Sign in to follow this  
LucianTheOne

Metode De Orientare

Recommended Posts

.

...Cei care nu inteleg ori cunosc unde-i B-ul sau A-ul, uita pe drum care a fost originea ori destinatia in calatoria lor, nu ar trebui sa iasa pe usa casei...

Exact ce spuneam eu acu' cateva zile, doar ca am adaugat un "pana nu invata cel putin"

yo6ial a pus punctul pe i.

Cică un grup de aristocraţi unguri s-a rătăcit în timp ce urcau în Alpi. Unul din ei scoate o hartă şi, după ce o studiază vreme îndelungată, exclamă: "Acum ştiu unde suntem!". "Unde?", întreabă ceilalţi. "Vedeţi acolo muntele acela înalt? Suntem exact în vârful lui!".

Problema cea mai mare e ca tinerii de azi nu sunt invatati regulile minime despre cum se "citeste" o harta, cum se foloseste o busola si cum se acorda un prim ajutor. Tin minte ca in "vremea raposatului", la scoli se tineau ore speciale (care ne enervau de numa ;) ) in care venea cineva cu tot felu de pliante cu ce sa faci in caz de accidentare, de atac chimic si mai stiu eu ce. Multe din ele erau "baliverne", dar erau pe-acolo si informatii utile. In ziua de azi, cati copii care au terminat liceul mai stiu cum se pune un garou, cum se aprinde un foc fara chibrituri/bricheta, ...

Eu personal cred ca cea mai mare problema e ca tinerii s-au obisnuit ca primesc totul "de-a gata" si daca nu "caut pe google" (sunt curios cum ar cauta pe google poteca spre cabana :P ), si daca colegii/prietenii nu fac ceva atunci sigur nu e ceva ce sa merite sa faci, doar nu e "trendy".

cine mai cine minte prescurtarea "P.T.A.P."

Pregatirea Tineretului Pentru Apararea Patriei,

acolo in teren am invatat prima data sa citesc o harta, o busola si sa ma orientez in natura.

Chiar nu tot ce se facea atunci era nasol si de blamat.

Ca ulterior am urmat si absolvit o facultate de Geografie (mai mult nu mai zic ca nu are rost) este o alta chestiune. Dar chiar nu vad cum s-ar putea rataci cineva cu bicicleta in Romania, mai ales in situatia cand nu intervine un cumul de factori (accident, oboseala peste masura, probleme de sanatate etc)

Astazi, in scoli si licee, se face P.T.C.D , P.T.I. si C.M. (p'asta il situ de pe vremea cand mergeam si eu la scoala)

Pregatirea Tineretului pentru Colindatul Discotecilor, Pierderea Timpului in mod Inutil si Chiul in Masa.

Dintre cele mai importante lucruri, de facut, intr-o zi oarecare, pentru un tanar sau tanara, astazi pot fi:

Barfa, counterstrike, alcoolul, manele, sex, televizor... si am ramas fara imaginatie.

Aha! Gel in cap si piercing... :D (ok, totusi nu am nimic in potriva nonconformismului)

Dar. Nu tebuie sa fi absolvent al Facultatii de Geografie (ca doruk) sau sa fi facut liceul forestier (ca mine :D ) ca sa te poti ghida cu o harta, cu o busola si compas. (compas doar pentru calculul distantelor foarte precis.)

Trebuie doar sa stii sa citesti, sa distingi culorile (cat-de-cat), sa acorzi atentie detaliilor.

Sa te imaginezi ca si cum ai privi terenul de la 1000m deasupra lui. Sa aliniezi harta cu detaliile geografice din teren si sa constati pozitia in care te aflii.

Apoi de deplasezi catre destinatiie, avand in minte directiia generala si meandrele drumului. Iti folosesti ceasul, pentru a aproxima distanta parcursa, in functie de viteza de deplasare, si aflii, in orice moment, unde te aflii. Pentru precizie superioara, se coreleaza acestor informatii si detaliile geografice din teren.

...dar nu uitati ca pamantul se invarte, in jurul axei sale, si in jurul soarelui, care la randu-i se roteste in jurul centrului galaxiei, care se roteste si ea pe cine stie ce axe si directii.... fapte ce pot fi dezorientante, daca te gandesti prea mult la ele :D

Sal'tare.

Si eu sunt din generatia celor care au prins P.T.A.P.-ul. Era o chestie excelenta care imi foloseste si acum. Orientare sau bazele acordarii primului ajutor sunt lucruri care se invatau acum dar acum nimeni nu e mai considera necesare.

Pacat!

Sunt mai multe de spus. O sa incerc sa notez cateva idei care mi-au ramas in cap in timp ce citeam posturile voastre:

- nu injurati google :) Nu ai intotdeauna de unde sa faci rost de harti. Cui imi gaseste o harta cu regiunea Tolmin - Slovenia, cu Nazaret - Israel sau Clisson - Franta in Romania ii dau o bere.

- copiii din ziua de azi sunt la fel ca si cei de ieri si de alaltaieri. Unora le place muntele/excursia/geografia altora nu. Nu cred ca putem generaliza temporal relativ la interesul pt geografie (doar pt ca atunci erau predate unele lucruri in scoli)

- din punctul meu de vedere nu ai nevoie neaparat de busola, sau muschi pe copaci etc. Ai nevoie doar de o harta si sa fii atent la detalii cum ar fi rauri, zone impadurite, curbe de nivel, orice apare pe harta. Cand mergi pe un traseu treci peste tot felul de puncte de reper. Inclusiv forma drumului.. daca la un moment dat face la dreapta ar trebui sa remarci acest lucru si sa-l reperezi pe harta.

- daca nu ai harta, retine neaparat pe unde ai venit. Ai mers 4 ore si mai ai 4 ore de lumina, intoarce-te daca nu stii unde ajungi.

- cel mai important cum a mai precizat cineva e sa nu-ti fie frica, sa stii ca iti asumi niste riscuri. M-am pierdut de multe ori, dar am ajuns unde trebuia pana la urma. Nu-mi place cand se pune accent foarte mare pe riscuri si nu pe recompensa. Daca nu esti inconstient si tii la pielea ta, iti dai seama singur ce masuri sa iei ca te protejezi (de a te pierde, a-ti fi frig, foame etc).

- orientarea o inveti in afara casei, inclusiv in oras. Daca te duci intr-un loc si nu stii sa te intorci de acolo, inseamna ca ori nu ai fost atent la drum, ori nu ai memorie si orientare. Si daca stii sa te intorci de unde ai ajuns, atunci nu te-ai ratacit, nu?

- ca o ultima idee... cred ca se incearca prea mult sa se aiba grija de altii. Informativ, informativ... dar unele lucruri le inveti singur pe propia piele. Asa ca mai putina butonare si mai multa miscare.

Steaua Polara - busola noptilor senine in emisfera nordica.

Cu ajutorul se poate afla si latitudinea la care ne aflam.

Pentru asta e nevoie doar de doua bete. Unul se tine orizontal, iar celalalt indreptat spre stea.

Unghiul format de bete este exact latitudinea pe care te afli.

Imagine postată

Foarte faina poza cu stelele. Dar oare alea doua bete (un sextat improvizat defap), o sa-mi spuna latitudinea in minute si secunde...ca sa ma ajute cu adevarat intr-o situatie reala? Ca intr-o situatie reala nu ma intereseaza gradele ... de obicei intrebarea fiind, nu daca sunt la Baicoi, sau la Satu Mare? Ci ... in ce directie e ... primu' sat? :D

Plus ca fara longitudine ... tot "in the middle of nowhere" o sa stii ca te aflii. Cer senin va doresc :rolleyes:

Uitati-va acum pe Discovery channel in caz ca va rataciti prin Bihor :(