Gabriel

Titanii Ciclismului

Recommended Posts

Care sunt pt. voi cei mai buni ciclisti din toate timpurile?

Topul meu :1. Eddy Merckx

2. Marco Pantani

3. Fausto Coppi :P

Clar ca pe primul loc e Eddy Merckx, dupa aia Bernard Hinault si pe 3 alternez intre Fausto Coppi si Gino Bartagli desi in acest clasament ar mai avea loc fara probleme si Jaques Anquetil si de ce nu si Lance Armstrong. M-a pus pe ganduri de ce l`ai ales tu tocmai pe Pantani pentru locul 2. Astept o motivare :P

Acest topic pare facut pentru cei care castiga la manager dvd-uri, deoarece sincer cred ca e destul de greu sa facem un top al ciclistilor fara sa-i vedem in actiune. Si chiar din compilatii, nu iti poti da seama exact (din cauza tehnicilor de montaj). Probabil ca cea mai buna metoda este de a-i vedea live.

Dpdv al rezultatelor, desigur, se pot face clasamente si mai mult ca sigur ca Merckx ar fi primul.

Din ciclul meu existential, topul ar fi de departe dominat de Lance Armstrong, el fiind cel mai spectaculos ciclist pe care l-am vazut live intr-o etapa. Apoi ar urma Indurain si foaaaarte departe pe locul 3 Basso.

Bineinteles am facut topul fara scandaluri de dopaj, ca altfel.... :P

Basso e implicat intr-un scandal de dopaj... daca tot l-ai facut fara "dopati" nu pricep de ce este pe 3.

Pe cycling4all este un clasament de genul asta. Iata top10 de acolo

Eddy Merckx (Bel)

Bernard Hinault (Fra)

Sean Kelly (Irl)

Jacques Anquetil (Fra)

Francesco Moser (Ita)

Gino Bartali (Ita)

Felice Gimondi (Ita)

Joop Zoetemelk (Ned)

Fausto Coppi (Ita)

Roger De Vlaeminck (Bel)

Punctajele in functie de care se face clasamentul sunt date in functie de o regulament ceva mai complex. Daca va intereseaza aruncati o privire.

http://www.cycling4all.com/index.php?content=a_cen04a.php

Scuze, probabil ca nu m-am exprimat corect. Doream sa spun "fara a lua in considerare scandalurile de dopaj". Altfel, sunt semne de intrebare si asupra lui Armstrong.

In ceea ce priveste clasamentul de pe cycling4all - e foarte interesant. Spre rusinea mea, nu am auzit niciodata de Vlaeminck, desi se afla in top 10.

La o prima vedere nu am gasit pe site si un clasament pana in 2006, si as fi totusi curios sa-l vad, deoarece sunt convins ca Armstrong ar fi ceva mai sus de locul 19... :P

Din pacate nu l-am vazut pe Pantani in anii lui de glorie. Este pe locul 2 deoarece il merita. Pantani facea oamenii sa viseze, pt. o secunda atunci cand il vedeau ar fi vrut sa aibe puterea lui cu care urca muntii. Si sa nu ma luati cu dopajul. In top ar mai fi si Basso, pe care il consider cel mai bun ciclist al generatiei sale. Sper ca in curand sa revina pe sosea acolo unde lumea il iubeste.

Iti multumesc piratule pt. site. Esti si tu fan al lui Pantani? :P

Pirata per siempre. Lumea il va iubi mereu pe acest inger al muntilor. Odihneste-te in pace Marco. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/biggrin.gif

Vreau sa va reamintesc o etapa din 95 din tdf , cand Pantani a evadat cu Indurain pe catarare, piratul nu a dus trena nici o secunda , dar a sprintat si a castigat etapa, lucru care nu se face dupa parerea mea.Cred ca personalitatea lui Pantani e supraevaluata din cauza mortii premature.

superb.

iar la al treilea link,numai cata lume sa strans acolo,spune multe despre ce mare ciclist a fost Marco Pantani si va ramane un mare ciclist.

gata am inteles io acum.. nu intelegeam ce vroiai sa zici prin cata lume sa strans acolo...credeam ca vb despre cati au vaz filmu ala... dar vbesti de kti au fost la inmormantarea lui:)

Cred ca sunt putine fete care au ca idol un pirat dar eu sunt o exceptie.

"Il Pirata" a fost omul care a facut sa rasara in mine dragostea pentru ciclism si datorita pasiunii pe care o inspira acel om cand pedala am ajuns sa imi cumpar o bicicleta de sosea.

In topul meu Marco ocupa primul loc.

"Il Pirata, hai staccato anche la tua ombra"

cum tot se vbeste de pantani...cei carora le place pantani, chiar si cei care cred ca a fost un drogat si doar atat :roll: (desi nush cum se poate gandi asa ceva) , si cei care nu au avut okzia sa il vada pe pantani... va propun sa ma contacatati sa va dau un mic filmulet cu el!

.Cred ca personalitatea lui Pantani e supraevaluata din cauza mortii premature.

tu sti ce vrei sa spui....

Cycle ce faci.nu-ti merge netu'?

Mda, am starnit un viespar.Nu contest ca Pantani nu ar fi fost un bun ciclist, altfel nu ar fi castigat tdf.Ma uimeste faptul ca este pus in top foarte sus,inaintea unor ciclisti care au obtinut vitorii mari multi ani la rand,dar in perioade in care mediatizarea nu era ca azi.Si,culmea ,vreti sa ne comvingeti prin linkuri la site-uri cu imagini frumos montate,chiar daca unii din voi nu ati vazut live etapele ptr ca erati prea mici.Nu veti gasi pe nici un site(in carti,da) ispravile unor Anchetil sauHinault.Deci, daca mass-media poate vinde bine imaginea cuiva ,atunci il va face erou.....Si, in definitiv nu trebuie sa gandim toti lafel!

Putine da' buuune??http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/biggrin.gif)Ca nu mi-ar strica sa rulez dupa o..pantanitza asa..heh:))

Guest avmasi

hey, nu o speriati asa de la inceput :D

lasati-o pe signora pantani sa ne scrie ceva sa ne dam seama daca intr-adevar nu e vreun motociclist mare, gras si barbos care se drept "signora" :D :P :D

Mda, am starnit un viespar.

:P :D

si In mod civilizat se poate purta o discutie In contradictoriu

doar ca nu Intelegeam ce legatura are personalitatea cu performantele sportive ale lui Pantani

daca te referi la personalitate pt ca s-a drogat,hm....toti o fac,si nu suntem noi In masura sa-i criticam,e usor sa vb din fata monitorului,nu?