g.popovici

Downhill, Freeride & Dirt Jumping

Recommended Posts

Dar de fete nu ziceti nimic, saraca Manon iar a ratat, a luat-o si pe ea vantul si a trecut peste marcaj.

Pacat ca-mi place cum se da, are tupeu.

Da pacat, plus ca e si simpatica :)

E simplu pt altii :)

Din motive obiective n-am vazut cu ochii mei etapa de Cupa Mondiala de sambata dar m-am bucurat sa aud ca Minnaar a castigat din nou sezonu asta si ca trecut in capul listei riderilor cu cele mai multe reusite in World Cup. N-am fot cel mai mare fan al lui Minnaar, dar anu asta, pt ca omu vine dupa un sezon in care s-a operat si a trecut prin perioada de recuperare, am fost surprins sa-l vad atat de repede si acum din nou, pe cea mai inalta treapta a podiumului. Cei ce au trecut prin asta, stiu cat de greu e sa te intorci pe bicicleta si mai ales cat e de dureros sa stai departe de bicicleta in tot acest timp, chiar daca te dai doar pt placerea ta. Cu atat mai mult  e de admirat omu asta, care s-a intors si a castigat deja doua curse la cel mai inalt nivel posibil pe doua roti. Pe langa asta, Minnaar, in forma asta imi da speranta ca Gwin nu e chiar de neoprit asa cum credeam dupa cursa lui fara lant de la Leogang. Asta si datorita rezultatului prost al americanului care si anu trecut pe vremea asta conducea in clasamentu general doar pt ca mai tarziu in sezon sa fie manacat de un Bryceland de neoprit. Istoria se poate repeta si avem  de castigat, in special noi, fanii!

La fete, se pare ca Rachel a luat cea mai serioasa optiune pt castigarea Cupei Mondiale. Manon Carpenter a spart ghinionul si a prins in sfarsit un binemeritat loc 2, dar cred ca e prea tarziu pt ea sa mai incerce sa o prinda pe Rachel in clasamentul general. Dar cine stie, daca e in forma la Campionate, poate sa ii sufle lui Rachel tricoul in culorile curcubeului.

http://www.vitalmtb.com/photos/features/Minnaar-Wins-his-18th-World-Cup-Downhill-Lenzerheide-Action-Slideshow,9145/Slideshow,0/sspomer,2

In alta ordine de idei, weekendul asta, in zona Pasului Bratocea din Muntii Ciucas, s-a desfasurat a doua editie a concursului Ciucas Enduro. Organizatorii au invatat din micile greseli de anu trecut si anul acesta totul a mers ca uns. E fain sa vezi ca organizatorii nu se comporta ca niste semizei, ca trimit mailuri in care te intreaba ce nu a fost bine, ca te asculta cand le aduci tu la cunostinta greseli sau le faci sugestii si ca le si aplica. La final, toata lumea are numai de castigat. Sa ne intoarcem la noroiul din Ciucas. am zis noroi? :-S Da, a fost foarte mult noroi anu asta la concurs. Greu de crezut dar a fost mai mult chiar si decat anul trecut ;)) Cu toate astea, varianta noua a specialei doi, a fost apreciata mai ales ca te scotea afara de pe drumeagul foate noroios si iti oferea posibilitatea sa-ti arati dibacia pe single trail. Un single trail "desenat" de organizatori cu multe viraje pe un sol de padure de molid, numa bune de luat la drift. Prima parte din aceiasi speciala era distractia in stare pura. De acum clasica, bucata aduce zambetu pe buzele oricui nu are o problema cu faptu ca 80% din timp rotile bicicletei nu sunt aliniate. Ps 1, mult mai buna ca aderenta vineri in antrenamente, a pus reflexele si cauciucurile la incercare sambata fiind bine imbibata de ploaia ce a cazut vineri dupamasa si in noaptea ce a urmat. Ps3? Pfff, buna intrebare! Am fost a doua oara pe bicicleta pe speciala asta si daca n-as fi avut atata noroi pe ochelari poate mi-as aduce aminte mai multe. Stiu ca am iesit in papusoi la un moment dat si ca atrebuit sa car bikeu inapoi in poteaca, ca siretu papucului drept s-a desfacut si mi se tot infasura pe dupa axu pedalei - ceea ce facea ca pedalatu si scosul piciorului din pedala sa fie ca la loto, ca pe partea de jos m-am impotmolit literalmente in noroi si ca la final, la iesirea in padure era sa intru in plin intr-un sant depasind un concurent mai lent care nu prea voia sa ma lase sa trec. Intrebati-ma daca as mai merge la concurs in conditiile astea? CLAR! si asta vine de la cineva care se cam fereste de noroi. Ps1 si Ps2 mai ales, in conditiile astea de aderenta sunt placere pura! De nu eram in concurs as fi chiuit la fiecare viraj. asa imi pastram suflul pt scurtele pedale date ca sa ies basma curata din cate un derapaj mai putin controlat ;) Va astept la anu la orice surpriza ne rezerva organizatorii Ciucas Enduro!

P.S. Poze, in curand de la Project 23 ;)

P.P.S. auch, era sa uit! Foarte important :) Castigatorii anu asta au fost asa: Sorin Parau din Hateg pe locu 1 (da Nadia Comaneci loveste din nou). Pe 2 Simon Cobianu cu pana de pe la jumatatea specialei 3 dar si la 39 de secunde de Sorin timp pe care, mi-a spus-o chiar el, nu l-a pierdut doar datorita penei respective. Apoi pe 3 Cezar Bejenaru din Brasov cu bike de downhill urmat de Remus Bonta din Rasnov si Mircea Fanatan din Baia Mare pe locu 5. De notat ca intre locul 2 si locul 5 au fost 9 secunde!!! La fete, multy mai experimentata Petra Zegrean din Bistrita a castigat cu peste 6 minute diferenta in fata locului 2 ocupat de Cont Florina Martina, urmata pe 3 de Nenciu Andreea Alexandra si pe 4 de Boca alexandra. Felicitari fetelor ca au reusit sa imblanzeasca un traseu asa de barbatesc :D

• Upvote 3

N-am fot cel mai mare fan al lui Minnaar, dar anu asta, pt ca omu vine dupa un sezon in care s-a operat si a trecut prin perioada de recuperare, am fost surprins sa-l vad atat de repede si acum din nou, pe cea mai inalta treapta a podiumului. Cei ce au trecut prin asta, stiu cat de greu e sa te intorci pe bicicleta si mai ales cat e de dureros sa stai departe de bicicleta in tot acest timp, chiar daca te dai doar pt placerea ta.

Apropo de accidentari, Sam Hill is back!

http://dirtmountainbike.com/videos/chain-reaction-cycles-paypal-lenzerheide.html#6kICy2P5kISY3wqf.97

Locul 58 si slabe sanse sa se recupereze complet pana la finalul sezonului, dar e bine sa-l vezi iar in actiune.

• Upvote 1

Da Nub! Buna observatie! Nici fan Sam Hill n-am fost si ca si in cazul lui Minnaar, anu trecut m-am bucurat ca s-a intors "din morti" Australianu sa ne bantuie :) Mi-a zis prietenu de mi-a facut race reportu si de el, si (nemeritat) am uitat sa-l mentionez. eram prea grabit sa scriu de Ciucas :P e buna scuza? :D

• Upvote 1

Se iarta. Si eu as fi fost mai interesat de concurs decat de WC daca nu stateam in casa week-end-ul asta :P

... e buna scuza? :D

Nu, măcar din punctul meu de vedere, că-s sătul de noroaie ;))

... şi nici enduro nu mă prea pasionează... măcar dacă era DH.

Probabil... dar chiar îs sătul de noroaie... nici măcar în poze nu vreau să le mai văd... :))

Opinie nepopulară: Ar fi super dacă până la sfărşitul anului ar fi zilnic 35 la umbră fără nici un strop de ploaie. ;))

Revenind la subiect:

http://www.vitalmtb.com/photos/features/G-Out-Project-Lenzerheide-World-Cup,9149/G-Out-Project-Lenzerheide-World-Cup-Brook-MacDonald,94434/sspomer,2

• Upvote 2

Joi a inceput oficial sezonul de DH la noi in Romanica.

La Buscat, in Apuseni, brigada de rideri de la Cluj a reusit si anu asta (unul de altfel tare secetos in concursuri anuntate) sa organizeze Air DH 3. Unde acu' doi ani juram ca nu mai calc in viata mea acolo, ca pe traseu ala sigur si-a bagat dracu coada, anu asta (dupa ce am vizitat traseul si toamna trecuta la Air DH 2) am reusit sa ma distrez chiar fain - mai ales in finala - si sa scot o mansa de care sa fiu multumit :D

La varf, desi clasamentul a fost strans, Sorin Parau aka Nadia Comaneci, din Hateg, (rider TLD, Bike House & NukeProof) a reusit (iar) sa fure locul 1 din fata mult mai tinerilor Sebastian Grosu din Sinaia (Fun Ride&Scott) si  a lui Cezar Bajenaru din Brasov care au completat podiumul. In rest, mult praf pe un traseu care devine vestit de acum pt sariturile lui si pt cata munca s-a depus pt a-l construi. Cuplat anul asta cu un festival, concursul in sine s-a simtit mai diluat. Dar pe hartie, au fost cei mai multi rideri comparat cu primele doua editii - 60, si oarecum surprinzator, au fost multi juniori,  mai ales pentru un traseu cu care nu-si pune mintea oricine. Sariturile sunt intimidante, dar echipa de shaperi a reusit sa le faca foarte sigure in ciuda gapurilor imense ce trebuiesc "zburate" pt a prinde landingul.

Una peste alta, cu sau fara festival, cu sau fara praf pe traseu, fie ploaie fie vant ;)) ma gasiti negresit la anul la Air DH 4!

Fotografii marca Project 23 - in curand ;)

• Upvote 2

Pana atunci ai restanta cu pozele Project23 de la Ciucas :)

• Upvote 1