g.popovici

Downhill, Freeride & Dirt Jumping

Recommended Posts

Deja devine refrenul sezonului - pacat de Bruni :) dar superba revenirea sobolanului. Oricum nu as fi suparat ca Bruni sa castige cupa mondiala fara vreo victorie - oricum mai are timp.

1 GWIN Aaron USA SPECIALIZED RACING 839

2 BRUNI Loic FRA LAPIERRE GRAVITY REPUBLIC 814

3 MINNAAR Greg RSA   769

Multumim de succintul Race Raport ;) A fost de infarct etapa asta de Cupa Mondiala si sa o vezi in cabana la Vatra Dornei impreuna cu multi altii care doar cu cateva ore inainte bagau si ei mansa finala la mult mai modestul Dorna Xtreme a facut-o si mai speciala ;)

• Upvote 1

Sambata, 22 august s-a desfasurat la Piatra Neamt a 10  editie a festivalului Tare ca Piatra! In cadru festivalului a avut loc si proba de downhill pe un traseu de acum consacrat, la care, ca si anul trecut, s-a muncit mult si cu spor, lucru care s-a vazut in zilele de concurs. Ajutat de ploile din ultima vreme si de reparatiile facute sambata dimineata inainte de ultimele manse de antrenament si calificari,  traseul a fost aproape perfect pt finala de sambata dupamasa. Singurele reprosuri nu tin de cantitatea sau de calitatea muncii depuse cat mai degraba de micile modificari aduse traseului anul asta de organizatori, modificari pe care unii concurenti le-au considerat de prisos, sau chiar ca ar reduce un pic flow-ul caracteristic acestui traseu. Cronometrarea si-a facut anul asta treaba asa cum trebuie si la ora 17, cei mai rapizi concurenti au urcat pe podium. Desi e un traseu pe care in ultimii ani nu a reusit sa castige, Sorin Parau din Hateg, rider TLD si BikeHouse a urcat pe cea mai inalta treapta a podiumului cu un timp de 2:31:950 urmat pe 2 de Kinda Geza din Miercurea Ciuc, rider SurMont si de Remus Bonta din Rasnov.

Acestea fiind zise, la anul o sa fac tot ce pot sa ajung iar la TCP!

Aveti aici o filmare atraseului numa buna sa va faca pofta de Piatra Neamt ;)

https://www.youtube.com/watch?v=weCpDtznszg&feature=youtu.be

• Upvote 3

Mi-a placut de Claudio la sfarsit: I'm still alive! :D

Vive le roi! In sfarsit Bruni sparge gheata!

Si de ce esti trist ma? Voiai sa se dea si la 80 de ani? In cupa mondiala? :)

dap... dacă el la 80 de ani se dă la cupa mondială înseamnă că şi eu la 80 de ani trebuie să mă mai pot da la vale cu biţigla :)

• Upvote 1

Io la 80 de ani sper ca mai pot sa ma urc pe bicicleta! :D

dap... dacă el la 80 de ani se dă la cupa mondială înseamnă că şi eu la 80 de ani trebuie să mă mai pot da la vale cu biţigla :)

A spus doar ca se lasa de pro, nu si ca se lasa de tot de bicicleta. :)

Io la 80 de ani sper ca mai pot sa ma urc pe bicicleta! :D

Stati linistiti, la 80 de ani, abia incepe varsta a doua ! :D

Mladene, si pe mine m-a motivat si ma motiveaza omu asta! Ca eu m-am apucat de dat la vale (cu adevarat) cand ma apropiam de schimbarea prefixului din 2 in 3 nu din 1 in 2 cum se face. Dar ma asteptam la anuntu asta...de vreo doi ani :) Si e bine de stiut, ca daca tot ma laud ca e unu din idolii mei, poate primul cand vine vorba de DH, ca mai am cativa ani de dat, la nivelul din Romanica, pana sa pun casca (de concursuri de DH) in cui ;)

Pacat ca a cazut Bruni (a doua oara), avea peste doua secunde avans! Oricum la Gwin isi spune experienta cuvantul.

Mie imi pare rau de Ratboy, doar locul 6 dupa ce in calificari era pe 2

Ieri la Fort Bill, Bogdan Bondor a iesit pe locu' 7 in cadrul 4x Pro Tour. Atat.

• Upvote 4

Am citit pe fb ca s-a antrenat cu o bicla cu cadru de xc si furca lipita cu poxipol, pana sa comita grozavia asta!!! Mi se pare fabulos!  ^:)^