Gabriel

Titanii Ciclismului

Recommended Posts

unde se ascundea? in tufe? buna strategie :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Daca nu crezi verifica. Ca multi comenteaza, dar sunt necunoscatori.

referitor la cel mai bun ciclist:

parerea mea e ca vorbim de lucruri diferite,si ma refer la faptul ca :pana la miguel indurain,majoritatea ciclistilor alergau individual,fiecare dupa puterile lor,si cam la orice curse,de la paris-rubaix pana la turu frantei,incercand sa castige orice cursa(gen merkx,coppi,bartali);

de pe la indurain incoace,s-a procedat cam in genu armstrong,adica:un trenuletz in fata,ducand greul,si protejand pe liderul echipei,care se pastreaza doar pt anumite etape,in care se simte el bine,cu studierea atenta doar a unei curse-turul frantei-ignorand orice alte curse,ca si cum doar in turul frantei s-ar face ciclism,iar in celelalte curse...doar antrenamente,si la care participa doar cine vrea.

cat despre idoli,gen pantani,si filmuletze,sau carti,sau alte astea,mi se pare cam incorect:comparam legende,ramase doar in cronici sau prin ziare,din anii dinaintea erei telefoniei mobile,cu filmuletele de ieri-azi,de pe you-tube...nu contest ca pantani a fost un ciclist bun,a fost un geniu,un catarator desavarsit,dar ca sa castigi o cursa pe etape,gen turu frantei,trebuie sa fii suficient de bun si pe plat,si pe contratimp;cat despre moartea sa suspecta,am auzit voci cum ca ar fi vrut sa dea in vileag mafia spalarii de bani prin ciclism,la italieni(la ei se fac foarte multe pariuri si la cursele cicliste)

Cata naivitate pe topicul asta... de parca inainte de afacerea Festina nu se dopa lumea. Cata minte iti trebuie sa faci un top separat al "mincinosilor"...?!

List of doping cases in cycling - Wikipedia, the free encyclopedia

Doping at the Tour de France - Wikipedia, the free encyclopedia

Coppi, Merckx, Vlaeminck, Thevenet, Moser, Fignon, toti au fost prinsi dopati la un moment dat sau au marturisit chiar ei. Unii ca Anquetil erau chiar foarte sinceri ca asta e pretul succesului si nici macar nu se ascundeau. Pentru mine e foarte clar ca toate legendele ciclismului s-au dopat, fie ca au fost prinsi sau nu.

Btw, RIP Marco Pantani, astazi se implinesc 5 ani de la moartea piratului. Pentru mine '98 va ramane cel mai tare TdF ever.

Pentru cine vrea sa retraiasca momentele respective: Per ricordare Marco Pantani

nu vad pe nimenea sa spuna de Miguel Indurain..s-au nu a fost asa bun din cate am auzit eu de la unchiu meu?:)):P)

Nustiu cum sa ma explic..QSD vreau sa spun ca Armstrong NU ARE CE CAUTA in topul mincinosilor..cand s-au facut testele anti-doping si iau fost gasite probe in urina..cred ca era de la medicamentele pe care le luase din cauza bolii...spun si eu..e doar o parere..orqm sunt cu Armstrong pana la moarte..nu radeti va rog:">...asta e parerea mea

Guest rarespa

Nustiu cum sa ma explic..QSD vreau sa spun ca Armstrong NU ARE CE CAUTA in topul mincinosilor..cand s-au facut testele anti-doping si iau fost gasite probe in urina..cred ca era de la medicamentele pe care le luase din cauza bolii...spun si eu..e doar o parere..orqm sunt cu Armstrong pana la moarte..nu radeti va rog:">...asta e parerea mea

eu sunt cel mai bun... si nici macar nu ma dopez...

HA

foarte tare filmul...

asemenea intamplari sunt destul de comune in turul italiei datorita amplasarii lui in primavara zapada de marile catarari nu are timp sa se topeasca.

tin minte ca acum 4-5 ani cand a atacat Gilberto Simoni a urcat un pas pe la 2500m pe sloata si gheata la temperaturi de 0 grade(etapa pe care a si castigat-o)

Nu Stiu ce parere au altii despre "tatuca Lance si incredibilul Ulrich ca s-au drogat,ca au trisat, dar pentru mine au fost si vor ramane idolii mei in materie de ciclism,motivul principal pentru care mi-am cumparat cursiera.

Despre ceilalti nu pot sa vorbesc pentru ca ar insemna sa vorbesc in necunostinta de cauza,insa despre cei doi pot sa spun ca yi urmaream cu atata pasiune,mai ales in TDF incat ajunsesem sa ma bat cu sora mea pentru telecomanda http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif.Duelul dintre cei doi era ceva care te lasa fara respiratie atunci cand yi urmareai la televizor.

Dintre cei actuali as mentiona pe Basso si Andy Schelck ultimul zic ca va deveni mare de tot,parerea mea.

Despre Alberto Contador nu zic nimic pt. ca pt. mie nu mi se pare atat de bun.

As vrea sa zic si eu cine sunt dupa parerea mea cei mai buni ciclisti la momentul actual.Ordinea e aleatorie:Gilbert,Cancellara,Cavendish,Contador,A.Schleck

As vrea sa zic si eu cine sunt dupa parerea mea cei mai buni ciclisti la momentul actual.Ordinea e aleatorie:Gilbert,Cancellara,Cavendish,Contador,A.Schleck

Cine sa te contrazica? Eventual cei doi mari experti in ciclism din Romania, retrasi din activitatea sportiva, care acum 3-4 ani ziceau ca Gilbert nu va castiga nimic niciodata!

la astia doi te referi nu?

Imagine postată

acolo le era locul de la inceput,scandaluri mondene,lorette la tzatzele goale,pe cine a mai combinat varciu,sarituri la gatul tuturor care au realizat ceva samd.clovnii nemuritori.

la astia doi te referi nu?

Imagine postată

acolo le era locul de la inceput,scandaluri mondene,lorette la tzatzele goale,pe cine a mai combinat varciu,sarituri la gatul tuturor care au realizat ceva samd.clovnii nemuritori.

FONDUL E BUN, FORMA E UN PIC ALTA. Poza e despre misoginism sexual, "expertii" nostrii reprezentau misoginismul intelectual!

Si mai era si vegetarian ... 

Dar a murit in 1975 la 63 de ani, foarte tinar totusi pentru modul sau de viata sanatos