RideAlone

Aducerea la forma initiala aluminiu

Recommended Posts

Buna seara!Am avut o cazarura cu bicicleta recent din prostia mea.Singura problema pe care o am este:la cadrul bara de sus sa indoit într-un punct.Se mai poate aduce la forma initiala?Mentionez ca este cadru de aluminiu.Revin cu poze

MULȚUMESC:)

Este infundat..Poate afecta cu ceva bicicleta?Se poate fisura in timp?Astept raspunsuri.Poate exista o varianta de desfundare..

20161120_202106.jpg

Se poate fisura in timp, functie de solicitarile la care va fi supusa bicicleta. In principiu aluminiul nu se poate indrepta (adica teoretic s-ar putea, dar rezistenta nu ar fi niciodata cea initiala si ar exista un risc de fisura acolo).

Il mai poti folosi daca mergi cu atentie pe sosea. 

Cum ai reusit sa-l indoi acolo, te-ai dat peste cap?

Aluminiul nu e un metal elastic. Daca pateai asta cu un cadru de otel, nu aveai mari probleme.

In schimb aluminiul fiind rigid, in locul unde a fost indoit, daca il supui la socuri/vibratii, s-ar putea sa cedeze.

După o asemenea lovitură și îndoitură rezistența țevii a scăzut. Poate nu se rupe, dar poate la fel de bine să se rupă sub tine în mers. În principiu nimeni nu poate să-ți garanteze nici una din variante, însă una din ele este riscantă. Timpul rămas este funcție de câteva chestii - greutatea ta, stilul de a merge pe biță, terenul pe care mergi, vibrațiile sau șocurile care se transmit în cadru. În punctul ăla materialul are deja micro-fisuri. Păcat.