leadtek_92

Biciclistii si Soferii

Recommended Posts

3 hours ago, Diesel said:

Asta cu respectatul legii la semafor e o frustrare a celui din auto care sta la coada si nu suporta ca unul cu bicicleta(astia sunt considerati inca sarantocii in Romania)sa treaca repede chiar daca prin intersectie nu mai trece nici o masina.

Sa depasesti coloana de masini de la semafor pe marginea benzii e una, sa intri in intersectie pe rosu si fara sa-ti pese e alta. Masinile de ce nu trec pe rosu prin intersectie daca prin intersectie nu mai trece nici o masina?

Ieri  dupa-amiza/seara in Calugareni erau cativa ciclisti, o masina de Politie (radar) si un Vw Passat, cred ca se intamplase ceva, cred ca unul dintre ciclisti a fost lovit usor , cert e ca ceva se intamplase pentru ca toti oprisera.  

Și ne mai plângem că-i rău în România. Am auzit doar de prieteni șterși cu oglinda de mașina de poliție, dar luați pe capotă nu prea.

Sa mai zica careva ca dureaza mult pana ajunge politia la locul accidentului...

• Haha 2

Da. Eram uimiți când am văzut la TV că la un shooting a ajuns poliția în 60 de secunde. Iată că la ei se poate și mai repede :)) 

Ieri am dat iar clasica de cafea pe TdS. E a doua oara cand eram, un pluton de 7-8 oameni, sa fim luati la rand pe capota de o masina in curba de la Ghermanesti, masina venind dinspre A3. Practic femeia intrase efectiv pana in mijlocul intersectiei si era, tot ea, siderata ca nu ne-am oprit toti sa-i asternem flori pe asfalt sa aiba pe unde trece. Sunt curios daca ar fi facut la fel si cu o masina, la fel de kamikaze.

• Sad 1

Asa este cand nu ai infrastructura. Eu locuiesc in Atena, aici...daca iesi cu bicicleta in oras iti poti face testamentul!  Ipotetic, soferii ar trebui sa fie obisnuiti cu alte mijloace de transport, avand in vedere ca la un semafor vezi 10 masini si 25 de scootere/moto...dar n-ai sa vezi. 

On 11/5/2018 at 10:23 AM, Radu V said:

Ieri am dat iar clasica de cafea pe TdS. E a doua oara cand eram, un pluton de 7-8 oameni, sa fim luati la rand pe capota de o masina in curba de la Ghermanesti, masina venind dinspre A3. Practic femeia intrase efectiv pana in mijlocul intersectiei si era, tot ea, siderata ca nu ne-am oprit toti sa-i asternem flori pe asfalt sa aiba pe unde trece. Sunt curios daca ar fi facut la fel si cu o masina, la fel de kamikaze.

De când s-a stins Victor eu nu am mai călcat pe TdS. Și era o tura top 3 preferate de mine. Si nu de frica...

Ce sa mai zic ce de multe ori merg singur, însă voi sunteți și mai vizibili fiind in pluton. 

Femeia aia a avut noroc, zic eu, ca nu am fost cu voi. Chemam și poliția cu siguranta și nu scapa ușor, crede-mă pe cuvânt. 

Imi pare rău de cele auzite. Bine ca ați scăpat cu bine :) 

On 11/20/2018 at 9:04 PM, Mookyama said:

De când s-a stins Victor eu nu am mai călcat pe TdS. Și era o tura top 3 preferate de mine. Si nu de frica...

Ce sa mai zic ce de multe ori merg singur, însă voi sunteți și mai vizibili fiind in pluton. 

Femeia aia a avut noroc, zic eu, ca nu am fost cu voi. Chemam și poliția cu siguranta și nu scapa ușor, crede-mă pe cuvânt. 

Imi pare rău de cele auzite. Bine ca ați scăpat cu bine :) 

Inevitabil de la un punct incolo incepi sa-ti pui intrebari daca mai merita riscurile mersului pe sosea raportate la satisfactia de a-ti exercita pasiunea. Avem in fiecare saptamana discutia asta si sunt cativa in grup care evita sa iasa singuri pe sosea si ies doar in pluton de minim 4-5 oameni. Personal, desi sunt constient de pericole, nu cred in traitul vietii cu frica in san pentru ca mi se pare ca uitam sa ne bucuram de viata si ne gandim doar la ce-i mai rau. Taica-miu mi-a spus o treaba cand mi-am luat permisul de sofer: un sofer bun nu e cel care controleaza masina, o simte si anticipeaza ce se va intampla cu ea, ci cel care anticipeaza si ce vor face ceilalti. Aplica regula asta pe cat posibil si...ochii cat cepele. Asfalt uscat sa aveti !

• Upvote 1

1 hour ago, Radu V said:

Taica-miu mi-a spus o treaba cand mi-am luat permisul de sofer: un sofer bun nu e cel care controleaza masina, o simte si anticipeaza ce se va intampla cu ea, ci cel care anticipeaza si ce vor face ceilalti.

Corect ii:

Un sofer bun ii cel care controleaza masina, o simte si anticipeaza ce se va intampla cu ea, si care anticipeaza si ce vor face ceilalti.

Roaga-l pe taica-tu sa nu mai sofeze... si nici sa dea sfaturi...

• Upvote 1
  • Sad 1

20 hours ago, MLADEN said:

Corect ii:

Un sofer bun ii cel care controleaza masina, o simte si anticipeaza ce se va intampla cu ea, si care anticipeaza si ce vor face ceilalti.

Roaga-l pe taica-tu sa nu mai sofeze... si nici sa dea sfaturi...

Pe langa faptul ca te suspectez de agramatism, sunt sigur ca nu ai inteles ce am vrut sa spun mai sus. Pentru ca, de fapt, a doua parte a frazei nu o anuleaza pe prima ci o completeaza. Ce departe ar fi tara asta daca am lasa putin agresivitatea infantila si i-am respecta pe ceilalti.

• Like 2
  • Thanks 1

1 hour ago, Radu V said:

Pe langa faptul ca te suspectez de agramatism, sunt sigur ca nu ai inteles ce am vrut sa spun mai sus. Pentru ca, de fapt, a doua parte a frazei nu o anuleaza pe prima ci o completeaza. Ce departe ar fi tara asta daca am lasa putin agresivitatea infantila si i-am respecta pe ceilalti.

Am impresia ca nu faci diferenta intre "ci" si "si".

Pe scurt, cu "ci" - anulezi, cu "si" - completezi.

Da, divagam. Scuze. Am inteles ca ar fi in plan o latire a D101, in ideea de a trasa o pista pentru biciclete. Ultima data cand intrebasem, incepusera deja exproprierile. Mi se pare o idee buna, dar nu stiu daca va fi destul. Mi se pare ca noi, ca popor, nu am ajuns inca la stadiul de civilizatie necesar pentru a respecta toate categoriile de participanti in trafic. Am vazut ciclisti trecand pe rosu, ciclisti mergand haotic pe mijlocul drumului, ca sa nu mai zic de cei pe care-i vad noaptea fara echipament, casca, lumini.

52 minutes ago, LucianLS said:

De abia a inceput iarna si deja suferiti de "cabin fever"?

Daaaaaa. :))

Sunt convins ca ce a postat Radu V pretinzand ca a spus ta-su, de fapt ii apartine lui.

Ii mentalitatea clasica de a nu-ti asuma nimic, in special de a recunoaste ca gresesti... dar iti place sa dai sfaturi si sa-i barfesti pe ailalti.

10 minutes ago, MLADEN said:

Daaaaaa. :))

Sunt convins ca ce a postat Radu V pretinzand ca a spus ta-su, de fapt ii apartine lui.

Ii mentalitatea clasica de a nu-ti asuma nimic, in special de a recunoaste ca gresesti... dar iti place sa dai sfaturi si sa-i barfesti pe ailalti.

E si perseverenta o virtute...te-as ruga totusi sa faci un efort si sa renunti la apelative de genul "ta-su". Si ca ultima incercare de a-ti explica sensul primei afirmatii:

"un sofer bun nu e >>>(DOAR)<<< cel care controleaza masina, o simte si anticipeaza ce se va intampla cu ea, ci cel care anticipeaza >>>SI<<< ce vor face ceilalti"

Din respect pentru ceilalti, e ultimul post pe care-l schimb cu tine, cel putin pe tema asta.

4 minutes ago, Radu V said:

"un sofer bun nu e >>>(DOAR)<<< cel care controleaza masina, o simte si anticipeaza ce se va intampla cu ea, ci cel care anticipeaza >>>SI<<< ce vor face ceilalti"

Poi asta e altceva față de ce ai zis prima dată. :)

54 minutes ago, Radu V said:

E si perseverenta o virtute...te-as ruga totusi sa faci un efort si sa renunti la apelative de genul "ta-su". Si ca ultima incercare de a-ti explica sensul primei afirmatii:

Din respect pentru ceilalti, e ultimul post pe care-l schimb cu tine, cel putin pe tema asta.

"Doar"-ul ala schimba destul de multe... ;)

Faptul ca l-ai omis, ii o greseala ce-ti apartine. Asuma-ti-o.

Pe aceasi tema, in prima propozitie zici ca perseverenta ii virtute, iar dupa aceea ma indemni sa renunt. Tu-ti dai seama ca "a persevera" si "a renunta" sunt in antiteza, nu?

Ii bine ca-s eu cel agramat...

Parca am fi pe topicul biciclistii si siferii... tu sofer, eu biciclist.

tu: biciclistii n-au ce cauta pe sosea, sa meaga pe trotuar

eu: dar legea interzice mersul cu bicicleta pe trotuar, d'aia is pe sosea

tu: am zis pe pista de biciclete de pe trotuar

eu: aici nu exista pista de biciclete, plus nu asta ai spus la inceput

tu: demarezi in tromba...

Va fi o iarna lunga si interesanta 🍿......

• Upvote 2
  • Like 1