g.popovici

Downhill, Freeride & Dirt Jumping

Recommended Posts

Este mai mult decat frumos, este teoria pusa in practica (cred ca se poate muta la "Abordarea eficienta a pantelor" :P)

Traseul mi se pare destul de lung pentru unul de DH si foarte tehnic, portiuni teribil de tehnice.

Daca vreti downhill adevarat cautati filmari cu Sam Hill. Ala e tatal lor.

@g.popovici

Foarte virajata si fluida = frumoasa. Grea prin lungimea ei...tre' sa te tina sa o duci in ritm sustinut si fara oprire 7-8 minute cand traseele de DH se invart in jurul a 3 min. Tehnica? Plata ca o autostrada, destul de lata, nici un drop, nici o saritura serioasa, nici un rock garden, nici un perete care sa se apropie de verticala sa simti ca-ti trebuie ...oaie. Asta e coborare de fun, nu de DH.

@basso

ROAM e alta mancare de peste :D ... nu-i pt muritorii de rand. Si mai are si muzica super :P

Ala e cel mai dement om din lumea asta. A coborat fara nici o protectie in partea superioara, a cazut, a sarit iar pe bicicleta si a pierdut titlul la o diferenta de sub o secunda.

Dement!

eu cred ca prin cap ii trec ganduri de tipul "ce bine era daca bicla asta avea un mecanism de incetinire".

pentru ca nu prea pare sa stie unde este frana si la ce foloseste :rolleyes:

meserie si dementa

Tare rau imi pare ca nu am ajuns in Parang anul acesta...

Oricum am vizionat pozele si clipurile si pot spune ca maine-poimaine vine sam si pe la noi, organizarea din cate am auzit s-a ridicat la inaltimea asteptarilor:D

un clip sa va incalzeasca la inima ;-)

sssssssuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuppppppppppeeeeeeeeeerrrrrrrrrrr !!!!pentru mine este sportul meu preferat si nebunul din mine.

sssssssuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuppppppppppeeeeeeeeeerrrrrrrrrrr !!!!pentru mine este sportul meu preferat si nebunul din mine.

Ala e cel mai dement om din lumea asta. A coborat fara nici o protectie in partea superioara, a cazut, a sarit iar pe bicicleta si a pierdut titlul la o diferenta de sub o secunda.

Dement!

la juma de secunda in spate la Peat, insa Atherton a castigat... oricum nu asta conteaza, stilul ii inconfundabil si de necopiat pana in acest moment. Mai nou nici Bryn Atkinson nu e de neglijat, si sunt altii care vin tare din spate

Hm...eu as zice totusi ca atata timp cat te dai la un campionat mondial...primeaza eficienta. Il admir pe Sam Hill...dar Gee a demonstrat clar ca downhill-u' nu e doar viteza pura. Trebuie mult sange rece.

M-am uitat la capionatu mondial si am ramas cu impresia ca Gee Atherton are intradevar sange rece (toti rideri au) ,dar s-a riscat mult de cateva ori era s-o gafeze dar a reusit sa tina bicicleta pe trasa buna.Lui Sam hill i-a lispsit sansa probabil ca in portiunea aceea s-a relaxat prea mult a fost un pic prea increzator in fortele lui dar in rest zbura pe traseu facea ca totul sa para extrem de usor:)

La 35 de ani si la o saptamana dupa ce a egalat recordul de 16 victorii in world cup, Steve Peat (Santa Cruz Syndicate) isi inscrie inca o victorie in palmares pe traseul din Andorra la doar 0,02 sec in fata reprezentantului local, i-am putea spune, Gee Atherton (Animal Comencal). Un final de etapa de infarct ce poate fi vizionat aici: Freecaster.tv: MTB - NISSAN UCI MTB World Cup Vallnord Top 5 Men

La 35 de ani si la o saptamana dupa ce a egalat recordul de 16 victorii in world cup, Steve Peat (Santa Cruz Syndicate) isi inscrie inca o victorie in palmares pe traseul din Andorra la doar 0,02 sec in fata reprezentantului local, i-am putea spune, Gee Atherton (Animal Comencal). Un final de etapa de infarct ce poate fi vizionat aici: Freecaster.tv: MTB - NISSAN UCI MTB World Cup Vallnord Top 5 Men

Cu riscul de a ma repeta...dar ce sa-i faci omul si-a mai bifat o victorie in cariera. A 8-a consecutiva la Lisabona Downtown si a 3-a la rand in 3 weekenduri consecutive. Doamnelor si domnilorrr...inegalabilul Steve Peat www.cyclingnews.com - the world centre of cycling

Si un filmulet ca sa va faceti idee de traseu :))

Atentie la timpi!!! Cronometrati la miime de secunda. In acelasi weekend in alt colt al europei, pe strazile inguste ale Principatului Monaco, alti bolizi erau cronometrati tot la miime de secunda. Si ... atentie la semnatura de mai jos :D

Edited by pacus
F! of cycling! :D

mda, cred ca s-ar putea amenaja un traseu frumos si la Deva, de la cetate in jos :-??>-