Adrian Daniel

Diamant EH (1955): Incercare de revenire la vopseaua originala.

Recommended Posts

O operatie ce s-a intins pe parcursul a 3 zile, bazata pe foarte multa rabdare si o lama de cutter exceptionala :D. Urmeaza respitarea cercurilor care au avut parte de acelasi tratament, gresarea, cupelor si remontarea pieselor. Stay tuned. 

image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg

• Upvote 4

Ieri am respitat (cu ajutorul unui prieten) unul din cercuri, am curatat si vopsit spitele pt. ca erau foarte ruginite si am curatat butucul din spate. 

image.jpg 
imagen 

Frumoasă restaurarea cadrului la vopseaua originală. Felicitări pentru răbdare și pricepere!

O mică observație numai: spițele nu prea vor rezista prea mult cu vopseaua pe ele și ideea de vopsirea lor nici nu se potrivește cu ideea de a readuce cadrul la aspectul inițial. De la alții mai pricepuți în restaurări am învățat că cel mai bine ar fi așa: dacă nu le poți re-croma, atunci să le cureți complet cu un șmirghel foarte fin și apoi cu lână de oțel 0 sau 00 până ajungi la oțelul curat, după care să le dai cu un strat de ceară (gen Renaissance Wax) care sigilează suprafața și nu mai permite oxidarea. Ceara se aplică periodic la 3-4 săptămâni, în funcție de temperaturi.

în urmă cu 15 ore, lynxul_negru said:

Frumoasă restaurarea cadrului la vopseaua originală. Felicitări pentru răbdare și pricepere!

O mică observație numai: spițele nu prea vor rezista prea mult cu vopseaua pe ele și ideea de vopsirea lor nici nu se potrivește cu ideea de a readuce cadrul la aspectul inițial. De la alții mai pricepuți în restaurări am învățat că cel mai bine ar fi așa: dacă nu le poți re-croma, atunci să le cureți complet cu un șmirghel foarte fin și apoi cu lână de oțel 0 sau 00 până ajungi la oțelul curat, după care să le dai cu un strat de ceară (gen Renaissance Wax) care sigilează suprafața și nu mai permite oxidarea. Ceara se aplică periodic la 3-4 săptămâni, în funcție de temperaturi.

Multumesc.

In legatura cu spitele, am stat putin pe ganduri si nu stiam ce sa fac, sa le vopsesc sa nu le vopsesc, pana la urma am zis sa incerc (mai mult din curiozitate), desi nu prea sunt adeptul vopsirii spitelor. Dupa ce am spitat roata, mi-am dat seama ca nu se vede foarte bine + ca incepuse deja sa se curete vopseaua, asa ca le-am curatat din nou si le-am dat cu un strat foarte, foarte subtire de vaselina ca sa nu se vada. Oricum multumesc pentru sfat. ;)

N-ai pentru ce, tu oricum știai ce și cum.

Sunt curios cum va arăta la sfârșit cadrul. Ai și toată echiparea, poți să montezi biciclata completă?

în urmă cu 2 ore, lynxul_negru said:

Sunt curios cum va arăta la sfârșit cadrul. Ai și toată echiparea, poți să montezi biciclata completă?

Am tot, mai putin aparatorile. Marea problema o sa fie cu cauciucurile, care erau pe talon/taloneta si care se gasesc acum foarte rar si sunt foarte scumpe. Am cumparat o pereche din Germania pt. un alt Diamant, dar a costat destul de mult si acum nu prea mai am monetar; asa ca o sa incerc cu unele pe sarma pe 27'', am vazut ca se potrivesc mai lejer pe astfel de cercuri.

Felicitari pentru ceea ce faci!
Eu si sotia avem doua biciclete Diamant, insa sunt modele foarte recente.
Cand le-am cumparat nu stiam mare lucru despre brand insa tatl meu mi-a povestit cat ceva si m-a facut curios.
Am dscoperit un brand incarcat de o istorie de exceptie, si chiar mi-as dori sa pot gasi si eu doua asa vechi sa le pot restaura.
Mult succes si te rog posteaza cat mai multe poze, eventual si de alte reconditionari de "Diamante"

Sent from my iPad using Tapatalk

în urmă cu 3 ore, flavinho said:

Felicitari pentru ceea ce faci!
Eu si sotia avem doua biciclete Diamant, insa sunt modele foarte recente.
Cand le-am cumparat nu stiam mare lucru despre brand insa tatl meu mi-a povestit cat ceva si m-a facut curios.
Am dscoperit un brand incarcat de o istorie de exceptie, si chiar mi-as dori sa pot gasi si eu doua asa vechi sa le pot restaura.
Mult succes si te rog posteaza cat mai multe poze, eventual si de alte reconditionari de "Diamante"

Intr-adevar, firma Diamant este o marca respectabila, cu un istoric foarte bogat. Astazi firma este detinuta de compania TREK si produce in continuare biciclete de top asa cum o facea si in trecut. Pacat ca multa lume nu prea a auzit de Diamant. Eu am auzit prima oara de firma Diamant, de la bunicul meu care a avut una si care a vandut-o parandu-i rau pe urma. Am hotarat sa fac rost de una si sa o reconditionez in amintirea lui, dar m-am pricopsit cu patru. Pot spune ca sunt un mare fan Diamant.:D O sa postez imediat ce avansez cu lucrarile, pana atunci pun o poza cu cel mai vechi batran din colectie

DSC_0080.jpghosting imagenes

• Upvote 3

Trecand ceva vreme de cand nu am mai mesterit la acest Diamant, zilele astea am revenit pe baricade odata cu caldura si cu putin timp liber si mi-am propus sa termin ce am inceput asta toamna. Rezultatul il puteti vedea mai jos.

DSC_0030.jpgDSC_0034.jpgDSC_0012.jpg DSC_0017.jpgDSC_0019.jpg

DSC_0021.jpgDSC_0020.jpgDSC_0014.jpgDSC_0013.jpgDSC_0018.jpgDSC_0023.jpg

DSC_0022.jpgDSC_0024.jpgDSC_0016.jpg DSC_0027.jpg DSC_0025.jpgDSC_0026.jpg

Ai avut noroc cu vopseaua de pe bicicleta. Eu am gasit una care era vopsita cu o vopsea ce aducea cu terosonul care sa dadea pe sub dacii. Nu prea mi-a reusit inlaturarea prea bine.