leadtek_92

Biciclistii si Soferii

Recommended Posts

@Mac: nu prea e un design bun. M-am uitat odată la el, colierul de prindere are un diametru dubios şi mi se pare că era mai bine dacă era vertical, corpul e prea voluminos etc.

@Alex: nu le poţi avea pe amândouă, şi să stea maşinile la distanţă şi să te strecori.

Pai steguletul daca il montezi prea jos pe furca s-ar putea sa nu fie vizibil din masina,plus ca la viteza el va sta paralel cu bicicleta

Cred că ideea era să fie montat undeva pe portbagaj sau tija de la şa.

Şi da, când flutură ar fi orizontal, de asta se plângeau şi canadienii care fabricau "Flash Flags", dar se poate rezolva cu mici greutăţi la capăt şi/sau cu găuri, cum se practică la bannerele publicitare.

cu sau fara voia mea din motive de serviciu trebuie sa merg mai mult cu masina prin oras zilele astea. nervi tensiune etc. mers cu masina mica, 3 usi numar de provincie; concluzii: carne la frigider, degeaba semnalizez si ma bag ca se baga si ala din spate pe trotuar sa nu ma lase...

pe bicicleta....esti aproape invizibil. depaseam un biciclist (eu eram la volan si il depaseam pe biciclist la vreo 2 metrii lateral) si un baiat dastept si dascurcaretZ se baga in depasire pe dreapta....cat p'aci sa calce peste biciclist. bucuresti sa ne traiesti.

Masina cu nr de provincie este o falsa impresie. Am auzit de multe ori la soferi din provincie ca nu sunt lasati "sa se bage". Masteratul in ale soferitului in B(elciugatele) mi l-am dat cu o Dacia 1300, fabricatie '84 cu nr de California (CL). Totul tine de cat de hotarat esti. Daca te decizi sa te bagi, o faci, ca daca eziti n-ai sanse.

Despre faptul ca bicicleta e aproape invizibila in trafic m-am convins pe pielea mea, ca mai toata lumea de aici. Cele mai periculoase mi se par spatiile(golurile) create intre masini atunci cand cineva schimba banda. Imediat cineva va forta sa intre acolo si daca ai nenorocul sa stai cu bicicleta in calea fericirii soferului s-ar putea sa fie dureros pentru tine.

• Upvote 1

eu mi-am pus singur banda :)

30dba53.jpg

Foarte tare. Si mai tare ar fi fost sa iti faci in jurul tau o holograma cu un TIR...

O chestie din asta se poate improvza foarte usor. Se poate monta pe cadru, portbagaj, tija, orizontal sau vertical. Eu o consider foarte utila.

V2%2520-%252023.JPG

Azi am sunat la 112 pentru prima data,sper sa fie si ultima.Poate o sa vi se para bizar motivul,cel putin politistilor li s-a parut usor anormala reclamatia mea.

Venind pe cursiera dinspre Colentina,pe sos.Fundeni,dupa podul de cale ferata am observat ca s-au format coloane de masini pe ambele benzi.In timp ce intram in coloana cu intenta de a depasi masinile pe partea dreapta un distins domn la volanul unui microbuz,Ford Transit a venit de pe banda 2 spre banda 1,punandu-mi frana brusc in fata.Am reusit miraculos sa-l ocolesc prin stanga si cu gandul ca acest sofer nu m-a vazut si a vrut sa opreasca aiurea,cum dealtfel mi s-a mai intamplat,am dat sa trec printre el si masina de pe banda doi.Dar ce sa vedeti?Omul a virat iar brusc,stanga,inchizandu-mi calea si totodata reusind sa sicaneze si soferul din autoturismul de pe banda 2.Nemaiavand pe unde sa trec,m-am sprijinit de caroseria microbuzului,timp in care el a deschis usa si a tipat la mine sa trec pe trotuar.Ca nu e el obligat sa ma depaseasca pe mine,ciclist fiind.Am ramas perplex pret de cateva secunde si nu faceam altceva decat sa-i ascult injuraturile adresate mie si familiei mele.

Coloana s-a pus in miscare si cand am trecut prin dreptul geamului sau imi spune:"Nu auzi ba sa iesi de aici!?" totodata virand amenintator spre mine la doar cativa cm de roata mea din spate.M-a mai amenintat ca o sa ma calce daca ma va mai prinde pe sosea.Aceste gesturi mi-au ridicat tensiunea,nu a reusit sa ma sperie,dar a reusit sa ma enerveze teribil,ceea ce m-a facut sa-mi analizez optiunile:

Sa plec mai departe cu speranta ca in cateva ore imi va trece,

Sa scot pompa si sa achit datoria,din mers,

Dar am ales o decizie mult mai inteleapta si aceea de a ma intoarce pentru a-l fotografia,apoi am sunat la 112 si am fost pus in legatura cu Politia Rutiera.Am relatat incidentul,nr de imatriculare,loc etc.si am fost asigurat ca a fost dat in urmarie si trebuie sa ma prezint la Sectia 9 pentru a reclama si in scris.

Zis si facut.

Am ajuns in cateva minute si la Sectie,iar acolo ofiterul de serviciu deja stia de acest Ford :D,dar s-a aratat cam mirat de problema mea.De ce trebuie sa mai reclam,daca nu m-a vatamat?Am primit un nr de inregistrare si urmeaza sa fiu sunat si audiat cu privire la acest caz,dupa ce,bineinteles,va fi si soferul audiat.

Atasez si fotografia pentru a recunoaste masina in trafic.

fotografie0300g.jpg

Acum nu stiu in ce masura se va aplica legea.M-as multumi si cu faptul ca acel om va fi deranjat de politie si chemat la sectie sa dea cu subsemnatul si sa-l invete cineva ca si biciclistii fac parte din trafic.

Acesta caz s-a solutionat.

Intretimp reclamatia mea a fost inaintata Postului de Politie Dobroiesti pe a carei raze ar fi avut loc incidentul.

fotografie0030lk.jpg

Soferul s-a ales doar cu mustrare,dar ma bucur ca a fost identificat si audiat.

Totusi,e mai bine sa apelezi la institutiile abilitate decat sa-ti faci dreptate singur.Parerea mea.

• Upvote 2

Ai dreptate, e mai bine. Primesti o coala A4 dupa 3 luni. Daca te stergi cu ea la fund sa o faci mototol in maini ca se mai inmoaie si nu zgarie...

• Upvote 7

Ieri, am avut 2 mici incidente, sa zicem, nu din vina mea. Primul mi-a taiat calea in intersectie, cu ditai SUV-ul, altul a facut o intoarcere brusca in intersectie, eu mergand in spatele lui la 5 metri, o ia spontan in stanga sa intoarca pe drum. 

Azi era sa calc o fufa care a trecut strada ca si o jita. nici nu s-a uitat ca daca vine cineva,avea si gluga trasa peste cap. Nici macar frana mea care suna ca si trenu' in gara n-a speriat-o(cateodata suna,cateodata nu), deobicei sare lumea cand pun frana. Daca era o masina? Noroc pt. ea ca mergeam mai incetut si am franat. Senzatii tari :D.

Acesta caz s-a solutionat.

Intretimp reclamatia mea a fost inaintata Postului de Politie Dobroiesti pe a carei raze ar fi avut loc incidentul.

fotografie0030lk.jpg

Soferul s-a ales doar cu mustrare,dar ma bucur ca a fost identificat si audiat.

Totusi,e mai bine sa apelezi la institutiile abilitate decat sa-ti faci dreptate singur.Parerea mea.

Adică ... l-au tras de urechi pentru limbaj neortodox? Dar faptul că a simulat/încercat/vrut să dea cu mașina peste tine? 

Mai avem mult până departe.

care limbaj neortodox ? n`auzi ca el cica a avut discutii contradictorii...  8-X

Da ... Și ca argumente a pomenit de familie, răniți, morți și ceva organe pe acolo, să fie. :))

De-asta e bun un martor, chiar și când ești singur cu bicla. O cameră de filmat pe cască nu mai permite organului să se limiteze la mustrări doar fiindcă e cuvântul tău împotriva cuvântului celuilalt. Sigur, în 99% din cazuri o porți degeaba, ajungi acasă și ștergi tot ce-ai filmat, da' și în acel 1% când ar fi fost bine s-o ai...

proba video nu se admite in instanta! deci te caci pe ea de camera, sa nu mai zic cati dintre noi isi permit una.

Felicitari pentru stapanirea de sine. Eu de obicei la faze dinastea vad rosu in fata ochilor...

hipopotanule, ai parțial dreptate. Înainte de a se ajunge în instanță, proba video de la echipamente neomologate este acceptată de către Poliție pentru stabilirea cursului evenimentelor și a vinovăției în baza căreia dă amendă, suspendă permisul, etc. Dacă împricinatul vrea mai apoi să conteste în instanță această decizie a Poliției, aia nu mai e treaba ta, ci e între Poliție și împricinat.

Am discutat cu un agent de poliție despre filmările ce le fac cu camera, și mi-a spus că orice filmare a unui eveniment rutier este binevenită. Trebuie să merg la serviciul din Pipera, unde Poliția își face o copie a înregistrării digitale și mai ia niște detalii ca să găsească un eventual dosar la care s-ar putea atașa.

Cât despre partea pecuniară, ajungem la aceeași discuție cu costul unui lacăt potrivit: cheltui mai mulți bani pe un U-lock rezistent ca să eviți costul mult mai mare al înlocuirii bicicletei, sau te zgârcești și îți asumi riscul furtului. Doar că în cazul unui accident nu e doar un potențial cost al bicicletei distruse, ci poate și niște zile de spitalizare și chiar mai rău, ce te pot duce rapid la cheltuieli de mii de euro. O cameră pe cap nu te ferește de accident, da' măcar îți dă un ajutor în a pedepsi vinovatul și a avea o speranță de recuperare a banilor (fie direct, fie prin asigurări private).

• Upvote 1

care limbaj neortodox ? n`auzi ca el cica a avut discutii contradictorii...  8-X

Pai daca el te injura de morti si raniti, tu in mod normal nu esti de acord cu ce zice el, deci e discutie in contradictoriu nu? :))

Sincer,dupa cateva zile de la incident dorinta mea de a-si lua amenda acel sofer disparuse.Mi-am dat seama ca fara martori nu ai cum sa faci dreptate 100%,dar aceasta scrisoare a fost un rezultat neasteptat.In preajma sarbatorilor a fost audiat soferul si cu siguranta nu s-a asteptat,iar acest lucru i-a creat un disconfort si cateva emotii.

Decat sa fac pe penibilul prin trafic impartind pumni si picioare cum am tot auzit ca ar fi facut altii,eu am preferat sa actionez astfel.Acum,omul,e in baza de date a politiei si nu cred ca va mai avea curajul si taria de a injura pe orisicine.

Stefane ai dreptate, sigur i-a creat un disconfort.

Te felicit c-ai avut taria sa nu te iei la bataie cu el.