Sign in to follow this  
VAXXi

Proiect - tichete valorice pentru biciclete

Recommended Posts

Am cautat, da' n-am gasit (atentie, e vorba de un proiect de lege si nu un proiect privat/ONG): Proiectul privind tichetele valorice pentru biciclete, adoptat de comisia de munca din Senat

... presupune ca angajatorii sa poata acorda subventii sub forma unor tichete de bicicleta, o data la trei ani, valoarea maxima a subventiei fiind de 1.500 lei.  Aceste tichete pot fi utilizate pentru achizitionarea de biciclete, inclusiv electrice, precum si de echipament pentru ciclism, adica orice este necesar echiparii bicicletei si a ciclistului: accesorii, piese de schimb, unelte si produse de intretinere sau echipament. [ ... ]  Aceasta indemnizatie este acordata tot sub forma tichetelor de bicicleta, intr-o limita anuala de 300 lei, pentru o valoare de 0,33 lei/kilometru.

Deci angajatorii vor de ani de zile sa dea angajatiulor bani de biciclete dar nu-i lasa statul?  Ce draguti sunt agaricii astia ai lui Oprea.

• Upvote 2

În UK există programul "Cycle to work" - funcționează oarecum diferit, în sensul că primești o finanțare din partea angajatorului, pe care o restitui în rate, dar pentru aceste sume nu plătești impozit, CAS, etc.

Cycle to Work scheme is a UK Government tax exemption initiative introduced in the Finance Act 1999 to promote healthier journeys to work and to reduce environmental pollution. It allows employers to loan cycles and cyclists' safety equipment to employees as a tax-free benefit. The exemption was one of a series of measures introduced under the Government's Green Transport Plan.

Cat timp pistele de bicla au borduri de 30 cm sau  sunt de fapt parcari pentru gipane ...

Macar sa ajungem sa beneficiem de voucher.
Dar ma gandesc ca statistic se va tripla numărul navetistilor cand (dacă) va intra in vigoare legea, si se va deschide un nou segment de nisa pe siturile de anunturi.
"Vand voucher de bicicleta".
Stiu, sunt carcotas si imi urez sa ma insel.
Nu stiu, zic si eu.

• Upvote 2

Constatare (din pacate din experienta): 
Daca ti se vorbeste frumos, daca
mananci sau bei gratis, daca esti bagat in seama,
nu, n-ai ajuns in Rai ci a inceput campania
electorala!
  • Upvote 6