leadtek_92

Biciclistii si Soferii

Recommended Posts

hmm .. Eu am mers pana anul asta prin Bucuresti .. situatia e nasoala .. pana nu se trezeste cineva sa faca piste de biciclisti PE sosea. Anul asta am preferat metroul mai ales ca bike-ul meu a suferit de mana unui mecanic prost (adica eu). Cat de curand o sa o pun pe roti pentru ca mi se pare imposibil sa mai circul cu metroul la orele de varf (cred ca am ceva claustrofobie). Cat despre masina ;)) abia mi-am luat dar o voi lasa in fata blocului pentru ca e inutila in Bucuresti

eh...nu e chiar inutila...se poate folosi... dupa 8-9 seara si inainte de 6 dimineata ;)

Nu stiu daca ati mers vreodata de la izvor pana in regie, e un adevarat calvar. La fiecare intersectie trebuie sa ocololesti plus ca bordurile sunt nasoale pentru cursiere. Cel mai fain e noaptea, aseara am facut aprox 3 min din cismigiu pana in regie. Se poate si mai bine ce-i drept :)

Nu stiu daca ati mers vreodata de la izvor pana in regie, e un adevarat calvar. La fiecare intersectie trebuie sa ocololesti plus ca bordurile sunt nasoale pentru cursiere. Cel mai fain e noaptea, aseara am facut aprox 3 min din cismigiu pana in regie. Se poate si mai bine ce-i drept :D

Partea proasta este ca in special noaptea, soferii nu se uita pe unde merg (chiar si aia putini).

Iar daca mai dai si peste vitezomani...ghinionul tau.

Ai dreptate aici. Am intalnit venind inapoi dinspre regie doi vitezomani ce goneau cu peste 100 km/h, aveau cu mult mai mult. In rest traficul era normal, mai putine masini fata de cele din timpul zilei. Era insa aproape 1 si la unele semafoare era coada de cate peste 10 masini. Se circula destul si noaptea. SI taxiuri doar in proportie de 20%. Ar fi fost insa imbucurator sa vad mai multe patrule de politie, m-am intalnit doar cu una. Despre pistele dintre izvor si regie in ambele sensuri sunt practicabile pentru mtb-uri dar pentru cursiere e un adevarat chin. Borduri aiurea si la fiecare intersectie trebuie sa astepti de trei ori la semafor, trebuie sa o ocolesti pe toata. Cel mai bine e sa te risti sa mergi pe strada. Singurele piste pentru biciclisti care dupa parerea mea sunt ok sunt cele de pe kiseleff. In rest prefer sa merg pe strada, asumandu-mi riscurile oricarui alt participant la trafic. Era sa-mi iau o portiera in fata saptamana asta chiar cand mergeam la Bucurestiul Fluiera Fault joi in tineretului, noroc ca am observat la timp si am evitat, m-a atins doar la cot putin. Sustin si eu pistele pentru biciclisti pe strada, sper ca asa va fi. o sa fim tot mai multi cei care vor merge cu bicicleta la servici sau facultate/scoala si nu ar fi corect sa ne fure atata timp cu benzile lor pe trotuare. Soferii care inca nu au inteles vor intelege pana la urma ca avem nevoia si dreptul de a utiliza o banda in egala masura ca si ei.

aveti grija la femeile la volan, in general

in special la cele blonde de 40 de ani super machiate

o einstein ca ca cea de sus s-a bagat din dreapta si m-a impins intre banda 1 si 2 pe podu' grant... asta dupa ce s-a uitat fix in ochii mei si ar fi trebuit sa observe ca NU are timp sa intre

tare as fi vrut s-o ajung din urma si la semafor sa-i iau stergatoru' si sa i-l bag in... gât.

cu deschisul portierei si taiatul fetei - sport national

am ajuns ca atunci cand ies din bloc sa nu ma mai intreb daca o sa se intample, ci oare de cate ori

oricum, norocul nostru este ca un sofer deschide usa in 2 timpi (mai intai apasa deschizatoru', usa se intredeschide, ia mana si apoi impinge usa), iar daca privirea este orientata inainte, cand se intampla ultima etapa deja esti in franare puternica

dar nu se intampla mereu asa

adevaru-i ca pe bicicleta in oras trebuie sa fii ca o pisica (reflexe, reactie, agilitate etc.) si sa ai capacitatea de a prevedea miscarile fiecarei masini / pieton / semafor etc. inainte cu cateva secunde bune, sa actionezi si sa te sincronizezi in functie de ele... obiceirui pe care ti le dezvolti in timp

numa' bine si va salut in trafic

PS: ma mai enerveaza aia care se gasesc sa-si stropeasca parbrizele fix cand trec pe langa ei

tin sa anunt ca inca nu am sesizat efecte adverse de la zeama aceea

dar are un gust ca naiba

trebuia sa le inapoiez solutia-minune de sters geamurile proaspat gustata...

inapoi pe parbriz, in dreptul soferului

PS: ma mai enerveaza aia care se gasesc sa-si stropeasca parbrizele fix cand trec pe langa ei

tin sa anunt ca inca nu am sesizat efecte adverse de la zeama aceea

dar are un gust ca naiba

trebuia sa le inapoiez solutia-minune de sters geamurile proaspat gustata...

inapoi pe parbriz, in dreptul soferului

O, daaa. Si pe mine ma spala baietii pe fata aproape in fiecare dimineata cand merg la munca :D

Salutare. Urmaresc forumul cam de o saptamana, de cand m-am hotarat sa imi iau si eu o bicicleta.

Referitor la circulatia bicicletelor pe trotuar, inteleg ca este un lucru de evitat. Legal este permis? Desi intentionez sa ma documntez un pic, inca nu cunosc ce prevede legislatia in domeniu.

In Budapesta de ex. nu am vazut nici o pista de biciclete trasata pe carosabil. Toate erau pe trotuar, iar unde nu erau piste erau indicatoare sau marcaje pe trotuar care aratau ca este pista comuna pietoni/biciclisti. In Germania am vazut ca erau si pe trotuare si pe carosabil. La noi pana acum s-au facut doar pe trotuar. Deci, pana la urma, este un lucru rau sa circuli pe trotuar acolo unde spatiul iti permite (si acordand, desigur, atat prioritate cat si mare atentie pietonilor)?

codul rutier interzice circulatia bicicletelor pe trotuar, cu exceptia trotuarelor care au piste marcate.

as vrea sa te contrazic , in Budapesta sunt piste trasate si pe carosabil, cel putin eu am vazut aproape de centru. Sunt cam acoperite de masini deoarece se afla intre trotuar si masinile oprite pe dreapta dar sunt pe carosabil

Salut,

Astazi fratele meu a avut un accident cu bicicleta. A scapat cu cateva zgarieturi si roata din spate de la bicla mea ( cu care se dadea ) varza. Politistii care au constatat accidentul i-au gasit soferului o alcoolemie peste limita suspendandu-i carnetul. Intrebarea mea este : cum as putea sa scot contravaloarea reparatiei bicicletei de la acest individ. Politistii i-au zis fratelui meu sa renunte mai bine caci tot procesul de judecata o sa il coste mai mult decat reparatia in sine. La service au facut o evaluare de cca 300 ron pentru reparatii - nu e mare lucru dar mi se pare injust sa ii platesc eu. Ovidiu, spuneai intr-un post ca stii un caz in care pagubitul a scos bani de la vinovat. Ai idee ce proceduri a urmat ?

Politaiul ala e un idiot.

Polita de asigurare obligatorie a idiotului de la volan este tot ce ai nevoie.

Cu procesul verbal de la politie si cu asigurarea omului mergi la societatea de asigurare si in urma unei evaluari primesti banii.

Este cam complicat acum daca nu ai luat asigurarea omului si procesul verbal.

Dupa cum spune si Ovidiu, politistul ala ori e idiot ori nu cunoaste legea. Presupun ca accidentul s-a produs din cauza soferului. Chiar daca fratele tau ar fi fost cel vinovat, soferul tot se face vinovat pentru ca a condus sub influenta alcoolului si se considera ca ar fi putut evita accidentul.

Eu am avut un accident anul trecut intr-o intersectie cu sens giratoriu, am fost lovit in plin de un sofer care nu mi-a acordat prioritate, spunand ca nu m-ar fi vazut. Soferul nu era baut. Am avut noroc ca am scapat destul de usor si ca unul dintre politistii care au venit sa constate accidentul, ma cunostea foarte bine si care mi-a spus ce drepturi am, si ma sfatuit ce daune sa cer. Soferul a ramas fara permis. Politistul i-a explicat soferului ca daca nu ajungem la o intelegere, va ajunge in instanta. Soferul mi-a platit daunele fara sa comenteze nimic.

Deci in cazul tau daca soferul nu coopereaza, il poti chema in instanta, unde poti sa-i ceri si daune morale, care pot acoperii cheltuielile de judecata.

Nu este nevoie sa ii ceri daune morale, cheltuielile de judecata se platesc oricum de catre cel care pierde procesul, si in cazul asta e evident cine il pierde...

Salutare. Urmaresc forumul cam de o saptamana, de cand m-am hotarat sa imi iau si eu o bicicleta.

Referitor la circulatia bicicletelor pe trotuar, inteleg ca este un lucru de evitat. Legal este permis? Desi intentionez sa ma documntez un pic, inca nu cunosc ce prevede legislatia in domeniu.

In Budapesta de ex. nu am vazut nici o pista de biciclete trasata pe carosabil. Toate erau pe trotuar, iar unde nu erau piste erau indicatoare sau marcaje pe trotuar care aratau ca este pista comuna pietoni/biciclisti. In Germania am vazut ca erau si pe trotuare si pe carosabil. La noi pana acum s-au facut doar pe trotuar. Deci, pana la urma, este un lucru rau sa circuli pe trotuar acolo unde spatiul iti permite (si acordand, desigur, atat prioritate cat si mare atentie pietonilor)?

Hy man, ai grija cu bici pe care ai luat-o vei circula in romanica!!!

Politaiul ala e un idiot.

Polita de asigurare obligatorie a idiotului de la volan este tot ce ai nevoie.

Cu procesul verbal de la politie si cu asigurarea omului mergi la societatea de asigurare si in urma unei evaluari primesti banii.

La CASCO stiu sigur ca daca soferul a fost sub influenta alcoolului, asiguratorul nu ii da nici un ban. De asemenea retinusem din diverse discutii (deci nu bag mana in foc pt chestia asta) ca aceeasi situatie e si la politele RCA... conduci beat si avariezi masina cuiva, o platesti din buzunar, nu esti acoperit de asigurarea obligatorie.

In alta ordine de idei, RCA-ul ii dezpagubeste si pe ciclisti? Cunoaste cineva un caz?

Oricum, nu zic ca nu ar trebui facut ceva sau ca ar trebui sa adoptam o atitudine pasiva in asemenea situatii.

Hy man, ai grija cu bici pe care ai luat-o vei circula in romanica!!!

Pana una alta, in 3 zile de mers prin oras si aprox. 60 km, singurul incident l-am avut cu o alta bicicleta. O baba intra pe trecere pe rosu, am franat cat de cat tare, omul a venit din spate si mi-a jumulit nitel cablul de la schimbator. Nasol ca nu sunt stopuri la bicle.

Pe mine nu ma enerveaza atat de mult soferii precum pietonii. Acestia din urma sunt mult mai spontani si isi iau libertatea de a crcula si pe strada, mai exact, pe marginea strazii, unde ma impiedica pe mine sa-mi vad de drum. Sunt peste tot si mai mult de-atat, am observat ca majoritatea sunt, culmea, batrani, care se presupune ca stiu sa traverseze si sa mearga regulamentar, pe trotuar. Eh, nu-i adevarat.

Hah, plus ca, daca treci la cativa cm pe langa ei, iti reporoseaza ca puteau sa se sperie si sa moara. Cu toate ca, oricat i-ai fi atentionat inainte, tot nu te-ar fi auzit. :shock:

Cu masinile am avut doar mici probleme, nimic semnificativ si sper sa fie asa in continuare.:P

Pe mine nu ma enerveaza atat de mult soferii precum pietonii. Acestia din urma sunt mult mai spontani si isi iau libertatea de a crcula si pe strada, mai exact, pe marginea strazii, unde ma impiedica pe mine sa-mi vad de drum. Sunt peste tot si mai mult de-atat, am observat ca majoritatea sunt, culmea, batrani, care se presupune ca stiu sa traverseze si sa mearga regulamentar, pe trotuar. Eh, nu-i adevarat.

Hah, plus ca, daca treci la cativa cm pe langa ei, iti reporoseaza ca puteau sa se sperie si sa moara. Cu toate ca, oricat i-ai fi atentionat inainte, tot nu te-ar fi auzit. :shock:

Cu masinile am avut doar mici probleme, nimic semnificativ si sper sa fie asa in continuare.:D

mai ales batraneii pe care ii vezi cum se baga sa traverseze nepermis si o sosea cu 20 de benzi, bineinteles, toate circulate cat mai intens lol

La CASCO stiu sigur ca daca soferul a fost sub influenta alcoolului, asiguratorul nu ii da nici un ban. De asemenea retinusem din diverse discutii (deci nu bag mana in foc pt chestia asta) ca aceeasi situatie e si la politele RCA... conduci beat si avariezi masina cuiva, o platesti din buzunar, nu esti acoperit de asigurarea obligatorie.

In alta ordine de idei, RCA-ul ii dezpagubeste si pe ciclisti? Cunoaste cineva un caz?

Oricum, nu zic ca nu ar trebui facut ceva sau ca ar trebui sa adoptam o atitudine pasiva in asemenea situatii.

Pana una alta, in 3 zile de mers prin oras si aprox. 60 km, singurul incident l-am avut cu o alta bicicleta. O baba intra pe trecere pe rosu, am franat cat de cat tare, omul a venit din spate si mi-a jumulit nitel cablul de la schimbator. Nasol ca nu sunt stopuri la bicle.

Am vorbit cu o persoana care lucreaza la o companie de asigurari si mi-a spus ca desi asiguratul va trebui sa plateasca din buzunarul lui paguba compania este obligata sa rezolve problema pagubitului. Dupa aceea ramane de rezolvat intre companie si client. In fine, fratele meu a preferat sa repare din banii lui bicla mea ca sa nu ma mai lase sa stau pe bara.

In alta ordine de idei, astazi in drum spre serviciu mi s-a intamplat o faza destul de tare:

- in piata dorobanti un bou de sofer era sa ma loveasca in spate desi eu mergeam pe motiv ca el vrea sa faca mai repede dreapta si nu era dispus sa astepte. ma tot claxoneaza si dupa ce ii arat ostentativ un deget (;)) incepe sa ma injure. deja deschisese portiera sa vina spre mine. numai ca in momentul ala se aude o voce in toata piata dorobanti: "mai baiete, mai baiete, tu ala cu opel albastu - ce ai mai ? vezi-ti de treaba ta ". era o masina a politiei care se oprise si ea la semafor :D. A tacut ala malc si a plecat mai departe.

Cu masinile am avut doar mici probleme, nimic semnificativ si sper sa fie asa in continuare.:))

poi eram pe pista de biciclisti si am trecut pe langa o baba .... a exclamat : Idiotule!!! ... eh ... sa nu-i dai una-n gura? :D

poi eram pe pista de biciclisti si am trecut pe langa o baba .... a exclamat : Idiotule!!! ... eh ... sa nu-i dai una-n gura? :))

apai sa nui dai! ...ca o baba ramane baba. daca e sa ne "punem" cu cineva, apai so facem cu cine se merita...:D

Pai merita sa le faci educatie si babelor, niciodata nu e prea tirziu.

Sa dai cu pumnul, palma? Hm ... orienteaza-te inspre fotbal!

Astazi pe la ora 9 30 treceam prin intersectia de la Aviatorilor(spre munca) cand m-am trezit ca un politai urla la mine sa trec pe pistele de biciclete.Oare era din provincie, deoarece am trecut si pana azi pe acolo si nu a tipat nimeni la mine.

Probabil era adus pentru summit.

Oricum sper sa nu iau vreo amenda zilele astea.:))