Sign in to follow this  
ciclism

Ar trebui cicliștii să respecte aceleași reguli în trafic ca șoferii? Un nou studiu spune că nu

Recommended Posts

Un nou studiu, efectuat de către DePaul University, sugerează că cicliștii nu ar trebui să se supună acelorași reguli în trafic precum șoferii. Cercetarea recomandă marilor orașe să revizuiască legile pentru a permite celor care merg cu bicicleta să folosească așa-zisul ”Idaho Stop”, o regulă ce permite cicliștilor să interpreteze indicatorul ”oprire” ca pe unul ”cedează […]

View the full article

Nu știu pe la voi, da la Cluj oricum nu prea se omoară cu respectatul regulilor, și poliția doarme în papuci.

Nu doarme decat selectiv, ca le da amenzi celor care nu folosesc pista aia facuta in sictir intre Manastur si Grigorescu, pe langa Cora, si in special celor care nu au claxon pe bicicleta.

• Upvote 1

Eu le-aș da cu liniarul la palmă la 90% dintre cicliștii din oraș. Poate că tot al cincilea are becuri decente, și jumătate umblă cu căștile în urechi.

Concluziile/propunerile "studiului" sunt aberante.

Chestia cu trecutul pe rosu e de-a dreptul criminala.

De ce nu s-ar legaliza si pt. pietoni, atunci?

Nu întotdeauna trecutul pe roșu e periculos (atât pt tine cât și pt alți participanți la trafic), dar unii ori sunt mai catolici decât papa ori au ochelari de cal....

23 minutes ago, paulrad said:

Nu întotdeauna trecutul pe roșu e periculos (atât pt tine cât și pt alți participanți la trafic), dar unii ori sunt mai catolici decât papa ori au ochelari de cal....

Sa inteleg ca ramane ca fiecare biciclist sa aprecieze (subiectiv) cat de periculos e sa treaca pe rosu?

Crezi ca toti sunt in stare sa evalueze corect riscul?

Impunem obligatii suplimentare pt. soferii care vin pe directia cu "verde", ca sa-i protejeze pe neajutoratii care nu-si evalueaza corect sansele trecerii pe rosu?

Cum se imparte, legal, raspunderea in cazul unui accident in situatia in care biciclistul trece, tot legal, pe rosu?

Intersectia, dirijata (semaforizata) cf. legislatiei actuale, devine nedirijata, fara prioritati, in cazul adoptarii noilor propuneri.

Oleaca de haos, cum s-ar zice...

• Upvote 1

Uite exemplu de situație când nu e periculos să treci pe roșu: virajul la dreapta (cu condiția să ai grijă la fluxul de mașini,  nu să te bagi când vezi că pe verde vine autobuzul). Ar mai fi intersecțiile de forma -| unde n-ai nicio problemă să mergi tot înainte.

Și uite așa cred că m-am ales cu eticheta de biciclist teribilist și iresponsabil.

La intersectiile astea recunosc cinstit ca am mai trecut si eu pe rosu, cand din directia perpendiculara nu venea nimeni.

Dar cred ca solutia nu e sa reglementezi ca "e regulamentar pentru biciclisti sa treaca pe rosu", si sa instalezi semafor separat care sa indice verde pentru biciclisti.

• Upvote 1

Cred că semaforul ar fi risipă de bani, adică... ar fi tot timpul verde. La ce nevoia de semafor? :) Dar dacă se pun ”băieții deștepți” pe importat semafoare să vezi tu cum apar prin orașe :))

15 hours ago, Traveller said:

sa instalezi semafor separat care sa indice verde pentru biciclisti.

Apar alte probleme, respectiv daca un vehicul vine din stanga si vireaza stanga, iar eu merg inainte, deci ii vin lui din dreapta, teoretic amandoi avem verde. Deci teoretic eu am prioritate dar el nici macar nu stie si nu are de  unde sa stie.

Eventual un galben intermitent (sau un verde intermitent, care iar e o prostie pentru ca foarte multi il considera verde cu drepturi depline)

semaforizarea pentru bicicliști in Strasbourg este foarte aproape de ideea articolului!