Sign in to follow this  
ciclism

Încă o dovadă că purtarea unei căști îți poate salva viața (video)

Recommended Posts

@MLADEN fă o propunere constructivă despre cum crezi tu că ar trebui să se numească titlul și formuleze conținutul, altfel e doar un gicăcontrism. Și nu fă presupuneri neverificate despre ce crezi tu că ar trebui să facă un admin, ca să nu fii dezamăgit. :)

19 minutes ago, MLADEN said:

Doar că aici nu a fost prezentată sinteza a zeci de studii pe zeci de ani, ci a fost prezentat un incident pe post de dovadă irefutabilă.

Nu, ai decis tu sa il tratezi ca si cand ar fi o dovada irefutabila. Si ti-ai construit retorica in consecinta.

Asta cu exceptia situatiei in care pentru tine "o dovadă" chiar are aceeasi valoare semantica precum "dovada", respectiv "iti poate salva" are aceeasi valoare cu "iti salveaza garantat"...

• Upvote 2

concluzia este simpla: cine nu-i da dreptate lu' domnu' Mladen, e prost!

a, să nu uităm: și el e deștept...

• Upvote 1

Trollingul lui de foarte bună calitate e dovada irefutabilă că, dacă ar fi scris el articolul, ieșea mult mai bun! :P

• Upvote 2

14 hours ago, puterfixer said:

@MLADEN fă o propunere constructivă despre cum crezi tu că ar trebui să se numească titlul și formuleze conținutul, altfel e doar un gicăcontrism. Și nu fă presupuneri neverificate despre ce crezi tu că ar trebui să facă un admin, ca să nu fii dezamăgit. :)

Uite, îi fac pe plac lui PVN10.

"Încă o dovadă că Dumnezeu îţi poate salva viaţa (Video)"

Ce? Îi la fel de plauzibil că după ce i s-a făcut casca ţândări, o mână divină a intervenit şi i-a protejat capul.

@-> PVN10, acu suntem ok sau mai eşti supărat?

Constructiv: Dacă aş pretinde şi eu că-s jurnalist, şi aş scrie articolul acesta, nu aş pune concluzia personală ca titlu, ci aş prezenta faptele şi fiecare să tragă propria concluzie. (Iar după aceea aş fi curios cum a ajuns fiecare la concluzia lui)

P.S. Tu ai acces direct la baza de date, deci îţi stă în putere să faci absolut orice... inclusiv să mă faci să dispar fără urmă... mai ca David Copperfield ;))

Ce ar trebui să faci ca administrator?, asta ţine de organizarea voastră interioară, chestie de care eu nu (mai) sunt curios.

de ce sa ma supar???

casca iti ofera o protectie in plus. daca treci calea ferata fara sa te asiguri si te loveste trenul, sigur nu-ti foloseste la nimic!

eu port casca si din alt motiv: vara iau niste lovituri in capatana destul de puternice. sunt tot felul de insecte mari care se izbesc de mine. ma intreb cum o fi sa iei un bondar direct pe chelie la 30-40Km/h...

• Upvote 3

în urmă cu 5 ore, MLADEN said:

Constructiv: Dacă aş pretinde şi eu că-s jurnalist, şi aş scrie articolul acesta, nu aş pune concluzia personală ca titlu, ci aş prezenta faptele şi fiecare să tragă propria concluzie. (Iar după aceea aş fi curios cum a ajuns fiecare la concluzia lui)

Dacă asta a fost propunerea ta constructivă de corectură, dă-mi voie să clasific toată această șaradă drept trolling și să-l ignor în consecință. Ceea ce ar explica și folosirea în această argumentație a unor termeni la derută (jurnalist, administrator, pretenție, putere) și un pic de autovictimizare, dar mă opresc aici până nu explodează de la atâta pâlpâit beculețul cu eticheta „do not feed the troll”. :D 

• Upvote 4

19 hours ago, Traveller said:

Trollingul lui de foarte bună calitate e dovada irefutabilă că, dacă ar fi scris el articolul, ieșea mult mai bun! :P

Daca scria el articolul, ciclistii erau fara casca si evitau masina cu bunny hop...

Faptul ca acea casca s-a facut bucati este o dovada CLARA ca a preluat o parte din energia produsa de impact. Daca nu exista casca, acea energie era preluata de cap. Ca asta insemna moartea pe loc sau nu, nu o sa stim niciodata. Ca a ajutat sau nu, iarasi, nu o sa stim niciodata. Dar sa spunem ca a purtat degeaba casca...

• Upvote 1

în urmă cu 16 minute, Odden said:

... Daca nu exista casca ...

Daca nu avea casca, probabil ca nu era in fruntea grupului :) ...  Asta daca avea ceva minte in cap ... 

Acuma serios, o casca te poate ajuta, mai ales de ceva ce chiar nu poti preveni, dar poate si sa dauneze daca te face prea increzator (si/sau iti limiteaza vazul, auzul sau confortul). Eu nu am, dar ma gandesc sa-mi iau una.

Pentru ca s-a spart casca si nu a crapat capul atesta faptul ca ciclistul ...avea capul mai tare dacat casca.

Ce atata suparare si nemultumire,nu trebuie sa ne enervam pe un titlu mai bombastic sa para mai palpitant,oricum daca ciclistul se uita mai bine in fata sigur evita masina(avea timp si sa franeze si s-o ocoleasca) si nu mai avea casca nici un rol.

Acu stiu si eu daca chiar viata i-a salvat-o,dar poate ca nu a ramas cum se spune in termeni stiintifici "damblagiu" adica cu pareze sau  fracturi de craniu si alte alea.

Titlul pare exagerat dar oricum un rol a avut si casca desi eu sustin(si nu numai eu ) ca ciclistul a gresit-o si cu asigurarea , cu inscrierea in viraj si cu viteza nepotrivita etc...deci o casca nu te face mai priceput si nici mai destept,atentie !

19 hours ago, puterfixer said:

Dacă asta a fost propunerea ta constructivă de corectură, dă-mi voie să clasific toată această șaradă drept trolling și să-l ignor în consecință. Ceea ce ar explica și folosirea în această argumentație a unor termeni la derută (jurnalist, administrator, pretenție, putere) și un pic de autovictimizare, dar mă opresc aici până nu explodează de la atâta pâlpâit beculețul cu eticheta „do not feed the troll”. :D 

Când a fost desfinţat marketplace-ul am rămas cu impresia că ciclism.ro nu-i în goană după click-uri.

Atunci ce-i cu articolele astea în stil de 0TV?

da' comentariile de A3 la ce categorie intra?

si nu mă refer la autostrada...

• Upvote 5

@MLADEN Hai recunoaste ca purtatul castii i-a salvat viata. Stiu ca si tu crezi asta. Te rog eu.

Hai ma baieti, de cateva pagini o tot tineti asa...

• Upvote 1

21 hours ago, iacobdoc said:

@MLADEN Hai recunoaste ca purtatul castii i-a salvat viata. Stiu ca si tu crezi asta. Te rog eu.

untitle.JPG

O cască din asta nu poate absorbi atâta energie încăt să schimbe din a avea viaţa în pericol în a nu păţi nimic la cap.

Am dreptate; ştiu că am dreptate; deci nu-i las.

Dacă nu vor să-i critic atunci să publice articole ok.

On 21.12.2016 at 10:50 AM, PVN10 said:

da' comentariile de A3 la ce categorie intra?

si nu mă refer la autostrada...

Din moment ce ai contribuit la ele, ar trebui să ştii... ;)

Nici mie nu mi se pare ca filmuletul acesta reprezinta o dovada ca purtarea unei casti iti poate salva viata, poate i-a salvat-o sau poate ca nu, caci despre asta este vorba defapt, nu despre cat de mult ajuta sau nu o casca.

Multi pretind ca purtatul unei casti este doar pentru a fi mai cool, insa datele statistice dovedesc ca o casca de bicicleta scade cu pana la 97% riscul de leziuni cerebrale care pot surveni in urma unui accident rutier.

• Upvote 2

Pentru toți cârcotașii a mai aparut un clip, desi filmat in 2015. Nu e o dovadă că-ti poate salva  neapărat viața, dar vreau sa-l văd si eu p-ăla dispus să încaseze o asemenea lovitură fără cască. 

Sursa: http://cycling.today/slow-motion-footage-of-crash-shows-the-value-of-a-helmet/

• Upvote 1

2 hours ago, adi.murariu said:

Pentru toți cârcotașii a mai aparut un clip, desi filmat in 2015. Nu e o dovadă că-ti poate salva  neapărat viața, dar vreau sa-l văd si eu p-ăla dispus să încaseze o asemenea lovitură fără cască. 

Sursa: http://cycling.today/slow-motion-footage-of-crash-shows-the-value-of-a-helmet/

Am avut si eu cateva cazauri din astea. La fel ca si in videoclipul de mai sus am costatat (dureros) ca soldul, bratul si umarul preiau majoritatea energiei impactului.

UmthqCr.jpg

bSRxMAc.jpg 

Uite @MLADEN, cheama inchizitia: casca full-face, lycra, pedale flat, toate pe o bicicleta de sosea. Figura lui Matt spune totul.

Oh dear Lord...dude, te plictisesti prin Franta ? Topicul asta deja si-a atins punctul maxim. Flame much ?!

• Upvote 1

Incercam sa il trolez prieteneste pe MLADEN, stie el de ce :P data viitoare ii trimit mesaj privat...