leadtek_92

Biciclistii si Soferii

Recommended Posts

S-a intamplat cu mine acum vreo luna ca m-am dus acasa de la servici. Stau in periferia orasului. Si cand ies din oras este acolo o parcare, sau nu stiu ce-i ala unde stau oamenii la ocazie. Eu m-am dus cu bicicleta cu viteza mea generala (30-35 km) si la un moment dat venea un tampit cu un Golf 4, a trecut de langa mine si imediat a tras pe dreapta sa ia una care statea la ocazia. Eu am franat brusc, si l-am ocolit din stanga. Cand treceam langa el i-am strigat ca "ce faci omule, uitat-te putin in oglinda ca nu numai tu circuli pe drum", si m-am dus mai departe. Am trecut de un sens giratoriu si dupa aceea cam la 100 m m-a ajuns in urma. A tras pe dreapta pe mine - a atins masina ghidonul bicicletei mele - si tot facea figuri acolo. Eu m-am enervat si am dat cu palma pe acoperisul masinii. Asta s-a oprit, si fugea dupa mine. Eu am trecut repede pe linia dublu continuu m-am suit pe bordura, am trecut pe iarba, iar asta tot venea dupa mine cu masina prin sant, prin iarba, nu se uita. Am avut noroc, ca paznicul de la Baumax a vazut totul, si a strigat sa ma duc acolo. M-a lasat sa intru in depozit iar pe asta care intre timp iar a iesti din masina si fugea dupa mine, dar paznicul l-a imobilizat. Eu, fiind iesire si pe partea cealalta, am iesit din depozit si timp de jumatate de ora m-am ascuns in parcare, dupa care, pe drumuri ocolitoare m-am dus acasa.

Problema era ca nu am vazut numarul masinii. Dar a doua zi (m-am dus cu masina, ca nu am mai avut curaj sa ma duc cu bicileta) a trecut langa mine (stiam ca este el pantru ca am retinut masina si mutra lui).

Avand si numarul masinii m-am dus la politie. Acolo am povestit tot ce s-a intamplat. Raspunsul era ca nu pot sa dovedesc ca vroia sa ma loveasca cu masina sau sa ma bate, desi am minim un martor (paznicul), iar camerele de supraveghere de la magazin - daca erau activate - au filmat tot. Dar politistul tot imi zicea ca oricum degeaba fac plangere ca ala nu mi-a facut nimic.

Deci numai atunci pot sa fac plangere, daca ala ma loveste sau ma bate? Si Domne fereste patesc ceva?

Asta-i Romania oameni buni...

• Upvote 1

Poti sa-l dai in judecata ca te-a lovit cu masina iar el te da in judecata ca i-ai lovit masina cu palma.Deci,mare lucru nu stiu daca faci...

Edit:Ca sa fiu mai explicit: Nu trebuia sa-i lovesti masina!Trebuia sa te duci imediat la politie,sa le arati bicicleta (daca era lovita) si sa faci atunci plangere.Acum,ca i-ai lovit masina,amandoi aveti aceeasi vina.

Ce frustrant. Da-ne numarul sa-i zicem o vorba buna cand il vedem, daca politia spune ca nu-i nimic rau in asta...

Ce frustrant. Da-ne numarul sa-i zicem o vorba buna cand il vedem, daca politia spune ca nu-i nimic rau in asta...

Cam greut sa-l vezi din Bucuresti...

Avand si numarul masinii m-am dus la politie. Acolo am povestit tot ce s-a intamplat. Raspunsul era ca nu pot sa dovedesc ca vroia sa ma loveasca cu masina sau sa ma bate, desi am minim un martor (paznicul), iar camerele de supraveghere de la magazin - daca erau activate - au filmat tot. Dar politistul tot imi zicea ca oricum degeaba fac plangere ca ala nu mi-a facut nimic.

Deci numai atunci pot sa fac plangere, daca ala ma loveste sau ma bate? Si Domne fereste patesc ceva?

Asta-i Romania oameni buni...

Politistul are dreptate. El nu poate da curs unei plangeri care nu contine un incident incadrabil intr-o infractiune clar definita legal. Nu suntem in "Minority Report" ca politia sa apara cand agresivul ridica palma, bata, cutitul asupra victimei si sa-l aresteze si condamne pentru intentie... intai trebuie sa existe fapta. Din momentul in care te loveste, atinge, bate si poti demonstra cu certificate medicale, martori, constatari IML atunci exista un caz.

Bine, dar nu l-am lovit masina ca sa se vada, numai cu palma, deci nimic serios...

Masina era oricum din Mures...

Dar ce-i frustrant in toata povestea asta este conceptul soferilor fata de biciclisti. Se comporta parca eu eram de vina (initial)...

Din pacate nu ai ce sa le faci unor soferi care sunt vadit agresivi fata de biciclisti: fie te inghesuie in bordura, fie te lovesc intentionat cu oglinda din mers ca sa te darame, fie isi gasesc sa-si stropeasca geamurile tocmai cand treci tu prin dreptul lui samd. De fiecare data va spune ca nu te-a vazut, nu a fost cu intentie, s-a intamplat prea repede, etc. Ai mai multe optiuni: ignori, fugi sau faci pe durul, fiecare dintre aceste alegeri are propriile riscuri.

Sa va povestesc si eu un conflict, avut duminica trecuta.

Mergeam in coloana eu, copilul la mijloc si nevasta in spate pe o alee anonima din Berceni. Foarte ingusta, masini parcate pe stanga, gard viu pe dreapta. Aveam viteza mica, in jur de 15 km/h, deoarece nevasta nu are antrenament si e incepatoare la biciclit. Vine din spatele nostru un VW negru care n-a avut ce face si s-a infipt in claxon ca sa ne miscam mai repede. Nevasta s-a speriat si s-a oprit dar ala nu avea loc s-o depaseasca si claxona in continuare ca dobitocu'.

Am luat foc instant si a urmat un dialog de genul:

Eu - De ce claxonexi ba ?

Meltean - Misca-te ba mai repede!

Eu - De ce ? Poate nu pot sau poate am o problema, daca era un tir tot asa claxonai ? Depasesti cand poti, nu cand vrei tu.

Meltean - Nu ai voie cu bicicleta pe strada sa mergi asa incet.

Eu - Ce vorbesti ba ? Sunt vehicul, am dreptul sa folosesc drumurile publice si am voie sa merg cu ce viteza vreau, atata timp cat nu se specifica prin indicator viteza minima admisa, ca pe autostrada.

Meltean - (claxon lung)

Eu - (punand bicicleta pe cric, perpendicular pe axul drumului, ma dau jos la el) Eee, daca te grabesti, acum stai acolo sa vedem. Un claxon daca mai dai sun la Politia Rutiera si iti fac reclamatie pentru agresivitate in trafic si hartuire. (Am scos telefonul demonstrativ si ma faceam ca formez un numar)

Ce credeti ca a facut melteanul ? A dat in marche-arriere si a plecat inapoi pana la capatul aleii :)

Sincer sa fiu, mi s-a facut frica atunci cand am blocat masina cu bicicleta, nu stii peste ce cretini dai si ce-s in stare sa faca. NU inteleg de ce-s asa de violenti la volan, am si eu permis cu 2 categorii: A si B si chiar sunt foarte intelegator fata de motociclisti sau biciclisti dar cretin ca asta n-am mai vazut.

Edit: Fi-mea incepuse sa planga la un moment dat, credea ca ne luam la bataie "tati, lasa-l ca e prost" ... lumea iesise la geam, ce mai, circ in toata regula. Nevasta injura si ea, a zis ca nu mai merge cu bicla prin bucuresti ever, sa cumparam suporturi de bicla pe masina si sa plecam naibii prin paduri la plimbare ca s-a saturat de cretini (si ea are permis). Cam asta a fost ... wow ce mult am scris, scuzati postul lung.

• Upvote 3

....sa cumparam suporturi de bicla pe masina si sa plecam naibii prin paduri la plimbare ca s-a saturat de cretini (si ea are permis)...

Care păduri că în curând o să pedalăm pe terasa blocului :)

Lasa Pandy, ne facem noi o bicla custom, dotata cu gun-uri, aruncatoare de molotoave si rachete, ca-n MadMax, apoi dam o tura pe la Cernica ;)

Cred că rămân să pedalez pe terasă sau prin casă, așa măcar voi avea un viitor și condiție fizică pentru când vom avea voie pe străzile b0$$ilor cu SUV :))

când vom avea voie pe străzile b0$$ilor cu SUV :))

Si sa nu uitam de cocalarii cu bemveuri ;).

Asta e... Si presupun ca foarte multi dintre noi au permis de conducere. Dar dobitocii astia care nu se uita la biciclisti cred ca in viata lor n-au dat niciodata pe bicicleta....

Ieri, caz clasic de asigurare în trafic a unei tinere de vreo 25-30 ani.

Acțiunea se petrece pe Bd. Kogalniceanu, sens de mers spre Universitate.

Victima - un tip pe o Univega (parcă) cu cască de street.

Eu - martor, serveam cancer la pachet (shaorma)

Derularea evenimentelor - evenimentul se petrece la nici 5 metri de terminarea pieții când respectiva se angajează în traversarea bd. Se asigură în stânga (5 metri între ea și biciclistul care rulează cu aproximativ 15 km/h) se asigură în dreapta, între timp distanța dintre ei e sub de 2 metri. Și trece...cu mare noroc e evitată de respectivul care și-a dat seama că tipa în loc de creier are aer și a încetinit și mai mult.

După trecerea de obstacol tipul avea niște cuvinte neplăcute pe zâmbet :)

Unde mai exact ? Din cate stiu eu pe acolo e interzis, cu exceptia RATB. SI nu mai manca shaorma, e nesanatoasa :)

Gata am inteles. Credeam ca e implicat si un sofer in incident (ca asa e topicul) :D

meridan, încurajeaz-o pe puștoaică să nu se sperie de orice cretin, ci să aștepte poate-poate ăla se dă jos din conservă și devine amenințător fizic. Io fac pariu că-i face două mișcări de karate de nu știe ăla ce l-a lovit :D

Ieri seara am vazut o tiganeala intre 3 biciclisti si un conductor de tramvai. Obstructionat in intersectie de ghemul de masini, tramvaiul nu a reusit sa traverseze intersectia (in care intrase pe verdele lui!) asa ca s-a trezit pina la urma trecand mai mult pe rosu, legislatia fiind de partea lui. Trei biciclisti insa au inceput sa-l apostrofeze, conductorul a raspuns, biciclistii au inceput cu injuraturile si amenintarile fizice! Halal comportament de biciclist

pai iti dai seama ca toti calatorii din tramvai si cei ce mai asteapta prin statiile de pe traseu trebuiau sa stea dupa cei 3 biciclisti grabiti

si daca tramvaiul intrase deja in intersectie, si era blocata, ce faceau oare biciclistii? se "strecurau" prin intersectia deja blocata?

• Upvote 1

Eu nu stau sa caut dar daca intri pe verde in intersectie trebuie s-o si degajezi iar ceilalti trebuie sa astepte intai eliberarea intersectiei, nu se baga si ei pe principiul ca s-a schimbat culoarea la semafor.

Si oricum, vad ca in articolul citat, exista o mentiune ca vehiculele pe sine au prioritate.

Mai exista un articol de lege care prevede obligatia participantilor la trafic sa permita parasirea intersectiei celor ramasi in ea. Daca tramvaiul a intrat pe verde, biciclistii isi raceau gura de pomana. Parerea mea ...

Edit - iote:

Art.101 - (1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:

7. nerespectarea obligaţiei de a permite părăsirea intersecţiei conducătorului vehiculului rămas în interiorul acesteia;

Legea ca lege, dar

biciclistii au inceput cu injuraturile si amenintarile fizice

Asta, asa, ca vad ca ne pierdem in detalii.

• Upvote 2