CycloCross

Ce bicla ciclocross recomandati?

Recommended Posts

Salut,
Vreau sa imi cumpar si eu prima mea bicicleta cyclocross, care sa reziste unei escapade de 3 saptamani in afara tarii, pe sosea. Inaltime 1.70, greutate 70kg, buget 1500-2500lei; de preferat noua, dar nu este musai, conditia fiind sa merite investitia si sa reziste efortului. Sunt incepator si v-as fi recunoscator daca m-ati putea indruma catre alegerea acesteia cu un sfat pertinent. Va astept cu cat mai multe sfaturi, recomandari. Multumesc!

P.S. Nu stiu in ce gama de pret se incadreaza, dar as opta pt frane pe disc.

Biclele de ciclocross încep de la 3000 de lei în sus. Acum toate au frâne pe disc. Dacă spui că tura va fi pe șosea, atunci ia-ți cursieră cu geometrie relaxată, pentru confort la drum lung. 

• Upvote 1

@CycloCross Escapada de 3 saptamani... Hm! Ai de gand sa cari bagaje pe bicicleta? ca atunci cred ca vrei cam altceva. Arata ca ciclocrosul dar ...

A zis bine iacobodoc. CX (ciclocross-ul) e conceput pentru concursuri in mocirla, iarna (bine..nu e chiar asa - concursuri offroad usor unde vremea nu e tocmai buna - atunci cand nu merg). Durata concursului e de o ora daca nu ma insel. Comfortul unui CX pur sange nu e scopul lui principal. Plecand de la asta multi producatori au facut CX mai mult sau mai putin de concurs sau, ultima moda, "gravel bikes". Astea sunt niste cx cu mai imblanzite, adica se sta mai comod pe el si sunt facute pt distante mai lungi. Dar daca tu cauti bicla pentru tura de 3 saptamani nu prea te uiti in directia buna. Iti trebuie ceva mai specializata pe ture lungi, cu prinderi de portbagaje, roti late, aripi, si un cadru care sa fie incarcat cu simt de raspundere si in special cu geometrie comoda (head tube inalt..)

Daca esti inalt vazusem un site cunoscut de aici un "Soma Doublecross" marimea 58. Ar putea fi un punct de plecare bun..

Inainte sa ne dam cu parerea ce bicicleta ar fi mai potrivita scopului lui, cred ca ar trebui niste raspunsuri la urmatoarele intrebari:

- cam cate bagaje vrei sa cari (minimul necesar, undeva la 15-20 kg, mult mai mult de-atat)?

- cam ce distante vrei sa parcurgi zilnic si cu ce viteza medie de pedalat?

- cate portbagaje (unul sau doua)?

- vrei sa folosesti bicicleta exclusiv pentru ture de genul asta sau vrei o bicicleta "buna la toate"?

- tii neaparat sa aiba ghidon de sosea si manetele aferente sau te-ar satisface si un ghidon drept?

Am intrebat pentru ca e posibil si sa care bicla si bagajele cu ceva (masina) la o destinatie, cu cazare si sa faca ture mai mult sau mai putin lungi, fara carat de bagaje.

Sa asteptam ceva mai multe detalii de la autor. Pe mine faptul ca se declara incepator, dar isi propune o tura de 3 saptamani (!) ma ingrijoreaza nitel.

Daca tura e vara viitoare si pana atunci vrea sa se acomodeze cu bicicleta (si bagajele), dar si sa adune ceva kilometri in picioare, atunci e posibil.

Si daca e vorba de carat bicla pe masina si facut ture scurte/medii fara bagaje, e inca "si mai posibil". :)

• Upvote 1

Salutare!

Ce fel de portbagaj s-ar putea monta pe aceasta bicla?

https://www.rosebikes.com/bike/rose-pro-dx-cross-2000-2016-bike-now/aid:817143?bikevariantchanged=817115

Sus are o singura prindere centrala deasupra rotii (pe bara dintre seatstays, deasupra rotii).

Insa nu stiu ce s-ar putea face la prinderea de jos a portbagajului.

Modelul superior celui de mai sus are o prindere standard de portagaj jos langa axul rotii jos: https://www.rosebikes.com/bike/rose-team-dx-cross-2000-mb/aid:2658330

Exact așa am și eu pe Kona mea, prindere sus pe seatstay bridge.

https://drive.google.com/file/d/0B0DI_vbOTjs2OU9JUmxfVk1QdDA/view?usp=sharing

Eu am pus un portbagaj low rider pe care l-am găsit întâmplător, dar merg multe alte modele.

Racktime și Tubus oferă cam la toate modelele și varianta de montaj cu o singură șină pe mijloc.

Sau Salsa Wanderlust dacă vrei să spargi banca.

Ideea e că probabil va trebui să îndoi tu șina de montaj la forma necesară. Plus că va trebui s-o împaci cu aripa spate.

Si jos ce prindere ai folosit?

Eu nu am prindere de portbagaj, la tine pare a fi ceva acolo.

Prinderea de aripă de pe seatstay bridge. Mi se pare că și a ta are acolo o gaură filetată.

Pentru jos vezi că sunt niște adaptoare de la Tubus, care merg pe QR.

• Upvote 1

Am avut eu Rose pro dx 3000, si din ce vad e acelasi cadru, si mergea foarte bine asta Topeak Uni Super Tourist.  Si cred ca merge cam oriceLamele de prindere de sus, care sunt 2, merg suprapuse si prinse de gaura centrala. Jos se infileteaza in gaurile pentru aparatorile de noroi. That's all,

On 27.03.2017 at 16:33, tzunoi said:

Am avut eu Rose pro dx 3000, si din ce vad e acelasi cadru, si mergea foarte bine asta Topeak Uni Super Tourist.  Si cred ca merge cam oriceLamele de prindere de sus, care sunt 2, merg suprapuse si prinse de gaura centrala. Jos se infileteaza in gaurile pentru aparatorile de noroi. That's all,

Multumesc pentru info.

Ce aripi recomanzi la aceasta bicla?

Astea ar merge adaptate?

https://www.rosebikes.com/article/sks-germany-sks-bluemels-reflective--mudguard-set/aid:719227

Nu am avut aparatori de noroi. Din pacate am avut-o doar o luna si aia era vara...

Salut,

La SKS-uri m-am uitat si eu initial, dar am dat din intamplare de altele. Recomand cu caldura aceste aripi: http://www.dhsbikeparts.ro/catalog/accesorii/aparatori-noroi/polisport-georgia-set/

Sunt silentioase si usoare. Le poti comanda prin orice dealer DHS care sunt multi: http://www.dhsbikeparts.ro/dealeri/

Pe furca vad ca ai prinderi, iar la prinderea de la headtube e nevoie de un surub mai lung care nu vine in kit. In spate nu vad jos la seatube daca ai vreun orificiu. Ti le pot arata pe bicla mea cum sunt prinse, preferabil pe viu. Nu prea ma descurc cu pozele :D