Recommended Posts

Presimt ca in cateva zile vei fi banat, sau pleci de buna voie :)

• Upvote 2

domnu' lord, nu e vorba de catarari pe munte.

cu cat ai un echipament mai bun, cu atat riscurile de a avea probleme sunt mai mici.

un exemplu: vei merge niste sute de kilometri fara probleme si cu o echipare inferioara. dupa care vei constata ca trebuie reglate schimbatoarele, franele etc. lucrul asta se va intampla din ce in ce mai des pana te apuca disperarea.

un alt exemplu: i-ai vazut si auzit pe aia care merg pe bicicleta si sunt insotiti de tot felul de zgomote? ia uita-te ce echipari au!

calitatea componentelor se simte imediat. chestii fine (geometria cadrului, amortizoare fistoase etc.) le simt meseriasii, ceea ce nu este cazul nostru.

plus ca n-as da banii pe o bicicleta facuta de cultivatorii de castraveti!

• Upvote 1

1 hour ago, PVN10 said:

domnu' lord, nu e vorba de catarari pe munte.

cu cat ai un echipament mai bun, cu atat riscurile de a avea probleme sunt mai mici.

un exemplu: vei merge niste sute de kilometri fara probleme si cu o echipare inferioara. dupa care vei constata ca trebuie reglate schimbatoarele, franele etc. lucrul asta se va intampla din ce in ce mai des pana te apuca disperarea.

un alt exemplu: i-ai vazut si auzit pe aia care merg pe bicicleta si sunt insotiti de tot felul de zgomote? ia uita-te ce echipari au!

calitatea componentelor se simte imediat. chestii fine (geometria cadrului, amortizoare fistoase etc.) le simt meseriasii, ceea ce nu este cazul nostru.

plus ca n-as da banii pe o bicicleta facuta de cultivatorii de castraveti!

pe logica asta cel mai bine ar fi sa-mi iau direct bicicleta de competitie. vorba preafericitului "umbli asa... cu doi rinichi de parca ai avea nevoie de amandoi". De ce sa nu iau direct una de 1500 de euro daca tot discutam asa ? Raspuns: ca e o idee proasta. La fel ca si cautatul de sfaturi pe forumurile romanesti.

oricum, judecand dupa comentarii, e plin forumul asta de atleti si de magnati. sau e plin de oameni care isi permit sa comenteze si sa dea cu flame cand nu dau ei banii. sau amandoua.

Si apropo, culegatori de castraveti sau nu, toate piesele sunt facute de orezari. Inclusiv cadrele alea mai "grozave" de pe bicicletele de serie mid si top. Daca e sa o luam pe proveniente.

Dupa mine, discutia despre o bicicleta de oras (plat) care sa fie MTB are o doza de non-sens de la bun inceput.

Ideea de a merge pe trotuar si a escalada borduri are, din nou, o doza de non sens.

O bicicleta de trekking cu furca de 60-80 mm si  balon 45 e deja mai mult decat i-ar trebui oricui, sau cum am zice in dialect, e deja overkill.

Am facut turism pe coclauri cu teren pe alocuri foarte greu, traseu de MTB adevarat, cu bicla mea de excursie (un fost MTB cu cauciucuri de trekking de 26x1.75, furca de 63 mm). A mers de n-a avut treaba, este inutil sa-ti faci griji despre cat de greu ti-ar fi in oras cu altceva decat un MTB.

In concluzie: oricare iti face cu ochiul dintre astea si are macar o transmisie 3x8 e suficienta pentru naveta si plumbari pe coclauri in jurul orasului:

http://www.emag.ro/search/biciclete/filter/tip-produs-f2748,biciclete-trekking-v15905/biciclete/sort-priceasc

2 hours ago, PVN10 said:

cultivatorii de castraveti!

32 minutes ago, lorddarq said:

orezari

EreoNvD.png

• Upvote 1

eu am propus o varianta rezonabila.

o bicicleta de concurs nu costa 1500 euro. aia este pentru entuziasti. inmulteste cu cel putin 5 suma propusa de tine.

cadrele bune se fac in taiwan.

alea bulgaresti sau pegasesti in china.

Avand in vedere ca vine iarna, topicul asta curand va fi mai lung decat cel cu poze de la tura de azi. Presimt ca in curand vom discuta si imobiliare, ca de masini s-a adus deja vorba. Ma uit in fiecare dimineata sa vad ce s-a mai spus :).

• Upvote 1

@BogdanTimisoara, eu propun sa iti dai o intalnire la punctele cardinale cu @lorddarq, tu vii cu tzoacla de oras din dotare, si ii explici la o bere cum devine treaba cu bicicleta de oras 8-ima. :D

• Upvote 2

Eu sunt deja la punctele cardinale :) In fiecare zi lucratoare sunt aici.

A mea e un trekking cu roti de 28' si anvelope de 30 mm. Nici nu trebuie sa fiu excesiv de atent la borduri (asta pentru ca la noi pistele s-au facut pe trotuare si in foarte multe locuri bordurile le-au lasat, cica preventiv. Aiurea...) pentru ca si jantele conteaza foarte mult la afacerea asta (pe fata am un Mavic A119, pe spate Mavic A719). E drept ca nu abordez bordurile in forta, dar oricum nu am avut niciun fel de neplaceri pana acum. E drept ca bicicleta mea se pare ca a costat peste 1500 euro de noua, dar eu am luat-o second hand si am 6400 km facuti de mine, pe ea. 

• Upvote 2

Dezgropand mortii:

Voiam sa iau Haibike-ul, la oferta 1800 de lei, insa nu s-au "incarcat" bonurile destul de repede. Asa ca m-am reorientat si am luat un Giant Talon 4 27.5, modelul 2016. Am prins o oferta redus de la 2400 la 2000 Azi am dat o tura cu el, si mi se pare foarte ok. Va trebui sa ajusted pozitia sezutului, pt ca e cam jos si ma deranjeaza la pedalat. Cadrul e M. Stau ok, dar la pedalat din sezut ma deranjeaza putin la genunchi. Deci il voi inalta putin, sa nu imi picioarele chiar atat de adunate. Franele sunt hidraulice, Tektro Auriga, iar echiparea e mix and match. Da stiu, ca nu e deore dar din punctul meu de vedere shifteaza frumos si fara probleme, deci ma satisfac dpdv al biciclitului. 

• Upvote 1

Foarte bine, s-o calaresti cu folos!

49 minutes ago, Traveller said:

Foarte bine, s-o calaresti cu folos!

Multumesc ! :) Intentionez sa ma bucur cat mai mult de ea.