Recommended Posts

Salut,

am decis sa ma mut pe un thread nou, fiind mai multe detalii de discutat decat m-as fi asteptat. Precum spunea @Traveller intr-un thread, a realiza un SSP de la zero e o treaba anevoioasa, mai ales costisitoare, iar daca nu ai experienta in domeniu deja imi suna a pain in the a...

Partea nasoala e ca mi-a luat foarte mult sa ma decid ce fel de cadru voi avea si nici acum nu sunt 100% sigur, detaliu de care depinde tot proiectul. Imi plac cadre retro foarte mult, insa m-am gandit ca ar fi interesat sa face ceva mai sportish. Las cateva linkuri si ceva poze la ceea ce m-am gandit.

http://www.standertshop.com/collections/sport/products/kreissaege-flying-blue  - exact furca asta as dori-o (made in china, of course)

http://www.standert.de/portfolio/colossi-rambler-pursuit-orange/  - genul asta, nitel mai vechi, daca voi reusi sa iasa asa "custom"

http://www.standert.de/portfolio/standert-kreissage/ 

http://www.standert.de/portfolio/standert-triebwerk-2/

http://www.cycleexif.com/standert-bicycles-triebwerk  acelasi tip de furca misto de la 3T

Am impresia ca dungile pe furca fac totul ca si look...ma duc nitel cu gandul de la Shelby Cobra din `69. Cadrele de la ei sunt nitel cam piperate pentru proiect, dar cam asta ar fi ideea de start.

http://steershop.tumblr.com/post/138092428074/fun-fact-ben-has-built-this-bike-in-2008-for-a aceeasi geometrie interesanta, un Cinelli din 2008 foarte misto. Totusi, i-as face unele mici modificari

http://steershop.tumblr.com/post/126819244959/this-is-the-first-dosnoventa-weve-built-up-and  foarte apropiat de ceea ce vreau sa fac, cum a spus si @otsdr, cu manete de contratimp eventual.

http://www.stinnerframeworks.com/osmpc Black Sheep Cycling, sunt un admirator al lor, totodata mi-au placut si cadrele pe care le folosesc ambasadorii, anume Stinner

Cam asta ar fi tot, cred, pe moment.

Image may contain: people riding bicycles and bicycle

Ce am adunat este, iar ceea ce e specificat exact, este aproximativ 100% si ceea ce vreau :

1- frame inca sunt in cautari pentru un cadru custom, more or less

2- furca de carbon de la chinezi, asemanatoare cu cea 3T sau daca nu, una cu prindere pentru frana pe disc

3- ghidon : cinelli mash bullhorn

4- stem : cinelli pista, cat mai scurta posibil, nu imi plac pipele lungi, 80mm

5- tape : cinelli crit sau mike giant negru-alb 

6- headset cap " cinelli sau stormtrooper

7- crank : miche primato advanced (variante : mighty, sram s300/s100), probabil 48T

8- bottom bracket : miche primato

9- chain : posibil izumi sau ceva colorat de la kmc

10- pinion 18-20 freewheel, inca nu stiu (la un raport 48/20 la 90 rpm viteza era de 30km/h, deci mai mult decat decent, e totusi bicla de oras)

11- saddle cinelli araldo sau black knight sau smile

12- seat post cinelli pillar (are accent alb rosu)

13- tires : Pro4 (red 23c), Corsa CX (pear color 25c), Conti Classic (brown 25c)

14- wheels : miche pistard sau orice altceva asemanator, preferabil cu tren de franare daca se merge pe frana clasica pe rim. Sau hubs inalti, spite aera, rims de la H+Son. As pefera ca hubsurile sa fie dedicate pentru ssp/fixie, adica fara caseta cum sunt la rotile normale pentru ca am impresia ca strica totul

15- brake : nu stiu, dar daca e pe rim, e indicat sa fie ambele, din cate am inteles. Altfel, daca ramane cu disc, as pune doar una pe fata. Sau de contratimp.

16- cabluri camasi, preferabil jagwire

17- headset nu stiu

Preturi, linkuri, greutati, etc, am pus o parte intr-un tabel din linkul de mai jos.

Mersi! :)

Salut,

daca vrei furca de la chinezi de ce nu cauti si un cadru pe la ei?Poti gasi custom unde nici nu te astepti.

1 hour ago, Helyett said:

Salut,

daca vrei furca de la chinezi de ce nu cauti si un cadru pe la ei?Poti gasi custom unde nici nu te astepti.

Salut!

Daca te referi la cadru de carbon, eu ma gandeam la ceva clasic, de aluminiu (sau chiar otel), presupunand ca e nitel mai rezistent pentru oras. Cadrul as vrea sa il duc cu mine multi ani, sa ramana in casa. Doar furca sa fie de carbon, fiind identica, cel putin ca si greutate si design, cu cele de la 3T; mi-a placut forma, curburile, modelul, motiv pentru care am si ales furca respectiva.

Iar de la chinezi pana aici presupune un cost prea mare si sincer la cadrul de aluminiu pe care l-am vizat momentan, are aproximativ 1400gr si e la un buget acceptabil, cred, fiind sub 300e.

-

In alta ordine de idei, daca m-as hotara sa vopsesc cadrul la noi in tara, deci sa nu vina cadrul gata vopsit, ci pregatit de vopsire, la cat as putea ajunge pentru o culoare full si vrei doua dungi, sa zicem, plus o lacuire, preferabil mata? Cu sau fara furca inclusa in pret, pentru ca inca nu stiu cum va ajunge furca, mai caut.

Nu e golden ratio, ca in foto sau matematica, insa am observat ca se cauta raportul de 2.5. Totusi, ce parere aveti de 48/20? E prea putin pentru city fara dealuri? Am mai observat faptul ca bratele sunt de 165 la 48T la crank. Nu e prea putin 165?

Gasesti si aluminiu la chinezi pana in 300E si cu dropout orizontal, nu de cursiera ca sa te complici cu intinzator de lant sau half link (vezi pe Ali...).Ca sa nici nu o ingreunezi.

Ca raport cred ca ar fi bun si un 48/17, iar bratele de 165 sunt speciale de velodrom.Poti pune si 170 sau 172.5, dar depinde doar de proportiile corpului tau.Pana cumperi anrenaj mai documenteaza-te legat de lungimea bratelor, ca sa iei din prima ceva folositor.

Si in plus cred ca te poti intelege cu chinezul sa ti-l dea nevopsit, poate doar pregatit de vopsit.

Cadrul poate fi unul de acesta la 250e sau unul custom, dupa marimea mea, cam tot in aceeasi bani, vopsit sau paint ready. Comanda o fac prin @Danyutz la cadrul custom, totodata cu el ma mai sfatuiesc legat de una alta. Zic ca in banii astia ar trebui sa fiu ok. Plus ca, ma gandesc ca de la chinezi costa destul de mult transportul si taxele pe langa pretul cadrului.

Legat de bratul pedalier, nu ma pricep, insa cred ca la cursiera am de 172.5, marimea fiind 54. In chart nu scrie ce fel de pedalier ar fi. Insa as vrea sa il comand chiar astazi pedalierul ca sa pot inchide o comanda. Personal nu imi plac foile mari, deci 46-48 ar trebui sa fie ok, cat pe spate caseta pe care o am este 11-28 si ma regasesc mereu in zona 13,14,15,16,17, insa fiind varsta si fiind bicla de oras ma gandeam ca 20 ar fi decent raportat la viteza pe care as putea sa o am conform tabelului de calcul, anume 30km/h cu 90rpm. Iar ca sa mergi cu 30Km/h in oras e ceva totusi, zic si eu.

LE O sa iau cursiera maine la plimbare 50/34 cu 11-28 ca sa fiu mai atent nitel la rapoarte, poate 20 e nitel cam mult si sa cobor la 18.

Eu, la bicla de oras, am foaie de 42 si caseta pe spate. Ce am observat de-a lungul timpului: in trafic aglomerat, printre masini, folosesc 24. Cand se circula, dar totusi sunt multe masini parcate pe dreapta, multe intersectii, masini care oricand pot face stanga, dreapta, folosesc 21. Cand se circula bine si nu sunt prea multe obstacole sau riscuri, gen Splai, Kiseleff, folosesc 18. Foarte, foarte rar 16, cand ma grabesc si nu ma intereseaza ca voi ajunge transpirat.

• Upvote 1

Ideea e ca, daca ar fi sa aleg un singur pinion, la traficul din Bucuresti, as merge cu 21. Adica un raport de 2.00.

Aseara calculasem ca 42 e media la un compact, (50+34)/2=42. Si ma intrebam daca este foaie de 42, stiind ca 46 e cea mai mica. Am aflat raspunsul :) Si bratul pedalier cat este, 165 cumva?

Deci 48/20 ar trebui sa fie mai mult decat ok in oras pentru un mosneag ca mine.

Cat despre bratul pedalier, 165 ar trebui sa fie ok? Nu am apucat astazi sa ies cu bicla si nici nu cred ca o sa ies zilele urmatoare. Din ce observ, la Miche cel putin, daca vreau sa iau de 48T sunt obligat sa iau de 165. E ok asa?

165 ar trebui sa fie ok?

E ok dacă o faci fixie și nu vrei să lovești cu pedala în asfalt, altfel folosește aceeași lungime ca la cursieră. Bănuiesc că se poate schimba foaia, dacă e dintr-o bucată angrenajul oricum nu merită banii.

• Upvote 1

1 hour ago, otsdr said:

E ok dacă o faci fixie și nu vrei să lovești cu pedala în asfalt, altfel folosește aceeași lungime ca la cursieră. Bănuiesc că se poate schimba foaia, dacă e dintr-o bucată angrenajul oricum nu merită banii.

Da, la Miche Advanced se poate schimba foaia. Insa vine cu un cost aditional de ~45e. M-am gandit si la asta. Daca nu ma afecteaza din punct de vedere al sanatatii, probleme la genunchi, etc, parca nu as mai da 200lei in plus si as merge pe 165. Dar daca are un impact oarecare si e important (sincer nu realizez cat de mult), atunci as face si acest cost suplimentar. Sanatatea pe primul plan. Din ce stiu din fizica, teoretic, un pedalier cu brat mai mic ar duce si la o cadenta (rpm) mai ridicata. Totusi, sa zicem ca daca ar ramane combinatia 48/20 si 165 pedalier sper sa nu pedalez in trafic ca un hamster turbat cu ochii rosii (stopul de pe spate) :D 

Cel mai important detaliu pentru mine e sa fiu cat mai comod pe cadru, in speranta ca o sa il folosesc aproape zilnic, sa nu imi fac probleme de sanatate singur (genunchii la batranete sunt sensibili rau :D) si sa ajung save din punctul x in punctul y, cam atat. 

-

Ca o paranteza, Pegasurile noastre, pe vremea "raposatului", de cat erau, parca 170? Ma gandeam ca pe vremea aceea nu ne bateam capul cu atatea calcule :) In fine, sper sa iasa ceva ok pana la urma.

Aici sunt cei de la Intec, 250e cadrul cu una din cele 4 culori, aditional 50e culoare la alegere. Varianta 2003, gasita pe un forum rusesc. Iar pe alt site, am gasit ca ar avea bicicleta completa cu echipare aproximativa cu ce am orientativ in lista (Miche crank, Pistard, etc), cu o greutate de 7.5Kg, ceea ce nu e chiar rau. Aproximativ am ajuns si eu la aceeasi greutate.

DSC_0138%20(800x536)%20(640x429)%20(2).j

Te poti intelege cu chinezul sa nu declare valoarea.Eu mi-am luat un cadru de 600 dolari de pe Ali si nu am platit nicio taxa extra si a venit si cu curierul.

Angrenajele de 165 se pun in majoritatea cazutilor pe velodrom ca sa nu atinga pedala de asfalt, mai mult cadrele de velodrom au o alta inaltimea de la asfalt la BB decat cursierele.Foarte rar se gasesc angrenaje de 165 pe cursiere, poate doar pentru cei foarte mici de inaltime.

2 hours ago, Mookyama said:

Aseara calculasem ca 42 e media la un compact, (50+34)/2=42. Si ma intrebam daca este foaie de 42, stiind ca 46 e cea mai mica. Am aflat raspunsul :) Si bratul pedalier cat este, 165 cumva?

Deci 48/20 ar trebui sa fie mai mult decat ok in oras pentru un mosneag ca mine.

Cat despre bratul pedalier, 165 ar trebui sa fie ok? Nu am apucat astazi sa ies cu bicla si nici nu cred ca o sa ies zilele urmatoare. Din ce observ, la Miche cel putin, daca vreau sa iau de 48T sunt obligat sa iau de 165. E ok asa?

E bun 48/20 pe bulevarde "lungi", fara cozi la semafoare, dar, cand trebuie sa crosetezi printre masinile oprite la stop, cand ti se deschid portiere in nas, cand trebuie sa accelerezi brusc din diverse motive, parca nu mai e asa bun. Teoretic, poti sa mergi si cu un 53/11, dar e mare chinul.

Eu cred ca am brate de 170. E un Campa din anii '60. Dar am BB-ul mai sus, pt ca e un cadru de hibrid/fitness/gravel/whatever.

Avantajul cu brate mai scurte ar fi ca, miscarea picioarelor fiind mai putin ampla, poti purta si blugi sau alte haine mai putin comode decat chilotii lycra de ciclism. Vorbim de bicle pt. oras.

Cam pe la 48/20 cu cauciuc de 23 ajung și eu (53/16 cu 20x1.6). Pleacă relativ greu de pe loc și nici nu mi se pare că aș avea cine știe ce viteză de vârf ¯\_(ツ)_/¯.

Nu știu ce să zic cu angrenajul, am de 170mm pe două biciclete "de oraș", asta la 1m70. Parcă e cam puțin 165, dar dacă e la ofertă... văd că pe bike24 angrenajul ales e disponibil în toate lungimile și dimensiunile de foi.

Am un 30-39-50 acasa, o sa incerc 39 si 50 intr-un raport apropiat de 48/20, dar si asa nu imi spune foarte multe. As putea chiar sa cobor, 25km/h consider ca e suficient la ce trafic e pe aici. Legat de trafic am renuntat la masina, nu il suport de nici o culoare. Ca o mica paranteza, am un amic care face pana la servici cam 1h15m, iar cu bicla in jur de 25m. Si asta cu respectarea tuturor regulilor de circulatie. Bine, e nitel kamikaze omul, dar e ok, e in parametrii :D

Miche arata misto, dar nu e capat de lume. Poate merge si pe sram s100/s300, mighty sau altceva. Sugino RD messenger e in jur de 90e. In tabelul pus in dropbox a se vedea pretul de 99e de pe wiggle la Miche. Asta era prin septembrie parca. Cel mai mic pret pe care l-am vazut a fost sau 88 lire sau 88 euro, insa acum e peste 130euro peste tot. 

@otsdr sa stii ca m-am uitat si eu la lista aceea. M-a surprins totusi ca sunt singurii care au toate combinatiile posibile. As putea sa le dau un email (black mai au doar unul singur 170/48+BB, insa e 180e - chiar si sram Omnim e mai ieftin cu tot cu BB inclus 169e). Ma intrebam daca nu le fac ei custom pentru ca daca te uiti la orice alt site, o sa vezi 165-48, 170-49 and so on. Am intrat si pe Miche, am dat jos pdful lor, nu scrie nici ca da, nici ca ba (au 165-175 cu pas de 2,5 si de la 44-53). Cu ocazia asta am aflat si dimensiune am nevoie la butuc, nu eram foarte sigur daca 107 (20e) sau 110.

lnvSRsp.png

Ca si preturi, cele mai bune gasite momentan si nu trimit in Romania, dar cred ca pot lua prin cineva, am gasit la Ribble, dar la 102e au doar silver, 165/48 si 172/50, restul dimensiunilor sar de 120e. Sau pot sa astept la wiggle, cand o sa fie la un pret mai redus.

Edited by Mookyama
omnium price

M-am hotarat ca daca voi face rotile custom, cercuri 30-40mm, spite aero (?), butuci mari, voi alege niturile pe culoarea rosie. Se pare ca negru, alb, rosu ma urmaresc peste tot.

De asemenea, proiectul va fi Storm Trooper (cadru alb mat, cu negru, putin rosu, ca cireasa de pe tort) sau Ford Mustang GT 500 1969 (inca nu stiu ce culoare), cumva inspirat din Gone in 60 seconds, insa nu Eleanor. Desi nici culorile de la Cobra AC MKIII nu arata rau.

Mie mi se pare că stormtrooper-ii-s glossy ... 

85nHbTn.jpg

• Upvote 2

@andreibelcic, deci sa merg pe o foaie mai mica pe fata, 42-46, cu 20 pe spate si sa raman pe 165 eventual? Mai pot da si din picioare ca sa imi iau avant, ca si pe trotineta :)) Btw, La multi ani! :)

@otsdr, da, ai dreptate, parca ar merge mai bine un semi lucios. Sa speram insa ca planurile de acasa se pupa si cu ceea ce se poate face :D

O sa incerc sa caut ceva cu brat mai lung, asta daca cadrul imi va permite, cel gata facut sau custom, fiind cadre de fixie si daca nu implica modificari ale geometriei, alte costuri sau batai prea mari de cap. Din desenul tehnic afisat nu reiese distanta de la pamant la crank. @Danyutz inca nu mi-a dat nici prea multe info legat de cadru.

-

De ce cadrele de fixie, modelele mai vechi, sunt nitel inclinate mai in fata?

Altfel, i-am gasit pe fixieshop.ch si au niste chestii chiar foarte misto pe instragram-ul lor.

Hai, La multi ani! :)

Trebuie sa imi tin mintea ocupata, asa ca astazi am gasit toate astea.

- Crank

Se pare ca sub 44T nu gasesc de la Miche, asa ca voi fi nevoit sa cumpar separat 44T, iar cea cu care o sa vina pedalierul, o pune la anunturi. Nu sunt nici ieftine, 43e. Dar cu un lant bun, cred ca o sa tina vreo 3 ani. Deci raportul o sa fie 44/20.

De asemenea, pentru cei interesati, Miche are si cranks colorate.

De asemena, am gasit cog de la Miche, 20T, 20e, in pereche cu crankul, care va fi negru pana la urma.

- Cadru (paint)

O intrebare legata de vopsirea cadrului. Mi-a placut tare mult ce a facut Boicut ( si aici), iar hand painted, pe care o vedeti la el, am mai vazut-o si la Specialized. Si nu doar. Stiti ce vopsele, markere foloseste? Ce se intampla dupa ce se termina partea artistica? De asemenea, in ambele cazuri si nu doar, cadrele sunt gata "colorate". Afecteaza cu ceva ulterior procesul de finalizare al lucrarii? Ma refer sa reziste in timp si sa nu se duca la spalare sau alte substante, ploi acide, etc :D

- Roti

Printre randuri, am gasit si un butuc novatec (cel rosu si negru cu spite aero si nu arata rau deloc), cu prindere pe furca a etrierului pentru frana pe disc, in cazul in care merg pe custom wheels si frana pe disc. Spite aero, cum sunt cele de la Mavic sau Bontrager. Mai trebuie cercuri bunicele de 30-40mm, gen Miche Pistard. Aveti idee ce as putea gasi?

Nituri rosii, neaparat.

- Frane

Am gasit Avid BB7 Road S Mechanical Disc Brake cu disc de 140mm. 63e, destul de piperat si pretul e fara clapeta. Nici nu stiu ce s-ar potrivi. Da, nu as vrea maneta, avand bullhorn.

Am gasit si Miche Performance, 30e setul, care le-am pus in lista, pe langa restul.

- Fun/inspiratie

Si pentru ca e weekend, hand made stuff (si aici sau aici sau aici).

14 hours ago, Mookyama said:

- Cadru (paint)

O intrebare legata de vopsirea cadrului. Mi-a placut tare mult ce a facut Boicut ( si aici), iar hand painted, pe care o vedeti la el, am mai vazut-o si la Specialized. Si nu doar. Stiti ce vopsele, markere foloseste? Ce se intampla dupa ce se termina partea artistica? De asemenea, in ambele cazuri si nu doar, cadrele sunt gata "colorate". Afecteaza cu ceva ulterior procesul de finalizare al lucrarii? Ma refer sa reziste in timp si sa nu se duca la spalare sau alte substante, ploi acide, etc :D

Partea artistica se face peste vopseaua uscata, apoi se aplica lac (mat sau lucios)

Pana la urma am spus ca ma complic degeaba, prea mult stres si a ramas la urmatoarele :

- frane clasice, doua

- roti complete Miche, modelul nou cu rosu, iar niplurile le fac manual in rosu

- crank Miche cu brat de 170mm si foaie de 44T, sa vad unde le gasesc in combinatia asta, fiind foarte rara si mica foaia respectiva, dar se poate lua separat, 44euro.

Cu alta cuvinte, o intrebare de curiozitate : cadru+furca alb (desenat), in combinatie cu un crank cu bratele rosii, cat de kitchios ar fi? Wacha think?!

https://www.retro-gression.com/products/miche-advanced-track-crankset-iso

http://www.ebay.de/itm/Miche-Primato-Advanced-Pista-Kurbelsatz-Crankset-rot-46-Z-165mm-/191938083731

Miche Primato Advanced Pista Kurbelsatz | rot | 46 Z. | 165mm

12 minutes ago, Mookyama said:

cat de kitchios ar fi?

Nu îndeajuns de / needs more cowbell.

• Upvote 2

17 minutes ago, otsdr said:

Nu îndeajuns de / needs more cowbell.

Orice sfat e binevenit! Mai bine acum decat mai tarziu. Multumesc :)

Acum cateva minute am dat un email la Miche. E foarte greu sa le cumperi pe toate dintr-un singur loc, sa vedem ce zic si ei, le-am dat o comanda nitel custom, sigur nu o sa o poata face, dar speranta moare ultima. O sa incerc nitel, cu slabe Ps skills, sa iau bucati de pe net si sa le pun pe o singur foaie, sa vedem cum ar arata.

Nu mai bine schitam in PS culorile, vedem cum iasa? Nu te chinui sa copiezi din bucati.

7 hours ago, Danyutz said:

Nu mai bine schitam in PS culorile, vedem cum iasa? Nu te chinui sa copiezi din bucati.

Asta am facut aseara, dar m-am lovit de alte probleme. Trebuie sa le iau pe rand, sa le stabiliesc exact si cum le gasesc la un pret acceptabil, sa le iau. Deja din ordine a devenit un haos.

Una peste alta, setul de roti Miche Pistard nu vine decat cu Pista hubs, pana mea. Ceea ce e si normal, nu au tren de franare, sunt de Pista, etc. Insa sunt separat de Pista/Strada, cred ca cele folosite pe X-Press, care sunt 50e (bike24); drept urmare am trebui sa demontez roata, sa o refac, reechilibrez si sa vand hubul de pe spate. Doream Miche pentru ca arata jeanta fainut, pretul si greutatea sunt acceptabile, rimul doar de 28mm insa. La Miche nu am vazut doar jeanta de vanzare.

Stie careva ce spite folosesc cei de la Miche pe rotile Pistard de la Sapim? Desi m-am uitat pe site, atat la Miche, cat si la Sapim, nu mi-am dat seama. Incerc sa caut totodata un set de ~60 spite sa vad la cat ma duc.

Drept urmare:

+180e set roti

+50e hub rear

+20e echilibrat roata

Altfel, in 220-250e ce alte optiuni as mai avea sa fac un set de roti cu inaltimea de +30mm?