leadtek_92

Biciclistii si Soferii

Recommended Posts

Atentie...clacsonezi: la gagici; in miimea de secunda dupa ce se face verde; tai fata la "husani"..da? nu asa aiurea! Nasol ca nu poti sa biciclesti cu cotu iesit pe geam...

:) si eventual mai arunci un gunoi din buzunar pe strada. :)

Spui ca ai permis de 5 ani. Asta e de bine.

Dar tot asta este si de rau. Trebuia sa sti lucruri de genul asta.

Totusi nu dispera. Faptul ca iti pui problema, e de bine.

Cand ai luat permisul, ai invatat (sau macar teoretic) codul rutier. Acolo sunt precizate destul de clar si obligatiile, si drepturile biciclistilor. Oricum, ia si reciteste codul rutier cu atentie sporita la articolele ce fac referire la biciclisti. Si aceeasi atentie sporita trebuie sa acorzi termenului VEHICUL. Aici sunt incadrate bicicletele. Vehiculele circula pe CAROSABIL, deci inclusiv bicicletele, cu exceptia cazului cand exista piste destinate biciclistilor si acestea sunt pe trotuar. Dar acestea trebuiesc marcate si semnalizate corespunzator. 

Daca nu iti cunosti drepturile SI MAI ALES obligatiile, vei ajunge sa postezi la "M-au amendat pentru ca am circulat pe trotuar", sau pe alte topicuri de genul...
Deasemeni, nu te astepta ca soferii sa iti acorde prioritate, chiar si atunci cand o ai. Sunt destui care ultima oara cand au respectat un biciclist, a fost atunci cand au dat sala, sau traseul. Pentru ca altfel erau penalizati, si ratau examenul. Dar cand s-au vazut cu carnetu'n buzunar striga: Ce ma?! Si la astia tre' sa le dau prioritate?

• Upvote 9

Acu` iar suntem mai catolici decât papa. A trecut prin spatele pietonului, fără să pună pe nimeni în pericol.

• Upvote 3

Sustin. Suntem cei mai tari in teoria chibritului. Cum ar fi: "Dar daca pietonul se razgindea si se intorcea pe trecere?"

• Upvote 5

Se-ncadreaza mai bine la "frustrarile soferilor".

• Upvote 4

Nu este frumos ce a facut, nici legal, daca mergea mai incet il iertam, asa... + ca mai e si nesimtit...

• Upvote 3

Sa nu credeti ca n-am observat ca a raspuns "in doi peri" soferului, dar.. la asa intrebare ("bai, nesimtitule!"), asa raspuns.

• Upvote 1

Buei cata durere si frustrare la ala cu "automobila",voi va dati seama cat l-a durut ca un biciclist l-a depasit ,a deplasat frustrarea ca cica sanchi ii lua el apartarea pietonului !!

P.S. Eu tot nu inteleg la ce prioritate se referea, ca doar pietonul ala nu mergea in moonwalk,iar ceilalti erau departe,nu i-a deranjat in traversare,asa procedau si militienii pe vremea lui ceausescu daca nu opreai pe bulevard si pentru pietonii care veneau peste 5 minute de pe sensul celalalt asa faceau ca frustratu'asta.o fi militian ?!

• Upvote 4

Degeaba ne tot agitam. In traficul din Romania nu este disciplina incepand cu pietonii si sfarsind cu soferii de autobuz. Participantii la trafic sunt ori nervosi sau frustrati, ori traiesc pe alta planeta. Am patit ca pieton ca alt pieton sa se izbeasca de mine ca se holba in mobil, am patit ca biciclist sa fiu la limita de a spulbera alt biciclist noaptea pentru ca nu avea nici o lumina, mergea foarte tare si nici frane nu avea montate pe bicicleta. De pataniile ca sofer cu restul de categorii participante la trafic nu are rost sa vorbesc.

Ce am observat este ca oamenii nu au habar ce se face si ce nu se face pe strada sau pe trotuar sau cum se circula, cum se asigura sau ce trebuie facut cand auzi un claxon sau o sonerie de bicicleta. Am vazut ca or sa introduca lectii de educatie rutiera in scoli. Sper sa ajute.

• Upvote 7

Unii nici nu stiu sa citeasca ce scrie.Chiar daca poate nu are legatura cu biciclistii.La noi in Iasi s-au bagat semafoare din astea inteligente(cu bune cu rele) Pentru pietoni este pus pe stalp un panou mare."Se apasa butonul si se asteapta culoarea verde" Ieri venind inspre casa (ca pieton) am vazut cum lumea statea la semafor si nu apasase nimeni pe buton.Cand au observat ca nu au primit verde ,dar ca o parte din soferi au rosu,cei ce stateau la semafor au trecut asa ca prostii fara sa gandeasca deloc.Noroc ca am apasat eu inainte de a se opri soferii la rosul lor si acei pietoni "inteligenti" nu au trecut pe rosu decat jumate :D de sosea.

Dacă au fost montate recent atunci e și normal până se obișnuiesc oamenii. La noi pe câteva bulevarde s-a pus semafor cu buton la fiecare trecere de pietoni. Se vezi acolo debandadă primele zile: pietoni treceau pe roșu, șoferi treceau pe roșu...

Asta am asistat la o sceneta aproape mortala: nu dau nume sau alte detalii: Sens giratoriu,drum european, biciclistul intra in sens pedaland cu capul in jos,asta este pozitia de pe cursiera,deh, masina care iese din sens franeaza in ultimul moment, impactul a fost evitat la milimetru...mama ei de cursiera..cum sa te asiguri cand tu pedalezi cu capul in jos?

• Upvote 1

Azi ma decid sa merg cu bicla la servici, nu tu copil de dus la gradi sau alte activitati ce implica conserva, pedalez ajung mult prea repede, las rucsacu si decid sa ma mai plimb prin oras, calm, zambaret, vesel :-) merg pe o strada cu o banda pe sens, nu pot merge prea aproape de bordura(canale), primesc un claxon scurt, merg mai departe, dupa care o ploaie de claxoane de la un conservar tuciuriu cu numere de OT, ma depaseste, ma sicaneaza, trage spre mine, franeaza... Eu imi vad de drum... La primul semafor opreste, si neavand alta treaba, ma duc la el la geam, il intreb de ce ma sicaneaza si claxoneaza in trafic, ii explic ca: ca sa fiu in siguranta nu puteam alege alta trasa, ca sunt participant la trafic ca si el si ca astept respect...

El: ca mergi pe pista baa ca ma grabesc... Ii spun ca nu exista :-), in fine, comenteaza destul, eu il iau pe un ton calm si incerc sa il aduc pe calea cea buna... Pana la urma isi cere scuze, asa in scarba, dar nu uita sa mentioneze ca ... SA AM GRIJA PE VIITOR, CA POT SA MOR DACA MERG ASA... Pai da, are dreptate, cu asa soferi, chiar pot...

• Upvote 1

Oameni buni! Pe bune că sunt oripilat!

M-am ”remutat” de o săptămână din cauză de job&business, după 2 decenii în București. Am zilnic oglinda retrovizoare dată de câteva ori peste cap și asta nu pe prima bandă. Zilnic 3-4 ”bicicliști” îmi taie calea, fără prioritate, fără nici o schițare de schimbare a direcției de mers și pedalând cu viteză debordantă cu capul în pământ. Nu este trecere de pietoni la care măcar un biciclist să acorde prioritate pietonilor.

Unde pana mea greșesc eu? Să nu spuneți că e vina mea că locuiesc în sect. 3 iar în rest totul este roz și frumos.

• Upvote 1

Sunt specimene in ambele tabere...din pacate...

Stai sa vezi cand circula cu bicicleta pe contrasens... Iti vine sa ii iei pe capota

• Upvote 1

De cand e canicula, e plin de biciclisti care se plimba seara si noaptea ... dar aproape toti fara nici un pic de lumini!

• Upvote 2

Oare cum sa terminat? Partile netaiate?   

Controlează adrenalina, ai șanse mai bune de câștig așa ;) Tanti va rămâne fără permis o vreme, din câte înțeleg de pe discuția de pe fb. Și se pare că e cunoscută de vecini și poliție, procesomană care filmează tot și amenință, mașina e dovadă a talentelor ei, și Cabral a scris de ea la un moment dat.

Tanti va rămâne fără permis o vreme

Eu zic că asta e problema. Tanti ar trebui să rămână fără libertate o vreme...

• Upvote 3