g.popovici

Downhill, Freeride & Dirt Jumping

Recommended Posts

Am ramas surprins, super tare! Dar oricum numa' normali nu sunt...cel putin primul clip, daca ai sarit la viteza aia, cu 50 cm mai la dreapta/stanga prapastia te mananca8-X.

Nebuni tare, bravo lor.

Intre doua etape de cupa mondiala am gasit timp sa strecor aici niste filmulete de la UpDown Cup-ul de anu asta. Pe o vreme care a transformat in sport extrem chiar si vizionarea showului, baietii nu s-au lasat impresionati dupa cum se vede si in filmuletele urmatoare:

Nu de alta, da' am auzit ca se tot plange lumea de niste scari introduse in pe ceva final de concurs :D

Mi se pare mie sau e la Cluj filmat?

Pai, titlul postului spune tot...nu?

Guest am44

frikos omuletzul...s-a scapat in pampers imediat ce a inceput rampa...ce cauta acolo ???

frikos omuletzul...s-a scapat in pampers imediat ce a inceput rampa...ce cauta acolo ???

tu cum ai fi fost in locul lui? sau si mai bine, tu ai sari sau te-ai scapa in pampers?

No hard feelings,

Vlad

Guest am44

tinere vlad, daca nu ma tzine sa fac ceva, stau cuminte in banca mea si ma uit la altii care au singe in vene, sau se pricep...saracu baiatu ala, nu avea nici pe una nici pe cealalata, dar fac pariu ca in viatza de zi cu zi se considera "miez"...

tinere vlad, daca nu ma tzine sa fac ceva, stau cuminte in banca mea si ma uit la altii care au singe in vene, sau se pricep...saracu baiatu ala, nu avea nici pe una nici pe cealalata, dar fac pariu ca in viatza de zi cu zi se considera "miez"...

Nu conteaza cum se considera si nu stii nici tu, si nici eu ce s-a inatamplat acolo de a luat-o asa urat in freza... de aceea dupa o singura chestie nu cred ca e de judecat omu'. Nu stii daca inainte nu a alunecat sau daca avea destula viteza, who knows.

Numa bine

Vlad

Pare mai degraba ca nu a apreciat bine distanta sau nu a avut viteza suficienta.Nu te bagi la asa ceva daca nu ai sange..

Am un amic care se da la DH/FR... a venit la concursul de la M.ciuc (cu o bicla de xc normal :-bd), a terminat printre ultimii la 42km (deh, la dh nu se pedaleaza si nu se urca :-q) dar la viteza la vale mergea f.tare (mult peste mine) si fara frana spate care nu mergea.

Scarile bineinteles ca le-a sarit/coborat pe toate si cand m-a auzit la final ca m-am dat jos de pe bicla la alea mari radea de mine si nu-i venea sa creada :-q.

Totusi, baiatul ala a cazut ca un bolovan.=))

Din cate am vazut eu in filmulet, a cazut inainte de rampa si din cauza ca era uda nu a reusit sa se opreasca si a ajuns pana la deschizatura aceea si-a cazut in gol (pare sa fi alunecat pe cur pana la capatul rampei).

Oricum, si cel mai experimentat DH-ler poate avea zilele lui proaste sau pur si simplu se poate defecta ceva la bicicleta.

Si inca un lucru, stiu ca nu se obisnuieste, dar sunt unii "mai smecheri" care fac dowhnill fara sa cunoasca traseul, asta chiar e sinucidere pentru ca daca nu stii foarte bine ce urmeaza, la vitezele alea poti linistit sa-ti rupi gatul cu "body armor" cu tot.

Asa e, rampele erau ude si se aluneca pe ele ca si pe zapada. De fapt, unii concurenti chiar asta faceau intre manşe. In rest, a fost ghinion si poate o zi proasta. Nu am vazut fricosi pe traseu in ziua aia. Eu ma infioram doar privindu-i... a fost intens.

Imagine postată

Gata. A mai trecut un UpDown Cup si a trecut si World Cup-ul de la Fort William. Greg Minnaar si-a adjudecat victoria, si cu Steve Peat abia pe locul 6 situatia la varful clasamentului se strange la doar 4 puncte, 766 fata de 762 la mijlocul sezonului. Aveti aici niste mostre de adrenalina bicilistica Made in Great Britain.

Sick Mick Hannah helmet cam :

si inca un montaj mai lung aici :

Cel mai uimitor, adica cel mai spectaculos, periculos, dificil si incet downhill l-am facut de la Piatra Arsa pana in Busteni pe Jepii Mari.

Sac! Sa va vad care mai faceti asa ceva. :P

Primul downhill urban vazut de mine in care participantii trec prin casele oamenilor :))

Excelent filmuletul.

Pt amatorii de adrenalina bicilistica...tocmai am aflat din surse neoficiale ca in 24 iulie va avea loc in zona Baia Mare un concurs de DH. Traseul se anunta a fi cel mai frumos din tara, asa ca, cel putin pt cei ce nu locuiesc foarte departe, poate merita deplasarea si doar pt a fi spectator. Plus ca zona este excelenta si pt cicloturism (asta din proprie experienta) si pt trasee de allmountain (pt cei ce regreta anularea maratonului BM din 4 iulie)

Primul downhill urban vazut de mine in care participantii trec prin casele oamenilor =))

Aici chiar si spectatorii sunt "adrenaline junkie" :)

(nu de alta, da de te ia unul cu bicla acolo nu stiu daca te mai ajuta cu ceva salvarea :)) )

Sper ca nu a mai fost postat :

Am vazut alte filmulete cu street downhill in care spectatorii chiar erau asezati "strategic" ca sa fie niste "popice" in cazul unui accident.Si mie mi-ar place sa ma uit si sa fiu aproape dar nici chiar la 1 metru distanta #:-S!

Bucatica cea mai faina din filmul meu cu bicilisti preferat #:-S Seasons. Whistler BC...Mecca pt orice biciclist gravitational.

un filmulet f.bine facut - ma refer la filmul mare, nu la teaser, dar nu se gaseste pe youtube intreg.

stiu si eu ca se gaseste pe torrenti (de acolo il am si eu ) , dar nu stiam daca am voie sa pun linkuri din astea pe forum :(