Recommended Posts

Din cate stiu eu bonurile emag nu sunt nominale. Incearca sa gasesti pe cineva interesat sa cumpere altceva de pe emag, faceti schimb de bonuri de hartie cu bani de plastic si ti se deschide un orizont mai larg. Fa cumva insa nu lua acel pegas, lasand la o parte nostalgia copilariei datorata numelui, bicicleta nu-ti ofera nimic.

Garantia... praf in ochi. In primul rand ca rareori ai garantie pe mai mult decat pe cadru. Iar in al doilea rand, cam de cate ori ai apelat la garantie pentru ca ai avut o problema cu bicicleta? Si de cate ori ti s-a raspuns pozitiv? Eu am avut 2 experiente, ambele negative:

1. DHS nou (prin 2005) caruia dupa o saptamana i se macinasera cupele butucului pedalier (pe ax + bile), cei de la magazin le-au strans mai tare (gratuit), asta n-a rezolvat nimic, am montat in consecinta un monobloc pe patrat pe banii mei.

2. MTB Merida nou (prin 2009, costase 1400 RON, iar de banii aia aveai piese Alivio si o furca decenta cu lockout) care dupa 20 km rulati chill pe asfalt avea ambele roti complet descentrate. M-am dus frumusel inapoi la magazin, dupa lungi dezbateri au refuzat cu desavarsire sa le recentreze gratuit, chit ca le-am explicat ca spitele nu fusesera tensionate corect din fabrica. Ironic, nici n-am mai avut nevoie vreodata sa recentrez rotile alea o data ce le-au centrat (pe banii mei, bineinteles).

Ambele cumparate de la magazine din Cluj cu o reputatie chiar OK. Sa vad cum o sa rezolvi tu problemele "pe garantie" la o bicicleta cumparata de pe eMag...

8 minutes ago, akebono said:

Din cate stiu eu bonurile emag nu sunt nominale. Incearca sa gasesti pe cineva interesat sa cumpere altceva de pe emag, faceti schimb de bonuri de hartie cu bani de plastic si ti se deschide un orizont mai larg. Fa cumva insa nu lua acel pegas, lasand la o parte nostalgia copilariei datorata numelui, bicicleta nu-ti ofera nimic.

Pai o sa renunt la ideea de emag si o sa iau de la baietii aia sau din piata.. Ramane de vazut. Tot ce gasesc sunt cu furci fara socuri sau cu socuri si body din aluminiu. Ca dracu. Motivul pt care tin ca magarul de par cu furca aia e ca ofera macar un pic de atenuare de socuri in trafic. Mergand juma de an cu celelalte 2 bitze, fundul meu simte nevoia. Soft tail am avut si nu-mi plac. Parca se crapa sub tine. Nasoala senzatia.

Garantia... praf in ochi. In primul rand ca rareori ai garantie pe mai mult decat pe cadru. Iar in al doilea rand, cam de cate ori ai apelat la garantie pentru ca ai avut o problema cu bicicleta? Si de cate ori ti s-a raspuns pozitiv? Eu am avut 2 experiente, ambele negative:

1. DHS nou (prin 2005) caruia dupa o saptamana i se macinasera cupele butucului pedalier (pe ax + bile), cei de la magazin le-au strans mai tare (gratuit), asta n-a rezolvat nimic, am montat in consecinta un monobloc pe patrat pe banii mei.

2. MTB Merida nou (prin 2009, costase 1400 RON, iar de banii aia aveai piese Alivio si o furca decenta cu lockout) care dupa 20 km rulati chill pe asfalt avea ambele roti complet descentrate. M-am dus frumusel inapoi la magazin, dupa lungi dezbateri au refuzat cu desavarsire sa le recentreze gratuit, chit ca le-am explicat ca spitele nu fusesera tensionate corect din fabrica. Ironic, nici n-am mai avut nevoie vreodata sa recentrez rotile alea o data ce le-au centrat (pe banii mei, bineinteles).

Ambele cumparate de la magazine din Cluj cu o reputatie chiar OK. Sa vad cum o sa rezolvi tu problemele "pe garantie" la o bicicleta cumparata de pe eMag...

1 singura bitza am avut din magazin. Aia furata. :))) Daca imi aduc bine aminte era bodin company cred. Excelent facuta. Sau poate doar mi-o aduc eu minte asa. Au luat-o ai mei cand am intrat la liceu in 2000 si in 2002 parca mi-a tirat-o un cacat cu ochi dintr-o scara de bloc. Am dat-o la politie atunci, dar fix pix. Niciodata n-am avut probleme cu ea. Mergea brici. Si cauciucuri ca alea n-am mai gasit. Veac. Erau un fel de slick bizar de MTB. 

Ia linistit orice bita cu cadru aluminiu, te tine fara probleme, si va fi si mai usoara... Si greutatea in minus conteaza enorm.

ce furca are pegasu' ala?

cred că nici paie nu poți aduna cu ea...

1 hour ago, sorin7sorin said:

Specialized Stumpjumper din 92 (cred) nu e deloc "cacat", dimpotriva! Dar se gaseste cam greu in stare ok!

Ce mai gasesti de otel (dar hiten, ca e firma celebra si nu-si permit sa spuna neadevaruri) e asta:

http://www.sportivo.ro/Biciclete_de_Munte-Bicicleta_MTB_GT_Palomar-4370-pd.ashx

I know. Era un exemplu pt geometria frame-ului clasica si stabila cu un otel cromo simplu si la subiect, care precis nici nu-ti rupea si spatele cand te dadeai cu ea (ca greutate). Nu intaleg de ce nu se mai produce asa ceva si toti o ard in competitionale, de parca tat natu vrea sa fie un mini atlet sau sa emuleze atletii. Iar bicicletele functionale sunt prea... functionale. Zici ca-s de pensionari fir-ar. Cu cosulet, si piciorus, si schimbatoare tip sturmey-archer/nexus in butuc, etc... Ce s-a intamplat cu bicicletele MTB sincere si la obiect ? Unde naiba s-au dus ?

pe principiul asta ar trebui să avem biciclete d'alea cu roata din fata imensă si aia spate cât covrigu'!

• Upvote 1

07107793305853fcd727cb0660de7f92.jpg
Nu pot sa contest nici una din parerile voastre pentru ca nu sunt in tema, dar calorifer pe podium n-am mai vazut. Cinste baiatului care a reusit.

Trimis de pe al meu SM-J500FN folosind Tapatalk

• Upvote 1

Si cu xx1 arata bine... daca au modelul asta la 1600 iau 2.

• Upvote 1

cred ca este de la Cupa Comunei Priseaca.

Locul 1: dom' primar.

Locul 2: "vicele".

Locul 3: notaru' satului.

PS: nu este cam curata bicicleta aia???

Io cred ca bicla aia era premiul si Pegas sponsoru'. :P

Si n-am inteles daca era Priseaca de Olt sau de Dambovita, daca era Dambovita traditia MTB ii recomanda, ca au trasee cu declivitate semnificativa!

Sa nu se supere cei de pe podium pe mine ca fac o gluma, dar privind la restul participantilor, cei din fundal........ma apuca plansul.

• Upvote 1

Cred ca s-a discutat destul pe langa subiect. Ideea este ca pentru cineva care si-ar dori un mtb de otel nou Drumet este singura varianta, slabut echipata, cu materiale incerte si suduri nu foarte frumoase, dar asta e. Pentru oras, eu unul recomand un ssp sincer. Folosesc unul de 1 an si e tot ce imi trebuie. Ghidon ingust, mentenanta minima.

Sunt totusi sunt niste diferente in favoarea pegasului, chiar daca pretul nu le explica pe toate: 27.5, discuri mecanice, 3x8 (deci butuc pe caseta nu filet), 100mm furca, si accesibilitata (n-am mai auzit de acel model gt pana acum). Oricum nu sunt biciclete pe care sa le upgrade-ezi in timp, le iei si le folosesti asa, si minumul oferit de romani mi se pare decent sincer. Vreti teste de rezistenta a materialului, mergeti la baietii astia si stati de vorba cu ei, sunt deschisi si transanti daca e vorba de bicicletele lor. Si inca ceva, pentru cei care se dau de ceva timp, si au prins si biciclete mai indoielnice gen FB sau vechile DHS, cate cadre de genul ala ati rupt. Am inceput sa fac xc pe un FB rigid, a mers pana i-au plesnit jantele dar inca am cadrul ala prin garaj. Ca idee finala zic sa nu va mai aruncati ca vulturii cand auziti de Pegas, o sa apara si modele performante la un momentdat si poate isi aduc si preturile la un nivel ok. Vedeti DHS care a inceput cu Impulse-urile, au incercat si ceva carbon si acum Devron-urile care sunt chiar foarte bune.

• Upvote 1

23 hours ago, sorin7sorin said:

M-am uitat mai atent in magazin la el si nu as putea intelege de ce la o bicicleta ~CroMo~ - deci chestie atent lucrata, studiata etc - ai pune niste dropouturi de tabla, ca la cea mai ieftina bicicleta posibil?

RCZ Race, "main triangle" Reynolds 853, are dropout-uri "de tablă", ca orice cadru ieftin. Nu mi se pare un temei suficient să contrazici specificația Pegas-ului (nu pun mare preț nici pe evaluarea ochiometrică a sudurilor).

Ce ai pus tu seamănă puțin cu un Maxway, cadru care se vinde cu 750EUR inscripționat Ritchey.

On 11/21/2016 at 2:24 PM, lorddarq said:

Ideea de a actiona ca si arc pentru a absoarbe socurile de la coborari si sarituri e buna, dar pt oameni subtirei nu pt mahule ca mine.

De citit secțiunea "Those seatstays...".

• Upvote 2

1 hour ago, otsdr said:

De citit secțiunea "Those seatstays...".

Ma refeream doar la cele de la pegas, nu generic, pentru ca nu ma conving sudurile laterale ale seatstayurilor de tubul de la sezut, chiar daca sunt prinse intre ele suplimentar cu o alta bucatica de teava mai mica. Aia n-are rol de rigidizare a tevii de sezut, ci de a adauga rezistenta la sarcina pe tevile mai subtiri de seatstay.

Nici o firma producatoare de bitze nu folosesc doar dropouturi top-end. Dropurile sunt si in functie de destinatia bicicletei (cam la fel ca restul bitzei), si sincer mi se pare complet absurd sa pretinzi piese care rivalizeaza la cost cu tubulatura daca tu te duci sa faci commuting, sau te plimbi ocazional,etc. Am senzatia foarte tampita ca toti sau o covarsitoare majoritate de aici isi iau bitze care incep de la 2-3000 de lei pt ca tot ce e sub e un rahat, si asta nu mi se pare normal. Practic toti care nu isi cumpara bicicleta de felu X sunt mai prosti ? Parca ciclismul nu era asa de elitist si plin de infumurati... Apropo, Pegas nici nu targeteaza segmentul superior de monseniori si rideri cu monoclu. Si nici nu era ok sa o faca, pt ca n-ar fi vandut nimic vreodata pe principiul ala. Si-apoi orice business exploateaza un lucru. Ei exploateaza brandul Pegas. Eu nu intaleg ura asta pentru ce e altfel sau diferit. Ii ok ca nu e perfect Pegasul. Are timp sa fie. Abia s-au infiintat.

Ce nu intaleg sunt oameni de genul asta:

19 hours ago, PVN10 said:

pe principiul asta ar trebui să avem biciclete d'alea cu roata din fata imensă si aia spate cât covrigu'!

Care de la inceputul pana la faza asta a topicului e sarcastic, plin de dume fara nici un rost, si aduce comentarii absolut neconstructive. Eu nu intaleg de ce mai raspunzi ? Daca automatic ma consideri prost, comentezi ca sa incerci sa demonstrezi celorlalti cat esti de superior fata de mine ? Sau o faci sa-ti demostrezi tie ca esti mai intalept, mai frumos si mai plin de dume ca mine ? De ce nu poti fi civilizat ca Traveller ? E de alta parere cu mine dar o face pe un ton civilizat si neagresiv. Daca nu iti place topicul, nu comenta. Nu esti obligat. Si asta imi aduce aminte de imaginea de mai jos:

someoneiswrongontheinternet.jpg

Mie initiativa celor care au reinfiintat Pegas mi s-a parut ok, nu cred ca are nimeni ceva contra lor (nici cei care comenteaza aici, nici altii).

Acuma fiecare are in minte o imagine proprie a bicicletei, iar aici pe forum avem asa un fel de curent anti-hipstereala (tendinta pe care Pegas, in mod asumat, a ales sa o reprezinte). Comentariile au fost facute in contextul scopului pe care l-ai declarat tu, mai ales ca nu te-ai declarat nostalgic Pegas (desi ai zis ca esti nostagic de oteluri). Pegas nu face bicle pentru nostalgicii de oteluri de calitate, cred ca sunt cinstiti la faza asta.

Nu tre' sa te superi pe PeVeNe, el comenteaza in stilul: >:)

44896893.jpg

• Upvote 1

10 minutes ago, Traveller said:

Mie initiativa celor care au reinfiintat Pegas mi s-a parut ok, nu cred ca are nimeni ceva contra lor (nici cei care comenteaza aici, nici altii).

Acuma fiecare are in minte o imagine proprie a bicicletei, iar aici pe forum avem asa un fel de curent anti-hipstereala (tendinta pe care Pegas, in mod asumat, a ales sa o reprezinte). Comentariile au fost facute in contextul scopului pe care l-ai declarat tu, mai ales ca nu te-ai declarat nostalgic Pegas (desi ai zis ca esti nostagic de oteluri). Pegas nu face bicle pentru nostalgicii de oteluri de calitate, cred ca sunt cinstiti la faza asta.

Nu tre' sa te superi pe PeVeNe, el comenteaza in stilul: >:)

44896893.jpg

Suntem oameni si nu prea intaleg de ce trebuie tot ce-i diferit exclus,dat in cap, omorat,etc. Nu intaleg cu ce fac rau hipsterii aia "prosti" de care se rade ? Pana la urma daca n-ar fi ei sa cumpere bitzele alea, Pegasul asta asa de controversat ar fi o alta idee romaneasca dusa pe buda pt ca lumea vrea doar chestii fine si sunt prea occidentali si rafinati sa calareasca ceva conceput in RO (nu facut, ca aia nu mai face nimeni, sa fim sobri). Chinezii fac tona de bitze de hipsteri pe Aliexpress. Si se cumpara. Pt ca sunt mediocre si pt ca sunt ieftine. Si astia de pe forum ar fi cred singurii capabili sa-i puna la zic pt ca ei calaresc o buda pe 2 roti. 

Si ca tot vorbim de anti-hipsteri, si curente, hipsterimea e definita de anti-norma. Deci curentul anti-hipster e o hipstareala in sinea lui. :)) Practic lumea care da bani grei pe echipament sportiv de performanta folosit in scop recreational, sunt aia care imping pretul asa sus la unele componente. Daca nu cumparau decat atletii, le ieftineau ei cu timpul. Ca nu aveau de ales. Asa prostimea da bani, pretul ramane sus, ca exista cerere.

Se rade doar de acei insi care isi cumpara o bicla doar ca pe un accesoriu, ca pe declaratie de statut (adica un "statement", pe romaneste). :P

De cei care isi iau bicle ca sa le foloseasca pe post de unelte credincioase, pentru scopul lor real, nu rade nimeni. 

Chill out! :)

Se fac chestii si in Romania, cum ar fi bicle Btwin la fabrica de la Resita, bicle DHS si Devron la Deva.

Revenind la subiectul tau: chiar ai nevoie de un MTB ca bicla de oras in Timisoara? Ca la emag, magazin de care esti conditionat tu financiar, au si de altele. De exemplu, alta buna de oras, tot de la Pegas:

http://www.emag.ro/bicicleta-pegas-clasic-3s-b-verde-a01clasicg3s-ver/pd/DSF572BBM/

• Upvote 1

Eu zic sa comanzi orice bicla, indiferent de tipul aliajului, doar sa te incadrezi in baremul maxim declarat la kg .

• Upvote 1