leadtek_92

Biciclistii si Soferii

Recommended Posts

Ba da, doar că în Bucureşti şi şoferii, dar şi bicicliştii sunt ceva mai ,,agresivi", se bagă mai cu tupeu. La Sibiu stăteau şi se uitau... nu mai zic că, la un moment dat, mergeam cu vreo 32 km/h şi depăşeam o Dacie 1310 break... moment în care ăla a început să tureze motorul şi se uita la mine ca şi când aş fi fost nebun, nu era obişnuit să vadă biciclete mergând cu 30 la oră. Probabil sibienii nu se grăbesc.

eu la Brasov am intalnit cei mai cuminti soferi-da.,mergeam pe piste dar ,la nevoie ,si pe aceeasi banda cu ei-fara stres,fara nervi,fara injuraturi

Ba da, doar că în Bucureşti şi şoferii, dar şi bicicliştii sunt ceva mai ,,agresivi", se bagă mai cu tupeu.

Pai da, in Bucuresti inghiti mai multe noxe, eu nu stau niciodata in coloana cu bicla, ma bag pana dupa trecere/marcaj si ma pozitionez in fata masinilor. Am aici doua avantaje:

1. ca nu mai inhalez fum de esapament.

2. ca sunt vizibil si nu da vreun cretin peste mine care face dreapta si nu se uita in oglinzi.

Cateodata mai trec si pe rosu cand sunt absolut sigur ca nu se vede nimic in zare si dupa o asigurare temeinica :) In cazul asta ajung la urmatorul semafor odata cu prima sau a doua masina din coloana :D

Fiți atenți...

Pai da, in Bucuresti inghiti mai multe noxe, eu nu stau niciodata in coloana cu bicla, ma bag pana dupa trecere/marcaj si ma pozitionez in fata masinilor. Am aici doua avantaje:

1. ca nu mai inhalez fum de esapament.

2. ca sunt vizibil si nu da vreun cretin peste mine care face dreapta si nu se uita in oglinzi.

Cateodata mai trec si pe rosu cand sunt absolut sigur ca nu se vede nimic in zare si dupa o asigurare temeinica :) In cazul asta ajung la urmatorul semafor odata cu prima sau a doua masina din coloana :D

Acu' 40 minute vazut una bucata Pandy pe japoneza lui facand dreapta pe rosu in zona Cutitul de Argint  :-

Mea culpa, sunt daltonist  ;)

A fost plăcut statul la coadă?  :)

Citările de mai sus se regăsesc în ”Te-am văzut în trafic”.

@@meridan Deci, e o boală contagioasă sau schimbare de gândire într-un an?

• Upvote 2

Eram sigur ca ma arzi, din moment ce m-ai molipsit :D

eu la Brasov am intalnit cei mai cuminti soferi-da.,mergeam pe piste dar ,la nevoie ,si pe aceeasi banda cu ei-fara stres,fara nervi,fara injuraturi

Pai da, ptr ca la cel mai mic claxon le artam minim un deget, iar daca imi taie fata, mai mai sa ii bat... Deci soferii incep sa fie mai atenti dupa 2-3 greseli deastea.

Sunt absolut sigur ca de-asta-s mai cuminti, ti-au luat frica.

PS: tot o gluma, si asta....

• Upvote 1

Nu sunt singurul biciclist care se enerveaza, si protesteaza verbal si prin gesturi cand viata ii este pusa in pericol...

Nu sar la bataie... Nu suntem animale...

Final!

După aproape un an, a venit şi decizia finală în cazul meu.

10556431_860132390683334_280339595721370

Din toată această poveste am tras o singură concluzie: Data viitoare, dacă mai am ghinionul ăsta şi exista impact, merg mai departe. Dacă nu, imi voi face singur dreptate dacă şoferul va avea comportamentul ăstuia. Există destule metode care nu implică vandalizarea. Nu încurajez vandalismul. O voi lua ca pe o provocare şi ne vom distra de minune. Fac un challange cu el şi-i donez câte ceva în fiecare săptămână.

Pana atunci, s-auzim de bine.

Nu numai unii soferi sunt niste idioti, ci si unii soferi in uniforma sunt niste idioti. Eram pe Brancoveanu, aproape de statia de metrou/McDonalds Brancoveanu si mergeam pe Nitu Vasile, foarte obosit dupa 3 ore de tenis (bla bla bla asta nu conteaza), cert e ca aveam viteza mica. Masina de politie era pe sensul celalalt spre Mc. Dupa vreo 20 secunde, apare masina de politie in spatele meu (deci a intors pe linie dubla continua si la sub 25 metri de trecerea de pietoni), accelereaza, trece foarte aproape de mine si imi taie fata deoarece p**a lui vrea sa faca dreapta pe o straduta. Pai sa nu-i iei familia la reproducere?

aproape de statia de metrou/McDonalds Brancoveanu si mergeam pe Nitu Vasile

Ha?

"Spre" ... dar era obosit dupa 3 ore de tenis

Era alta esenta mesajului... Deh voi astia in etate. :)

Niste nesimtiti domne' astia de la politie. Vorba aia, traim in Rromania.

Erau in "misiune" ca de obicei. Fac pariu ca au oprit mai incolo la shaorma sau gogosi. Madalin, ce masina de politie era ? Comunitarii sau garcea ? Adica: avea girofaruri albastre sau si alea rosii ? Numar de MAI sau B-ceva-PLB(M) ?

Da, acolo trebuia sa fie "spre". Oboseala...

Din pacate nu le-am vazut numarul (erau doi in masina). Nu cred ca erau comunitari pentru ca, din cate stiu eu, au masini albastre si scrie pe ele "politia comunitara". Asta era alba cu girofaruri albastre si rosii. Cei doi garcea pareau destul de garcea, adica nu stiu sa fac diferenta dintre comunitar si rutiera/"paza si protectie" (sau cum se cheama ei).

Pe Buc-Giurgiu sunt doua benzi destul de late dar si o banda de urgenta care are latimea de 1 metru (pe alocuri se mai ingusteaza) unde ciclistii ruleaza in interiorul acestei benzi atunci cand se afla singuri. De la 2-3 in sus se ocupa prima banda.

Rulez ff mult pe acest traseu si sunt atent la detalii atunci cand soferii ma depasesc. Despre cei cu autovehicule ` mici ` n-am ce sa le obiectez, insa tiristii se impart in doua mari categorii: 

1. Tiristii straini

2. Tiristii romani.

Prima categorie din care fac parte: bulgari, turci ( marea majoritate ), ucrainieni, greci, olandezi, etc desi te vad ca rulezi pe acea banda ingusta separata de celelalte doua, maresc distanta laterala atunci cand te depasesc, unii trecand chiar pe banda a doua daca traficul le permite. JOS PALARIA !!!

Celalata categorie, TIRISTII ROMANI, nu numai ca nu se sinchisesc a rula ceva mai la distanta de tine, dar trec razant/lipiti de linia ce desparte prima banda de banda de urgenta si de multe ori o incalca intentionat dupa ce te-au depasit, aruncand mizeria, nisipul, pietricelele in sus si creeand un haos total. Cred ca au zeci de mii de `frigidere cu carne  ` de acelasi gen primite pe buna dreptate. Media tiristilor romani care ruleaza astfel este mare, undeva la 10 din 10, in ultimele 2 luni nu m-a depasit niciun tirist roman asa cum procedeaza cei straini, atentie !! 

Deja am ajuns sa stiu ce sofer va incerca sa ma depaseasca cand aud tirul din spate, daca zgomotul este prea mare e clar ca-i roman ptr ca va rula exact langa mine si ma voi tine bine de ghidon, reducand viteza sperand ca totul va fi bine ! Daca zgomotul e ceva mai putin intens, e limpede ca tiristul este strain si deja trece pe banda a doua ptr a nu-mi periclita in niciun fel siguranta. 

Totul pleaca din educatie, educatie de care sunt sigur ca oricine a primit-o acasa daca ne raportam la tiristii care au cel putin 40 ani si au primit o educatie adecvata in anii `70 , dar care acum n-o mai respecta si isi bat joc de semenii lui care fac parte din aceeasi natie. 

Trist.

• Upvote 1

În anii '70 bicicletele erau interzise pe marile bulevarde din oraşe şi pe drumurile naţionale... unii camionagii nu ştiau codul rutier nici atunci (mai sunt încă în trafic unii care au C-ul şi nu au B-ul, că pe atunci nu era obligatoriu), la fel şi alte categorii de ,,profesionişti" de atunci (pe unii îi regăsim azi la volanul autobuzelor RATB).

Frustrarea şoferilor faţă de biciclişti e mare cam în toate domeniile. Nu numai la şoferii de tir. Ieri m-am trezit pe Vasile Milea cu troleul că mă împinge pe linia de tramvai (strada are 2 benzi + maşinile parcate lângă trotuar). Păi cum îmi permit eu pe bicicletă să depăşesc troleul? Mai ales că troleul respectiv făcuse stânga de pe banda 2 (în loc de 3), venind de la Leu, prin faţa coloanei de pe banda 3, coloană în care subsemnatul, pe cele 2 roţi de 28" ale sale era încadrat corespunzător...

Revenind la şoferii - de toate categoriile - citez de pe un blog de la care aveam pretenţii:

,,Oamenii veniseră cu scaune de-acasă, cu pături, şi savurau cuminţi pe gazon muzica. Babele-şi aduseseră şoricarii să asculte ariile celebre, bicicliştii-şi aduseseră şi ei bicicletele să-nveţe şi ele ce-i ăla balet (zău aşa vere, eu am bun simţ să-mi las maşina la o staţie distanţă, regulamentar parcată, dar tu - biciclist care trebuie să-mi scoţi ochii că eşti biciclist - nu poţi să vii decît cu bicicleta şi să o ţii printre oameni)."

Deci el, şofer, era supărat că maşina lui era la o staţie de autobuz distanţă, iar nesimţiţii ăia pe 2 roţi şi-au pus bicicletele lângă ei, nu le-au lăsat la 1 km distanţă.

După aia vine un comentator şi decretează ,,nu cred ca e normal sa lasi noaptea pe o peluza intunecata si hiper-aglomerata biciclete in picioare sa cada peste batrani si copii."

Deci bicicletele sunt inamicul declarat al bătrânilor şi copiilor. Ca să fii civilizat e musai să fii şofer şi să îţi parchezi maşina la 1 km distanţă.

Pentru conformitate: http://www.simplybucharest.ro/?p=22273

Ca fapt divers, toţi frustraţii ăştia se cuminţesc instant când trec graniţa în Ungaria sau Bulgaria...

• Upvote 2

Pe Buc-Giurgiu sunt doua benzi destul de late dar si o banda de urgenta care are latimea de 1 metru (pe alocuri se mai ingusteaza) unde ciclistii ruleaza in interiorul acestei benzi atunci cand se afla singuri. De la 2-3 in sus se ocupa prima banda.

Rulez ff mult pe acest traseu si sunt atent la detalii atunci cand soferii ma depasesc. Despre cei cu autovehicule ` mici ` n-am ce sa le obiectez, insa tiristii se impart in doua mari categorii: 

1. Tiristii straini

2. Tiristii romani.

Prima categorie din care fac parte: bulgari, turci ( marea majoritate ), ucrainieni, greci, olandezi, etc desi te vad ca rulezi pe acea banda ingusta separata de celelalte doua, maresc distanta laterala atunci cand te depasesc, unii trecand chiar pe banda a doua daca traficul le permite. JOS PALARIA !!!

Celalata categorie, TIRISTII ROMANI, nu numai ca nu se sinchisesc a rula ceva mai la distanta de tine, dar trec razant/lipiti de linia ce desparte prima banda de banda de urgenta si de multe ori o incalca intentionat dupa ce te-au depasit, aruncand mizeria, nisipul, pietricelele in sus si creeand un haos total. Cred ca au zeci de mii de `frigidere cu carne  ` de acelasi gen primite pe buna dreptate. Media tiristilor romani care ruleaza astfel este mare, undeva la 10 din 10, in ultimele 2 luni nu m-a depasit niciun tirist roman asa cum procedeaza cei straini, atentie !! 

Deja am ajuns sa stiu ce sofer va incerca sa ma depaseasca cand aud tirul din spate, daca zgomotul este prea mare e clar ca-i roman ptr ca va rula exact langa mine si ma voi tine bine de ghidon, reducand viteza sperand ca totul va fi bine ! Daca zgomotul e ceva mai putin intens, e limpede ca tiristul este strain si deja trece pe banda a doua ptr a nu-mi periclita in niciun fel siguranta. 

Totul pleaca din educatie, educatie de care sunt sigur ca oricine a primit-o acasa daca ne raportam la tiristii care au cel putin 40 ani si au primit o educatie adecvata in anii `70 , dar care acum n-o mai respecta si isi bat joc de semenii lui care fac parte din aceeasi natie. 

Trist.

De acord  100 % cu ce ai zis tu de tiristii straini.Nu mai zic de faptul ca pe podul Giurgiu-Ruse,stau dupa tine cuminti si nu te streseaza deloc,nici cu claxoane,nici cu "vorbe dulci"

• Upvote 1

În anii '70 bicicletele erau interzise pe marile bulevarde din oraşe şi pe drumurile naţionale... unii camionagii nu ştiau codul rutier nici atunci (mai sunt încă în trafic unii care au C-ul şi nu au B-ul, că pe atunci nu era obligatoriu), la fel şi alte categorii de ,,profesionişti" de atunci (pe unii îi regăsim azi la volanul autobuzelor RATB).

Frustrarea şoferilor faţă de biciclişti e mare cam în toate domeniile. Nu numai la şoferii de tir. Ieri m-am trezit pe Vasile Milea cu troleul că mă împinge pe linia de tramvai (strada are 2 benzi + maşinile parcate lângă trotuar). Păi cum îmi permit eu pe bicicletă să depăşesc troleul? Mai ales că troleul respectiv făcuse stânga de pe banda 2 (în loc de 3), venind de la Leu, prin faţa coloanei de pe banda 3, coloană în care subsemnatul, pe cele 2 roţi de 28" ale sale era încadrat corespunzător...

Revenind la şoferii - de toate categoriile - citez de pe un blog de la care aveam pretenţii:

,,Oamenii veniseră cu scaune de-acasă, cu pături, şi savurau cuminţi pe gazon muzica. Babele-şi aduseseră şoricarii să asculte ariile celebre, bicicliştii-şi aduseseră şi ei bicicletele să-nveţe şi ele ce-i ăla balet (zău aşa vere, eu am bun simţ să-mi las maşina la o staţie distanţă, regulamentar parcată, dar tu - biciclist care trebuie să-mi scoţi ochii că eşti biciclist - nu poţi să vii decît cu bicicleta şi să o ţii printre oameni)."

Deci el, şofer, era supărat că maşina lui era la o staţie de autobuz distanţă, iar nesimţiţii ăia pe 2 roţi şi-au pus bicicletele lângă ei, nu le-au lăsat la 1 km distanţă.

După aia vine un comentator şi decretează ,,nu cred ca e normal sa lasi noaptea pe o peluza intunecata si hiper-aglomerata biciclete in picioare sa cada peste batrani si copii."

Deci bicicletele sunt inamicul declarat al bătrânilor şi copiilor. Ca să fii civilizat e musai să fii şofer şi să îţi parchezi maşina la 1 km distanţă.

Ca fapt divers, toţi frustraţii ăştia se cuminţesc instant când trec graniţa în Ungaria sau Bulgaria...

7f08d0543dcd0d5e4447e1097f2d95a7.jpg

Asta a ramas cu mentalitatea aia veche, comunista, cand nu aveai voie cu bicicleta pe bulevard ca venea nenea militianul si-ti desumfla rotile. O singura data am patit-o, cand eram pusti si aveam un Pegas ... nenorocitul de militian nu numai ca mi-a desumflat rotile, dar mi-a luat si ventilul, de-am ajuns din Unirii pana in Berceni pe jos. Exact acelasi sentiment am pentru tampitul ala cu blog ...

• Upvote 1

De acord  100 % cu ce ai zis tu de tiristii straini.Nu mai zic de faptul ca pe podul Giurgiu-Ruse,stau dupa tine cuminti si nu te streseaza deloc,nici cu claxoane,nici cu "vorbe dulci"

Da, acolo-s de belea, cred ca daca ai rula cu 5-6 km/h si tot n-ar claxona vreunul sau sa tina ` aproape ` astfel incat sa te zoreasca intr-un fel sa rulezi mai repede. Acolo au rabdare, sunt educati si toate cele, dar cand se intra in normalitate soseaua devine numai a lor si orice altceva ii incomodeaza, trebuie stresati, claxonati, intimidati si toate cele...

Gandesc ca asta este modul lor de a scapa de stres, de plictiseala, a sta zeci de zile in cabina aia nu este atat de usor si isi aleg si ei niscai ` victime ` , deh. 

Tiristul român nu prea dă 2 bani pe reguli. Discutam, mai demult, cu un prieten (biciclist şi el), care lucrează ca şofer la o firmă mare de curierat. Omul are B-ul, C-ul (+E) şi atestat, aşa că lucrează cam pe orice, de la Papuc la camion. Şi îmi povestea cum se merge fără diagramă de tahograf (că e obligatorie doar pe distanţe mai mari de 50 km şi se poate justifica cu hârtii la nevoie că nu a făcut mai mult chiar dacă are numere de B şi e prin Bv), că în loc de 2 şoferi e unul singur care merge non-stop pe curse gen Bucureşti - Baia Mare şi că, chiar dacă mai apre câte o amendă, aia e pentru firmă, iar firma iese mai ieftin plătind câte o amendă de 5 - 6 mii lei o dată la nu ştiu cât timp decât angajând mai mulţi şoferi.

În condiţiile astea, nu e de mirare că şoferii de TIR sunt tot timpul grăbiţi, obosiţi şi necooperanţi în trafic.

Ha?

Probabil avrut sa spuna ca mergea pe Brancoveanu spre Nitu Vasile.

În anii '70 bicicletele erau interzise pe marile bulevarde din oraşe

Pe atunci ne alergau caraliii, ne dezumflau rotile si ne luau ventilele

• Upvote 1

Ora de varf in trafic. Esti la volan si stai linistit in masina asteptand sa mai avansezi cativa metri. Vine un biciclist si pentru ca nu mai putea avansa, nefiind spatiu intre masina din fata si bordura, sa opreste si el asteptand cuminte. La nici un minut apar alti doi mai grabiti. Ce si-o fi zis primul dintre ei: ia sa fac eu slalom printre fraierii astia din masini si, nu din neatentie ci din cauza mucilor pe care ii purta in loc de creier zgarie cu pedala "bara" din fata a unui autoturism. A simtit dar nici macar nu s-a uitat si si-a continuat "aventura". Al doilea, care venea in spatele lui, a oprit, a privit oarecum mirat scrijelitura si a luat-o si el dupa amicul sau insa cu multa atentie, ca nu cumva sa comita si el aceeasi greseala. Privesti si gandesti: cata diferenta intre cei trei ...

Concluzia, se cunoaste, a mai fost expusa in acest topic: nu conteaza ce in ce calitate se intampla sa ne aflam in trafic (biciclisti, soferi, pietoni, tractoristi, vatmani sau ... carutasi). Conteaza ce "calitate" avem fiecare dintre noi. Unii o numesc bun-simt, altii educatie, cativa bunavointa ori inteligenta, caracter, respect etc.

• Upvote 8