g.popovici

Downhill, Freeride & Dirt Jumping

Recommended Posts

Ma, astea in racing machines. Is ferrariule bicicletelor. Ce zici tu, nu are legatura cu felu in care se comporta pe traseu. asa o fi, nu neg, dar de mers, toti care au prins un intense sub ei, zic ca merg racheta. Asa, si mie imi plac cum arata, da nu mi le permit. Ca-s ferrariurile bicicletelor si la pret :D

Fiecare cu plăcerea lui. Eu nu mi-aş da Heliusu' pe oricare din M-uri. :)

• Upvote 1

Cu Steve Peat si Greg Minnaar la recuperare dupa operatii, cu Gee Atherthorn, Aaron Gwin si Sam Hill dati disparuti, lupii tineri au monopolizat primele pozitii la Lourdes in Franta.. Urmeaza sa vedem cati din cei trei vor beneficia de protectia riderilor de top 20 maine, in finala, mai ales ca doar first qualifierul, Loic Bruni a batut timpul de antrenamente al lui Gee obtinut ieri.

http://www.pinkbike.com/news/results-world-cup-dh-lourdes-2015-seeding.html

L.E. Se pare ca din cei 3, doar Sam nu va concura maine, pt ca "protectia" riderilor de top 20 nu functioneazadaca nici n-ai luat startul in calificari.

• Upvote 1

Dupa descalificarea de ieri, nu stiu cine si-a mai pus banii azi pe Gwin!? Locu 1 in prima etapa de cupa mondiala, la vreo 4 secunde in fata locului 2. Adica o eternitate! Cu Gee, Minnaar si Hill fara puncte, cu Rat Boy doar pe 7, Gwin se detaseaza - deja - in clasamentu general pe 2015!

La general Bruni e pe 1 (50+160 fata de 200 ale lui Gwin). Chestia cu detasatul e valabila fata de suspectii obisnuiti insa ultimii ani nu au fost ai lor ci ai "rising stars". Cred ca Red Bull cam mizeaza anul asta pe Loic - ii lipseste inca victoria in cupa mondiala dar e numai o chestie de timp, e un rider foarte talentat, constant si care sta si bine fizic (comparativ cu un Thirion care se descurca excelent pe un traseu in cap dar pe un traseu care solicita si cateva pedale e destul de praf). Altfel cursa si timpul lui Gwin parca sunt desprinse din perioada Trek in care nimicea competitia.

In ultima bucata de traseu a gasit doua linii pe care nu le-a luat nimeni si cred ca a castigat numai din manevrele astea secunde bune:

1. aici iese in stanga si vine drept in drop

https://youtu.be/x5w-XL7aP0s?t=20

2.aici iese iar in exterior si intra cu viteza in ultima curba - toti ceilalti franau

https://youtu.be/x5w-XL7aP0s?t=49

Oricum e mare lucru ca a reusit sa citeasca traseul mult mai bine decat ceilalti, bravo lui!

• Upvote 2

Si mai e ceva legat de cursa lu Gwin. Chiar el zicea la cald, cand inca mai erau de coborat o grama' de baieti, ca traseul e  mult mai deteriorat decat cu o zi inainte si ca se deterioreaza la fiecaretrecere. Poate a jucat si asta un rol. Cat despre "rising stars", eu nu m-am uitat sa vad clasamentu, sa vad ca Bruni e pe primu loc, si chiar si asa imi mentin parerea ca Gwin a luat o optiune buna si ca macar Gee din vechea garda o sa-l haituiasca bine. Nu uita ca Gee era UP dupa primu intermediar in calificari, inainte sa cada, fata de timpu lu Bruni ;) Gee pare foarte determinat. Am citit ceva interviu si zicea ca si bicicleta a suferit doar mici modificari, ca i-a luat un sezon, dar acum se simte foarte bine pe ea si ca ce au modificat, au fost doar mici detalii ca sa simta bikeu perfect. Abia astept urmatoarea etapa...si ma bucur sincer ca mai sunt aici oaeni ce urmaresc cupa mondiala ;)

Accidentarea lui Sam Hill din Franta e mult mai grava decat se credea la inceput. Primul scop al anului, castigarea Cupei Mondiale se pare ca nu mai intra in calcule. In schimb, Sam si cei din echipa lui declara ca va fi pregatit 100% pt Campionatul Mondial la sfarsitul sezonului :|

http://www.chainreactionhub.com/mtb/1964-team-chain-reaction-cycles-paypal-rider-sam-hill-shoulder-injury-update

Pt cei ce se simt tentati de "the dark side of the force", de partea "intunecata" a mountainbikeingului, am dezgropat azi, discutand cu un prieten, de pe un site de-a dreptul mort, articolul asta scris de un incepator ce abia gusta din placerea asta a datului la vale pe trasee "de rupt gatu" cum imi mai place mie sa le zic :D Daca aveti 10 minute de irosit, bagati un ochi (cred ca mai e pe undeva pe forum textu asta, dar sigur nu la sectiunea asta, cea unde trebuia sa fie).

http://bikepark.ro/2009/09/28/dropnroll-prin-ochi-de-crosscountrysta/

• Upvote 2

Pacat de Bruni :) dar nu e departe momentul lui. Parca zbura pe prima portiune a traseului si de la ultimu split a mers la fel de bine ca Minaar deci e pachetul complet. In rest ce mai poti sa zici decat Respect Minaar! - acum am terminat de vazut in reluare cursa :)

E gata sezonu dupa parerea mea. Poate se va concentra cneva sa fie in varf de forma la mondiale si sa-l bata acolo pe Gwin, dar in rest, omu pare de neoprit.

Ce mai poti zice dupa cursa de ieri... In cre di bil.... Ar putea sa ii dea cupa de acum :) Cred ca top 10 au avut si norocul de a se fi oprit vantul ca dintr-o data nu se mai pierdea timp intre split 1 si 2.

confirma pinkbike (nu pot edita):

- When Troy Brosnan beat Bruni by over 2 seconds the wind had almost competely dropped and the temperature rose. Anyone before that may have been riding in worse conditions

Specialized a anunţat că va scoate pe piaţă Demo în versiunea Gwin... îi exact ca cel standard doar că nu va avea lanţ şi va costa cu 10% mai mult. :))