Recommended Posts

băieții de la mosionroata sunt băieți finuti si merita sa iei de la ei.

problema este la bicicleta: 3x8? sunt expirate de mult! nici restul echipării nu este foarte fericit.

devin foarte rare si mtb-urile cu roti de 26.

Cu 3x9 sub 2000 de lei (si noua) ar putea sa gaseasca doar de la Devron sau Decathlon, deci chestia lui cu emagu pica. 

M-am uitat un pic prin ce au oamenii de la emag si daca zici si de frane pe disc in afara de Drumetul ala redus destul, mai ai pe la 1999lei un Felt pe 29" care sa isi merite aproape banii. In rest te cam legi la cap cu ofertele lor.
Dar mai este o varianta: Felt-ul cu V-brake si schimbi butucul de fata (80 de lei un Deore, 20 respitatul, vinzi cu 50 butucul si frana) si iei o frana pe disc noua sau sh, mecanica sau hidraulica (100-300 de lei sa zicem). Oricum 60% din franare e de pe fata, si zic ca ar face o diferenta in oras.

Trimis de pe al meu SM-J500FN folosind Tapatalk

• Upvote 1

1 hour ago, PVN10 said:

băieții de la mosionroata sunt băieți finuti si merita sa iei de la ei.

problema este la bicicleta: 3x8? sunt expirate de mult! nici restul echipării nu este foarte fericit.

devin foarte rare si mtb-urile cu roti de 26.

Si numai ce ma obisnuisem ca tre sa-mi iau o bicla din aluminiu... As face o referire la librarii de javascript si cat de des se schimba dar nu stiu cati sunt develiperi d-aci. :P 

Oricum va trebui sa astept in jur de 2 luni sa adun banii de bicicleta in contul de beneficii, ca apoi sa-i schimb in vouchere. As putea sa astept mai mult, si sa se adune mai multi bani. Practic ca fonduri sunt limitat de rabdare si bun simt (de a nu da mai mult de 2500 de lei pe una, sa zicem) in ce priveste emagul. As putea sta vreo 3-4 luni pe fund, sa adun de vreo 2800 si s-ar mai largi orizonturile la emag.

17 minutes ago, Alegz30 said:

M-am uitat un pic prin ce au oamenii de la emag si daca zici si de frane pe disc in afara de Drumetul ala redus destul, mai ai pe la 1999lei un Felt pe 29" care sa isi merite aproape banii. In rest te cam legi la cap cu ofertele lor.
Dar mai este o varianta: Felt-ul cu V-brake si schimbi butucul de fata (80 de lei un Deore, 20 respitatul, vinzi cu 50 butucul si frana) si iei o frana pe disc noua sau sh, mecanica sau hidraulica (100-300 de lei sa zicem). Oricum 60% din franare e de pe fata, si zic ca ar face o diferenta in oras.

Ideea nu e rea, dar daca intr-un an doi dispar bitzele pe 26, n-am facut nici o branza...  

Merida Big Nine 20-D ?? sau Giantul asta: Giant Trekking ?? :-S

Presimt ca nu vei lua nimic, ca tot a ta e mai buna :))))  Aluminiu e prost domle... da nici nu 'am' avut, da e prost...

Bonurile de la emag sunt nominale? Daca nu, gaseste un vanzator de sh-uri care sa le accepte (poate vrea el ceva de la emag) daca nu, o sa fie mai greu dar nu imposibil sa gasesti pe cineva care sa le foloseasca, iti da banii siii..back to sh! Sau poate faci gheseftul chiar cu vanzatorul de sh! 

Sa fie clar, am 115 kg (ca nu intra a mea pe aici sa auda), am si mtb si cursiera, ambele rezista fara probleme, dar simt fiecare.kg in plus al mtb-ului sau fiecare kg in minus al cursierei.

Asa ca...mai usor e mai cu spor!

2 minutes ago, Geordan Corvette said:

Bonurile de la emag sunt nominale? Daca nu, gaseste un vanzator de sh-uri care sa le accepte (poate vrea el ceva de la emag) daca nu, o sa fie mai greu dar nu imposibil sa gasesti pe cineva care sa le foloseasca, iti da banii siii..back to sh! Sau poate faci gheseftul chiar cu vanzatorul de sh! 

Sa fie clar, am 115 kg (ca nu intra a mea pe aici sa auda), am si mtb si cursiera, ambele rezista fara probleme, dar simt fiecare.kg in plus al mtb-ului sau fiecare kg in minus al cursierei.

Asa ca...mai usor e mai cu spor!

Nu sunt bonuri. Sunt vouchere. Ca si codurile de discount pe care le primesti de la Emag pe mail cand mai fac promotii. Le adaugi la contul tau de emag si sunt valabile 1 an de zile din data activarii. In fine. O sa iau ceva 19 cu 29"din variantele de mai jos. Inca nu stiu care.

http://www.emag.ro/bicicleta-specialized-rockhopper-29-carbune-negru-sp91215-7704/pd/DVT8Y7BBM/

http://www.emag.ro/bicicleta-de-munte-merida-big-nine-20-d-rosu-galben-negru-2016-01me20848/pd/DT77T2BBM/

http://www.emag.ro/bicicleta-mtb-kross-level-b3-29-negru-argintiu-levelb3/pd/DJWD52BBM/

http://www.emag.ro/bicicleta-mtb-hardtail-haibike-big-curve-sl-29-marime-48-4154024448/pd/DW1CGYBBM/

Sa nu tusiti prea tare la ultimul ca suna chinezesc. E facut de Winora, care fac si Staiger. :) N-are cele mai mid tier pe el in materie de shiftere, etc, dar estimez ca mi-ar fi suficient pt oras. Acum sa vad pe care o aleg. 

Oscilez intre haibike si specialized, un pic in favoarea specialized-ului.

Toate sunt pe la 2500... sfatul meu este sa iei Kross-ul.

1 minute ago, Alegz30 said:

Toate sunt pe la 2500... sfatul meu este sa iei Kross-ul.

Sure. Poti sa-mi spui de ce ?

Din cate vad este mai bine echipat decat celelalte si am incercat un Kross acum cativa ani, cadrele sunt lucrate frumos.

19 minutes ago, Alegz30 said:

Din cate vad este mai bine echipat decat celelalte si am incercat un Kross acum cativa ani, cadrele sunt lucrate frumos.

Notat. Multumesc ! :)

în urmă cu 16 minute, lorddarq said:

O trec si pe dansa pe lista. Mersi !

are roti mai mici, dar ai deore si xt pe ea (3x10, deci poti sa-i faci up-grade mai usor cu componente de calitate).

furca nu-i prea grozava, dar la ce-ti trebuie tie ti-e buna.

vanzatorul este de calitate (sincron=magazinuldebiclete).

eu as lua-o serios in considerare!!!

1 hour ago, PVN10 said:

are roti mai mici, dar ai deore si xt pe ea (3x10, deci poti sa-i faci up-grade mai usor cu componente de calitate).

furca nu-i prea grozava, dar la ce-ti trebuie tie ti-e buna.

vanzatorul este de calitate (sincron=magazinuldebiclete).

eu as lua-o serios in considerare!!!

Daca mai tin de pretul asta si prin Aprilie, la anu', o iau in considerare serios. Daca urca pretul la Blec Fraierday 3600, ii dau pas. O fi faina si o fi buna, dar nu dau eu mia de euro pe o bitza. No way, no how.

Oferta mi se pare buna de tot, mai ales pentru Giant, la care platesti destul de mult numele marcii.

Echipare 3x10 sub 3000 e foarte bine. Si nu cred ca asa ceva o sa tina pana in aprilie, si nici nu au in spate un stoc bine reprezentat.

Just now, Traveller said:

Oferta mi se pare buna de tot, mai ales pentru Giant, la care platesti destul de mult numele marcii.

Echipare 3x10 sub 3000 e foarte bine. Si nu cred ca asa ceva o sa tina pana in aprilie, si nici nu au in spate un stoc bine reprezentat.

Ata ete atunci. O sa vina alte oferte. :) N-as vrea sa dau bani pe racing grade stuff cand n-am nevoie de ele. Ar fi overkill. Pe acelasi principiu pentru care n-as vrea sa-mi vand apartamentul sa-mi iau un BMW cand un Corsa 1.4 are tot ce-mi trebuie mie, si a avea un apartament in stare mediocra bate a sta in chirie si a avea o masina bengoasa. :P E o chestie de prioritati. 

Pe site partener acel Haibike e 1600....N-am retinut ce valoare au voucherele, ca mai bine le pastrezi....

9 minutes ago, crk said:

Pe site partener acel Haibike e 1600....N-am retinut ce valoare au voucherele, ca mai bine le pastrezi....

Valoarea e de maxim 600 de lei. Dar pot comanda mai multe din bugetul care il voi avea la dispozitie si care se reporteaza luna.

Nasul meu imi zice ca e un sarcasm acolo undeva ascuns, da-s prea obosit sa fiu sigur. Presupunand ca nu e sarcas,e util si nu prea. Tre sa negociez cu sotia sa vad ce zice si ea, nu ca as fi sub papuc sau ceva, dar sa stiu daca avem si alte chestii de care nu stiu pt care trebuie stransi bani. Din pacate avem doar salariul meu. :D Mie Kross-ul ala imi face tare cu ochiu. In special dupa ce m-am documentat putin si prin alte parti despre fiecare clasa de componente.

65536258.jpg

Hehehe...te-nteleg.

Jur ca de data asta :P sarcasmul este numai la emag.

te-ai documentat despre categoriile de piese si alegi alivio în locul lui deore si xt??? si la același malai???????

maica precista, făcătoare de minuni!!!

• Upvote 3

Lordule, uite clasificarea liniilor de echipare Shimano si SRAM, ca sa fie clar.

sram_shimano_corespondent.jpg

• Upvote 2

1 hour ago, PVN10 said:

te-ai documentat despre categoriile de piese si alegi alivio în locul lui deore si xt??? si la același malai???????

maica precista, făcătoare de minuni!!!

Ma omule, ce nu intalegi din ce postasem mai sus ? Am luat in considerare sugestia si daca o mai fi prin aprilie, cand se aduna malaiul o iau pe aia. Daca nu, sunt sanse mai mari sa mai gasesc Kross-ul ala la un pret mai mic, sau poate chiar Harakiri aia cu gioarse pe ea. Nu cac bani deci n-am cum sa o iau acum. Oricat mi-as dori. Poti sa-mi zici tu ca-s grozave si sublime alea cat vrei. Nu te contrazic. Dar unde drag... bani nu e... nimic nu e. Ii simplu. 

@Traveller nu-i prima data cand vad tabelu ala. Si pe alte pagini te sfatuiesc toti sa iei de la deore in sus. Am inregistrat. Da toti au aceeasi logica falsa ca daca ti-ai luat MTB trebe precis ca vrei sa faci catarari din alea super smechere pe munte si sarituri si chestii. Ca nu se mai plimba omul, ca unde s-a mai auzit sa te plimbi !? Aia-i pt pensionari.

Mai acu cateva pagini toti o ardeau cu faci ce vrei, si "doar consultativ" acu luati sisu ? Chill ppl.