leadtek_92

Biciclistii si Soferii

Recommended Posts

Hai sa o terminam cu politica p-aci mai ales ca astia nici politica nu stiu face....

On: Parca am inceput sa fiu mai vizibil in trafic, nici un razmut, nici o intersectare neasteptata.... Sper sa ramana asa!

• Upvote 1

Sa stii ca si eu ma simt lafel.Soferi de autobuz care se dau mai in stanga ca sa treci,se dau mai in dreapta ca sa depasesti,soferi care iti fac semn sa treci chiar daca au prioritate,soferi care nu te claxoneaza deoarece esti pe strada si nu te trimit pe trotuar,blonde care te vad.Eu cred ca tocmai a inceput sfarsitul lumii ca prea e bine :)).

• Upvote 2

Iar eu multumesc lui puterfixer, Mac si Trevizes pentru explicatii si bunavointa.

Exista o nuanta, nu sunt de acord cu dansa dar o inteleg. O sa-l votez la Primarie pe Basescu data viitoare, stiti voi de ce.

Bine că m-am bucurat prea devreme de șoferi civilizați... M-am dus cu biclele la spălătorie, să dau jos tina uscată din weekend, și ghici cine-mi taie calea (și două benzi, și linia dublă continuă de pe bulevard)? O autoutilitară inscripționată IDEAL BIKE. Brava.

:))) pai soferul dubei probabil are un job pe care nu-l iubeste, si nu are el treaba cu biciclistii. Da-i inainte s-ajung mai repede.

:D Bine bine, da' reprezintă brandu'! Și dacă eram pe bicla mea era o treabă - știam cum merg frânele pe disc și furca. Da' eram pe MTB-ul Verei, cu niște frâne v-brake ce le cunoșteam pentru prima dată, și nu-mi prea venea să fiu nevoit să frânez de urgență. Grrrr. N-aveam nici AirZound-ul și nici fluierul, să-i bat un pic obrazul.

Da' tu esti constient ca orice sofer si mai ales la Bucale la un claxon raspunde cu: "Ba pe-a matii!", nu?!?

Inlocuit si io azi otobelul spre servici cu bicicleta, dupa mai bine de un an de nepedalat. 2 usi de masina era sa iau in trompa.

• Upvote 1

Inlocuit si io azi otobelul spre servici cu bicicleta, dupa mai bine de un an de nepedalat. 2 usi de masina era sa iau in trompa.

Stai mai pe mijlocul benzii, înfige-te cu curaj în trafic. La mine funcţionează.

mi-am pus camera pe casca. Dupa ce ca pana acum nu prea aveam probleme, acum parca s-au micsorat.

Plm, nu prea am motive sa ma plang. 

Da si sa vezi ce frumos e vara cand dupa sala,dupa ce ai facut picioare si nu mai poti sa-ti tii echilibrul de oboseala vine o baba la tine si iti spune fara nici o jena sa te dai de pe scaun ca sa stea ea ca e batrana...Si ce naiba sa faci ca se uita toti urat la tine?

Am patit si eu o faza in genul asteia acum vreo 10 ani in 313. Urcasem in autobuz si imi gasisem un loc liber. Dupa vreo doua statii urca o isterica, vine direct la mine si se crizeaza ca sa ma ridic sa stea jos fara "te rog" sau ceva de genul asta. Desi nu merita mai mult de o flegma pentru abordarea "civilizata", n-aveam chef de scandal, asa ca m-am ridicat si i-am cedat locul fara sa-i zic ceva. Vaca se aseaza pe scaunul proaspat eliberat de subsemnatul si incepe sa ma balacareasca. Am ramas stupefiat. Mi-a parut rau ca i-am cedat locul. Nici acum nu i-am zis nimic si am lasat-o in prostia ei.

Dupa vreo doua zile ma urc tot in 313 din aceeasi statie si prind un loc liber, acolo fiind liber de obicei cam jumatate de autobuz. Dupa doua statii iar se urca aceeasi isterica si din tot autobuzul care se cam umpluse intre timp ma alege tot pe mine. Vine langa scaunul meu si incepe sa urle sa ma ridic ca sa stea ea jos. Cu un ton calm i-am explicat ca de data asta nu-i voi mai ceda locul tinand cont de modul cum mi-a cerut-o, dar mai ales de ce s-a intamplat in urma cu doua zile cand m-a porcait in fel si chip dupa ce s-a asezat pe locul meu. I-am mai zis ca stiu foarte bine ca imi va vorbi urat indiferent daca ii voi ceda locul sau nu si ca de aceea voi alege varianta mai comoda pentru mine si anume, sa stau jos in continuare pe acelasi scaun. Isterica a inceput sa faca spume la bot, calatorii se uitau cu scarba la ea si pana la urma unul care statea jos s-a ridicat si i-a zis aleia dispretuitor: "Stai dracului jos si taci din gura ca eu oricum cobor la prima!"

• Upvote 3

Mare +!Cine eu n-am vrut sa ma balacaresc cu baba ca nu e frumos...Dupa aceea urla p-acolo spunandu-mi ca suntem o generatie de nesimtiti.Sau o baga p-aia cu: "Esti mai tanar!".

E bine sa te porti cu bun simt intotdeauna, chiar si atunci cand consideri ca nu ai avea nimic de pierdut daca ai fi nesimtit. Habar nu ai ce iti rezerva viata si ce intorsatura surprinzatoare pot lua lucrurile. Imi amintesc cand mi-am cumparat prima mea masina dealerul s-a purtat naspa la livrare. Imi luase banii si il durea la bascheti despre impresia cu care urma sa raman in urma acestei vanzari. El avea acum pozitie de forta. Numai ca... a trecut o luna si jumatate si situatia s-a schimbat foarte surpinzator atat pentru mine cat si pentru el. Ce pot sa spun este ca in urma acestei schimbari acel dealer a pierdut 3.000 euro, bani pe care si i-ar fi pastrat daca ar fi avut o atitudine corecta cand mi-au dat masina.

Revenind on-topic saptamana asta mi s-a intamplat de doua ori sa fiu pe cale de a fi spulberat pe un pod de idioti de soferi care privesc prin tine si ignora indicatorul ala triunghiular orientat cu varful in jos. Pe al doilea l-am injurat copios, dar tot timpul a privit inainte asemenea unui cal inhamat la caruta.

• Upvote 1

Azi era sa mi-o iau si eu printre aleile dintre blocuri de la un taximeTrist care nu stia ce e aia prioritate de dreapta. Frana si eschiva chiar in fata lui ... noroc ca nu eram cu fi-mea dupa mine. "Ce mergi ba asa ?" ... asta mi-a aruncat cretinul. Cred ca a fost ceva in aer azi ...

Hehe, chiar c-a fost.

Eram într-o plimbărică cu jumatea mea mai bună.

Veneam de pe Pache Protopopescu și la intersecția cu Traian și Olari (străduța scurtă cu sens unic către Ferdinand) era - evident- un șmecheraș care scurtează luând-o pe interzis. A trebuit să-l ocolim și i-am zis: vezi că ești pe sens interzis.

Melteanu' român (interesant e că n-avea față de cocalar - părea mai 'telectual așea. Da'mi dau seama că-s naiv) are replică: "da' tu pe ce sens ești?" Recunosc că replicile astea cu tupeu mă blochează. Melteanu' și-a continuat slalomul printre mașinile ce stăteau la semafor pe Traian.

Recunosc că de câte ori sunt cu mașina pe acolo și văd unu d-ăsta că se bagă, nu-l las :D.

Chiar mă gândesc serios că zafirica ar avea nevoie d-o revopsire... 

Pana la revopsire va avea nevoie si de tinichigiu. Deci timp suplimentar ...

Și ei. >:)

Iom permit. 

Ei? Poate n-au biclă , deci tre' să lase conserva și să s-amestece cu "paria": metro, otobuz, tramvai....

Plus permis suspendat. Plus amendă.

Câștigu-i la mine.

Chiar mă gândeam să facem o facțiune urbană radicală - gen streetpanthers din Grecia, guagăl it.

...să s-amestece cu "paria": metro, otobuz, tramvai....

Chiar mă gândeam să facem o facțiune urbană radicală - gen streetpanthers din Grecia, guagăl it.

Boeri boemi care merg pe jos la / de la serviciu primiti? :P

Vreau sa zic ca de la mersul asta ma simt intr-o forma buna si la bicicleala.  :bici-1:

Ieri am fost si dus, si intors (10 km per total), a fost de mare angajament. Admir biciclistii si soferii "en passant"  :>

Primim, cum să nu primim?

Tot ce-i "verde" :D

(acu niște ani m-am "inervat" și mă duceam pe role la uzină - ah ce fain era)

Iar era sa fac accident. Eu nu inteleg de ce in intersectie extraordinar de deschisa si cu vizibilitate 360 tot acolo nu imi este acordata prioritate. Data trecuta m-a palit, acuma am franat de eram ridicat deja pe roata din fata ca sa nu ma bag in masina, toti pietonii s-au uitat, au crezut ca ma bag in ea ca frana a scartit putin. Pe bune ca ma apuc sa duc o camera montata pe casca dupa mine si cand mai face unu ceva de genu il denunt la politie. Sa mai zic ca intersectie e langa Palatul de justitie? (:)) ) Bine stres nu este ca vad si eu din timp si apuc sa evit de obicei. Trei incidente de cand ma stiu am avut, doua acolo :)) .

Bistrita e de obicei oras linistit, soferii nu sunt asa de agitati ca si in orasele mari, nici cu taximetristii nu am avut probleme, toti mi-au acordat prioritate si au fost precauti pe langa mine. O singura data am vazut pe un copil la volan ce m-a depasit in sens, eram si eu cu masina, am fost nevoit sa pun frana sa nu ma bag in el dar in rest e relaxare.

Nu stiu cum suportati voi ce sunteti in orasele mai mari si aglomerate pe toti soferii "neatenti".

Cred ca trebuie sa fie mai grele si mai stricte examenele de sofer sa nu-si ia tot omul permisul ca sunt prea multi deja.

Nu stiu cum suportati voi ce sunteti in orasele mai mari si aglomerate pe toti soferii "neatenti".

Ne-am obisnuit...

Nu ne-am obisnuit, ne-am adaptat. Ajungi sa-ti faci traseul in asa fel incat sa ai cat mai putine aventuri, stai tot timpul foarte atent, cedezi tu uneori chiar daca nu trebuie etc.

• Upvote 2

Azi era sa o patesc si eu destul de urat: eram pe Brancoveanu, mergeam spre Tineretului cu o viteza destul de mica (vreo 20 km/h) deoarece tocmai iesisem de la Petrom unde mi-am umflat rotile.Cand am inceput si eu sa accelerez vad in fata mea o fabia gri care tocmai parcase si ma pregateam sa-l depasesc (mentionez ca pe la 17:00 bulevardul nu era foarte aglomerat dar nici liber ca daca era aglomerat era mult mai rau) dar din spate mai veneau cateva masini asa ca nu am intrat pe banda 1, am ramas chiar pe linie.Cand am ajuns la vreo 2 m de masina se deschide usa soferului laaaaaaaarg si iese un maimutoi cu ochelari "raygay".Am tras tare de ghidon si am reusit sa-l evit la centimetru.Am pus frana si ma uitam la el iar el avea zambetul si fata aia care te lasa speechless sau iti aduce ganduri criminale: "Ce-ai prietene,n-ai loc?".

Numai sa nu incepi sa umblii cu caramida dupa tine cum scriau unii aici pe forum ca vor face :)) .  Alea cu deschisul usii sunt cele mai aiurea. Macar o cerere de scuze sa fi primit.

Nu ne-am obisnuit, ne-am adaptat. Ajungi sa-ti faci traseul in asa fel incat sa ai cat mai putine aventuri, stai tot timpul foarte atent, cedezi tu uneori chiar daca nu trebuie etc.

:-< Te cred.