Sign in to follow this  
freetools

Problema maneta xt m785

Recommended Posts

Am cumparat un set fata si spate de frane xt m785

Am am observat ca frana de spate mai exact maneta scoate un clipocit care ieri nu exista.

Am dat cu niste apa pe maneta si am apasat din nou iar in zona incercuira s-a facut o bula de aer

https://postimg.org/image/5rqz3tafl/

Am dat cu apa si sapun sa  vad daca scapa pe undeva ulei/aer  dar de data asta nici un semn

Am aerisit de 3 ori dar degeaba clipocitu nu a disparut. Nu vad nimic suspect in afara de clipocitul asta, apas pe maneta dar e ok adica nu pare ca trage aer de undeva.

Mie sa nu ma trezesc fara frana.

S-o duc la garantie? a mai avut cineva probleme cu franele shimano? cum sunt astia la garantie?

Franele sunt luate acum 1 saptamana

Ce ulei pot sa folosesc in afara de cel original?

Am aerisit cu http://www.bikezone.ro/scule-intretinere/tektro/ulei-mineral-pentru-frana-pe-disc-br-x04-50ml/

dar cand trag cu seringa ( din aia cu cauciuc in interior) merge foarte greu ma gandesc ca nu lubrifiaza bine, o fi prea gros habr nu am, dar la 5-6 grade afara manetele merg cam greut, parca se face untura uleiul

Ma gandeam sa iau

https://www.atvrom.ro/uleiuri/motorex-hydraulic-fluid-75-100ml.html

sau

http://www.autokarma.ro/ulei-hidraulic/lhm-citroen/0/72/0

de la total am inteles ca ar fi mai subtirel.

Nu stiu mi se pare diferenta prea mare intre dot si mineral, la dot cand ieseam pe frig cu vechile frane nu aveau nici pe dreacu, in 5 ani cred ca o singura data am patit sa  mearga manetele foarte puntin greu dar era chiar frig afara.

Cu astea cu ulei mineral nici nu apuc sa merg 10m ca gata, si nu acum pe frigu asta, cand afara erau 5-8 grade.

Uleiruile minerale nu un standard cum au cele ce respecta dot-urile. Ca sa ii poti spune ca un ulei ca e dot 4 sau 5 trebuie sa aiba o anumita vascozitate, trebuie sa se comporte intr-un anumit fel la temeperaturi, trebuie sa aibe un anumit punct de fierbere...ai inteles ideea. La ulei mineral pt frane - mumu. De aia shimano spune..foloseste doar ulei shimano. Pentru ca ei stiu ce fac si ce garnituri trebuie sa protejeze. Daca vrei sa iti iei ceva nu mai da banii pe variante si ia un ulei shimano. Ai rezolvat problema. Eu in nici o frana (cu ulei shimano in ea) nu am avut probleme iarna/vara. Fiecare ulei din cele de mai sus o fi bun, dar nu e adecvat scopului. S-ar putea sa dai in chestii mai nasoale - daca nu ai dat deja - de genul garniturii mancate din cauza incompatibiltatii cu uleiul si dupa aia sa vezi ce cauti garnituri de schimb si frane. Te costa mai mult improvizatiile..

Pare ca nu este etansa maneta si ar fi problema de garantie. Posibil sa scapi cu un ulei ceva mai gros, dar problema ramane si se poate si agrava, daca ai garantie foloseste-o.

U wot m8? Ai frână de camion de testezi etanșeitatea cu săpun? Sub capacul argintiu ai membrana de cauciuc de la rezervor, e normal să varieze volumul de aer.

Eu folosesc ulei Shimano și nu am probleme.

Am cumpărat ulei shimano si am înlocuit uleiul.

Am pus în pâlnie vreo 30 ml si l-am lăsat să iasă pe la etrier.

Uleiul shimano este mai subțire fata de ala de la tektro cu care îi făcusem prima oară aerisirea.

Cred că intrase mai mult ulei in frana ca acum am desfăcut conducta si am golit maneta de ulei  si nu mai face figuri.

Nu se procedeaza asa. Sunt multe clipuri cu umplerea si aerisirea.
Poate te ajuta clipul din postarea asta mai veche.

P.S. din tapatalk nu se vede linkul, din browswer, se vede.