leadtek_92

Biciclistii si Soferii

Recommended Posts

marty...trotuaru are sens?

Da, merg pietonii pe el! :)

Acu' serios vorbind, unele piste sunt cu sens unic.

Guest rarespa

o sa zic aci ..desi merge si in alte parti!

In lumea intreaga s-a constat ca e bine sa mergi pe pista special amenajata... asa ca 70% din drumurile suedeze, dameze si olandeze au pista special amenajata! Ca bicilistu sa mearga pe unde trebuie..

*trecerile de pietoni sunt special concepute...cu semafor pentru bicilisti [nu se amesteca traseul de pieton cu cel de ciclist

*apoi troatuarele sunt de multe ori diferentiate cu finisaj diferit [asfalt pur ptr pietoni si dale ptr biciclistici..sau invers]

*unde exista nebuneala mare in ordin de bicilisti ..se face asa: Trotuar de x metrii apoi se coboara cu 12 cm la nivel de pisda, apoi dupa 2-3 metrii inca o bodura de 20 inaltime si abea acum carosabilui!

*signalistica avansata [la noi este lula]

*harti cu trasee [like wow]

*parcarile de bicle NU se afla pe pistele de biciclete [exemplu la piata victoriei.. e pur si simplu stupid]

*intre localitati exista drumuri speciale de biciclete [cam 2-3 metri latime .. cu un asfalt adorabil]

Romania nu a imbratisat nici o data ciclismul..lucru care s-a vazut in proiectarea infrastructurii si a spatiilor publice. Daca mergeti la sarbi... o sa vedet BF diferenta! Aia au gandit orasele cu piste speciale de biciclete de acu' 40-50 de ani.. de pe vremea lu' Tito [un Ceausescu varianta sarbeasca]

SO..e bine sa mergi pe pista..e chioar recomandabil..

TERMINATI CU PROSTIA DE GEN "NUMA' PROSTII MERG PE PISTE" CA NU AVETI DREPTATE! APOI MULTI NEOFITI O SA INCEAPA SA MEARGA PE CAROSABIL DE FRICA RUSINII..SI NU VRETI SA-I AVETI PE CONSTIINTA NU? PRIN ZONELE DE PERIFERIE E RECOMANDABIL PE TROTUAR..CA CIRCULA CAMIONAGII, SI AIA N-ARE CREIER! IAR DUPA CE TREC PESTE TINE CREIERU' TAU RAMANE PE ASFALT!

mai vreti?

Bilantul accidentelor rutiere: Noua morti intr-o zi

Politia a inregistrat, sambata, 43 de accidente de circulatie, soldate cu noua morti si 47 de raniti grav, in majoritatea cazurilor soferii fiind cei vinovati de producerea evenimentelor rutiere.

Potrivit Mediafax, la dispeceratul Centrului Operational din IGPR au fost inregistrate, in cursul zilei de sambata, 43 de accidente, in 34 de situatii vinovati fiind conducatorii auto, in sase situatii pietonii, iar in alte trei cazuri biciclistii.

Principalele cauze generatoare sunt viteza excesiva sau neadaptata; neatentia in conducere; traversarea neregulamentara.

cheers

Edited by rarespa

@!rarespa - excelent postul

@trevisez - trotuaristi, pistangii? Mai nou testosteronul si barbatia se masoara in km facuti pe asfalt. Am biciclit in Cj ani de zile, un oras cu trafic infernal, si mergeam pe unde imi era mai bine, inclusiv pe trotuar printre babute daca acolo ma simteam in siguranta. Am batut tara "in tinerete", in lung si in lat pe sosele, dar nu se mai poate. Nu pe traficul asta. Daca vreau adrenalina, are Postavaru' destule poteci, nu trebuie neaparat sa merg pe sosea prin orase ca sa ma simt barbat.

In Bucuresti am avut ocazia sa ma dau anul trecut. M-am dat pe piste, asa rele cum erau si cu masini parcate, sunt mult mai bune decat cele din Cj de exemplu...care lipsesc cu desavarsire - exista 200m, o pista ce trece pe 21 Decembrie prin fata la Sora...atat. In Bucuresti am venit din Pantelimon in Militari doar pe piste de biciclete.

Trotuar de x metrii apoi se coboara cu 12 cm la nivel de pisda

deci scrierea lu Creanga isi are corespondent in strainatate?;)

... In Bucuresti am venit din Pantelimon in Militari doar pe piste de biciclete.

Serios? I-auzi! Traseul cel mai scurt Pantelimon - Militari ar fi acesta: Sos. Pantelimon - Sos. Morarilor - Bd. Basarabia - Calea Calarasilor - Splaiul Independentei - Bd. Iuliu Maniu - cartier Militari (sa zicem zona Lujerului). Pe acest traseu ai piste cam in felul urmator: pe o parte din Bd. Basarabia (de la stadionul Lia Manoliu pana la Piata Hurmuzachi (fosta Piata Muncii), pe Splaiul Independentei (da, pe partea cu Dambovita, ca sa te piepteni ca lumea in cracile copacilor de acolo) si pe o parte din Iuliu Maniu, de la Leu catre Lujerului. Cam atata. Daca vrei mai multa pista atunci la Piata Muncii faci jumate stanga pe Bd. Decebal, pe la Piata Alba Iulia pana la Unirii, de unde intri pe Splai. Necazul este ca pista asta este pe un asfalt prost si plin de denivelari, trotuarul cu pricina este intens circulat de pietoni, sunt o gramada de magazine din care poate iesi oricand cineva fix inaintea ta, sunt multe stradute laterale de pe care vin o gramada de bezmetici cu masini si care nu se uita stanga-dreapta cand intalnesc pista desi aceasta este semnalizata corespunzator cu indicatoare si stradutele cu pricina sunt strajuite de borduri destul de inalte. Ca sa nu mai zic ca faci un ditamai ocolul de vreo 3 km de la traseul descris initial.

@C Man, habar nu am de zonele si strazile pe care le enumeri mai sus. Vizitez rar Bucurestiul si mai rar am ocazia sa merg cu bitza prin el. Ce am vrut sa subliniez e ca macar voi aveti piste, cu asfalt rau, cu masini parcate si pietoni care merg pe ele - in alte orase nu sunt DELOC.

Ieri am fost foarte aproape sa mi-o fur: o vita la volan, m-a depasit fara semnalizare dreapta si o vad cum pur si simplu imi taie calea dintro bucata, dar JE fiind cu releflexele pe ON, am franat evitand impactul. Aveam in jur de 22/ora!

Puteam foarte frumos sa ma duc dupa ea, pana la primul semafor, care abia se facuse rosu, s-o dau cu capul de toata tabla aia nenoricita :-? f...m-as in creierii ei!

Ieri am fost foarte aproape sa mi-o fur: o vita la volan, m-a depasit fara semnalizare dreapta si o vad cum pur si simplu imi taie calea dintro bucata, dar JE fiind cu releflexele pe ON, am franat evitand impactul. Aveam in jur de 22/ora!

Acu 2 saptamani am patit si eu exact la fel, un destept (era sofer) m-a ocolit si a intrat pe straduta de pe partea dreapta cand eram chiar in dreptul ei, daca nu franam cat de tare pot (sau daca nu prindeau franele) nu mai ajungeam la lucru. Noroc ca in oras nu prea trec de 20km/h ca stiu la ce soferi/pietoni sa ma astept.

Prima reactie a fost sa-i sparg geamul, dar ma bucur ca nu am facut-o ca tot eu ajungeam la politie si plateam amenda pentru geamul lui spart si nevand martori nici macar nu puteam sa-l "dau pe gat" pentru prostia facuta. Nici nu am apucat sa-i vad numarul ca la ce viteza a avut a si intrat pe o alta straduta, asa ca stiu doar ca era o masina mica (poate ca vw golf) si alba si presupun ca era sofer ca era chel :-?

Sa vezi ce nasol e sa fii fata si sa te puna pacatul sa pleci singura undeva cu bicicleta ... sunt "specimene" care cred ca sunt mari cocosi daca incearca sa te sperie, cu claxoane sau sa treaca milimetric pe langa tine ... sa iasa cu scartiit de frane din parcare (pe trotuar) in fata ta ... ce sa mai zic de unii care in loc sa stea pasnici la semaforul rosu pentru ei, cand te vad ca traversezi, se infig nitel in acceleratie, sa-ti demonstreze ca si unicul neuron care il au li se plictiseste grozav in cutia craniana...

Stai linistita, ca nu este nimic misogin, la mijloc. Mi s-a intamplat si mie (si port barba si mustata! deci loc de confuzii nu este...), si altora, mai tineri, mai batrani...

Am intalnit, la trecerea de petoni, pieton fiind in momentul acela, si remarca, din partea soferului: "Te-ai speriat???" 8->

Specia asta de sofer este larg raspandita pe plaiurile mioritice.

Ii vad zilnic cum fac liniute, la o strada distanta de mine.

Politia se ocupa de amenintatul, cu "fortele speciale", biciclistilor adunati la cmr, ignorand cu cel mai acut miserupism, cocalarii care rupeau asfaltul cu 80-120km/h cativa zeci de metrii mai incolo.

Poarta cu tine spray-ul. Foloseste-l la nevoie. :D

lol - Citind acest thread vad ca nedreptatile sunt ENDLESS :D) Stiu ca suntem in Romania, ca avem gropi si animale la tot milimetrul si suntem calcati in picioare si batuti si injurati si scuipati si amenintati si etc, etc, etc... Totusi eu cred ca acia, unde ignoranta n-are limite din partea aprox tuturor, tre sa raspundeti si voi prin ignoranta ca deh, ochi pt ochi si d pt d. Cel putin pt a fi in siguranta in jungla traficului romanesc tre sa aveti o ATENTIE SPORITA. Nu numai la voi si la cei din jur. Asa e legea, ce sa-i facem. Mi s-o intamplat de vro 2 ori sa am ceva treaba minora cu automobilistii si cam atat, restu e din vina mea, recunosc, NU eram ATENT. Neatentia dezastre provoaca, zic eu. Parerea mea...

Si inca ceva: nuj ce tot aveti cu sprayul - se pare ca aproape toti sunteti de acord cu folosirea lui; "Sincer acuma" ce ati patit ? Sabii ninja nu va tre ? Topoare, bastoane, chestii...

Si inca ceva: nuj ce tot aveti cu sprayul - se pare ca aproape toti sunteti de acord cu folosirea lui; "Sincer acuma" ce ati patit ? Sabii ninja nu va tre ? Topoare, bastoane, chestii...

Ai dreptate, atentia sporita te scoate din multe belele, dar sunt situatii in care poti fii cat de atent vrei ca tot NU POTI scapa, de ex cand un sofer din spatele tau se hotaraste sa te impinga la o parte ca el e mai "smecher", sau te ocoleste pe stanga ca sa intre pe straduta din dreapta ta cand esti in dreptul strazii si te scoate de pe carosabil (asta daca nu ai plonjat deja peste masina lui).

Referitor la spray, sabii ninja si alte arme albe (sau mai colorate :D ) sunt situtatii in care e bine sa ai ceva cu care sa te aperi, am vazut destule incidente in care un sofer a lovit un ciclist sau pieton si tot el (ca deh, el e mare halterofil si isi permite) a sarit sa ia la bataie tocmai persoana pe care era s-o omoare.

Nu zic ca ar trebui sa ne luam kalasnikoave si uzi-uri, dar e bine sa ai ceva la indemana sa te aperi daca "minoritarii" sau soferii sucariti sar la tine :)

Trebuie să manifestăm înţelegere faţă de şoferi, deoarece nu este vina lor că sunt dobitoci. Din cauza sedentarismului au o circulaţie sanguină deficitară şi nu le mai ajunge suficient oxigen la creier.

Pe de altă parte, este o adaptare la condiţiile de trafic din oraş, unde, dacă nu ai un psihic de vită, îţi va fi imposibil să stai cu orele la cozi în fiecare zi.

Trebuie să manifestăm înţelegere faţă de şoferi, deoarece nu este vina lor că sunt dobitoci. Din cauza sedentarismului au o circulaţie sanguină deficitară şi nu le mai ajunge suficient oxigen la creier.

Pe de altă parte, este o adaptare la condiţiile de trafic din oraş, unde, dacă nu ai un psihic de vită, îţi va fi imposibil să stai cu orele la cozi în fiecare zi.

Desi nu sunt de acord cu generalizarea, totusi apreciez umorul sec de care dai dovada X_X)

Stiu ca suntem in Romania, ca avem gropi si animale la tot milimetrul

iaca exemplu, pana si pe forumuri de ciclism <):-

Pai eu in primul rand n-am avut incidente inca de genu, in care sa ma ia un soferist la bataie si sa fie din cauza lui... cel mult s-au dat jos din masina, si-au slobozit ce au avut pe inima si au urcat inapoi... constatand ca n-au ce face decat sa ranjeasca coltii. Si asta in foarte putine cazuri izolate. Majoritatea au numai sugestii de facut, atunci cand n-au loc sa circule si alte neajunsuri. Faza e ca soferitul "la Romenia e grele", asta e, astea sunt conditiile.

PS: animaloo la ce te referi ? fii mai specific...

cel mai mult ii urasc pe soferii care trec milimetric pe langa mine in afara localitatii cand din sens opus nu vine nimeni.eu merg cat se poate mai mult pe dreapta. din pacate mi se intampla de fiecare data cand ies din oras, chiar nu ii inteleg...de fiecare data le arat degetul, dar nu opreste niciunul, cred ca se amuza copios la volan.

cel mai mult ii urasc pe soferii care trec milimetric pe langa mine in afara localitatii cand din sens opus nu vine nimeni.eu merg cat se poate mai mult pe dreapta. din pacate mi se intampla de fiecare data cand ies din oras, chiar nu ii inteleg...de fiecare data le arat degetul, dar nu opreste niciunul, cred ca se amuza copios la volan.

asta e din ciclu...baietii cu tiru mai dau un claxon cand trec pe langa un rutier.

daca si la voi in sibiu sunt aceste probleme e grav!

probabil iesi la soseaua nationala unde e trafic intens!

..sfatul meu: nu merita degetul,trebuie sa mergi cam la 1.5 m de bordura,mai ales ca acolo se strang toate resturile aruncate de la masini!.posibil pene pe la gume!..moment in care la o astfel de distanta de bordura sunt nevoiti sa franeze cand te vad si daca vine masina din sens opus!

.e treaba lor ca franeaza.nu e numai soseaua lor!

.altfel ''te platesc de nou''!

glumesc!..dar adevarat!

deale ciclismului!

daca si la voi in sibiu sunt aceste probleme e grav!

probabil iesi la soseaua nationala unde e trafic intens!

mi-e frica sa ma incumet pe nationale, se intampla pe judetene treaba asta, oricum, cred ca e la fel peste tot :))

"HAI SA NE RAZBUNAM PE SOFERII TAMPITI!!!" - perfect de acord...posteaza aici numarul de inmatriculare, marca si modelul masini, ca sa stim, sa ne ferim, sau sa-l lasam fara oglinzi!!! :twisted:

M-a invatat cineva ce sa-i fac daca-l mai vad...desi nu prea cred, fiindca avea nr de Bucuresti, eu in piatr neamt... mai bine trec pe langa el cu cheia de la apartament, si-i zgarii toata partea pe care o apuc...vopsitul e mai scump decat o oglinda, nu?

La mine la bloc a aparut o noua regula...plecari in oras, in grup de cel putin 4 persoane, primul sofer care comenteza...il tocam...iar plimbari pe dealuri, sau in afara orasului, peste 7...nu prea am inteles de ce...dar abia astept sa dam peste un sofer d-asta dat dreq...

bai taragotii,da` militie,politie,acolo pi la pietrishica aveti?

nu sunt soferii de vina ci legea(depasirii bicicletelor) care lasa loc la interpretari.

@C Man, habar nu am de zonele si strazile pe care le enumeri mai sus. Vizitez rar Bucurestiul si mai rar am ocazia sa merg cu bitza prin el. Ce am vrut sa subliniez e ca macar voi aveti piste, cu asfalt rau, cu masini parcate si pietoni care merg pe ele - in alte orase nu sunt DELOC.

si ce daca nu sunt de loc?respecti regulile de circulatie .acolo unde nu sunt piste special amenajate,este permisa circulatia bicicletelor.