bitza

Ciclismul si Berea

Recommended Posts

Poate e ceva de pofta de mancare,ca sa mearga berea apoi.:))

Mausule, ce zici de asta

Cel putin eu am ''fobie'' de alcool,mai ales dupa ce tatal meu a intrat in spital ca efect al combinatiei coniacului cu bicicleta(in coborare chiar:D ).

Cel putin eu am ''fobie'' de alcool,mai ales dupa ce tatal meu a intrat in spital ca efect al combinatiei coniacului cu bicicleta(in coborare chiar:D ).

Aventinus este preferata mea.

Se gaseste si in Romanica? Eu n-am auzit de berea asta pana acum :D poate si din cauza faptului ca nu sunt un fan black/dark beer :D

Eu in Ro inca nu am vazut, dar asta vara am avut o surpriza. Dupa o excursie in vest (cu bitza :D unde mi-a placut tare mult weissbier, m-am gandit eu, oare cat timp o sa treaca pana voi gasi Paulaner de ex in birt in Romanica.

Si ajuns in Cj, cu un prieten, hai in Insomnia ca n-am mai fost de mult. La intrare, in marime naturala, un calugar de carton cu un Franziskaner weissbier in brate...tot in marime naturala. Si inauntru, multe Franziskaner mici, de juma' de litru, in frigider, ca le era cald afara :D.

Nu o fi Franziskaner asta cea mai rafinata bere, da' sa o gasesti la momentul potrivit unde te astepti mai putin...a fost de-a dreptul...emotionant.

Multumesc academiei :D

Nu o fi Franziskaner asta cea mai rafinata bere ...

Eu prefer Erdinger Weissbier dar gusturile difera. Franziskaner, "ein edler Stoff".

Frank, in Cluj poti prefera ce vrei...e democratie, nici macar Funar nu mai e primar...da' de beiut, bei ce gasesti :D

...e democratie, nici macar Funar nu mai e primar...

Ai uitat de Boc (marele mancator de "ciocolata") care se batea cu pumnii in piept: "Nu voi parasi Clujul nici daca ar fi sa devin prim ministru" ... yeah right, pinochio ;)

ce va tot bateti in marci aici?:eek: cea mai buna bere bere e aia proaspata, rece si disponibila cand ti-e sete. Si eventual gratis ;)

ce va tot bateti in marci aici?:eek: cea mai buna bere bere e aia proaspata, rece si disponibila cand ti-e sete. Si eventual gratis ;)

Si care ar fi aia? Shock me! Suspectez la ce te referi, dar te las sa ne explici ;)

n-am fost destul de clar?:confused:. mai zic odata;): nu conteaza ce marca este (ca o cheama Stella, Heineken sau Burger), atunci cand ti-e sete si "te arde" de-o bere, aia mai rece si mai proaspata e cea mai buna. Si musai sa fie la halba. Daca nici asa nu intelegi, iesim la o tura impreuna mai la vara, pe caldura, si-ti demonstrez:D.

Numai bine.

Si musai sa fie la halba

"Suspectez la ce te referi"

Atat am vrut sa aud :)

nu se mai face bere ca pe vremuri. de cand a disparut vechea firma nu am mai baut nici macar o data o bere cu gust plin...

Imagine postată

Pana sa apara madame "Stella", mi-a placut foarte mult berea Dreher, asta pana cand a inceput sa se strice la gust, timp in care am dat-o usor pe Stella, iar prin 2000 toamna cand m-am dus la "shopping" :D in Budapesta - prima vizita dealtfel - am "ras" cateva halbe de bere, evident Dreher! Alta senzatie, alt gust... m-a uns pe suflet! :P

Eu v-as recomanda Paulaner, n-am prea observat sa aiba probleme cu schimbatul gustului in perioada cand se cere mai multa pe piata, asa cum am patit cu Stella -deh, marca de renume Stella asta-

Eu v-as recomanda Paulaner, n-am prea observat sa aiba probleme cu schimbatul gustului in perioada cand se cere mai multa pe piata, asa cum am patit cu Stella -deh, marca de renume Stella asta-

Probabil din cauza ca Paulaner nu se fabrica in Rromanica :)

Zilele astea ma facut din nou o incursiune in mai sus amintita Insomnia din Cluj. Paulaner Hefe Naturtrub...excelenta. Nu se face in Romanica si chiar ma gandeam ca "moartea" ei ar fi sa devina destul de populara cat sa renteze sa-si deschida o fabrica la noi. Atata timp cat va avea stickeru' cu traducerea in romaneste...o sa raman fan devotat :)

Cea mai buna bere pe care am baut-o (la "vaza" din aia de 1,5 litri) a fost asta-vara, pe terasa de la Dinamo, dupa o fugareala Bucuresti - Otopeni - Bucuresti. Buna, nene, ca inima de mama! Totusi, nu e recomandata berea decat dupa cursa, in timpul ei aceasta putand avea unele efecte nedorite (oprit din 5 in 5 tufisuri :D ). Cat despre vin... sec si in alte circumstante :rolleyes::D

Mausule iti raspund aici ca si asa e mort threadul asta...ciudat in plina vara, si ca tot m-am intors de la bere.

Iti dai seama ca daca dupa fiecare iesire "zonala" ne oprim la berea de dupa, urmata inevitabil de berile de dupa - berea de dupa, o tura ca asta chiar a fost un motiv perfect de hidratare excesiva :-J

Apropo de bere, nu stau sa caut daca a mai fost mentionata, dar o fac eu acum - Zipfer