leadtek_92

Biciclistii si Soferii

Recommended Posts

Omul cind e nervos nu mai gindeste limpede-deci ii va fi greu sa faca un plan bine pus la punct sa te prinda,si sa-ti moaie oasele.

Uite azi mergeam unul linga altul cu un prieten pe sosea si vorbeam ,povesteam , pe sensul opus erau masini si cind ma uit in spatele nostru un microbuz rula cuminte , nu tu clacxon nu tu ambalari,abia l-am auzit si iam facut loc sa treaca.Avea nr de buzau deci era din romania,am ramas chiar impresionat.Dar daca claxona in fundul nostru,nu-i umpleam frigiderul.

Da ai dreptate tre sa fii mereu bun , dar e mai greu sa o pui in practica.

Ramine valabila chestia cu ''nu opresti nici in ruptul capului'',si o chestie buna e sprayul si am bagat-o la cap,ptr cazul ca nu am pe unde sa fug :D

Ramine valabila chestia cu ''nu opresti nici in ruptul capului'',si o chestie buna e sprayul si am bagat-o la cap,ptr cazul ca nu am pe unde sa fug :D

nu cred ca in oras nu te descurci, cu o bicicleta :wink: oricum si eu am bagat-o la cap...

am patit si eu faze dintr-astea cu soferi foarte ordonati si la locul lor...am fost acum cateva zile pe drumul inspre Strandul din P. Neamt, drum cu o singura banda pe sens si ne-am gandit sa mergem toti 8 (OPT) :!: in paralel...din fata nimic, iar in spate se formase o coloana de 4 masini is 2 motoare...nimeni, dar absolut nimeni, nici macar cei cu motoarele nu au schitat un gest de genul "datzi-va bah la o parte!" sigur ca atunci cand i-am vazut le-am facut tuturor semn sa se aseze in sir indian..nici un gest si erau totusi 6 soferi...m-am simtit foarte bine

unde n-ar fi aparut "periculosu` cu Loganu rosu" atunci cand eram opt...

Aoleuuuu :D :D :P

Va dati seama ca am ajuns sa povestim despre soferii care NU se comporta ca niste animale psihopate atunci cand vad ceva pe 2 roti in fata lor....

Probabil aici e problema, sunt cei rai prea multi. E destul de deprimant totusi, sa ajungem cu totii (cu mine in frunte) sa ne miram de un comportament normal al soferilor.

Asta e, daca tot suntem acolo sa spun si eu ca, in timp ce urcam un deal, un sofer si-a bagat botul masinii, pentru a vedea traficul, deoarece dorea sa iasa cu masina. Cand m-a vazut venind, s-a tras cam 2 metrii inapoi, pentru a nu ma obliga sa il ocolesc si astfel sa ma expun la trafic.....m-a impresionat de-a dreptul; imi venea practic sa ma dau jos si sa-i dau o bere (fara alcool:D)

foarte mare dreptate ai, prietene TudorM!

am ajuns cam offtopic...dar ma bucur sa aud si de faptul ca mai exista si soferi cu capul pe umeri!In 8 ani(pe 10 octombrie fac 8 ani) de cand merg pe bicicleta nu am fost prea des favorizat in trafic!

ce-a mai tare faza care am trait sa o vad a fost aceea cand ..pedaland cu un prieten pe un drum (mamaia-navodari)..care a o singura banda pe fiecare sens..era f mult trafic,dar..paradoxal..masinile de marca straina..treceau frumos pe langa noi...nu claxonau..nu nimik...virau putin si atat..la un moment dat..un claxon puternic..ne intoarcem privirea o dacie nova....mai trec masini....dupa care alt claxon...dacie 1310.....m-ai stam ce mai stam...mai trec..opel-skoda-etc,nimika.....cand un claxon de la 500 m distanta....la care fara sa ne uitam...amandoi...asta e dacie...ne intoarcem...dacie tata...!!!!!!.....si acum stai si te gandesti:...odata cu masina vine si bunul simt sau prostia???

Guest avmasi

Apropos de zona...acum vreo 3 sapt, am claxonat un ciclist in sens de salut de mai multe ori si i-am facut si semn cu avariile cand am trecut de el undeva dupa Navodari, pe soseaua spre Tulcea...

Sper ca nu am fost interpretat gresit...daca era vreunul din cei de pe aici...inca o data...salutarile si respectul meu :P

Si sper ca nu erai tu gandindu-te ca ...uite astia cu daciile....ce tzarani...claxoneaza biciclistii :D

PS: klar omenia nu depinde de masina

Guest avmasi

Cred :oops:

Poate ne spune alien_24 si ce model erau daciile si ce culoare, eventual si daca aveau numar provizoriu de Bucuresti sa vad daca eram eu :D :D :P

Multe sfaturi bune in posturile anterioare, la care as adauga (ce fac eu):

1) Codul Rutier "la purtator" (articolele ref. la ciclisti pe sosele, printate pe o foaie impaturita in gentuta cu scule)

SE FOLOSESTE NUMAI IN CAZ CA AI CU CINE STA DE VORBA!

2) un zambet si-un salut din mana, de parca ai cunoaste persoana

FUNCTIONEAZA F. BINE CU CEI CE NU SE INCADREAZA LA CATEGORIA DE MAI SUS!

Franta, Italia si tarile nordice sunt exceptii in ce priveste consideratiunea soferilor pentru ciclisti.

In SUA-Detroit (unde am invatat metoda nr.2) mi s-a intamplat sa mi se strige "Get on the f...ing sidewalk!" sau chiar sa arunce in mine cu CAN-uri de cola... aceleasi "uscaturi" in SUV-uri sau camionete care cred ca soseaua e a lor.

Si nu uitati sa aveti la indemana tel. mobil pentru apelul de urgenta la politie!

Spor la pedalat in siguranta!

Cred :oops:

Poate ne spune alien_24 si ce model erau daciile si ce culoare, eventual si daca aveau numar provizoriu de Bucuresti sa vad daca eram eu :D :D :P

...man,stai linistit...cu sigurantza nu erau astfel de claxoane...se mai intampla si asa...si ne dam seama...dar astea erau dalea...cu injuraturi dupa si cu mosi la volan!!!

eu ii dau dreptate lui leadtek.daca il vad,o sa ii rup oglinda cu cea mai mare placere.si mie mi s-a intamplat ceva nu chiar asemanator.am plecat intr-o duminica din bv si am ajuns in bran si am vazut o coada mare de masini in fata mea(erau zilele branului,aglomeratie,etc)si inainte sa ajung in spatele cozii de masini trece pe langa mine un bou si c-o vaca si tipa vaca la mine k de ce nu stiu sa semnalizez.din moment ce mergeam regulamentar si ma vazuse de la zeci de metrii ce sa mai semnalizez.si acum ii mai stiu nr.in fine,HAI SA NE RAZBUNAM PE SOFERII TAMPITI.

"HAI SA NE RAZBUNAM PE SOFERII TAMPITI!!!" - perfect de acord...posteaza aici numarul de inmatriculare, marca si modelul masini, ca sa stim, sa ne ferim, sau sa-l lasam fara oglinzi!!! :twisted:

M-a invatat cineva ce sa-i fac daca-l mai vad...desi nu prea cred, fiindca avea nr de Bucuresti, eu in piatr neamt... mai bine trec pe langa el cu cheia de la apartament, si-i zgarii toata partea pe care o apuc...vopsitul e mai scump decat o oglinda, nu?

La mine la bloc a aparut o noua regula...plecari in oras, in grup de cel putin 4 persoane, primul sofer care comenteza...il tocam...iar plimbari pe dealuri, sau in afara orasului, peste 7...nu prea am inteles de ce...dar abia astept sa dam peste un sofer d-asta dat dreq...

In loc sa va aberati cu spart de parbrize si zgarieturi, mai bine v-ati aduna cu totii la manifestarile ciclistilor, pentru ca singura sansa pentru noi este ca soferii sa fie invatati ca exista si ciclisti in trafic.

Spartul de geamuri si alte urme nu ajuta, pentru ca data viitoare soferul iese direct cu levierul la orice ciclist intalneste, vinovat sau nu.

In toata lumea civilizata, pe 22 septembrie 2006 se vor organiza plimbari cu bicicleta prin oras, pe unele continente se numeste "critical Mass", in Europa este "International Car Free Day".

In multe orase din Romania (Iasi, Brasov, Miercurea Ciuc si altele) bicicletele vor ava prioritate in fata masinilor, cel putin pe unele strazi. Se pare ca Bucurestiul va face iar nota discordanta... http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif Singura ONG activa in domeniu s-a lasat pagubasa in fata zidurilor de ignoranta si rea vointa ale autoritatilor, dar si ale comunitatii.

pentru ca data viitoare soferul iese direct cu levierul la orice ciclist intalneste, vinovat sau nu.

quote]

Mai iese??? Ar insemna ca e sadomaschist... http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif ...am glumit...

dar pasnic nu se poate, decat la o masa foarte mica de soeri...parerea mea...uita-te si tu la motociclism.ro, si vezi acolo cate eforturi de a-i invata pe soferi ca exista si alte lucruri mai expuse pe o strada publica, si tot degeaba...asa ca...

:cry: Dupa 20 si ceva de ani de pedalat si zeci de mii de km...ieri am patzit-o. Venind dintr-o tura scurta de 50km si la 200m de casa ,apare un nemernic din sens invers si face stanga prin fata mea la 2m nelasandu-mi nici o sansa sa-l evit. Urmarea:Ii testez calitatea aripii de Aro10 cu capul, intru ptr cateva momente in Matrix da-mi revin repede. :roll: Rezultat:o pi..da pe obraz de 5cm, genunchi belit ,os la vedere,articulatie live, basca orgoliu. Sunt dus la spital cu dara de sange aferenta ptr recunoasterea drumului de intoarcere. Pe drum ticalosul ma lasa fara replica spunandu-mi ca eu am avut viteza prea mare si am intrat in el. 8O La Urgenta:5 copci pe muian ,pietre scoase pe viu din articulatie(nu toate, femeie cumsecade). :evil: Politie:masuratori, declaratie dictata agramat, permis luat ,bla bla 2 ore. Constatari:bicicleta-ok ,aripa zgariata de obrazul meu prea gros. :twisted: Surpriza:neavand 10 zile de spitalizare dosarul de urmarire penala se va solutiona cu NUP si adio despagubiri....ramane sa deschid eu proces civil. Intrebare:daca a-ti trecut prin chestii d-astea si cum s-au terminat. PS:ca si voi m-am saturat si eu de ro...tara asta de rahat unde prostia si nepasarea intra in categoria normalului.......si m-as duce da n-am unde...... :?

am patit eu o chestie asemanatoare in 2004(am sarit peste un taxi) care nu mi-a dat prioritate pe o coborare... am sarit peste el vreo 5metri(nu e nici o exagerare) insa cea mai grava problema a fost un umar dislocat. Am fost luat de ambulanta... a venit politia si a constatat ca vina era a lui... i-a luat carnetu urmand sa ma duc si eu sa dau o declaratie a doua azi... Omu' m-a cautat mi-a platit bicla facuta tandari si inca ceva in plus(avea masina luata in rate si taximetria era singura lui sursa de venit). In skimb am dat declaratia pe care o vroia ca sa scape.

:cry: intru ptr cateva momente in Matrix da-mi revin repede. :roll:

Ti-a facut tomografie?! Trebuie sa-ti faci si peste doua saptamani. Chiar e important!!!

Nu mi-am pierdut cunostinta, am exagerat putin .Tu ai avut cu cine te intelege dar mojicul meu nu mi-a platit nici reteta de antibiotice.Astept sa vad cum ma vindec sa stiu ce-i cer. Dar cred ca "o iau in mana."

mergi si la medicina legala ,ca sa ai cu ce dovedi mai tirziu ,daca vrei sal duci la tribunal vreodata

Si eu am patit-o saptamana asta, numai ca in cazul meu vina a fost de ambele parti. Insanatosire grabnica iti doresc BigMig si sa ne vedem cat mai curand pe strazi. :D

Mai sa stitzi ca si eu am patzit-o cu unu care a franat intentionat in fatza mea, noroc ca am avut frane. Mie imi place faza cu bata de basetball purtata la spate cum poarta elfii arcul. Era odata unu care desi era un pic aglomerat, ma claxona pe mine ca sa o ia pe bantda unu mai tare :) , eu aveam 35 pe ora deja, ma ridic din sa, si accelerez ca dementu pana pe la 50, apoi fac niste skeme originale cu crossul meu, niste bunny hop la viteza aia, niste sinusoidale rapide, si se decinde sauu ca sina de tramvai e mai buna :) :) . iese omu turbat pe sina de tramvai, ii da forja, si in unu care face dreapta de pe o strada secundara pe partea contrasensului, i se baga lu sauu in fatza. fratzilor, se aude o frana bestiala, si il atinge putzin pe ala :) :) http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif . Trec si eu pe dreapta, si strig la el : ESTI CEL MAI TARE BEEEA, UN ADEVARAT PILOOOOT. Ce naiba, distratzi-va si voi ca e belea, atata caterinca ca pe sosea nu ma gasitzi 8O :wink:

Pe de alta parte nu sunt sigur, dar cred ca am mai scris si in alt loc despre cele doua accidente infernale pe care le-am patzit de la idiotzi. Primul era cu 7 zile inainte de eclipsa, am intrat deja 10 m pe podul de la Agigea, obiect contondent a fost o dacie alba model T, viteza relativa vreo 80 pe ora din spate. Al doilea accident a fost pe strada Unirii in Constanta, cu unu care vroia sa faca stanga de pe contrasens, obiect contondent opel vectra rosu, viteza relativa 40 km/h, eveniment produs acu 2 veri: picior intrat in bordul masinii, cap in parbriz, damage minim 2000 ron, iar la dacie vreo 1500 ron. Cam asta e in mare, ciudat fiind ca n-am avut rani si nici o fractura, doar nuste julituri un pic mai serioase, de vreo 2-3 cm, dar care erau mult prea mici pentru copci. Daca vretzi detaliat sa zicectzi :D :D .

scorpioane, ori esti beat, ori nu stii ce spui, ori ne minti de la obraz. cum poti tu sa zici ca te-a lovit unu care mergea cu 80 la ora si nu ai avut nici pe dracu. mai taie frate din ele, nici chiar asa. sau te pomenesti ca aveai si tu o viteza fenomenala, lucru care a dus la un impact foarte mic. adicatelea daca tu mergeai cu 70 si ala te-a lovit din spate cu 80 impactul a fost neglijabil.

Pai daca mergea cu 70 si masina cu 80 nu era problema impactul cu masina. Problema era cand dupa o calatorie lunga prin aer ajungea pe asfalt.

Razatoarea Woerner parca se numea chestia aia la care ii faceau reclama dupa revolutie.... :) :)