Recommended Posts

On 1/12/2017 at 0:19 PM, Danyutz said:

Nu mai bine schitam in PS culorile, vedem cum iasa? Nu te chinui sa copiezi din bucati.

Incorect gramatical.

• Upvote 1

Dragilor, m-am blocat la roti. Aveti ceva idei sa cuprinda si +30mm rims, freewheel rear hub + front hub - 28H-32H (nu mai multe), spite aero (will be nicer) sau nu, nipluri, rim tape, nuts si sa preferabil sa nu sara de 200E si sa fie noi?

Miche front + rear = 90E, black, 32H (bike24). Daca mai pun nipluri (20), nuts (12), service (~25) sunt aproape 150, drept urmare spitele si jentile sigur vor iesi la mult mai mult...

In alta ordine de idei, pipa Cinelli Pista + Bullhorn, considerati ca ar trebui un wheelbase mai mic din cauza unghiului de pista a pipei? Imi place mult pipa aia, ieftina, misto, nimic fancy (la fel ca si tija de sa Pillar), dar sper sa se pupe cu confortul si geometria cadrului.

7 hours ago, Mookyama said:

Dragilor, m-am blocat la roti. Aveti ceva idei sa cuprinda si +30mm rims, freewheel rear hub + front hub - 28H-32H (nu mai multe), spite aero (will be nicer) sau nu, nipluri, rim tape, nuts si sa preferabil sa nu sara de 200E si sa fie noi?

Pe langa ce ti-am pus in PM, vezi si:

https://8bar-bikes.com/shop/rims/super-rims/ au si varianta cu 42mm adancime, ar fi cu 20eu in plus/cerc

@Danyutz alea par scumpe la 58e. Am gasit pe un forum olandez niste copii de H+Son destul de interesante...cred ca le stii si tu.

Cred ca le dau un email sa vedem ce spite ar trebui sau sa scriu pe forum sa vedem daca mai raspunde careva, postul fiind vechi, 2014. Ne auzim la telefon :)

Stie cineva de ce wheelbase-ul la track frames este mai mic, chiar foarte mic, comparabil cu un cadru de road cu aceleasi dimensiuni? Dupa ce particularitati ar trebui cumparat un cadru de track - TT/ST, stack/reach, wheelbase, unghiuri, etc?

Exemplu : la marimea 54, Cannondale are 975mm vs Cinelli Mash 928mm, dimensiune care la Cannondale s-ar traduce la un 44 sau 42 chiar, ultima marime in tablel fiind de fapt 48 cu 962mm.

STEM LENGTH AND HEIGHT

The stem isn’t part of the frame per se, but it’s position does affect handling. The longer and lower the stem, the bike will handle with more stability. This doesn’t mean it’s necessarily a good idea to put your stem as low and long as possible however. You actually have to be able to reach it comfortably with your elbows bent and have the flexibility to be in that position.

If you draw a line down to the front axel from where your hands are placed on the handlebars drops, the closer those are together with falling in line with each other, the more stable the bike becomes. For example, track bikes usually have long and low stems.

As putea pune clesti de frana de la Campagnolo avand doar manete simple, nu de cursiera, pe bullhorn? Ma intreb cum as putea da jos roata de pe furca...Ideea e ca nu astiu ce sa pun ca sa se pupe cu Miche. Nu ca as face foarte des asta, dar daca am o pana sau vreau sa fac curat pe ici colo as vrea sa pot da jos roata. 

Da, cu condiția să fie manete cu tragere scurtă. Sunt curios dacă trece colierul prin curbura bullhorn-ului - bănuiesc că nu, caz în care ajung tot la manetele de TT de care aminteam mai sus.

Manetele secundare de CX sunt concepute pentru a fi montate unde vrei tu.

Legat de a doua întrebare, poți scoate ceva mai mult șurubul de reglaj de pe manetă la montare; când vrei să dai jos roata îl strângi la maxim, eventual dezumfli roata dacă nu e deja dezumflată ;).

Sa arate si "bine" si sa si functioneze, deja incepe sa nu se pupe. Te bucuri ca ai gasit in sfarsit o varianta la nu stiu ce, dupa ore de cautari, ore de intrebari, ore de citit, ore de testat vizual, bla, bla...si pac, trebuie sa te scarpini la urechea stanga cu mana dreapta.

De treaba asta m-am lovit si la H+Son, ca nu rezista trenul de franare prea mult si se duce acel good look prea curand ca sa te bucuri de el. Cele hard, au o culoare gun metal si arata cam ciudat, zic eu.

Ba mai mult, unii zic ca arata tare urat cu frane standard si nu manete de bullhorn. Astfel, mie imi lasa impresia de calugarita (insecta), nicidecum a look de bicicleta, desi nu ma deranjeaza sa vad la altii.

Alta varianta italiana ca sa pastrez linia cu Miche?

Mersi frumos, @otsdr!

Inca un gand pentru noaptea asta lunga. Am gasit Omium cu GXP inclus la doar 20e diferenta de Miche cu JIS inclus. Si am zis ce noroc! Apoi mi-am adus aminte ca desi tine de gust si chiar sunt fan sram (mtb,road), s300, s100, omnium nu au nici o treaba cu partea estetica. Asa ca raman la Miche.

Altfel, trecand la roti, am ramas la SL42 sau Archetype, incerc sa ma decid ce hubs sa pun, 28 sau 32 - sturmey archer sunt minim pe 32 si inca redusi la Maros sau alta marca, spite sapim d-light sau race, adica spite negre bladed, cu nipluri poli ca sa pot pune colorate.

Orice sfat e bine venit! 

12 hours ago, Danyutz said:

Pai ce variante de butuci ai la 28?

Mi-am facut deja calculul pentru spite, cred ca raman la SA, 32h, DTSwiss Comp rotunde sau Sapim blade, una de mai sus. Inca ma gandesc daca sa merg pe SL42 (copie), Archetype (470x2 - 144e set) sau Open Pro (435x2 - 100e set).

Mi-a trecut astazi prin cap sa pun Pistard (ce simplu era) si saboti galbeni de la SS pentru carbon. Ma gandeam ca fiind mai moi, merge franarea prin forta...

@otsdr whatcha think? Manete de bully, pretty cheap...dar mi-e ca o sa arate ca o calugarita apoi. Cablurile se pot trage pe sub bullhorn? Mai e o treaba, bullhornul o sa fi e cu ghidolina doar pe varfuri...cred.

Sapim Laser 20/15/20, D-light 20/16.5/20, Race 20/18/20, ar trebui sa fie ok una din astea. Sau ceva de la DT Swiss? Vor fi 32 de piste, ma gandesc ca fiind pe la 75kg, ar trebui sa tina decent, D-light sa zicem. Ce parere aveti? Astea sunt niplurile sfinte rosii de 12mm.

L.E./dublupost: Chiar dacă reușești să montezi două manete normale, te lovești de alte probleme.

On 1/25/2017 at 10:25 AM, otsdr said:

L.E./dublupost: Chiar dacă reușești să montezi două manete normale, te lovești de alte probleme.

Sh*t, la asta nu m-am gandit. Adica, m-am gandit, insa nu credeam ca se lovesc una de alta. Mai sap pe google cautand mash cinelli bullhorn, astfel incat, poate gasesc ceva cu doua frane. Mash, in sinea luni, inseamna track, pista, deci fara frane, dar...pentru oras nu am ce face, trebuie macar o frana, una buna. Desi parca nu m-as baza doar pe una. Tu mergi zilnic cu bicla ta, ai intampinat probleme, ai doua frane sau doar una?

Cam asa arata cu doua frane. Am mai cautat si alte imagini.

cinellimash-bullhorn-silver.jpg

8171961733_991aae5b68_b.jpg

Printre altele, chinezul asta zice ca are brass red nipples, desi nu as baga mana in foc. Momentan m-am impacat cu gandul de alloy red nipples si am trecut mai departe, dar din cele vreo 400 de taburi deschise, fara exagerare (+273 in Mozilla), aveam si asta deschis si am zis sa pun si aici.

http://www.ebay.com/itm/64-14G-2-0mm-20mm-Brass-Bicycle-Spoke-Nipple-in-ED-Red/182338812841

Ce am avut eu era o ciudățenie - cadru de MTB, Nexus 3, dropbar cu manete de frână auxiliare (chiar Cross Top-urile din poza a doua). Am folosit manetele alea mult mai puțin decât mi-aș fi închipuit.

Eu unul nu aș merge cu singură frână prin trafic, măcar pentru faptul că bicicleta poate fi considerată necorespunzătoare în cazul unui incident.

De acord. Safety first. "Lex" later :P:D

De ce te cramponezi asa tare de lucruri minore, ca si niplurile?

Exemplele de frane pe Mash arata foarte bine.

• Upvote 1

Manele respective erau ok, de la Cane Creek? Altfel, ma gandeam sa merg pe ce am gasit de carbon, aero. 

Am obosit, sincer. Rotile m-au secatuit de puteri. Astia de pe LFGSS raspund in doade sau nu scriu eu bine englezeste, draq stie...cu cat citesc mai mult, cu atat intru mai mult in ceata.

Avea dreptate @Traveller, te consuma mult chestiile astea, mai ales daca nu ai un bagaj practic in spate. Cred ca iau o pauza, macar pana fac rotile. Ar trebui sa o iau pe bucati, altfel devine totul o ceata completa. Dar cand faci comanda de pe un magazin, incerci sa iei mai multe si aici intervine distractia : ce sa cumpar?!

LE2. In cel mai rau caz, as putea luat astea si cele de mai sus, pe care le-ai recomandat. Daca nu sunt ok, cele aero sa zicem, am sansa sa le vand macar cu cat le-am luat? Sunt destul de ieftine.

33 minutes ago, Danyutz said:

Unii zic ca nu sunt bune. Eu nu am experienta. Rezulta griji ca arunc cu banii pe prostii. Simplu. Si ma stresez pentru ca nu stiu ce sa aleg si de ce. Drept urmare citesc, intru si mai mult in ceata uneori, etc. Am scris mai sus ce as vrea, apoi vine lacing-ul, care ar fi mai ok pentru un shiftness mai bun. x2? x3? Eu as fi vrut radial. Ideea e ca as vrea la amandoua rotile sa fie la fel, simetric, nu radial la una si x2 la alta, am impresia ca arata aiurea. Zic si eu, vizual.

Apoi am aflat ca H+Son nu sunt cele mai ok. Ca ar mai fi si ceva de la DT Swiss si Kinlin. Ok, care? Si de ce? etc...

In general incercs a dau banii pe ceea ce e mai bun, fara sa ma arunc inainte. Adica, daca x zice da, cumpara, citesc, inteleg, apoi cumpar...ceva de genul. Incerc sa inteleg procesul, nu sa iau ca badea Grigore.

Manele respective erau ok, de la Cane Creek?

Da... finisate ok, ergonomie bună. Parcă îmi amintesc un mic joc în pivot, nu știu dacă l-au avut de la început.

Din cauza ca sunt asa de multe posibilitati, ai tendinta sa citesti si sa te documentezi la nesfarsit si iti creezi un ghiveci. Ia ce te atrage mai mult. Pana la urma e cum ti-am spus, nu e concurs de frumusete si nici competitie de anduranta, daca faci bitza, o faci pentru tine.

On 2/2/2017 at 6:17 PM, Danyutz said:

Nu ma cramponez, parerile pe net sunt foarte impartite legat de materialul din care sunt folosite. Drept urmare, credeam ca e gresit sa folosc alloy fata de brass si asta la indrumarea multor oameni, unii chiar mecanici. Dar am ajuns la concluzia ca, daca vreau rosii, nu am de ales si asta e, ma impac cu gandul. Dar pana sa ajung aici, la concluzia asta, a fost de sapat. Nu a venit nimeni sa imi explice de la sine cum stau treburile.

Da, arata bine, dar tu si intelegi ce scrie? :) A doua pereche semana cu ceea ce mi-a dat @otsdr, drept urmare am intrebat ca sa fiu sigur.

On 2/2/2017 at 9:41 PM, Danyutz said:

Din cauza ca sunt asa de multe posibilitati, ai tendinta sa citesti si sa te documentezi la nesfarsit si iti creezi un ghiveci. Ia ce te atrage mai mult. Pana la urma e cum ti-am spus, nu e concurs de frumusete si nici competitie de anduranta, daca faci bitza, o faci pentru tine.

Pai nu poti cumpara orice, nu se pupa sau e prea piperat la pret. Iar daca o fac pe mine, ma gandesc ca o fac sa fie misto pana la urma urmei, de aia e si custom, altfel luam ceva de 500lei ca tot doua roti are :) Asa ca, nu te (mai) mira ca am ajuns la 839 cu cateva piese, fara transport, piese cautate pe net la sange, reduceri, etc. Si asta fara cadru si fara furca si manopera roti/asamblare. Nici eu nu sunt incantat...bugetul era 500, am urcat la 700, hai, 800...dar e prea mult.

Pentru cei curiosi de greutate, pentru ca si eu am fost la un moment dat, am ajuns la aproximativ 4665 grame. 

In total, sar de 1300. Imi dau seama ca am uitat sa pun la bugetul final si camerele si cauciucurile. Inclusiv la greutatea finala, nu ca ar mai conta. Totusi, 4665gr + 130gr camerele + 460gr 25c. Deci 5255gr.

Daca stau bine si ma gandesc, imi dau seama ca nu e tocmai rau...cu putin efort si fara pedale, poate sa ajunga la greutatea unei SSE.

Cannondale supersix evo red:

Celealte sunt Paul, dacă îți prisosesc 130 de dolari.