Recommended Posts

32 minutes ago, Traveller said:

Se rade doar de acei insi care isi cumpara o bicla doar ca pe un accesoriu, ca pe declaratie de statut (adica un "statement", pe romaneste). :P

De cei care isi iau bicle ca sa le foloseasca pe post de unelte credincioase, pentru scopul lor real, nu rade nimeni. 

Chill out! :)

Se fac chestii si in Romania, cum ar fi bicle Btwin la fabrica de la Resita, bicle DHS si Devron la Deva.

Revenind la subiectul tau: chiar ai nevoie de un MTB ca bicla de oras in Timisoara? Ca la emag, magazin de care esti conditionat tu financiar, au si de altele. De exemplu, alta buna de oras, tot de la Pegas:

http://www.emag.ro/bicicleta-pegas-clasic-3s-b-verde-a01clasicg3s-ver/pd/DSF572BBM/

Am si bicla de oras cu roti de 28 sau 29 (nu mai retin exact) si gume late de trekking. Am facut 1 an de zile drumul serviciu-acasa cu ea si nu sunt multumit de faptul ca nu pot cobora bordurile din TM (ca avem primar un idiot notoriu) si dau nasol in gropanele de pe marginea drumului pe unde trebuie sa merg. In conditii obisnuite, da SSP-ul meu e fix ce imi trebuia, dar am constatat ca desi suntem capitala culturala, ai nevoie de 4x4 ca sa nu-ti rupi spatele sau tzoagla in gropi. Cu un MTB cu furca cu socuri pe fata nadajduiesc sa elimin astea 2 inconveniente si sa preintampin posibilitatea unor viitoare iesiri pe drumuri mai accidentate de padure cu denivelari relativ moderate. Adica nu munte.

26 minutes ago, mumus said:

Eu zic sa comanzi orice bicla, indiferent de tipul aliajului, doar sa te incadrezi in baremul maxim declarat la kg .

Foarte util comentariu. Cam ca si uleiul prajit in salata cand vrei sa slabesti.

în urmă cu 28 minute, lorddarq said:

Am si bicla de oras cu roti de 28 sau 29 (nu mai retin exact) si gume late de trekking.

Cu tot respectul - daca tu nu poti face naveta cu roti de 28 trekking intr-un oras de genul Timisoara (cu sau fara borduri) inseamna ca fie cauti un motiv sa iti iei MTB fie mai ai de lucrat la tehnica de pedalat. Bordurile pot fi sarite si cu bicicleta de sosea si roti de 25 fara sa strici rotile.

Iar daca vrei sa iti iei mtb pentru iesire pe drumuri de padure (nu munte, am inteles) atunci asculta-le sfatul celorlati si orienteaza-te spre altceva. 

Care e latimea maxima de cauciuc pe care o poti pune acum pe bicicleta pe care o ai? Ce latime au cauciucurile actuale?

(si ca nota de subsol - sa stii ca nici cu MTB-ul nu poti sa intri in borduri ca si tancul..si rotile aluia se indoaie daca nu stii cum sa le iei - mai ales astea entry level. Mai bine ti-ai pune niste cauciurui mai sanatoase pe ce ai cum si eventual o furca de carbon sau cu suspensie..asta daca suporta. Sau alte jenti..sau ce vrei tu si o faci mai buna pt naveta.)

• Upvote 3

Plus ca, decat sa fac naveta pe trotuar cu bicla, as lasa-o in plata domnului si as merge pe jos.

In afara cuiva pasionat de componenta "street" (am mai vazut navetisti pe BMX!), nu prea inteleg de ce ai merge pe trotuare.

Slalomul printre pietoni e enervant, periculos si te incetineste semnificativ. 

18 minutes ago, tzunoi said:

Cu tot respectul - daca tu nu poti face naveta cu roti de 28 trekking intr-un oras de genul Timisoara (cu fara borduri) inseamna ca fie cauti un motiv sa iti iei MTB fie mai ai de lucrat la tehnica de pedalat. Bordurile pot fi saite si cu bicicleta de sosea si roti de 25 fara sa strici rotile.

Iar daca vrei sa iti iei mtb pentru iesiere pe drumuri de padure (nu munte, am inteles) atunci asculta-le sfatul celorlati si orienteaza-te spre altceva. 

Care e latimea maxima de cauciuc pe care o poti pune acum pe bicicleta pe care o ai? Ce latime au cauciucurile actuale?

(si ca nota de subsolo - sa stii ca nici cu MTB-ul nu poti sa intri in borduri ca si tancul..si rotile aluia se indoaie daca nu stii cum sa le iei - mai ales astea entry level. Mai bine ti-ai pune niste cauciurui mai sanatoase pe ce ai cum si eventual o furca de carbon sau cu suspensie..asta daca suporta. Sau alte jenti..sau ce vrei tu si o faci mai buna pt naveta.)

Caut sa imi iau MTB pt ca pot merge si in oras cu el si pe afara. Cu ce am eu pot doar in oras. Nu are suporti pe seatstay-urile din spate pt frane vbrake, pentru ca original avea frana torpedo (butucul de pe roata vechi era sachs, tip sturmey-archer) si vbrake doar pe fata. Da, pot sa-i pun cauciuce mai bune, dar atat. Si furca de carbon ? Ca sa ce ? Nu vad sensul pt o bicicleta de commuting. Cred ca cele de acum sunt de 700c. Trebuie sa verific, dar mai mari sigur nu ar incapea decat eventual slick. Nu stiu.

Da logic ca si pe MTB trebuie sa ai putina grija dar e mare diferenta dintre cum te plimbi cu un MTB cu cauciucuri de 26/Schwalbe Nobby Nick de ex vs un commuter cu cauciucuri de 28/Rubena 69 Hook. 

Ideea pt care o facusem SSP e pt ca aveam impresia ca e mai ok cu ea prin oras. Dar nu. Nu e. Traficul e agresiv, trebuie sa franezi brusc des, ca sa eviti pietontzi si masini, si cu o singura frana pe fata m-am dat deja peste cap de 2 ori. Imi ajunge. iar bordurile fiind inalte + greutatea mea e destul de posibil sa se indoaie jantele sau sa fac opturi. pe semicursa am deja un opt pe spate din cauza asta si sa-mi gasesc roti noi pe dimensiunea de butuc 120-126 de mm o sa fie .... exotic sa zicem. Si pe 130 e de-a dreptul interesant, si alea sunt mai comune.

Plus ca, decat sa fac naveta pe trotuar cu bicla, as lasa-o in plata domnului si as merge pe jos.

In afara cuiva pasionat de componenta "street" (am mai vazut navetisti pe BMX!), nu prea inteleg de ce ai merge pe trotuare.

Slalomul printre pietoni e enervant, periculos si te incetineste semnificativ. 

Pai pentru ca pe ruta mea nu am alternative. Si pt ca tramvaiul circula porcos si vreau si sa fac miscare. Pe drumul de masini e macel frate. Zilnic era sa ma bage in masinile parcate pe marginea drumului ca nu-si folosesc oglinda din stanga decat ca obiect decorativ. Voi nu ati mers in Timisoara pe la ora 5-6 sau 9-10 prin zonele mai centrale. Si nu va doresc sa faceti treaba asta zilnic !

Eu am un deja-vu cand vine vorba de modul in care lorddarq continua discutia. Am mai avut un coleg de forum care stia de fapt de toate, intial cerea sfaturi dar ceea ce cauta nu se gasea, in viziunea proprie. Intr-un final a gasit ceva si era cu galben. Apoi ne nadea sfaturi si posta in toate topicurile poze cu alegerea facuta. Nu era din Timisoara dar avea tot numai trasee nemaintalnite de comunitatea ciclista la nivel global.

@lorddarq, ti-au spus colegii ce optiuni bune ai avea, dar continui discutia de dragul ei. Ia pegasul ...

PS: O sa te superi acum pe mine si ai tot dreptul la replica, dar eu nu voi continua. Sper insa sa intelegi ideea acestui post.

• Upvote 1

în urmă cu 25 minute, lorddarq said:

Pe drumul de masini e macel frate. Zilnic era sa ma bage in masinile parcate pe marginea drumului ca nu-si folosesc oglinda din stanga decat ca obiect decorativ. Voi nu ati mers in Timisoara pe la ora 5-6 sau 9-10 prin zonele mai centrale. Si nu va doresc sa faceti treaba asta zilnic !

Nici p'acilea nu stam mai pe roze, indiferent de intervalul orar, incercam sa gasim trasee alternative cat mai rezonabile. Cand mai merg prin oras, folosesc babatia asta, dar ce-i drept, nu merg decat pe sosea (trotuar numai daca sunt la plimbare cu copilul).

http://www.ciclism.ro/forums/topic/5195-raleigh-fan-club/?do=findComment&comment=670058

Referitor la oglinda, cred ca la aia din dreapta te refereai. :)

pegasu' asta n-are doar o singură mărime pentru cadre? nu ca ar conta...

citind postările inițiatorului, am descoperit că vrea o bicicleta mutant, numită "hibridul de Timișoara": forma de pegas glumeț, greutate de ucraină, agilitate de wethepeople, viteza de cervelo, tractor ca un lefty si preț de dhs! cam greu de găsit...

1 hour ago, akebono said:

Eu am un deja-vu cand vine vorba de modul in care lorddarq continua discutia. Am mai avut un coleg de forum care stia de fapt de toate, intial cerea sfaturi dar ceea ce cauta nu se gasea, in viziunea proprie. Intr-un final a gasit ceva si era cu galben. Apoi ne nadea sfaturi si posta in toate topicurile poze cu alegerea facuta. Nu era din Timisoara dar avea tot numai trasee nemaintalnite de comunitatea ciclista la nivel global.

@lorddarq, ti-au spus colegii ce optiuni bune ai avea, dar continui discutia de dragul ei. Ia pegasul ...

PS: O sa te superi acum pe mine si ai tot dreptul la replica, dar eu nu voi continua. Sper insa sa intelegi ideea acestui post.

Da. Ideea e ca daca cineva nu ia sfaturile ca litera de lege e prostul satului si arata toti cu degetul ca la gradinita. Ma asteptam la reactia asta, motiv pentru care n-am de ce sa ma supar. Ma supara mentalitatea, dar n-am eu cum sa o schimb. Poti inchide topicul Traveller, ca incet incet se transforma in troaca de porci. Faina bitza btw. Posibil sa imi sterg si contul. Nu ii vad scopul in conditiile astea. Bag seama ca multi sunt blocati in liceu inca dpdv al apucaturilor. Trist 

Forumul fiind un loc al dialogului, din punctul meu de vedere acesta poate continua la nesfarsit. Forumul e locul unde se vorbeste, nu altceva. Asa ca sa se supere cineva ca se vorbeste....mi se pare paradoxal!

Daca vrei sa te dai bike, te dai. Daca vrei sa vorbesti/sporovaiesti despre bike-uri o faci. Una nu exclude pe cealalta!!

• Upvote 1

Faptul că am discutat și că mai multi suntem de părere că Drumețul nu e o biclă potrivita de oraș și nici un etalon la biclelor cu cadru de oțel, nu cred că e de rău. Acuma că fiecare are maniera lui de a-și exprima opinia, nu cred că are de ce să te supere. 

S-a mai întâmplat ca un utilizator să fie singur în fata unei majorități care avea părere opusă. Și ce dacă? Pana la urmă banii-s la tine, cumperi ce vrei. Nu obligam pe nimeni să își ia ce dondănim noi aici. 

În schimb forumul exact la asta e util, să vezi ce zic oamenii, să vezi o statistică, precum: 10 cred că bicla aia e o alegere proastă pentru aplicația X, 2 zic ca e bună, dar au fost și limitați de buget sau sunt fani declarați ai mărcii respective. 

• Upvote 1

57 minutes ago, Traveller said:

Faptul că am discutat și că mai multi suntem de părere că Drumețul nu e o biclă potrivita de oraș și nici un etalon la biclelor cu cadru de oțel, nu cred că e de rău. Acuma că fiecare are maniera lui de a-și exprima opinia, nu cred că are de ce să te supere. 

S-a mai întâmplat ca un utilizator să fie singur în fata unei majorități care avea părere opusă. Și ce dacă? Pana la urmă banii-s la tine, cumperi ce vrei. Nu obligam pe nimeni să își ia ce dondănim noi aici. 

În schimb forumul exact la asta e util, să vezi ce zic oamenii, să vezi o statistică, precum: 10 cred că bicla aia e o alegere proastă pentru aplicația X, 2 zic ca e bună, dar au fost și limitați de buget sau sunt fani declarați ai mărcii respective. 

Stiu dar conteaza foarte mult felul in care cineva comunica. E descurajant sa vezi 3 pareri constructive si in rest doar flame. Nu pt asta venisem pe forumul asta, nu sa ma ia cate unul la 3 pazeste ca se crede buricul internetului. Pana la urma am 31 de ani, doi copii, si ma astept la un minim de respect pe care eu la randul meu il ofer, dincolo de marci, biciclete si alte povesti, suntem oameni, diferiti, dar tot oameni. 

Revenind la starea de fapt, insa, discutia m-a bagat mai tare in ceata, pt ca dincolo de fumurile lui de Arhimede pe 2 roti, PVN are dreptate cu inaltimea cadrlui. Si nu e ala singura buba. Mai e si greutatea care pt mine inca e un semn de intrebare pana nu incerc sa vad cum se simte.

Bitzele vechi sunt bune dar te bate Dumnezo cand se duce o piesa si dai de ceasul mortii pt inlocuitor! Ex: furca cu socuri, sau un banal ghidaj de cablu de pe BB. Stiu cat m-am chinuit cu semicursa, si nu era "decat" din 89-90. Sa nu mai zic de casete.

Bitzele noi sunt toate din aluminiu, si se duc dracului iute de tot. Cu piese proaste, ieftine, si mai si! Cele mai scumpe cer un efort financiar initial foarte considerabil, ceea ce nu e la jndemana oricui. Si nici macar ala nu garanteaza ca te vor tine mai mult, dupa cum deja exemplificase cineva cu cateva postari in urma. Pe de alta parte o bicicleta noua iti asigura acces la piese de schimb relativ usor de gasit. Ceea ce e iarasi important.

Stiu ca am piticii mei pe creier, dar vreau sa aleg ceva cat mai potrivit pt mine. Si nu stiu de ce e asta gresit. In fond si voi aveti dileme similare, unii mai mult sau mai putin ca altii, iar cei mai batrani de aici precis isi fac la fel calcule. Discutia nu era ca sa aleg Pegas sau Merida sau ce-o mai fi, ci sa vad ce optiuni mai am fata de ce stiam/credeam eu, si sa iau ulterior o decizie pe baza informatiilor prezentate de aici.

NB: Deja sunt 2-3 saptamani de cand strang si citesc informatie despre rezistenta materialelor, cadre, forma lor, tipuri de suduri, beneficii si dezavantaje la fiecare material, costuri de reparatie, intretinere. Etc. Da, sunt meticulos, dar am invatat destule lucruri noi care nu le stiam. Pt mine bicicleta e si un hobby, nu doar mijloc de transport. Imi place mult sa le aranjez, sa le repar, sa le modific. Poate putin mai mult chiar decat sa le calaresc. Am ocazia sa fac ce-mi place si am o sotie destul de ingaduitoare ca sa ma si incurajeze. :)

te-ai calmat?

ok!

Am un mtb aluminiu de aproape 15 ani. cadru altrix cougar xt, full shimano xt, roti mavic. îl folosesc doar în afară asfaltului. n-as da bicicleta aia nici mort! Am schimbat doar pinioanele si lantul până acum

eu am 1.80 cm si o greutate ceva mai mică ca a ta. nu înțeleg de ce tot ocolești aluminiul! în afară de sarea ci care dau ăștia iarna pe strada, altceva nu-l afecteaza.

mai am o cursiera cannondale din aluminiu, cumpărată anul trecut. nici aia n-are nimic în cei aprox. 5000km făcuți până acum.

mai am si o cursiera Peugeot pvn10 complet recondiționat. cadrul din fer. o țin pe perete.

iar nevasta-mea are un Fuji Nevada comp de câțiva ani buni.

7 minutes ago, PVN10 said:

te-ai calmat?

ok!

Am un mtb aluminiu de aproape 15 ani. cadru altrix cougar xt, full shimano xt, roti mavic. îl folosesc doar în afară asfaltului. n-as da bicicleta aia nici mort! Am schimbat doar pinioanele si lantul până acum

eu am 1.80 cm si o greutate ceva mai mică ca a ta. nu înțeleg de ce tot ocolești aluminiul! în afară de sarea ci care dau ăștia iarna pe strada, altceva nu-l afecteaza.

mai am o cursiera cannondale din aluminiu, cumpărată anul trecut. nici aia n-are nimic în cei aprox. 5000km făcuți până acum.

mai am si o cursiera Peugeot pvn10 complet recondiționat. cadrul din fer. o țin pe perete.

De ce o tii pe perete ? N-as avea nimic cu aluminiul daca n-ar fi o miscare complet idioata de marketing sa ii convinga pe toti ca daca n-ai bitza de aluminiu esti un penal si nu ne mai jucam cu tine. Ca tot aia cant de la inceputul threadului: 14 kile vs 15-16. Plus ca aia din aluminiu are niste tevi asa de groase si mari pe ea de zici ca e camion. Si alea care n-au sunt mid sau top. Are un coleg un KTM Chicago de 19". 14,5 kile dupa specurile de pe net, dar are niste tuboace de zici ca sunt scurgeri. Vizual e urata. Si ca greutate e relativ usurica. Asta in ideea in care o compar cu city-bikeul meu cu roti de 700, de vreo 15-16 kile (cu tot cu portbagaj), dar nu cu atat de tare sa ma dea pe spate. City biku ala l-am tot urcat la etajul 1la birou zilnic. Nu mi-a fost nici rau de la asta, n-am patit nimic. Cadrul e fie cam mare fie cam mic pt mine. Nu stiu sigur. Trebuie sa las scaunul jos de tot sa stau comfortabil pe ea, dar atunci dupa mult pedalat ma dor genunchii. Cand ridic saua mai sus sa pedalez mai bine, abia ajung cu varfurile jos. Tind sa cred ca nu e marimea potrivita. Eu am 1,79 si ea ori e de 56 ori alta dimensiune si sunt eu prea prost sa stiu sa o masor.

Crezi ca un cadru de 19 mi-ar fi prea mic ? Foarte probabil la aluminiu voi ajunge pen' ca aia e tot ce gasesc. Si imi trebuie nou, echipare moderna, sa pot servisa usor.

dacă iei mtb, un cadru de 19 este perfect pentru tine. cel puțin la ala cu roti de 26.

nu cunosc geometriile la cele cu roti de 27.5 sau 29.

cursiera din otel nu am folosit-o deloc. are piesele originale din '80 si nu prea am încredere să fac ture de 100km cu ea. poate la primăvară pe distante mai mici.

@lorddarq: Dacă voiai PVN de ăsta puteai să cumperi astă vară de pe olx, numai bun de pus pe perete. Cunoscătorii nu s-au îngrămădit, probabil încă e în colecție.

Cel mai sigur e pe probate. Am tot 1.79 si 86 cm pe interiorul piciorului, la MTB am cadre de 17 si 18 (ultima marime e cea ideala).

Deci mai depinde si de lungimea piciorului.

Pentru 29 cred ca mai trebuie sa scazi 2 toli.

2 minutes ago, PVN10 said:

dacă iei mtb, un cadru de 19 este perfect pentru tine. cel puțin la ala cu roti de 26.

nu cunosc geometriile la cele cu roti de 27.5 sau 29.

Conform tabelelor de pe emag, ei zic ca mie de 21-22" mi-ar trebui. Acu, eu ce sa stiu sa zic ? 19 cica e pt oameni pe la 1,60. Ceva de genu.

în urmă cu 3 minute, otsdr said:

@lorddarq: Dacă voiai PVN de ăsta puteai să cumperi astă vară de pe olx, numai bun de pus pe perete. Cunoscătorii nu s-au îngrămădit, probabil încă e în colecție.

da, acela este. cadrul este de 58 si îmi este mare. la cursiera îmi trebuie 55-56.

bicicleta am luat-o si am reconditionat-o din pasiune. ciudat că mai apare pe olx. Am retras-o de la vânzare...

Nu se poate, ceva e foarte gresit. 21-22 au oamenii de peste 1.90. :D

11 minutes ago, PVN10 said:

da, acela este. cadrul este de 58 si îmi este mare. la cursiera îmi trebuie 55-56.

bicicleta am luat-o si am reconditionat-o din pasiune. ciudat că mai apare pe olx. Am retras-o de la vânzare...

Imagineaza-ti atunci ca Carrera GT-ul meu e de 60 :))) Si merg cu ea doar de ciuda, desi ma doare spatele de tampesc dupa 1 ora de pedalat. M-a prostit tipul de la care am luat-o. I-am zis ca am 1,79, "E buna, e buna".  Asta e.. arata spectacol vopsita electrostatic, dar acum sta pe butuci in garaj ca am un opt pe spate de pot sa arunc roata cu totul la gunoi... Si cand ma gandesc cata munca de cercetare o sa am de facut sa dau de roti potrivite ca latime a butucului sa intre in dropurile alea de 120 de mm.... Oh boy !

In alta ordine de idei, e frumos tare Peugot-ul ala. Dar tare ! Buba e ca la noi slabe sanse sa gasesti pe cineva sa fie dispus sa dea ceva peste 1500 de lei pt o cursiera vintage. Fie ea si de colectie, fie ea si bine restaurata. Nu ca n-ar face banii, ci pt ca nu avem inca cultul asta al bicicletei si nu sunt colectionari asa inraiti sa fie dispusi sa dea bani frumosi pe o piese mai aratoasa. Dincolo gaseai clienti usor.

13 minutes ago, PVN10 said:

Am retras-o de la vânzare...

Când o mai pui, zi și de Mitutoyo; sigur se vinde.

m-au sunat câțiva. doi dintre ei au venit, au vazut-o, dar aveau 1.90, adică cadru de 60...

se caută cursiera vechi. au început multi romani sa participe la l'eroica.

7 minutes ago, PVN10 said:

m-au sunat câțiva. doi dintre ei au venit, au vazut-o, dar aveau 1.90, adică cadru de 60...

se caută cursiera vechi. au început multi romani sa participe la l'eroica.

:o hai ma... Foarte tare ! Asta e chiar misto de tot. Hmm.. Dupa ce o refac pe a mea poate o pun la vanzare. Ma doare sufletul sa ma despart de ea, dar si spatele meu e important. 

Legat de frane vbrake vs disc, as prefera disc, desi vbrake stiu ca sunt mai bune ca grip, dar in oras daca franezi brusc, ori skiduie, orite dai peste cap, in functie de nr de frane. Voi ce recomandati sa se pupe si pt oras si pt offroad ? Mentionez ca nu stiu cum prind alea pe disc. Eu doar caliper si vbreak am avut pana acum, oarecum ma impinge si curiozitatea sa iau ceva pe disc.

Pacat ca Felt-ul asta e cu vbreak clasice. era perfecta asa. Dar ca greutate e ok. E usoara, si ce mi se pare interesant e ca aluminiul e doublet-butted (de unde si minusul de greutate). Daca gasesc ceva similar ca pret si caracteristici, ma declar multumit, chiar daca e din aluminiu. Unde mai pui ca in specificatii zice ca duce pana la 125 de kile ! :D Winner winner, chicken dinner !