Recommended Posts

Salut,

Detin un mtb cu urmatoarea configuratie(cadru, transmisie):

-Cadru RCZ Race 27.5

-Transmisie 3x9( pinioane 11-32, angrenaj 42-32-22)

A venit timpul sa schimb transmisia din cauza uzurii si parca as schimba combinatia transmisiei. Inca o problema pe care o am, foile angrenajului au fost destul de aproape de bascula si a cam atins(distanta la bottm bracket este de 73mm si s-a montat cu 1 distantier).

15182574_1187478677987805_713132859_o.jp

Nedumerirea mea este daca sa schimb transmisia cu una de 2x10 sau sa schimb si cadrul si sa iau o transmisie 1x11 sau 2x11. Am vazut un cadru de carbon pe bike-discount la pret destul de bun(400 euro).

Ce parere aveti?

Tu la ce folosesti MTB-ul? Ture lejere cu prietenii, turism, concursuri?

Pe bascula ai facut chain-suck, nu au atins foile. Practic ai mers cu un lant uzat. Lantul s-a agatat, intr-o foaie mica nu foarte uzata si s-a prins in bascula (foaia mica trece foarte aproape de bascula si nu permite trecerea cu tot cu lant). Nu consider ca sunt probleme, atat timp cat nu ai fost incapatanat cand s-a agatat, sa nu fie urme adanci in bascula. In plus spune-ne cati ani are bicicleta. Daca vrei sa faci un upgrade baga 400e in altceva, un cadru de carbon nu o sa faca o mare diferenta, eu m-as uita la niste roti, sau un dropper-post.

Din punctul meu de vedere schimba doar transmisia cu un 2x10. (1x11 si 2x11 au casetele foarte scumpe din punctul meu de vedere, si nu le vad rostul decat daca esti pro).

3 hours ago, Alegz30 said:

Pe bascula ai facut chain-suck, nu au atins foile. Practic ai mers cu un lant uzat. Lantul s-a agatat, intr-o foaie mica nu foarte uzata si s-a prins in bascula (foaia mica trece foarte aproape de bascula si nu permite trecerea cu tot cu lant). Nu consider ca sunt probleme, atat timp cat nu ai fost incapatanat cand s-a agatat, sa nu fie urme adanci in bascula. In plus spune-ne cati ani are bicicleta. Daca vrei sa faci un upgrade baga 400e in altceva, un cadru de carbon nu o sa faca o mare diferenta, eu m-as uita la niste roti, sau un dropper-post.

Din punctul meu de vedere schimba doar transmisia cu un 2x10. (1x11 si 2x11 au casetele foarte scumpe din punctul meu de vedere, si nu le vad rostul decat daca esti pro).

Bicla nu este veche. Cadrul are un an, lantul si el are maxim un an. Acum ceva timp verificasem lantul si nu era uzat si urmele pe bascula le aveam. Faza e ca nici n-am simtit sa se agate lantul.

Ma gandeam la cadru de carbon si diverse chestii ca am cam ramas in urma(qr 9mm de ex). La 2x10 tot asa ma gandeam, sa nu se invecheasca cam mult, deja Shimano nu mai fabrica 2x10...

Bicicleta inainte sa desfac transmisia:

http://PA091014.jpg

Nu se vede poza clar. In fine, grupurile de 2x10 inca se fac pana la XT, nu stiu daca se mai fac XT-urile de 3x10/3x9. Nu le scot de pe piata asa usor. Pana nici Sram nu a renuntat la ideea de angrenaj cu foi multiple si astia au idei mai crete uneori. Ca sa te ajut fac o analiza simpla:
2x10 avantaje: pretul de novo si pt piese bun, plansa de rapoarte o idee mai mare, lant ceva mai lat si mai rezistent(discutabil). dezavantaje: aprox 250g mai greu, un schimbator in plus, un lucru de reglat, curatat, stricat in plus. 1x11 avantaje: mai simplu
mai usor. Dezavantaje: mai scump in prima faza dar si piesele, plansa rapoarte mai redusa. 2x11: dpdv obiectiv scump, greu si complex. Acum depinde de ce ai tu nevoie, dar pana cand nu ajung ceva comun casetele de 11 eu nu m-as baga vazand cat costa. In plus am incercat un 2x9 acum ceva ani, dar l-am facut 3x9 foarte repede, este adevarat nu aveam decat o caseta 11-32, la deal trageam de mine si cand ajungeam pe asfalt foaia de 36 nu ma ajuta.

Trimis de pe al meu SM-J500FN folosind Tapatalk

Pai la un schimbator de foi nu prea ai de reglat. De cand am avut montat schimbatorul de foi, nu l-am reglat deloc.

Ture bag mai mult de camp, padure si ceva mai rar ture pe munte cu urcari solicitante.

Pai la un schimbator de foi nu prea ai de reglat. De cand am avut montat schimbatorul de foi, nu l-am reglat deloc.
Ture bag mai mult de camp, padure si ceva mai rar ture pe munte cu urcari solicitante.

Ma cam indoiesc ca nu l-ai reglat la montaj, si oricum cu timpul camasile si cablurile se lasa si posibil sa ceara o reglare. Ideea era ca daca ai 2 schimbatoare pe bicicleta si 2 manete pe ghidon, creste sansa sa strici ceva intr-o cazatura de exemplu.

Folosesc  un cadru similar RCZ pe 27.5. Am facut chainsuck pe 3x9 si s-a ciupit cadrul mai rau decat la tine. A trecut un an de atunci si nu am probleme.

Intre timp am trecut la 2x10 si imi place, nu as merge pe 1x11 din motive de limitare rapoarte si uzura lant. 

Daca te mai pot ajuta cu alte info, da un semn.

5 hours ago, iulian_florea said:

Folosesc  un cadru similar RCZ pe 27.5. Am facut chainsuck pe 3x9 si s-a ciupit cadrul mai rau decat la tine. A trecut un an de atunci si nu am probleme.

Intre timp am trecut la 2x10 si imi place, nu as merge pe 1x11 din motive de limitare rapoarte si uzura lant. 

Daca te mai pot ajuta cu alte info, da un semn.

La 2x10 ti-a mai atins la bascula? distanta intre foi si bascula este mai mare? ce combinatie ai la foi?