leadtek_92

Biciclistii si Soferii

Recommended Posts

Asta dovedeste inca odata ca nu suntem asa fragili pe sosea si ca tona de tupeu, "nesimtzire", dementza si antrenament te poate scapa la un moment dat din problema :wink: . Si privitor la viteza de 80 la ora e adevarata. eu trasesem ca un nebun inainte, aveam o bicla ruseasca (semicuriera taraneasca) care era deja jaf, iar la intrarea pe pod tocma ma refaceam si nu aveam mai mult de 10 la ora 8O http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif . Iar dacia aia, cu 5 tzigani in ea mi-a zis ca avea 95 la ora pe bord cand m-a ... era sa zic eu ce 8O :D . Am vazut soseaua podului de sus , si am cazut pe spate, cred ca au fost 4 m inaltime, am zburat prin aer pur si simplu, si sa stitzi ca n-a fost prea amuzant. Vazand saii ca n-am nimik, au plecat mai departe. Colegul meu de pedala, pe marginea podului si-a spart roata , si am mers pe jos pana acasa, vreo 8-9 km. Va asigur eu, ca este ideal sa o iei pe jos 9 km dupa ce esti busit de unu la 80 pe ora ( nerecomandat sa facetzi asta acasa :D ). E in fine, dupa vreo cateva pahare de vorba ajungem amandoi acasa cu noi perspective asupra vietzii ca doar peste 6-7 zile venea marea eclipsa :D .

Guest

Am vazut soseaua podului de sus , si am cazut pe spate, cred ca au fost 4 m inaltime, am zburat prin aer pur si simplu, si sa stitzi ca n-a fost prea amuzant.

My name is BOND 8) , SIR SCORPION BOND 8)

Imagine postată

mergeam azi pe ion mihalache in bucuresti pe trotuar si deodata un mos incepe sa-mi zgaltzaie ghidonul ca ce caut eu pe trotuar :( http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif si i-am tras cateva injuraturi si se da si un smecher jos din masina ca de ce injur ...i-am tras si respectivului o injuratura si legea iepurelui http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif da nu-l prind eu o data si o data :P

am patit`o zilele trecute pe la obor. erau 2 taximetristi care veneau din dreapta; trebuiau sa traverseze sensu` meu pt. a face stanga. coloana de masini era un pic mai in fata... taximetristii aia 2 stau pe loc, lasa masinile sa treaca (ele aveau prioritate, ca si mine), apoi se baga de ocupa 2 benzi... eu deja franez, insa unu` din ei imi face semn sa trec. am vazut ca amandoi is opriti, m`am hotarat sa trec, numa ca am ajuns undeva pe banda a 3a. imediat urma pasaju`, asa ca am facut un pic dreapta si am intrat pe linia de tramvai. ma asigur in spate (ca sa traversez sa ajung pe langa trotuar, unde imi e locu`) era o masina mai in spate insa aveam timp sa trec. cand fac dreapta mi se impiedica roata fata de`o dita mai groapa de pe langa sina de tramvai, pe care dracu` stie cum n`am vazut`o => catapultare neintentionata pe mijlocu` soselei, si loganu` ala din spate cu fum in roti oprindu`se la cativa cm de capu` meu. recunosc ca e si vina mea, ca ma uitam prea mult la trafic si prea putin la gropi (trai`ne`ar capitala), dar daca idiotii aia de taximetristi NU ma impingeau 2 benzi mai la stanga, cum ar fi trebuit, nu as fi ajuns pe linia de tramvai.

asadar aveti grija si la denivelarile excesive de pe langa ºine

Aseara mergeam pe sos. Berceni pe banda din dreapta unde sunt parcate masinele, nederanjand band din stanga. La un moment ma tot claxona o masina si pasejerul ma tot injura. Nu iam dat prea mult atentia, dar insistand l-am injurat si eu (proasta alegerea). Peste vreo 300 m vad un pieton in calea mea care intentionat incearca sa ma opreasca. Ne mai putand intoarce am oprit. El cu nervi la mine de ce il injur si imi trage un pumn in gura de am ramas cu buza rupta. In zadar incercam sa zic ceva ca el urla la mine desi era un dulap pe langa mine. Am vrut sa sun la politie, insa el a inceput cu amenintarile si era in stare sa-mi mai dea vreo 2 pumni de ma facea lat. Am renuntat cu gandul sa nu mai in jur, ci sa fiu indiferent. Visez la Amsterdam.

off..http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/sad.gif

Pai si tu asa de nataflet esti mai?

Dupa ce a plecat ala nu puteai sa suni la politie si sa le dai numarul de masina? Sa faci si o plangere?

Cand mai patiti asa ceva sunati dracului la Politie. Eu stiu ca in Bucuresti e tara lui voda loboda dar daca imi dadea cineva un pumn in gura stateam o saptamana in fata sediului politiei pana il executam.

N-am sunat pt ca politistii oricum nu-si fac treaba. Degeaba imi pierdeam timpul pe la politie. (caz cu un telefon furat si cu inregistrare video ca dovada nu au facut nimik: am asteptat o gramada la coada pt declaratie, cateva zile au urmat pana au venit dupa dovada video, si nici pana in ziua de azi nu e nimik). Asa ca ma duceam eu cu plangerea mea ca mea dat un pumn in gura, radeau si politistii de mine.

Rau ai facut ca n-ai sunat. Una e un telefon furat si alta e ce ai patit tu.

Toti trebuie sa actionam ca sa ne aparam drepturile. Pe langa alte multe modalitati mai este si intalnirea la Critical Mass Ridind. Interesati-va la voi, in fiecare oras.

La un critical mass organizat in Timisoara un sofer a dat intentionat peste un biciclist pentru ca nu s-a dat din fata "Lui" .Biciclistu s-a ales cu roata spate indoita complet.A sunat la politie si cei de la politie au zis sa mearga la politia rutiera sa depuna reclamatie....soferul a luat amenda si cateva puncte de penalizare :cry:

Merita reclamat, in mod cert, pe loc la 112. Un prieten trecea pe TRECEREA DE PIETONI pe langa bicicleta, noaptea, iar un taxi a venit cu viteza mare si i-a dat puternic peste roata de la bicicleta. A retinut numarul. Dupa vreo 2 zile mi-a povestit intamplarea si m-a intrebat eu ce as fi facut. I-am spus ca as fi sunat imediat la politie. Dupa inca cateva zile mi-a spus ca a trecut pe langa un politist la o trecere de pietoni si, avand niste timp la dispozitie, i-a povestit acestuia toata intamplarea. Acesta a dat numarul prin statie, soferul de taxi a fost chemat la politie si, la o saptamana dupa incident, i-a fost suspendat carnetul pe 3 luni de zile. Deci se poate.

Pe de alta parte, modul meu in care as reactiona daca m-ar lovi o masina ar depinde foooaaaaarte mult de atitudinea soferului (daca n-ar fi vina mea). Dar vina mea sper sa nu fie, pentru ca fac tot posibilul sa circul corect si daca fac ceva "incorect" (ex. intors pe linia continua sau luat curba dreapta pe rosu) ma asigur de 100 de ori ca nu e nici un pericol.

astazi am avut parte de un accident in plin centrul orasului...un idiot cu passat a intrat in mine venind din spate si ma arucat vro 3 sau 4 metrii in fata...in preajma nici un politist...daca nu urlam efectiv la boul ala din masina nu s-ar fi dat jos sa vorbim..s-a uitat putin la mine..s-a balbait si a plecat repede..io m-am dus la spital si doctorul cand m-a vazut m-a pus sa ma duc neaparat la politie.Politistii au colaborat excelent,au insistat pe fiecare detaliu si mi-au spus ca in cateva zile il rezolva pe bou...sper sa il lase fara conserva aia vro 3 luni...

oricum sunt dezamagit de felul cum suntem tratati pe strazi...parca am fi in plus

Doctorul nu trebuia sa te trimita la politie ci era obligat sa cheme politia la spital...asta daca ai mers la "Urgenta''

mergeam azi pe ion mihalache in bucuresti pe trotuar si deodata un mos incepe sa-mi zgaltzaie ghidonul ca ce caut eu pe trotuar :(( :D :D si i-am tras cateva injuraturi si se da si un smecher jos din masina ca de ce injur ...i-am tras si respectivului o injuratura si legea iepurelui :D http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif da nu-l prind eu o data si o data :P

Pai de ce mergeai pe trotuar? Mosul avea dreptate. Domle' daca ai gresit, recunoaste-ti vina, nu injura. Urat din partea ta!!!

personal imi este un pic frica de soferi. cu toate ca nu am voie, cand merg prin oras evit cat mai mult sa merg pe strazi, si ma urc cu bicla pe trotuar. in rest, incerc sa fiu cat mai atent in circulatie ca nu mai este cum era pe vremuri: putine masini, loc mult...acum este infernal

... cu toate ca nu am voie, cand merg prin oras evit cat mai mult sa merg pe strazi, si ma urc cu bicla pe trotuar.

Asta-i solutia; tu pe trotuar fiindca ti-e frica de soferi, pietonul pe carosabil fiindca ii e frica de biciclisti, soferul pe ... ?

personal imi este un pic frica de soferi. cu toate ca nu am voie, cand merg prin oras evit cat mai mult sa merg pe strazi, si ma urc cu bicla pe trotuar. in rest, incerc sa fiu cat mai atent in circulatie ca nu mai este cum era pe vremuri: putine masini, loc mult...acum este infernal

in mod paradoxal blocajele de trafic din Bucuresti asigura siguranta biciclistilor. Din pacate strecuratul printre masini sau depasirea coloanei pe dreapta nu o poti face cu viteza pentru a nu te trezi cu o portiera deschisa in fata, pina la urma deplasatul in astfel de conditii este ineficient. Daca am ocazia de a parasi soseaua si a urca pe un trotuar liber de pietoni o fac pentru fluiditatea deplasarii. Am facut si sub ochii politistilor si nu au zis nimic. Nici pietonii nu se supara neaparat daca te vad pe trotuar, mai ales daca prin imprejur exista o pista. Unii au inceput sa se mai destupe. Am vazut alaltaieri o mama care isi educa pustiul sa fie atent pe pistele de biciclete pentru ca acolo e locul ciclistilor.

in mod paradoxal blocajele de trafic din Bucuresti asigura siguranta biciclistilor

Observaţie cât se poate de corectă. Riscul de a te trezi cu o portieră în faţă mi se pare mai acceptabil decât cel de a fi acroşat de o maşină care te depăşeşte în plină viteză. În multe cazuri poate fi chiar vina biciclistului. Ce faci dacă pe marginea drumului, pe unde circuli de obicei, ai parte la fiecare 30m de câte o gură de canal pusă cu 20cm mai jos decât restul carosabilului, iar din spate vine o coloană compactă de maşini (cum se întâmplă când pleci de la stop împreună cu ei) ? Să treci peste canal e în general o idee proastă, să-l ocoleşti nu poţi fiindcă ar însemna să intri pe banda celor care vin din spate. Nu-ţi mai rămâne decât să te opreşti şi să aştepţi să treacă coloana, sau s-o iei de la bun început pe trotuar (asta dacă ştii ce te aşteaptă în zona respectivă). Plus străzile care pe lângă linia de tramvai mai au doar 1m de carosabil până la bordură, şi ăla ca după bombardament. Acolo e chiar exclus să mergi pe lângă coloană, iar trotuarele de obicei sunt fie foarte înguste şi pline de maşini parcate, fie mai rele ca un drum de ţară. Eu unul aştept să treacă coloana, după care mă bag pe linia de tramvai şi fug cât pot de repede, să ajung la capătul străzii până să mă prindă următoarea coloană.

Oricum ai lua-o, utilizarea bicicletei în scopuri practice în oraş ajunge să arate mai mult a sport extrem. Nici nu mă mai miră că suntem consideraţi nebuni fiindcă facem aşa ceva în loc să stăm cu orele la cozi sau să ne înghesuim ca sardinele în transportul în comun la ore de maximă aglomeraţie.

P.S. : n-am văzut până acum pe nimeni care să deschidă portiera dintr-o singură mişcare. De obicei, întâi o deblochează şi o deschid câţiva cm, apoi o împing complet în afară. Dacă eşti atent şi sesizezi prima mişcare, eşti salvat. Eu când merg pe lângă coloană stau cu ochii la portiere, nu la drum :D

profitand de vremea frumoasa de afara, in ultimele 2 zile am iesit f mult cu bicla. contrar asteptarilor, soferii mi au acordat prioritate(acolo unde aveam) si mai mult m au lasat sa trec(acolo unde nu aveam). a fost un singur caz mai "izolat" ca sa zic asa. mi s a cam taiat calea desi eram pe drum cu prioritate. deh...padure fara uscaciuni nu se poate. insa inainte de toate, tu ca biciclist trebuie sa fii f atent. per total, a fost bine. sa auzim numai de bine...

Si eu am o mare frica de portiere ! Cand sunt in trafic sunt mult mai atent la portiere decat masinile in miscare. Cand sunt masini parcate paralel cu bordura pastrez cam 50 cm fata de masinile parcate de frica portierelor (pot sa ma injure soferii din spate dar tre sa inteleaga ca nu am ce face , mai ales la masinile lasate pe avarii trec la 1 metru de ele daca vad ca e cineva inauntru .

Eu am cautat tot timpul sa nu incurc pe nimeni. Si cand eram pe Mihai Bravu ,opreste unu,pune pe avarii si deschide usa .Repede pun frana ,roata spate se desprinde de asfalt si pac ii sparg geamu de la usa cu ghidonu si casca!Omu s-a facut verde la fata (se speriase de moarte) nu stia cum sa ma ajunte mai repede pe cand eu nu aveam nimic ,si-a cerut mii de scuze si ca o sa se uite de 10 ori acum cand deschide o usa ! Mai intalnesti si oameni deastia' in romania!:)

La un semafor la Carrefour, o coada imensa, masina "in repaus", tipa de pe scaunul din dreapta tot se forta sa deschisa portiera ... nu reusea ... nu intelegea ca atita timp cit era un biciclist in dreapta masinii (in speta eu) si care ii blocam usa cu mina strigindu-i la ea "Alo, alo ..." :)

mare atentie la protiere si la masini care ies din parcare ...

La un semafor la Carrefour, o coada imensa, masina "in repaus", tipa de pe scaunul din dreapta tot se forta sa deschisa portiera ... nu reusea ... nu intelegea ca atita timp cit era un biciclist in dreapta masinii (in speta eu) si care ii blocam usa cu mina strigindu-i la ea "Alo, alo ..." ;)

mare atentie la protiere si la masini care ies din parcare ...

Şi mai ales atenţie la şoferii care fac brusc dreapta să şofeze pe trotuar(nu să parcheze), dacă te referi la zona Carrefour Orhideea :)

poate nam facut bine ceea ce am facut, dar eram in mare graba catre scoala...Vineri, cand ma indreptam catre scoala dupa cum am mentionat adineaori, la coada la semafor(coada lunga de vreo 100m) imi taie una calea sa se puna ea pe banda 1(si asa nu era loc, strada cu 4 benzi din care 2 tot timpu sunt ocupate cu masini parcate, dar cum avea masina mica a incercat...).Eu vazand nr de bucuresti am zis k nu-i de mirare gestu.Si ma bag frumos intre ea si alta masina parcata, ajung in dreptu oglinzilor si din neatentie nam observat ca nu imi incape ghidonu:D urmarile se stiu banuiesc:p.Tipa a claxonat bine inteles, dar eu miam vazut de drum totusi, asta in ciuda unui pieton care face "mai p#@a nu vezi ce iai facut doamnei???" pfff romania asta...

desigur eu imi recunosc vina, ca doar na, desi rar se intampla sa fie vina mea...Sper sa nu citeasca tipa aia postul :)

Lasa frate ca multi soferi degeaba au acele oglinzi ca ei nu prea le utilizeaza.Ei vireaza direct fara sa se asigure asa ca de ce mai au nevoie de oglinzi?:evil: