Sign in to follow this  
ciclism

Încă o dovadă că purtarea unei căști îți poate salva viața (video)

Recommended Posts

Accidentul din clip s-a petrecut în California, S.U.A, în timpul unui antrenament al unei echipe de amatori. Din fericire, aproape toți cicliștii au scăpat cu răni ușoare, cu excepția celui lovit aproape frontal de mașină, care a suferit câteva fracturi la mâini și picioare. ”Casca lui Giro Air Attack i-a salvat viața”, spune unul dintre […]

View the full article

A dat cu capul direct in stalpul stanga fata al masinii, fara casca acolo ii ramaneau creierii.

• Upvote 1

Bine ca a avut o casca Giro Air Attack! Va dati seama ce patea daca isi lua o casca ieftina de 100 euro?

• Upvote 6

Originala! Va dati seama daca era dintre cele fake ... #:-S

• Upvote 3

On 11.12.2016 at 0:36 AM, puterfixer said:

Fizic, în California. În film, la 0:19. Dă matale singur zum. ;))

22 hours ago, adi.murariu said:

A dat cu capul direct in stalpul stanga fata al masinii, fara casca acolo ii ramaneau creierii.

Am încercat de la bun început, dar în "yard sale"-ul deacolo nu se vede nimic concludent.

Nu cred că o cască din aia are capacitatea de a absorbi energia rezultată din coliziunea unui corp de vreo 70-90kg şi unul de vreo 1500-1700kg fiecare mergând cu cel puţin 40-50km/h.

Dacă păţea ceva traume grave la cap, atunci da, era plauzibil că i-ar fi salvat casca viaţa. Dar din moment ce a suferit doar "câteva fracturi la mâini și picioare" rezultă că energia rezultată de la impact la nivelul capului nu a fost mare.

Şi ar mai fi acel mic detaliu... casca s-a spart complet la impactul cu maşina, deci la impactul cu asfaltul era cască-less. A avut noroc, degeaba supravieţuia impactului cu maşina dacă murea de la impactul cu asfaltul.

În concluzie: unde-i dovada că casca i-a salvat viaţa?

• Upvote 1

35 minutes ago, MLADEN said:

Nu cred că...

parere personala nejustificata stiintific

Dacă păţea ceva traume grave la cap, atunci da, era plauzibil că i-ar fi salvat casca viaţa. Dar din moment ce a suferit doar "câteva fracturi la mâini și picioare" rezultă că energia rezultată de la impact la nivelul capului nu a fost mare.

A avut noroc, degeaba supravieţuia impactului cu maşina dacă murea de la impactul cu asfaltul.

Da, a avut si noroc, doar ca norocul nu l-a salvat si de impactul cu masina. Daca te crezi viteaz si esti dispus sa risti cateva fracturi la maini si picioare (si sigur esti, ca altfel nu te-ai da cu bicicleta la vale :P) eu zic sa incerci, gaseste o masina parcata si incearca sa intri cu capul in ea la 40-50 km/h, cu casca si fara, sa vezi daca e vreo diferenta.

23 minutes ago, majikstone said:

Toate parerile de aici sunt personale nejustificate stiintific, inclusiv  ”Casca lui Giro Air Attack i-a salvat viața”.

• Upvote 3

2 minutes ago, LucianLS said:

Toate parerile de aici sunt personale nejustificate stiintific, inclusiv  ”Casca lui Giro Air Attack i-a salvat viața”.

Discutabil. Ce stim sigur e ca a supravietuit accidentului, ca purta casca, ca a suferit un impact frontal cu o masina la o viteza relativa de cativa zeci de km/h si ca respectiva casca s-a dezintegrat in momentul impactului. Ce nu stim sigur e daca ar fi supravietuit aceluiasi impact fara sa poarte casca. Daca ar fi supravietuit si fara casca aceluiasi impact, afirmatia de mai sus devine falsa. Daca nu ar fi supravietuit fara casca aceluiasi impact, afirmatia de sus e adevarata.

In ce masura putem evalua daca ar fi supravietuit fara casca? Am putea sa ne bazam, de exemplu, pe testele facute de producatorii de casti, care in mod normal le proiecteaza de asa natura incat castile sa se dezintegreze in momentul in care energia transmisa creierului in urma impactului depaseste niste limite considerate potential fatale pentru creier. Pana la punctul ala, ele sunt proiectate sa se deformeze controlat, cu acelasi scop - deformarea castii sa absoarba din energie, iar craniul si creierul sa absoarba cat mai putin din energia impactului.

Daca vreti sa aflati mai multe, sunt convins ca exista literatura de specialitate care va poate spune de la ce energie sau impuls al impactului incolo creierul sufera traume si sa calculati singurei energia cinetica si impulsul pe care il avea ciclistul respectiv la momentul impactului cu masina, estimandu-i grosier viteza de deplasare (sa zicem 10 m/s, deci 36 km/h), viteza de deplasare a masinii (sa zicem 5 m/s, deci 18 km/h) si masa lui (75 kg). Iar daca vreti sa intrati si in detalii, puteti sa verificati si ce stres pot suporta vertebrele cervicale si in ce masura faptul ca energia de impact a fost partial absorbita de casca l-a salvat si de paralizia totala. Asa, ca exercitiu pentru cititor :P 

• Upvote 1

Mai degraba o dovada ca daca intri in viteza intr-o curba fara vizibilitate (mal de pamant in dreapta, vizibilitate zero), ai toate sansele sa te infigi intr-o masina care vine din sens opus.

De multe ori in astfel de situatii nici mama castilor nu te salveaza.

_

• Upvote 3

1 hour ago, majikstone said:

Da, a avut si noroc, doar ca norocul nu l-a salvat si de impactul cu masina. Daca te crezi viteaz si esti dispus sa risti cateva fracturi la maini si picioare (si sigur esti, ca altfel nu te-ai da cu bicicleta la vale :P) eu zic sa incerci, gaseste o masina parcata si incearca sa intri cu capul in ea la 40-50 km/h, cu casca si fara, sa vezi daca e vreo diferenta.

Articolul este intitulat "Încă o dovadă că purtarea unei căști îți poate salva viața (video)"

Acel video nu este "dovada".

Autorul articolului este cel care trebuie să aducă, în primul rând, dovezi irefutabile care să susţină ce declară. Altfel îi doar părerea lui contra părerii mele.

Dacă zic că ăsta-i încă un articol "pentru oameni fără cap, scris de oameni fără cap" sunt rău, nu? ;))

• Upvote 1

11 minutes ago, MLADEN said:

Dacă zic că ăsta-i încă un articol "pentru oameni fără cap, scris de oameni fără cap" sunt rău, nu? ;))

O fi, dar ce e rau in a convinge oamenii sa poarte casca?

19 minutes ago, Radu 5 said:

Mai degraba o dovada ca daca intri in viteza intr-o curba fara vizibilitate (mal de pamant in dreapta, vizibilitate zero), ai toate sansele sa te infigi intr-o masina care vine din sens opus.

Am vrut si eu sa zic asta, desi in situatia asta ala cu masina era clar pe contrasens. Dar o sa gasesti o gramada de soselisti pentru care e mai important sa aiba trasa ideala pe o coborare si sa evite cu orice pret utilizarea franelor decat sa aleaga trasa care te tine cat mai departe de axul central al drumului...

13 minutes ago, majikstone said:

O fi, dar ce e rau in a convinge oamenii sa poarte casca?

Pentru că-i propovăduit genu' greşit de cască.

Percepţia universală îi că o cască îţi va salva viaţa, indiferent ce cască porţi şi ce accident ai.

În cazul de faţă se deduce că 100g de polistiren nu numai că i-au salvat viaţa, ci aşa de multă energie au absorbit încăt n-a avut nici măcar o contuzie uşoară.

Cam SF...

Nu sunt deacord cu purtatul căştii dacă acesta aduce doar in sentiment fals de siguranţă.

• Upvote 1

Genul ala gresit de casca m-a protejat pe mine de a da cu tampla de un bolovan dupa o cazatura la 40 km/h. Ca m-as fi ales doar cu o hemoragie zdravana sau ca as fi ajuns la spital cu comotie cerebrala asta nu stiu, dar cert e ca purtand casca respectiva am scapat doar cu julituri si un hematom osos pe bazin, care s-a resorbit si el in cateva luni. Treaba ta ce concluzie vrei sa tragi, eu o sa port genul ala gresit de casca in continuare, tu n-ai decat sa porti nimic sau full-face la turele pe sosea, dupa cum crezi de cuviinta.

• Upvote 1

PS: sa inteleg ca nici prezervative nu folosesti din cauza ca nu au o rata de protectie de 100%?

• Upvote 3

Perceptia generala ar trebui sa fie ca o casca iti POATE salva viata la momentul oportun, din punctul asta de vedere titlul e nimerit.

Acum, ca accidentul dat ca exemplu ("dovada" e cam mult spus) e destul de dur... nu stiu ce sa zic. Cert e ca la o viteza relativa acceptabila (care nu stiu sa zic cat o fi), o casca poate face diferenta. Ca mentioneaza cam insistent brandul... no comment :).

• Upvote 1

@majikstone Si nu uita de tipul care cobora la Paltinis (stii tura celor cinci catarari) care a tras un cap zdravan la un parapet. "Casca naspa" doar s-a crapat, nu s-a fac mici farame dar fara ea, era nasol.

2 hours ago, majikstone said:

PS: sa inteleg ca nici prezervative nu folosesti din cauza ca nu au o rata de protectie de 100%?

Pui problema greşit.

Folosesc cele normale, nu cele ultra thin.

Iar dacă tot eşti curios, nici nu le port tot timpul, doar când îi cazul.

:))

La autoturisme de ce s-a renunţat la centuri în două puncte şi s-a trecut la cele în 3 puncte?

Cele în 2 puncte sunt mai comode, mai uşot de utilizat, şi tot centuri sunt deci te protejează... ;)

23 minutes ago, MLADEN said:

Pui problema greşit.

Folosesc cele normale, nu cele ultra thin.

Da' din alea Extra Safe de ce nu folosesti? Sau ai decis tu ca castile full-face sunt echivalentul prezervativelor normale doar din cauza ca de-astea folosesti tu.

23 minutes ago, MLADEN said:

La autoturisme de ce s-a renunţat la centuri în două puncte şi s-a trecut la cele în 3 puncte?

Cele în 2 puncte sunt mai comode, mai uşot de utilizat, şi tot centuri sunt deci te protejează... ;)

Si de ce nu se folosesc din alea cu prindere in 5 puncte? Respectiv rollcage-uri. Si casti si costume ignifuge, ca sa fii echipat complet. Ca alea sunt mult mai sigure. Sau sa inteleg ca daca iti cumperi masina nu ai voie sa emiti pretentii cu privire la siguranta ei decat daca iti iei una de WRC echipata ca atare si te echipezi si tu ca atare? Asta ca sa te parafrazez dintr-un alt topic.

PS: las-o mai moale cu "castile care nu-s full-face nu te protejeaza deloc in caz de impact", respectiv "decat cu o casca obisnuita mai bine circul fara" ca stii si tu ca nu tine. Daca ai dubii, fa niste experimente cu niste pepeni si niste casti ieftine din Decathlon si o sa te lamuresti. Iti fac si un desen daca e nevoie. Sau daca nu vrei sa faci mizerie prin casa, ia o foaie si un pix si fa niste calcule. Atitudinea asta de totul sau nimic nu cred ca e benefica nimanui, iar unii s-ar putea sa te chiar creada ca degeaba poarta casca.

• Upvote 1

@MLADEN Ai respectul meu. Totusi, urmatoarele afirmatii sunt valabile:

1. In unele situatii, nici o casca nu iti salveaza viata.

2. O casca iti poate salva viata.

3. Orice casca diminueaza consecintele impactului direct asupra capului.

4. Este recomandat portul castii de cea mai buna calitate.

5. Cu cat o casca este mai bine conceputa, cu atat scade consecintele traumatismelor cerebrale.

De la Giro la prezervative discutia, cazuta in derizoriu,  pare "deja vu", propun sa fi mutata la locul ei.

Pe Dragos Zaharia l-o fi informat careva ca are drept la replica?

LE, in nota mesajului:

va recomand sa nu mai folositi prezervative :P

17 hours ago, iacobdoc said:

@MLADEN Ai respectul meu. Totusi, urmatoarele afirmatii sunt valabile:

1. In unele situatii, nici o casca nu iti salveaza viata.

2. O casca iti poate salva viata.

3. Orice casca diminueaza consecintele impactului direct asupra capului.

4. Este recomandat portul castii de cea mai buna calitate.

5. Cu cat o casca este mai bine conceputa, cu atat scade consecintele traumatismelor cerebrale.

O cască slabă previne în primul rând şansa de a purta o cască bună.

Când cineva cumpără o cască, cel mai probabil o va schimba cu o cască mai bună doar după ce are un accident... când îi probabil prea tărziu.

Mai uşor convingi pe careva care nu are cască să-şi cumpere una, decăt pe unul care are deja una să şi-o schimbe cu una mai bună.

Un cm cub de polistiren are capacitatea de a absorbi o anume cantitate de energie prin deformare plastică. Nici mama designului nu poate compensa lipsa de material.

Desemenea, o casca care la primul impact se face bucăţi, îi prost concepută, sau nu-i concepută pentru genul acesta de impact.

Deci casca asta trebuie evitată, nu aclamată.

Edit (uitasem de majik)

Când o să ajung să fut ca Ron Jeremy, o să folosesc din alea extra strong. ;)

(tare curios eşti de viaţa mea sexuală...)

Singura dovadă irefutabilă posibilă este de a analiza două universuri paralele, unul în care cineva a purtat cască și a supraviețuit, și celălalt în care același cineva în aceleași condiții n-a purtat cască și a dat colțu'. Dacă asta e singura dovadă acceptată, aș zice că este cerut imposibilul.