leadtek_92

Biciclistii si Soferii

Recommended Posts

@@RobertS dacă te duci într-o zi de weekend din Baia Mare spre Tg Lăpuș îți mai schimbi un pic părerea despre șoferii din MM. :)) Da, în general n-ai probleme cu claxoane și depășiri razante, dar pe drumul menționat parcă se adună toți proștii.

La intersectii in T spre stanga semaforizate si la semafoare fara intersectii astept sa treaca pietonii si masinile care au prioritate apoi intru pe rosu.

La intersectiile in mijlocul pustiei cu tot felul de strazi secundare necirculate ma asigur ca nu vin masini/pietoni si la fel trec pe rosu.

La treceri de pietoni merg pe bicicleta daca sunt in paralel cu alti pietoni sau daca nu e nici o masina pe o raza foarte mare care sa vina spre mine.

Restul regulilor: depasiri, semnalizari, incadrari pe banda etc le respect cu desavarsire.

Daca e sa ma opreasca politistul nu voi contesta amenda insa moraliceste nu ma simt vinovat cu nimic. 

Parerea mea personala este:

- "haters gonna hate" si nu prin respectarea absurda a tuturor regulilor vor face pace biciclistii cu soferii

- legislatia trebuie sa se dea dupa biciclisti pentru a facilita si a motiva lumea sa mearga cu 

- sunt prea lenes si comod ca sa ma tin de principii pana in panzele albe

- intr-un viitor civilizat masinile vor avea legislatia diferita si mai drastica decat cea pt biciclete deoarece ele pot toca carne foarte usor 

Ma astept ca parerile sa fie impartite pe tema asta chiar si in randul biciclistilor. Soferii vor contesta asta chiar intr-un numar si mai mare.

• Upvote 4

@@paulrad Am fost prin Maramures si Satu Mare vineri, sambata si duminica, dar nu am fost pe drumul Baia Mare - Tg. Lapus. Pe la voi exista un singur drum cu soferi inconstienti, pe cand prin alte parti pe toate drumurile dai de astfel de soferi. Zona aceea a tarii mi-a lasat o impresie foarte placuta din acest punct de vedere (de fapt cam din toate punctele de vedere), iar contrastul dintre soferii din judetul Maramures si cei din Timisoara este foarte puternic. Cum am spus si mai sus, aici am fost intampinat cu claxoane si depasiri la limita.

Bine ai venit in judetul Suceava! Adica judetul unde am primit cele mai multe clacsoane de la cei mai cei soferi din tara, de departe!

Despre judetul Suceava pot sa spun urmatoarele:

Majoritatea soferilor care intalnesc biciclisti pe drumurile judetene si comunale depasesc la distanta mare. Dar cand ajung pe drumurile nationale parca uita ca mai exista biciclisti. Pe drumurile nationale pline de denivelari (unde un bicilist isi pote usor ecilibrul) depasesc la distanta foarte mica. Daca nu esti atent, soferii de TIR se urca pe tine. De doua ori in 10 minute era sa ma agate TIR-ul. Noroc cu santurile de pe marginea drumului. Unii te claxoneaza exact cand trec pe langa tine, lucru care te sperie si te poate face sa cazi sub masina. Chiar daca pare desprins din desene animate, altii incetinesc in dreptul tau si incep sa urle la tine, apoi rad si isi vad in continuare de drum (am patit o data cu o camioneta). Cand te depasesc nu ii intereseaza ca se baga pe contrasens, in curba fara vizibilitate si ca poate veni masina din celalalt sens. Cand nu pot sa te depaseasca, stau in spatele tau, te claxoneaza si te injura pana le faci loc. Unii dintre ei, in special tiganii si cei cu numere de Italia, sunt foarte violenti. Sunt in stare sa coboare din masina si sa te ia la bataie daca le atragi atentia ca au gresit. Repet, asta e pe majoritatea drumurilor nationale (exceptie facand cele care traverseaza munti), pe drumurile mai secundare nu am avut probleme.

Despre judetul Suceava nu pot sa va zic nimic ca biciclist dar ca sofer stiu sigur ca e cel mai funny oras si in general toata zona. Pur si simplu nu ma pot enerva sau supara la volan, cand il aud pe unul ca incepe sa injure in "dulșele grai" cu "chizda ma-tii baaa", ma bufneste rasul instant. =))

• Upvote 1

Am impresiaca vorbiti de alta Suceava, nu de asta in care stau eu.

Ma gandesc ca poate m-am obisnuit cu soferii si traficul si stiu cum sa ma descurc. Dar aproape nimic din ce ati patit voi nu mi s-a intamplat si mie. 

Claxoanele le ignor cu desavarsire, dar oricum le aud foarte rar. De vreo cativa ani mi se pare la fel de sigur in oras ca si in padure. Nu am fost injurat de muuult, nu am fost agresat niciodata iar prioritate primesc de la orice autovehicul, inclusiv taxiuri, autobuze, camioane si chiar gipane.

In zadar ma straduiesc sa-mi amintesc de un eveniment neplacut in trafic. Au fost cateva incidente foarte minore, dar cauzate de mine - trecut pe rosu, bagat printre masini, depasit pe dreapta.

Toate incidentele amintite de mine s-au intamplat pe E 85, DN 2H si DN 17A (doar intre Dornesti si Marginea). In rest, pe drumurile nationale care traverseaza muntii si pe drumurile judetene nu am avut incidente, traficul a fost foarte linistit. Iar in orase ma simteam si eu in siguranta. Au fost doar cateva drumuri pe care soferii si-au aratat prostia.

Per ansamblu, soferii din Bucovina si Maramures ii respecta pe biciclistii din trafic. Poate pentru ca au si ei bicicleta? Dar cum fiecare gradina are si uscaciuni, am intalnit si soferi care nu dau doi bani pe biciclisti.

TIRiştii nu prea sunt ,,etalonul" pentru un judeţ... de multe ori nici nu locuiesc acolo, am văzut TIRuri cu numere de BR conduse de şoferi din BH ,,că noi încărcăm la Oradea şi ducem la Brăila, chiar dacă firma e din Brăila". Aşa o fi şi cu cei de pe DN-uri, cine ştie cine se ascunde la volanul unui TIR înmatriculat în SV, poate să fie şi unul din CS acolo.

--

Am văzut o groază de idioţi pe biclă azi prin Bucureşti... pe Str. Sibiu unul mergea în paralel cu 2 pe role şi ocupau toată strada (strada are parcare la bordură, o bandă şi scuar pe mijloc). Fără lumini, fără nimic, era să-i ia troleul în plin. Mai înainte mergeam pe Kogălniceanu. Am oprit la stop după troleu, m-au depăşit 2 prin învăluire şi apoi au făcut stânga pe roşu (am auzit ceva frâne cu scârţ, cred că un şofer a fost aproape să îi lovească), pe la AFI mergea unul pe contrasens...

În schimb, nu m-a claxonat nimeni, prioritate mi-au dat toţi când îi obliga Codul Rutier. Dar şi eu am mers bine (da, recunosc, cunoscând unele semafoare plecam cu 5 s înainte de verde, că ştiam că ăla urmează şi pe direcţia perpendiculară deja e roşu)... pot să zic că am încălcat o regulă: am făcut stânga peste Cal. Moşilor (nu e voie!), trecând peste o trecere de pietoni să evit denivelările. Dacă mă vedea Garcea...

Mda, ieri am dat și eu de un vajnic biciclist pe un full suspension care pedala pe contrasens pe un bulevard, pe mijlocul benzii 2 (că banda 1 era ocupată de mașini parcate), și fără mâini pe ghidon fiindcă, atunci când mergi cu bicla pe contrasens, e mai important să butonezi aifonu', nu-i așa?

@@Odden

Din pacate, in Militari ai sanse sa vezi absolut toate tipologiile in maxim 1 km. Stiu prea bine.

Si mai nasol este ca lipsa de educatie nu se limiteaza doar la un sector/cartier anume, ci cam cuprinde tot, in proportii variabile.

Subscriu, ca bine zici.

Asta cred ca a fost weekendul tampitilor, sau am reusit eu sa-l vad.

Sambata: 

La intersectia Blvd Gh Sincai cu Lanariei, eu veneam de la Timpuri Noi spre Tineretului, si un taxi impreuna cu un alt sofer faceau stanga din directie opusa, sa intre pe Lanariei.

Eu veneam cam cu 30km/h, incetinesc, trece soferul, si eu apreciez ca pot trece, asa ca continui, doar ca intre timp se decide sa treaca si batranelul de taximetrist, probabil aisgurandu-se doar de masini.

Ma opresc urland (cred ca asta m-a scapat ca de vazut pe drq, eu cred ca nu m-a vazut) langa aripa lui dreapta, si trec prin fata tipand ca bicicletele mai au si viteza.

La urmatorul semafor un conducator auto imi zice ca ma pun cu mosnegii.

Asta cu facutul la stanga e o faza preferata la mine, si niciodata n-am cedat trecerea daca aveam prioritate, dar de data asta era sa platesc grav. Ultimul rendevous de genul asta a fost cu un Mercedes CLK, dar omul avea frane si reflexe. Taximetristul asta era balamut grav.

Duminica:

Un desteptut cu reflexe bunicele iese de pe o straduta care intersecta Calea Giurgiului. Franeaza la timp, dar nu a fost asa de grava ca cea cu taximetristul.

In rest domnisoare care nu stiu cu cat merge o bicicleta, sau soferi de BMW care pleaca de pe partea dreapta si sovaie daca sa se bage sau nu, etc. Nimic prea grav.

Eu merg cu MTB-ul, dar sa ma ia naiba daca mi-as cumpara cursiera la cati prosti sunt pe strada. Daca nu as avea cauciucurile late si franele pe disc, nu stiu daca as putea evita unele situatii in care ma gasesc uneori.

As intreba si eu, cei cu cursiera, voi ce faceti in astea 2 situatii: neacordare de prioritate la stanga si iesit de pe straduta laterala?

Presupun ca nu ai inca permis de conducere.In situatii in care intuiesti ca cineva nu-ti va da prioritate,nu te mai baga,opreste tu si fereste-te,apoi il poti injura sau nu ,cum iti doresti:) masina e de fer(vorba tiganului) si e bine sa reduci din timp viteza pentru a evita sa te ia ala pe capota.Din experienta proprie aia care vin din fata si vireaza la stanga nu prea vad biciclistii,asa ca mare grija,mai bine te opresti tu daca vezi ca ala nu franeaza,nu te duce in fata lui,la fel exista tendinta soferilor sa iasa in strada principala aproape cat jumatate de banda cand cedeaza trecerea la iesirea de pe strazi laterale, in cazurile astea e bine sa te asiguri si sa o iei mai spre mijlocul strazii din start sa nu mai astepti sa te apropii.La bicicleta in general in oras nu te baza in principal pe frane ci mai mult pe intuitie si atentie,orice masina reactioneaza mai bine decat o bicicleta si la franare si la accelerare,asa ca esti in dezavantaj.Ai grija la portiere,ia-ti distanta direct cand vezi pe cineva la volan in masinile oprite                                                                                                                                                                      In w-end se circula cu totul altfel decat in timpul saptamanii,adica mult mai prost,atentie dubla.

P.S. Eu merg cu cursiera,semicursiera,MTB....si cu masina.

Sper ca nu a sunat cicalitor ci pur si simplu eu asa merg si in principiu nu am evenimente,chiar merg des prin zonele Tineretului ,Oltenitei,Giurgiului.

In w-end se circula cu totul altfel decat in timpul saptamanii,adica mult mai prost,atentie dubla.

Atentie mare, atunci ies pe sosele toti soferii de week-end care nu-i vezi in timpul saptamanii ca le e frica sa circule.

Azi dimineaţă mi s-a întâmplat să am în faţă taximetrist care să se facă că intre pe o bretea de făcut dreapta şi după aia să se răzgândească... după ce eu îl depăşisem frumos, regulamentar, pe banda 2 şi mă poziţionasem în coloana care mergea înainte. A încercat să se bage la intimidare din dreapta mea, dar cum eu eram aproape cu roata în portbagajul maşinii din faţă (că mă aşteptam să mă forţeze tristul), a trebuit să stea după mine... evident, în intersecţie am frânat la 7 km/h pentru traversarea liniilor de tramvai (şi trebuia 5 km/h, aşa scrie în regulamentele RATB că se traversează liniile de tramvai de către alte tramvaie... şi eu simţeam nevoia să mă consider tramvai pentru a nu strica roata spate nou-achiziţionată şi instalată pe calul meu de povară care mă duce la muncă zilnic), după care m-a depăşit taximetristul, probabil supărat că îi stric eu media de viteză...

Sâmbătă m-am trezit cu un Matiz maroniu (!) de GR din care îmi tot urla şoferul ,,Huoooo" că eram pe banda 2, încadrat corespunzător pentru virajul la stânga. Cum intersecţia nu avea fază de stânga, am rămas în intersecţie, având în spatele meu maşinile care voiau să facă acelaşi lucru. Nu înţeleg cu ce l-am deranjat, el oricum era pe banda 1 şi mergea înainte, dar în intersecţie a trecut pe 2 (erau 2 benzi). Şi singurul motiv pentru care depăşisem ,,coloana" de 5 maşini (din care una făcea slalom printre benzi - un Mertzan alb cu geamuri fumurii - era să-l pupe maşina din faţa mea) era cel de siguranţă, să pot să fac stânga fără să stau cu grijă că rămân blocat în intersecţie sau că ăla din spate o vrea să meargă înainte (cei 4 din faţă semnalizau toţi stânga, iar şmecherul cu Mertzanul s-a dus înainte, după ce le-a luat faţa celor din banda 1 în intersecţie) şi-l blochez sau mă loveşte.

Apropo, s-a modificat configuraţia intersecţiei Dr. Taberei cu Vasile Milea... acum e fază de dreapta pentru direcţia Orizont - AFI, nu am văzut dacă au umblat şi invers (era teroare 5 s de verde şi 90 de roşu), dar a devenit foarte greu de virat stânga cu bicla, că, teoretic, doar banda 4 e de stânga, iar aia se ocupă de la Orizont. Evident, şmecherii fac stânga din banda 3, dar am sesizat un timp mort în care pot face stânga pe roşu (verde pentru mers înainte, după aia roşu pe tot Dr. Taberei şi verde pentru cei ce vin de pe Milea; dacă sunt deja în mijlocul intersecţiei, pot face uşor stânga) în deplină siguranţă şi o să îl tot folosesc cât timp nu mă vede Garcea (da, ştiu, nu e voie, dar dacă mă pun în coloană, pe lângă faptul că voi sta 3 - 4 faze de verde, sigur o să fiu depăşit prin dreapta şi o să mi se bage maşini în faţă).

Ai grija la timpii morti in intersectie, nu stii cand forteaza vreun dobitoc pe galben si te trezesti pe capota. Mie mi se pare cea mai periculoasa faza si evit sa trec printre "gaurile" de la semafor. Vezi de asemenea sa n-ai surpriza sa se fi schimbat peste noapte timerul ;)

Presupun ca nu ai inca permis de conducere.In situatii in care intuiesti ca cineva nu-ti va da prioritate,nu te mai baga,opreste tu si fereste-te

Am permis, si stiu care e treaba, insa imi vine sa ma pun cu ei, n-as putea sa-ti spun motivul. Poate mi se trage de magaoaia cu ghidon de 740mm, ma face sa ma cred masina.

Ai grija la timpii morti in intersectie, nu stii cand forteaza vreun dobitoc pe galben si te trezesti pe capota. Mie mi se pare cea mai periculoasa faza si evit sa trec printre "gaurile" de la semafor. Vezi de asemenea sa n-ai surpriza sa se fi schimbat peste noapte timerul ;)

Ăştia sunt timpi noi, abia de azi s-au implementat. Ideea e că pe banda 3, de mers înainte, erau deja 2 maşini care tot stânga voiau să facă, plus cârdul din banda 4, singura marcată pe asfalt cu stânga. A, a rămas şi semaforul vechi cu 25m înainte de cel nou, care a rămas cu timpii vechi (!), adică când e roşu la cel vechi (primul), e verde la cel nou (al doilea). Nu-l vezi pe primul şi te vede Garcea... pieton 3 luni.

Later edit: în mesajul meu anterior, faza de ,,dreapta" e, de fapt, de stânga. Ce să-i fac, nu prea am votat cu stânga la viaţa mea. Mereu am ţinut ştamp-ştiţi-voi-ce cu mâna dreaptă :))

Mergeam eu liniștit cu bicicleta când văd dintr-o mașină ce circula pe partea cealaltă ca îmi face cineva din mână. Nu cunoșteam mașină dar răspund prompt la salut.

Când ajunge mașina în dreptul meu ce sa vad? O șoferiță își aranja parul în oglinda retrovizoare. Cu ambele mâini!

• Upvote 1

:) las' ca se poate si mai rau de atat...

sau sibieni pe biciclete care o taie de pe pistă pe trecerea de pietoni fără se se asigure și fără să se dea jos...

20150926_192802.jpg

@@puterfixer : De prin urbea noastra cam la fiecare trecere de pietoni care se intersecteaza cu o pista de biciclete.

Cum se abordează giratoriile la voi? Eu anul trecut am văzut că mulţi biciclişti pedalau până la treceri, traversau pe ele şi continuau. Ceea ce era cam aiurea în unele intersecţii (de ex. Piaţa Rahova) care nu aveau treceri de pietoni pe toate laturile.

Eu mă încadram din timp pe banda corespunzătoare, spre mirarea unor şoferi, care se uitau la mine ca la felu' 14, de parcă nu mai văzuseră biciclist pe banda 3 ca să facă stânga.

Si eu ma incadrez la fel, ocup toata banda la giratoriul de la piata Rahova de ani de zile si n-am primit niciun claxon. Nu stiu cum le abordeaza altii, eu ma comport ca oricare participant la trafic, mentin viteza constanta si nu am probleme, nu incomodez pe nimeni.

Apariția semnelor e destul de recentă și este o măsură reactivă la exact problema pe care o menționam. Sunt curios ce efect au avut semnele în comportamentul bicicliștilor.

Hahaha, sa vedeti faza. Ieri veneam pe Oltenitei, drum cu prioritate. La intersectia cu Brancoveanu un tampit iese de pe breteaua dedicata pentru viraj la dreapta, cu un mare semn de cedeaza trecerea. Ce credeti ca face dobitocul ? Iese cu tupeu in fata mea, eu ma infing in frane si apoi ii bat obrazul. Ala opreste, ma asteapta sa ajung in paralel cu el, si imi arata in geam stickerul cu IPA "nu vezi ce am in geam ?" :) :)

I-am zis sa foloseasca chestia aia cand o trece si tiru' ...

Inca un prost adaugat la colectie :D

• Upvote 2