Cristi Airinei

Da, şi eu pot - turul României pe bicicletă, bolnavă de diabet tip 1

Recommended Posts

@Iulian-Bucifal Stiu ca pun paie pe foc dar rog moderatorii sa aiba mila la reactiile inadecvate datorate acestei postari.

In primul rand ca, indiferent de ce mananci, creierul nu prea vine in contact nici macar cu sangele ci doar cu unele substante chimice care trec din sange prin bariera hematoencefalica (adica intre hema (sange) si cefal (cap)) si asta cu atat mai mult ca prin sange nu circula nici salam de Sibiu, nici branza Mozarella, nici slanina afumata ci doar glucoza, mici cantitati de fructoza, acizi grasi, colesterol, si aminoacizi, adica nici macar o fleica de ceafa de porc.

Mai mult, cele mai multe din reactii nici macar nu au treaba cu creierul ca asta e un mare domn si "nu se scoala din pat" pentru orice fleac. Pana la el, reactioneaza pancreasul, asa de capul lui, daca are, se mai baga in seama cate o celula adipoasa si asta daca intereseaza pe cineva, tiroida e si ea autonoma, hipofiza cu retentia de apa, etc. 

Creierul "se trezeste" de exemplu cand vei citi randurile acestea si va striga la suprarenala ca a aparut un tampit care posteaza chestii in cotradictoriu cu convingerile personale (reactie generata de stres) sau daca "se sufoca" din lipsa de energie: "se termina glucoza din sange" si nu snitelul vienez, nu shaorma, nu berea sau, pardon, pentru cei dependenti de diferite droguri, scaderea nivelurilor de neurotransmitatori descarcati de diferitele droguri; alcool, nicotina, sau, ma rog ce are fiecare pe acasa.

Problema cu obiceiurile alimentare este legata de fluctuatiile glucozei in sange. Creierul nu va baga de seama niciodata despre scaderea colesterolului sau a grasimii (acizilor grasi) din sange dar va reactiona ori de cate ori scade nivelul glucozei din sange, cand va striga tot la suprarenala.

Aici intervine discutia despre alimentatie, indice glicemic al alimentelor, fluctuatiile nivelulului de glucoza din sange si implicit fluctuatiile insulinei din sange.

Cel mai prost mecanism este acela prin care mananci alimente concentrate in glucide, care se absorb rapid, in absenta unui consum crescut (efort fizic) si care vor duce la hiperglicemie. consecinta va fi administrarea de insulina in cantitati crescute dar care persista mai mult si vor produce scaderea glucozei din sange (hipoglicemie), cu foame, ameteala, scaderea capacitatii de concentrare si mai ales foame imperioasa si ciclul se repeta.

Devine logic, ca in absenta unui consum energetic crescut (efort) sa consumi alimente cu concentratie redusa de glucide, care se absorb mai lent si care nu duc la ciclul hiperglicemie-hiperinsulinemie-hipoglicemie-foame.

In schimb, in efort fizic intens trebuie sa stii ca oricat bagi la mat, tubul digestiv proceseaza limitat, doar o anumita cantitate de mancare pe ora. Mai mult, datorita efortului in sine, capacitatea de procesare a mancarii este diminuata precum este diminuat si apetitul. De aceea recomandarile sunt sa ai la tine alimentele care iti fac cea mai mare placere pentru a te alimenta chiar si atunci cand organismul vrea sa spuna "nu vreau".

Cu diabetul este alta problema. Teoretic, fara insulina, glucoza nu intra in celule iar corpii cetonici au cam acelasi coeficient de permeabilitate celulara ca si glucoza. totusi, nu toate celulel au nevoie de insulina pentru ca glucoza sa intre in ele. Un exemplu notoriu este creierul, considerat insulino-independent. Mai mult, se pare ca insulina are rolul de a controla compartamentul alimentar. Adica mananci mult pentru ca ai multa insulina in sange. In schimb, corpii cetonici, care sunt un surogat de glucoza dar foarte eficienti energetic, se pare ca trec mult mai bine de tot felul de bariere si ar oferi un avantaj metabolic.

In concluzie, pentru diabeticii tip I, o alimentatie cu glucide care se bsorb lent, cu insulina tip retard (care se asoarbe si ea lent) este un nivel de referinta sanatos. Peste asta, in conditii de efort, trebuie venit cu o alimentatie cu glucide cat se poate (bauturi izotone) dar "tamponate" prin administrare de insulina rapida in cursul turelor. Trebuie corelat si cu intensitatea efortului dar care este pragul de intensitate care face diferenta intre scaderea glucozei din sange versus cresterea glucozei din sange, trebuie verificat prin efort dozat, pe trainer.

Nici eu nu sunt de acord cu bauturile ALL-IN-ONE. Eu separ mancarea de sare si mi le administrez separat in eforturile de lunga durata pentru a putea controla efectele lor.

In cazul meu, consumul energetic nesustinut de mancat adecvat imi induce foamea si la scurt timp epuizarea fizica.

Daca reusesc sa compensez pierderea de sare, atunci imi mentin si diureza adecvata (ma pis in cursul turei). 

• Upvote 5

Cercetatorii englezi ce spun?...Nene,bre,colegu,prietene sau omologule....Cand faci turul tarii si anume Romania unde sunt sate paupere sau intalnesti conditii nu tocmai favorabile chiar si pentru un om fara anumite discomforturi legate de sanatate ce reacu faci?.....batem campii sau bati campii pe termenii medicali si cum ajunge apa din gura pana in cur...dar daca nu o gasesti?...Aloo..pauperitatea din Romania nu are legatura cu termenii medicali de altfel corecti si logici despre care vorbesti mata.Cati bani sau sponsori sa ai ca sa faci turul Romaniei cu acest diabet in conditii de concediu?Eu doar am vrut sa spun ca nu coiincide ce doresti tu de acasa cu ce intalnesti pe drum...Mna..poate omul face 40-70km pe zi si doarme doar la pensiuni si are totul stabilit de acasa.Este de laudat demersul lui atata timp cat este organizat bine.

@Iulian-Bucifal De asta a si fost deschis topicul asta, pentru a aduna informatiile relevante si de a face un plan realist pentru realizarea turei sau cel putin, asa am crezut eu.

Intr-adevar, incercarea este foarte dificila pentru un pacient cu diabet zaharat tip I. 

Din ce am vazut din postarile pe alte situri, am impresia ca este mai mult o campanie de promovare a sportului in randul diabeticilor, decat dorinta unei performante personale.

Tot ca o parere personala, nu cred ca Gaby Airinei este pregatita pentru acest efort si sunt aproape convins ca demersul se va face cu masuri de siguranta semnificative si probabil cu etape din tur parcurse in masina de asistenta. Mi se pare corect sa faca asta, pentru ca sanatatea persoanei trebuie sa fie pe primul loc.

Altfel, chiar si in satele paupere prin care vor trece, se gasesc suficiente resurse pentru alimentatie, hidratare si asistenta medicala de urgenta. Unele lucruri trebuie aduse cu masina de asistenta.

In rest, am avut o lunga discutie cu @Traveller si am ajuns la concluzia ca fiziologia si in special fiziologia sportiva vor fi, cu certitudine, rescrise in urmatorii ani. Noi ne vom pastra probitatea si nu vom face afirmatii fara a fi sustinute stiintific. Totusi, pot spune ca urmeaza sa intre pe piata, un supliment alimentar pentru sportivi continand cetone (va amintiti discutiile despre cetogeneza, diete cetogene ... ?!) si care, sunt deja dovedite a creste performanta in timpul efortului fizic. Un astfel de produs exista deja pentru militari pentru eforturile de anduranta, solicitante.

• Upvote 1

Impreuna cu @iacobdoc am avut ocazia sa facem niste ture de o saptramana, care ne-au purtat inclusiv pe coclauri departe de civilizatie. Adica la un moment dat nici macar un sat pauper n-aveam la indemana. Deci, in mod evident, trebuie foarte bine pregatita o astfel de tura. Inclusiv (sau mai ales) din punct de vedere medical. Sa alegi sa ignori aspectul asta cu buna stiinta mi se pare sinucigas.

Cand aud placa cu sponsorii intr-o tura de cicloturism ma apuca toti dracii.

Unii muncesc si pun bani deoparte in tara asta, si se mai si autoeduca financiar (rara avis!) incat sa le ajunga resursele.

Majoritatea sta pe bara si comenteaza acid "sigur a luat bani de la x si y ca sa faca asta". 

Nu stiu cand ne mai facem bine, daca ne-om mai face vreodata.

Revenind la problema medicala si de logistica - probabil o masina de asistenta echipata cu tot ce trebuie le va fi necesara, ca sa nu-si asume riscuri exagerate. Pacientul cu DZ (mai ales de tip I) e obligat sa stea in limitele pragului aerob, ca sa nu streseze sistemele de reglare a glicemiei, si ca sa consume cat mai multe lipide si nu glucoza. Ca sa faca asta trebuie sa inteleaga cum functioneaza organismul, nu sa se urce pe bicicleta si sa mearga dupa ureche. Mersul dupa ureche in astfel de cazuri se poate plati scump.

Faptul ca vine cineva si incearca sa explice chestiile astea, dar i se spune ca "bate campii pe termeni medicali" face deja parte din peisajul pe care il constatam in jurul nostru zilele astea (si nu doar in Romania). Sunt convins ca initiatorii turei nu se incadreaza aici, studiaza temeinic, fac foarte bine ca popularizeaza efortul lor si le uram succes.

• Upvote 2

1 hour ago, Traveller said:

Cand aud placa cu sponsorii intr-o tura de cicloturism ma apuca toti dracii.

Un pic offtopic, dar sa stii ca si in Franta exista moda asta, chiar am dat de curand peste un articol publicat intr-o revista franceza de cicloturism in care se studia ideea de a face crowdfunding pentru "proiectele voastre de cicloturism". Ce-i drept ca in general sponsorii se cauta cand vine vorba de ture de foarte lunga durata (sa zicem de la o luna in sus) si in care tura cicloturistica e gandita (si) cu scopul de a strange bani pentru o anumita cauza. As zice ca daca ar fi in Franta, initiatorul acestui topic ar putea foarte usor sa isi gaseasca sponsori pentru tura (si nu e vorba neaparat doar de bani, cat ar fi inclusiv de suport logistic), mai ales tinand cont de dificultatea provocarii si de mesajul transmis. Unii ar numi treaba asta "raising awareness".

In alta ordine de idei, @Iulian-Bucifal, iti sugerez sa iti revizuiesti putin tonul, atitudinea si limbajul. Forumul nu e scara blocului sau barul din sat, incercam sa fim civilizati si coerenti pe cat se poate.

(pentru cine vrea sa citeasca articolul, se gaseste aici)

• Upvote 1

@Traveller Ca sa nu mai mentionam de Ravenska, unde am ajuns exact in timpul pauzei de pranz. Pa bere, pa apa. Noroc cu fantana "antica", inca functionala. Macar avea o apa foarte buna.

Cu adunatul de fonduri, inteleg ca e incadrul unei campanii pentru promovarea sistemelor automate de injectare a insulinei, turul Romaniei devenind un pretext. Eu gasesc actiunea laudabila.

Pana la urma daca "organizatiile guvernamentale" nu fac nimic, asta e rostul organizatiilor "nonguvernamentale".

• Upvote 1

Partial offtopic, dar am dat peste un exemplu ca diabetul nu te impiedica sa faci sport chiar si la cel mai inalt nivel. Exemplul ar fi dat de Nacho Fernandez, fundas la Real Madrid, care a fost diagnosticat cu diabet la varsta de 12 ani si caruia i s-a transmis de catre medici la momentul respectiv ca ar trebui sa se lase de fotbal. Asta nu l-a impiedicat sa ajunga la Real Madrid si, chiar daca nu e titular, sa fie un jucator important pentru echipa. Mai mult, pe langa fotbal practica si ciclismul, duatlonul si triatlonul.

Articolul original aici.

PS: nu am aflat de nicaieri ce tip de diabet are, daca e de tip 1 sau 2, dar tinand cont de varsta frageda la care a fost diagnosticat cu el presupun ca e vorba de tipul 1.

@majikstone Debut la la 12 ani, sigur e diabet zaharat tip I.

Da, exista articole stiintifice legate de sportul de performanta si diabetul zaharat tip I.

Nu e o problema ca nu se poate ci cum controlezi glicemia: nici prea multa, nici prea scazuta.

In fapt, prin antrenament, inveti ce si cat sa bagi in tine, raportat la efortul pe care il vei face dar mai ales cata insulina si la ce interval de timp. Sunt tot felul de discutii: ca glicemia ar trebui tinuta sus, ca desi consumi glucoza nu scazi riscurile diabetului ...

Legat de topicul asta, daca Gabi nu incepe sa dea la pedale si sa masoare glicemii, poate o sa se descurce, poate nu.

Un scenariu nasol e o hipoglicemie cu colaps in timp ce e pe bicicleta. Nu e de joaca. Ca sa nu mai punem la socoteala efectele caldurii, pe langa efortul depus.

Salutare, 

Din nefericire nu am mai fost pe aici sa urmaresc postarile. Va multumim pentru grija, antrenamentele decurg ok, ritmul o sa fie unul lejer. Exista monitorizare permanenta a glicemiei si urmarim atent impreuna cu un medic fluctuatiile glicemice. Vom incerca sa nu folosim masina de asistenta decat pentru a ne duce bagajele, nu cred ca o sa fie nevoie ca Gabi sa mearga in aceasta masina. Un ritm lejer de 20 km/h medie pe plat este ok si atins deja in ture de 50 - 60 km. Intr-o zi de vara, pedalarea timp de 10 ore nu este imposibila. Vor fi pauze dese, de rehidratare, de alimentare. Vom pleca dimineata pe fondul unei glicemii controlate si tinute sub 200 mg/dl. In efort Gabrielei ii scade glicemia, undeva pe la 120 - 140 deci plecarea din 200 este ideala. Ce este mai greu este sa controlam glicemia post-efort, pe timpul noptii, fluctuatii care ar putea sa compromita ziua urmatoare. Pentru asta exista Medtronic Guardian Connect care ne alarmeaza. 

Vom incerca sa va tinem la curent, este o noutate si pentru noi. 

Multumim pentru suport! 

@Cristi Airinei Mie mi se pare mult sa pedalezi 10 ore/zi chiar si cu pauze,tineti cont ca vor fi mai multe zile de mers(cu urcari ,vant,ploaie,etc) distanta e mare si pentru unu sanatos si antrenat.

Asa ceva nu e chiar un mers lejer.Mai refaceti planurile,parerea mea.

3 minutes ago, Diesel said:

@Cristi Airinei Mie mi se pare mult sa pedalezi 10 ore/zi adica 200km,tineti cont ca vor fi mai multe zile de mers(cu urcari ,vant,ploaie,etc) distanta e mare si pentru unu sanatos si antrenat.

Asa ceva nu e chiar un mers lejer.Mai refaceti planurile,parerea mea.

Vom pedala maxim 150 km, spuneam ca ne permitem 10 ore lejer. Avem 2,800 km si 30 zile. 

• Upvote 1

Schimbare de planuri, pentru a reduce cheltuielile si a ramane cu fonduri mai ok pentru cauza proiectului am decis sa renuntam la masina de insotire. Vom avea o remorca cu o roata. Am avut o experienta neplacuta la incercarea de a procura o asemenea remorca, experienta pe care as vrea s-o impartasesc cu voi, pentru a nu pati acelasi lucru. Nu stiu inca daca merita sa poluez acest topic, eventual daca exista un colt al nemultumirilor fata de magazinele din Romania va rog sa ma ghidati. 

OK, cum spuneam, dupa experienta neplacuta, am gasit un prieten, ca la asta sunt buni prietenii, si voi avea o remorca pentru o luna, imprumut. Sper sa fie totul in regula, sunt curios ce comportament o sa aiba bicicleta cu remorca dupa ea. 

Mai avem 18 zile pana la START. Plecare din Parcul Izvor, Bucuresti, duminica 25 iunie, ora 11 (ne strangem de pe la ora 9). Cine vrea sa mearga cu noi prima zi pana la Giurgiu este bine-venit si apreciat. 

Multumim! 

• Upvote 1

Si l-am facut! 

Da, a venit momentul povestilor. Aventura "Da, si eu pot!" s-a incheiat, turul Romaniei pe bicicleta cu diabet a devenit poveste.
O poveste frumoasa, de care ne vom aminti cu drag.

In cifre: 
30 zile plecati de acasa;
25 zile de pedalat; 
5 zile de pauza;
2,560 km;
134 ore pe bicicleta; 
11,809 m urcare;
12,048 m coborare;
18 km/h viteza medie;
30,8 grade temperatura medie;
21 judete.

Vom reveni cu povestea, in detaliu. 
  • Upvote 1
  • Like 2

Multumesc anticipat pentru poveste! V-am urmarit "in direct" pe fb si m-am bucurat foarte mult pentru voi. :)

@Cristi Airinei

Felicitari pentru tura, multumesc anticipat pentru disponibilitate si asteptam povestea.

Felicitari! Sunteti un exemplu pentru multa lume! Asteptam cu interes povestea!