb.

Jumătatea de est, urcare din Runcu pînă în apex (cătun Iuda, limita comunală cu Rîu Alb) este parte din traseul scurt la BikeXpert Alpine Challenge (Pucioasa).

Poate cineva să confirme?

Mi-a răspuns Cătălin Sprânceană de la BikeXpert, pe instagram: au fost asfaltați primii 700 m, până la ultima casă. Acum nu mai sunt utilaje, deci până la anul probabil că așa o să rămână.

A fost cineva recent prin judetul Giurgiu pe DJ601 intre Marsa si Roata Mica? E asfaltat drumul? Dar 412C intre Obedeni si Goleasca?

Multumesc @Traveller pentru raspunsul de mai sus.

Revin cu o alta intrebare pentru cine a mai trecut recent prin zona Ilfov/Ialomita - e asfaltat drumul DC23 Grecii de jos - Micsunestii mari?

Nu, e macadam. Dar l-am putut parcurge cu hibrida cu cauciucuri de 25, uscat fiind.

Astazi, venind dinspre Brezoaia spre Cosoba, la intersectia cu DJ601E am vazut asfalt nou, precum si un panou pe care scria "Modernizare DJ151E [...] 5,495km". Intrucat ma cam grabeam spre Bucuresti nu am avut timp sa investighez. A fost cineva de curand pe bucata respectiva? Exista asfalt de acolo pana in Trestieni?

Drumul ăla are treimea nordică în Dîmbovița și 2/3 sudice în Giurgiu.

Asfaltările se fac până la limita de județ. Sunt multe cazuri în care calitatea amenajării unui drum care leagă 2 comune din județe limitrofe diferă mult între cele două (că unora le pasă, celorlalți poate nu). N-am mai fost pe el demult, de când era macadam destul de stricat.

Să vedem dacă s-o face anul ăsta.

Bun de știut!!

On 9/19/2018 at 4:52 PM, crystale said:

A fost cineva recent prin judetul Giurgiu pe DJ601 intre Marsa si Roata Mica? E asfaltat drumul? Dar 412C intre Obedeni si Goleasca?

@Crystale

Ambele portiuni mentionate au asfalt de cursiera Exista niste petice din cind in cind, nimic serios. Merg relativ des pe acolo. Roata Mica > DN61 este insa praf. Evit portiunea aia inclusiv cu gume de XC.

• Upvote 1

Stie cineva daca vreunul dintre cele drumuri dintre Lunca Mare si Brebu (Prahova) este asfaltat? Pe google maps apar doua poduri peste Doftana, aflate la distanta de 2km unul de celalalt, dar imaginile sunt din anul 2012, asa ca nu mi-e clar daca vreunul dintre cele doua drumuri e practicabil cu cursiera. Daca ar fi sa ma iau dupa Global Heatmap de pe Strava, as zice ca drumul mai sudic ar avea sanse mai mari sa fi fost asfaltat intre timp.

Cel de la sud e sigur asfaltat, tocmai ce am trecut pe acolo în primăvara asta. Se poate merge pe cursieră.

Cel de la nord, care urcă în satul Podu Cheii, nu știu dacă e asfaltat complet.

• Thanks 1

L-am făcut întotdeauna în coborâre. :P

În aceeași ordine de idei, am fost plăcut surprins să constat că drumul spre Paltinu (cam de la finalul coborârii dinspre Campina pe Soseaua Paltinu până la baraj) arată mult mai bine decât în primăvara trecută când am fost ultima oară pe acolo. Cred că s-a turnat chiar asfalt nou pe alocuri.