leadtek_92

Biciclistii si Soferii

Recommended Posts

va salut pe toti! sunt nou pe aici!

voi ce ati face daca un sofer ar sari la voi la bataie, dandu-va o palma, pentru absolut nici un motiv...pur si simplu nu i-a placut lui ca am facut o depasire, daca se poate numi asa, a unui microbuz oprit in statie...inainte de aceasta miscare, m-am asigurat, iar respectivulera la vreo50 de metri in spatele meu...cand a ajuns in dreptul meu a inceput sa ma claxoneze, si sa ma injure, nu l-am bagat prea mult in seama...desteptul a tras pe dreapta, a oprit si m-am oprit si eu in spatele lui, stiindu-ma absolut nevinovat...in concluzie daca vedeti cumva un LOGAN rosu cu numarul de inmatriculare B 53 NBC, rupetii cu dedicatie de la nime oglinda stanga...eu sunt din Piatra Neamt, dar oricine imi tirimite o poza cu loganul in cauza fara oglinda stanga are tot respectul meu, si un suc oricand!

eu m-am gandit la niste manuse cu intarituri de carbon, iar primul care se mai i-a de mine, are un geam spart, din oficiu, absolut din intamplare...

va multumesc!

Sti povestea cu viermele?

Il intreaba pe tacsu: "tata..este adevarat ca sunt viermi care traiesc in mere?"

tata vierme raspunde "Da fiule"

"Si este adevarat ca sunt viermi care traiesc in banane?"

-Da fiule

Pai si atunci oi de ce traim intr-un cacat?"

"PENTRU CA ASTA ESTE TARA NOASTRA"

Trebuie sa te obisnuiesti cu ideea ca asta este tara in care traim.

la faza cu ala cu loganul trebuia sa suni la politie daca aveai martori.

Am avut si eu probleme destule asa ca de un an de zile ma plimb cu un spray paralizant la mine.

Sunt extrem de nerabdator si abia astept sa il folosesc dar pana acum nu a avut nici unul tupeu sa se dea jos din masina. :P

• Upvote 1

asa e, ai dreptate...tara in care traim... :P nu aveam martori ca baietii cu care mai eram...au ramas in urma mea, la semafor...eu fortasem usor galbenul...

nu e rea deloc ideea cu spry-ul paralizant...

dar tot imi caut si niste manusi cu intarituri de carbon...de motociclist...

te incalzesti cu ele.

Cea mai buna este casca. O dai jos si o pui asa pe mana si cand ii prinzi una in fata se linisteste rapid.

Totusi...cel mai bine este ca atunci cand da in tine sa cazi si sa trantesti si bitza.

Chemi politia si o sa va cheme pe amandoi sa dati declaratii(asta merge si daca te agata vre-un fraier cu masina).

Pui mana pe o cheie de centrat si desciocolezi roti slabesti cablul la schimbatoare..o faci sa bata toata.

te duci si ceri despagubiri.

Cunosc pe cineva care a luat de la unu 20 de milioane si a fost agatat asa usor :P

ce dracu!!!

• Upvote 1

te incalzesti cu ele.

Cea mai buna este casca. O dai jos si o pui asa pe mana si cand ii prinzi una in fata se linisteste rapid.

Totusi...cel mai bine este ca atunci cand da in tine sa cazi si sa trantesti si bitza.

Chemi politia si o sa va cheme pe amandoi sa dati declaratii(asta merge si daca te agata vre-un fraier cu masina).

Pui mana pe o cheie de centrat si desciocolezi roti slabesti cablul la schimbatoare..o faci sa bata toata.

te duci si ceri despagubiri.

Cunosc pe cineva care a luat de la unu 20 de milioane si a fost agatat asa usor :P

ce dracu!!!

ai dreptate...dar ce mai puteam eu sa gandesc...ca crapam de draci...IL CALC IN PICIOARE CAND IL PRIND...si toti vecinii mei biciclisti...pe unde gasesc un spry paralizant?

:Phttp://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/24.gif:P

f tare!

:Phttp://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/24.gif:P

f tare!

razi tu razi...o s-o patesti si tu odata si-o data...nu e o amenintare sau altceva...dar cum spunea si Ovidiu...suntem intr-o tara de kkt, in care lucruri de genul asta, chiar mai grave se intampla destul de des...

Bun bancul! Ideea cu spreiul nu mi se pare nimerita. Eu ma gandesc deja la emigrare.

Guest avmasi

Si unde sa emigrezi frate? :?

Crezi ca in alte tari toti umbla cu fetze zambitoare si aureole de inger pe cap? 8O

Cunosc pe cineva care a fost batut pe strada in SUA de un grup de 5-6 negri... nu cred ca ti-ai dori asa ceva...

Fiecare turma trebuie sa aiba niste oi negre....hai sa ne vedem de turma noastra si sa invatam sa ne ferim de oile noastre

are dreptate avmasi...peste tot sunt taraturi dintr-astea...mai bine ii "educam" pe astia de la noi...

@BigMig: de ce nu ti se pare potrivita ideea cu spray-ul paralizant?

Dar de ce va ganditi tocmai la SUA? Eu am fost in Italia si m-a uimit educatia lor rutiera.Ciclistul este partener de trafic cu drepturi egale, nu am auzit nici un claxon cu toate ca erau cate 15-20 ciclisti pe km(baieti si fete!) .De multe ori ti se da prioritate fara sa o ai. Asta am VAZUT EU in Toscana.Bine, nu putem emigra toti,era o gluma,cineva trebuie sa stinga lumina :D .Dar spuneti-mi ,cum vreti voi sa educam gloata, cu pumnul?Sa fim seriosi,sunt prea multi...parerea mea.Leadtek, inchipuieste-ti o altercatie cu 2 cimpanzei,tu singur cu sprayul in mana si incaltat cu pantofi de ciclism cu placute ,pe asfalt.Ce crezi ca poti sa faci? http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Cam toata lumea care a postat aici are dreptate. In alte tari exista o cultura rutiera fantastica, ceea ce la noi este viata de zi cu zi, in state se numeste "road rage" si se trateaza la psihiatru.

In cazul in care locuim aici, nu cred totusi ca e eficient sa aplici "legea pumnului". Mai potrivita mi se pare "legea iepurelui" http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif adica fugi frate, fugi. Sau, aplicat la problema de fata, nu te opri sa stai de vorba cu un sofer care tocmai te-a injurat, infuriat la culme - rezultatul e mai mult decat previzibil. Cel mai bine e sa iti vezi de drum, deoarece nici un om nu e suficient de nebun sa te loveasca intentionat cu masina in mers, in mijlocul zilei (e tentativa de omor totusi).

Din pacate mai avem foarte mult pana sa ajungem la nivelul tarilor civilizate. Adevarul e ca microbuzul de care pomenea leadtek nu trebuia sa incurce in nici un fel traficul deci problema ajunge si pana la starea drumurilor si a infrastructurii - adica, daca am avea pe unde sa circulam fara sa incurcam pe nimeni, nu ar exista asemenea cazuri.

Tudore cu sfaturi din astea sigur ai sa ajungi in rai... dar pana imparatia cerurilor se va deskide... asta in care nu-i forteaza clantza vre-un sofer altruist prea devreme... nu poti sa traiesti de cat viata dura de pe strada. Din doua motive se teme un sofer de un ciclist: ca ar putea sa ramana fara permis si pt plata daunelor....

Din doua motive se teme un sofer de un ciclist: ca ar putea sa ramana fara permis si pt plata daunelor....

nimic mai adevarat :wink:

iar ca orice om de bun simt trebuie sa ai un minim de cunostinte In ale legislatiei rutiere,sa sti cand prioritatea Iti apartine si cand nu,iar atunci poti sa bagi pumnul In gura oricui.

Leadtek,cred ca e cam tarziu sa mai faci ceva,Insa pt viitor,cum bine zice Ovidiu,e bine sa Inveti sa te tavalesti pe jos si sa faci un tam tam nemaipomenit http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Am zeci de mii de km pe bicicleta pana acum la 25 de ani..au fost f multe situatii limita-ca sa zic asa-am mai luat si trante dar,slava Domnului,nu sunt nenorocit! Pot sa va zic ca pe sosea ciclistul este asa de vulnerabil ca nici nu-ti inchipui! Daca nu aveti calitatile unei..pisici:)..adica sa fiti capabili sa actionati rapid si bine in (aproape)orice situatie atunci sfatul meu e sa nu mergeti tare-cel putin nu in oras!.

Cel mai bine e sa incercati sa evitati situatiile deosebite-nu intrati in clinciuri cu soferii ca fac pe nebunii apoi..se fac ca te baga in sant..pun frana brusc in fata ta etc.

Atentie sporita chiar si cand aveti prioritate-de fapt mai ales atunci!!

NU neglijati femeile soferitze-in general sunt antitalent si te pot face 'afis' foarte usor cand nu au prioritate!! Eu tot ce zic ,zic din experientza si-fara falsa modestie-la capitolul acesta putini au 'anii' mei in spate!Ma credeti sau nu,e problema voastra!

Dar si eu-cat de harsait sunt in chestiile astea pe sosele-mai dau uneori tare dupa ea prin oras sau mai ma iau la sprinturi cu masinile..deh,poate ca nici eu nu sunt facut sa mor in patul meu:)) Acum ce sa zic-adrenalina asta ne ia mintile uneori!

Bafta si nu va asumati riscuri inutile!Dixit!

@Tudor: si eu am stat 2 luni in italia, chiar in regiunea Toscana, mai exact in Grosseto...am fost pur si simplu uimit de educatia lor rutiera...dar tot s-a gasit un sclav care sa-mi taie calea atunci cand aveam prioritate...asa ca...

tot@Tudor: cunosc foarte bine legile rutiere, dar nu mi-am dat seama de vreo greseala...si chiar daca as fi facut-o tot as fi oprit macar sa imi cer scuze...asta sunt eu.iar de faza cu microbuzul...n-am incurcat pe absolut nimeni...m-am asigurat inainte, iar la mai putin de 40 metri nu era nimic pe sosea pe sensul meu de mers...

@AKKA :ai foarte mare dreptate...dar eu prezint toate aceste calitati, dar problema e ca nu imi e frica sa raspund pt ce fac...toti prietenii cu care eram au zis ca ar fi fugit...

@ALL: luati in considerare ce a spus AKKA caci are foarte mare dreptate...acele sfaturi va pot scoate din multe situatii limita...mai ales in oras

De ce sa fugi?Daca nu esti vinovat..nu are rost! Eu stau relativ calm si daca are chef sa dea in mine..nu stiu-poate reactionez poate nu! Sper sa nu ca daca o fac..nu se stie..

Eu ii zic ca daca ii prind masina i-o fac zob dar de fiecare data cand au mai fost situatii din acestea lucrurile s-au domolit de la sine-eu ma enervez pe moment dar nu tin la suparare! Nu prea imi plac scandalurile-sa stau apoi la politie sa pierd timpul cu declaratii,amenzi..etc

Nervii sunt buni decat la pedalare:)..in rest,calm si luciditate!De ce sa ne facem noi viatza grea in mod deliberat??

Bafta tie leadtek si sper sa nu mai ai parte de nimic nasol-desi se zice ca in viatza toate se intampla cu un scop..asta asa..ca sa mai si filozofam nitzel:))

Salutare!

pur si simplu...la ce draci aveam dupa ce mi-a dat palma aia, l-as fi batut de sa nu stie ce-i cu el...legitima aparare, nu? el a inceput...dar daca n-am decat 15 ani ce sa-i fac lu` ala de vreo 40 sau cat o avea...

si cum am zis si mai inainte....nu facusem nimic!!!!

Regula de aur este nu opresti orice ar fi :-vinovat sau nevinovat invital cu masina sa vina dupa tine sa sara o bordura sa treaca prin tronson ,si ce e mai important enerveazal sa nu poata tine minte detaliile.

Dar nu uitati- nu va dati jos de pe bike http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/biggrin.gif

La sosea e rau ca nu ai ce face decit daca e aglomerat dar prin, oras ... nu tre sa te prinda. :wink:

oarecum,ai dreptate @maus. dar vezi tu... puteam sa fug, insa nu sunt genul care sa fac lucrul asta, intelegi? daca era un tanar si-l vedeam rosu de nervi e clar ca o luam la fuga,neavand nimic cu ce sa ma apar...

Nu e de joaca cu toti nebunii.Coboara unul si te bate sau baga cutitul ca e el ''gica de la sculerie'' sa cine stie ce poate face(iti trage o palma).Nu opri ,si lasal pe el sa alerge dupa tine.Nu e de gluma -pe sosele circula multi nebuni.Mai bine fugi ca nu e rusine(mare!! :wink: )

Prietene maus, perfect de acord ca fuga e sanatoasa, dar de ce sa-l mai si enervam pe om? :D Nu-i de ajuns ca oricum e nervos nevoie mare ca ai indraznit sa te deplasezi pe soseaua "lui"? :D

Daca il enervezi, e tot un fel de razbunare. Nu vreau sa fiu predicator, dar daca te razbuni nu esti cu nimic mai bun decat el - iar apoi te miri ca traiesti intr-o tara sub standardele morale ale omenirii :D http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Pot sa spun ca, din fericire, am avut putine altercatii cu soferii (vreo 3 mai serioase, si vreo 2 accidentari usoare produse de domnisoare soferite, ca tot zicea cineva de ele :D), dar sunt convins ca daca ii plezneam pe oamenii aia nu imi era mai bine cu nimic.