Gabriel

Titanii Ciclismului

Recommended Posts

.....doua lumi care poate undeva se intersecteaza!!!!...iubesti un sportiv..til faci idol pt ca l-ai cunoscut prin ceea ce face nu prin ceea ce e!!!Il vezi si iti devine idol pt performantele sportive ,pentru carisma si farmecul cu care poate te face sa il "iubesti"!!!!!

...de exemplu intotdeauna il voi admira si va ramane mereu un idol pentru mine Jan Ullrich....ca acum sa depistat...ca e vinovat,nevinovat pentru mine nu are o foarte mare importanta;..felul in care se lupta pe munti...felul in care accelera si evada din sa,fara a se ridica,....nebunia de al infrunta si cateodata chiar invinge pe Lance.....toate acestea m-au cucerit si m-au facut sa mi-l aleg drept un idol!!!

.....in plus si la final...."cine este nevinovat sa ridice piatra si sa dea"!!!!!

:P Sa fiu necivilizat a fost ultimul lucru pe care l-am dorit. Iti respect parerile, iar interventiile tale au fost tot timpul pertinente.Poate nici eu nu am fost prea clar. "Viespar"-nu se referea la tine, ci la multitudinea de posturi anterioare care il idolatrizau pe Pantani. Si nu trebuie sa se simta nimeni jignit...e o expresie.Daca o sa ma urmariti o sa vedeti ca eu sunt un fel de Gica Contra....sa nu va suparati pe mine! :D

BigMig,cred ca nu ne-am Inteles :D

nu m-ai jignit cu nimic si de asemenea sper ca nici eu nu am facuto,ba chiar mi-a facut placere sa constat ca se poate purta o discutie In contradictoriu In mod civilizat{cred ca aici a aparut neantelegerea http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif }iar referitor la cuibul de viespi,mi s-a parut o gluma buna :D

e o mana de oameni pe forum langa care mi-ar face o deosebita placere sa dau o pedala,te numeri printre ei,respect :wink:

Ok man,merci. Aveam nevoie de precizarea asta! Si daca vom fi sanatosi dam si o pedala.

Mare ciclist.

Am istoria TDF pe dvd. Un documentar cu imagini din 1903 pana in 2003.

Perioada in care a pedalat Anguetil a fost extrem de interesanta.

cind eram noi mai mititei in ciclism,inceput la olimpia bucuresti in 94...radu s. antrenor la mazicon akum,si propietarul ekipei,ne dadea o serie de carti despre marii campioni sa le citim,coppi,bartali,anquetil,bobbet,marin niculescu...cred ca era un inceput bun,in ziua de azi mai greu cu cititul...se urca pe bicicleta si nu au nici un fel de vis,nici un model de campion cu care vor sa se indentifice...

ma uitam acum la campionatele de pista...nici nu stiau cite ture au de facut la urmarire sau daca stiau asta nu stiau citi km fac..foarte nasol.

jan u.

jalabert

virenque

...ciclisti perfecti,primi doi completi.

parerea mea...

lance-dopat la greu,indurain a fost tare dar nu bag mina in foc pt el,pantani a fost bun dar un mare trishor,jan rise la fel,rushinos...

tomi rominger a fost pro,bettini este un profesor de mare clasa si cred ca are sansa si astazi.

Guest fx0360

Ce modest esti.

Modest ca intotdeauna! ;) Locul 3 mai este liber! Cine este iute, poate sa se treaca acolo ... ;)

Pai daca pe locul 2 e restu' lumii, nu mai ramane nimeni pentru locul 3 :D

Si atunci sa-l punem al 2-lea pe Zoetemelk :D (prietenii stiu de ce) si pe 3 restu' lumii.

Si daca titlul topic-ului e Titanii Ciclismului, nu putem spune ca "baietii" astia mai noi, adica cei din generatia lu' Basso, sunt titani (nu va suparati pe mine ca n-am nimic cu el, si mie imi place) dar ei mai au de pedalat si de castigat :D

Topul meu:

1: Eddy Merckx

2: Bernard Hinault

3: Fausto Coppi

Si totusi :D dintre astia "mai noi" :

1: Nenea Armstrong

2: Johann Museeuw

3: Jan Ullrich, Mario Cippolini (ca sa fie si un sprinter :D )

P.S.

daca nu ma insel, Zoetemelk a iesit al 2-lea in TDF de 7 ori.

1.Fausto Coppi

2. Jacque Anquetil

3. Eddy Merckx

4. Miguel Indurain

5. Marco Pantani

6. Jan Ullrich

daca e posibil ..ii pun pe toti pe prima treapta...fiecare in perioada sa de glorie

pe ultimul loc..cel mai indepartat posibil ...Texanul

Primi 3 oameni din top sunt de neschimbat ! Arstrong e ca o buburuza pe langa Coppi !

Top 10

1.Merckx

2.Coppi

3.Hinault

4.Indurian

5.Tonkov

6.Arnstrong

7.Cipollini

8.Jalabert

9.Pantani

10.Freire

hai nu jigni memoria lui pantani prin comparatia cu maradona. daca ziceai pele, mai treaca mearga, dar nu maradona.

Mie mi-a placut cel mai mult Pantani. Un adevarat Maradona al ciclismului.

Comparatia este perfecta ! Si Pantani si Maradona au fost distrusi de droguri ( macar Maradona s-a oprit ) ! Pentru mine Pantani nu este un mare campion , este un ciclist bun care insa cam iubea drogurile ; si EPO nu sare departe de cocaina ( sau heroina cu ce sa droga el ) ! Cred ca din afacerea Festina i s-a facut pofta ! Va rog sa ma informati daca Indurian a fost implicat in ceva , fiindca pentru mine este un om nu un extraterestru . Cat despre Mercks , Coppi si Hinault nu o sa se stie niciodata unde au umblat (nu ca asi avea ceva cu ei ) .

1.Fausto Coppi

2. Jacque Anquetil

3. Eddy Merckx

4. Miguel Indurain

5. Marco Pantani

6. Jan Ullrich

daca e posibil ..ii pun pe toti pe prima treapta...fiecare in perioada sa de glorie

pe ultimul loc..cel mai indepartat posibil ...Texanul

Lance nu numai ca a castigat Turul Frantei de 7 ori dar a facut-o in circumstante incredibile (medici abia ii mai dadeau sanse de viata si alea de fatada). Asta il face un erou.

Deci mai informeaza-te, ca inainte ciclismul era tare diferit (ex:Un ciclist olandez evada din pluton apoi cand cei din pluton nu-l mai vedeau, se ascundea si apoi reintra inapoi in pluton. Plutonul tragea crezind ca el este in fata si la sfarsit el ataca), Lance va fi intodeauna cel mai tare.

ex:Un ciclist olandez evada din pluton apoi cand cei din pluton nu-l mai vedeau, se ascundea si apoi reintra inapoi in pluton. Plutonul tragea crezind ca el este in fata si la sfarsit el ataca .

unde se ascundea? in tufe? buna strategie :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Eu am doua topuri.Eroica:Fausto Copi,Gino Bartali,Jacques Anquetil, si unul mai modern:Bernard Hinault,Miguel Indurain,Johan Museuw.

Mai am unul,cel al mincinosilor,"caci in fiecare pluton exista si gloabe si trisori"(B.Hinault):Tom Simpson,Marco Pantani,Lance Armstrong.Pentru primii doi gloria a fost mult prea grea.

La topul "mincinosilor" trebuia sa-i pui si pe Anquetil si Musseuw, au recunoscut ca s-au dopat. Inainte sa faci niste afirmatii documenteaza-te.;-)