leadtek_92

Biciclistii si Soferii

Recommended Posts

... pentru orice contravenţie la regimul circulaţiei ce poate fi asimilată nerespectării semaforului, neacordării de prioritate (aici ar intra şi traversarea neregulamentară) sau circulaţiei pe contrasens ori în urma căreia s-a produs un accident cu victime, fie că o faci la volan, la ghidon sau ca pieton, să se suspende şi permisul de conducere - dacă cel ce săvârşeşte contravenţia are aşa ceva.

Nu exista baza legala pt asta si nici morala. Unul cu masina de 1,5 tone daca nu acorda prioritate sau daca merge pe contrasens poate sa te omoare, mai ales daca nu ai tabla in jurul tau, invers nu prea cred ... :)

Inca nu am vazut sofer omorat de pieton sau biciclist in urma unei neacordari de prioritate, etc. Invers, cam des!

Si nu in ultimul rand pietontii si bizonii pe 2 roti care fac tmpeniile astea isi risca viata, ceea ce e mult mai grav decat amenda sau permisul, precum soferii!

• Upvote 1

Dacă îşi riscă viaţa ca pieton, vă daţi seama că şi la volan fac la fel, mai ales că au falsa senzaţie că maşina îi protejează... de aia îi vedem pe mulţi înfipţi prin capete de pod sau pe sub basculante ori făcuţi praf de câte un tren.

Şi după aia - dacă scapă - îi vedem cum dau vina ba pe vreme, ba pe drum, ba pe gropi, ba pe altă maşină ,,care a fugit" ş.a.. Nu zice unul că mergea cu 100 la oră pe drum de 50 şi indicator de curbă periculoasă şi că mai şi trăsese la măsea o ţuiculiţă înainte. Sau scuza clasică ,,nu l-am văzut". Cum dracu' să nu vezi un TIR? Cum să nu vezi un tren?! De fapt, îl vezi, dar crezi că eşti mai tare decât el...

Nu prea permite legislaţia astfel de sancţiuni complementare...

Eu zic ca permite. Daca esti la volan si faci o infractiune pedepsita de Codul Rutier, ti se suspenda dreptul de-a conduce pe drumurile publice pentru toate categoriile de permis. Asta inseamna ca in timpul suspendarii nu poti conduce o motocicleta de ex. Ai facut pocinogul cu categoria B, nu poti circula nici cu A sau C.

"Prioritatea" e așa:

semnalele agentului de circulație

apoi 

semafoarele

apoi

semnele de circulație

apoi

marcajele rutiere.

In cazul de față e o mare făcătură. (e o editare brutală a videoului). 

Pt. "rating". FOARTE GREU poti observa ca mașina poliției ARE VERDE.

În plus, se observă că pe trecere ESTE deja o altă mașină în fața mașinii poliției.

YxeVXM7.jpg

Și dacă citești comentariile vezi că foarte mulți au pus botul. 

later edit.

Se chemă manipulare media

5d1b822c9abbe0ce96d20d121252bfea.jpeg

• Upvote 2

O fi așa, dar la cum e făcut și editat filmul mie îmi miroase a antena 3, b1, protv, etc.

si pe filmare se vede indicatorul de stop, pe la secunda 39, langa scrisul statiei GPL,

iar daca va uitati de la secunda 17, pe strada de unde venea biciclistul nu se vede niciun semafor sau semn de cedeaza trecerea sau de stop.

acum nu zic sa-i dam in cap la politist, important este ca n-a fost mai grav,

dar nici sa scape basma curata, chiar daca biciclistul n-are nici-o buba.

"Prioritatea" e așa:

semnalele agentului de circulație

apoi 

semafoarele

apoi

semnele de circulație

apoi

marcajele rutiere.

Haidi bre, eu le stiam altfel: agentul de circulatie, masinile cu girofar, semnalizarea temporara (aia cu galben), semafoare, indicatoare, marcaje, reguli de circulatie ... :-

Chiar îți place limba de lemn a regulamentului ;)

Voiai să zic exact ca acolo?

Ordinea de prioritate între regulile de circulație, semnalele, indicațiile si dispozițiile polițistului

rutier, precum si semnificația diferitelor tipuri de mijloace de semnalizare rutiera este urmatoarea:

-semnalele, indicațiile si dispozițiile polițistului rutier

-semnalele speciale de avertizare luminoasa si/sau sonora ale autovehiculelor care au acest drept;

-semnalizarea temporara care modifica regimul normal de desfasurare a circulației;

-semnalele luminoase sau sonore;

-indicatoarele;

-marcajele;

-regulile de circulație.

Realitatea e că așa cum am scris inițial nu prea se înțelegea pt. cazul în speță.

E mult mai clar acum.

Faza azi in trafic, pe soseaua Viilor:

Un nene cu o Dacie ruginita si incarcata de-i sareau arcurile a depasit un biciclist. Masina avea portbagaj de plafon, pe care soferul incarcase niste scanduri, legate cu elastice din acelea de portbagaj care se gasesc mai peste tot. E ... un elastic din ala s-a desprins, a facut o curba in aer si l-a lovit pe biciclist direct in cap. Noroc ca avea casca. Va dati seama ce damage ar fi facut carligul ala din capul elasticului daca biciclistul nu era protejat ? Brrrrr ... mare atentie, desi la faze din astea nu prea ai ce sa faci.

• Upvote 1

Taximetristu' minune dadea cu spatele, apoi fara sa se uite inainte a dat cu fata, urmari: un genunghi julit, carcasa camera sparta, prindere camera rupta, roata spate usor descentrata si eu enervat la culme!

Am fost la doctor, nu am nimic la genunchi, am facut si radiografie, nu ma doare decat putin in zona juliturii

Maine ma intalnesc cu taximetristu sa ii prezint nota de plata, dupa ce m-a implorat sa nu chem politia.

Sa dea Dumnezeu sa n-ai vreo surpriza cu taximetristu' cerului. Se vede acolo un "Cedeaza trecerea" si un "Obligatoriu dreapta"

Pai mie mi se pare ca la dreapta vrea sa se duca biciclistul, dar daca l-a vazut pe taximetrist ca da cu spatele, a zis sa treaca prin fata lui, logic.

Ieri dupa-amiaza am iesit sa fac un Uzunu si dupa rondul de la 1 Decembrie este acea bucata lunga si serpuita inspre Calugareni, erau 2 masini pe sosea si s-a gasit ditamai tirul cu numere de OLANDA ( !!! ) sa treaca milimetric pe langa mine desi rulam pe banda de urgenta care este destul de lata ! :( 

La inotarcere, cand urcam de la Uzunu acea bucatica mica a venit o dubita alba cu numere de Giurgiu, a rulat paralel cu mine, nebagandu-l in seama ptr ca ascultam muzica si a inceput sa claxoneze de nebun aratandu-mi si degetul mijlociu ! Am sperat sa-l intalnesc undeva parcat ca sa-i dau un cap in gura dar nu l-am mai intalnit. Si-ar fi luat-o si ptr tirist ! :D 

Azi ma duc la politie, o da in diverse cu mine, am filmarea, numarul si telefonul lui. Sa ii ia carnetul, nu imi pasa!

@@crk taximetristul o lua pe contrasens sa ajunga in intersectie, asa fac majoritatea acolo, sa nu mai ocoleasca

Sunt curios de verdict. Sa ne tii la curent.

Azi ma duc la politie, o da in diverse cu mine, am filmarea, numarul si telefonul lui. Sa ii ia carnetul, nu imi pasa!

Eram sigur...

Grabeste.te si declara.l ca sa nu treaca 24ore de la producerea lui.

Am fost la politie si acolo m-a convins un prieten (politist) sa o las balta cu plangerea si sa ma inteleg cu soferul, ceea am si facut (trecusera si cele 24h, desi inca puteam depune plangere)

Daca depuneam plangere o patea destul de rau, eu nefiid ranit, ci doar carcasa de la camera crapata si roata spar usor descentrata, am zis ca nu vreu sa il bag in cacat pt un nimic.

A fost de accord sa imi plateasca carcasa si indreptatul rotii si fiecare isi vede de viata lui.

Daca depuneam plangere se lasa cu audieri la politie, etc. Timp pierdut si alte prostii, daca era ceva mai grav, poate, dar asa nu merita timpul pierdut, cel putin din partea mea.

Plangerea insemna proces, din cate stiu eu.

E bine ca nu ai fost ranit si ca recuperezi pagubele. Eu sunt curios daca ai primit bani si daca da, cati.

Straduta cu sens unic, vreau sa fac stanga, ma asez langa trotuar pe partea stanga ca sa las masinile sa faca dreapta, nestingerit, cum am facut de nenumarate de ori. Primele doua fac dreapta, a treia face stanga. Find atent la trafic, nu imi dau seama. Ma trezesc cu gibonu ca ma depaseste pe dreapta si ma arunca pe contrasens. Am avut noroc, n-am patit nimic. Concluzie: cateodata trebuie sa ocupi toata banda si sa nu te gandesti la altii, poate nici ei nu se gandesc la tine.

cateodata trebuie sa ocupi toata banda

Mai degraba "de cele mai multe ori", daca ma intrebi pe mine.

Mai degraba "de cele mai multe ori", daca ma intrebi pe mine.

Eu merg spre "mai intotdeauna". Asta in scenariul: in trafic sunt intotdeauna alert(nu circul cu casti in/pe urechi), stau in raportul de viteze care trebuie (sunt persoane ce au single speed/fixie, acolo e mai greu cu demararea) la semafor in fata masinilor, iar cand se face verde traversez rapid intersectia si ulterior trec spre marginea.

Recomand cu mare caldura incepatorilor in trafic sa nu mai stea lipiti de borduri/marginea drumului si sa se comporte ca vehicule, nu ca pietoni pe carosabil. Recomandarea vine la pachet si cu viteza de deplasare (nu te plimbi ca in parc pe carosabil).

Si doresc sa mai fac o mentiune referitor la " lipiti de borduri/marginea drumului" am observat ciclisti in trafic ce merg in acest mod: lipiti de marginea drumului chiar si in momentul in care au obstacole (masini parcate in general), stau in spatele masinii pentru a o ocoli sa se lipeasca din nou de marginea drumului, si tot asa... Opinia mea (si cum circul eu) este ca: daca pe pseudo-banda unu sunt masini parcate (la noi in Romanica banda unu este parcare get beget) sau banda unu are parcate masini din x in x metrii eu nu circul pe ea decat daca am drumul liber pana la intersectie. 

Numai bine!

• Upvote 3