leadtek_92

Biciclistii si Soferii

Recommended Posts

Și permanent fără privilegiul de a mai opera un vehicul motorizat / armă mortală. We have a dream...  [-O<

• Upvote 4

Cine are cameră de filmat pe bicicletă și întâlnește bizoni în trafic poate face plângere online și să pună un link cu secvența respectivă.

Un prieten îi tot reclamă pe cei ce depășesc foarte aproape. Din păcate în lege nu există obligativitatea păstrării distanței de siguranță, așa că doar îi cheamă până la secție să dea declarație și le dă avertisment, dar și atâta e mai mult decât nimic. Poate se învață minte și poate dacă se adună multe reclamații, în timp o să se schimbe și legea. Ca fapt încurajator, polițistul ce se ocupă de sesizările online i-a spus prietenului că foarte bine face. :)

De exemplu, pentru Maramureș pagina de petiții online este asta. Trimiți sesizarea, îți dă număr de înregistrare automat și primești răspuns în 30 de zile. De menționat că s-ar putea să vă cheme la secție (cel puțin la prima sesizare) sau dacă e polițistul harnic merge el la reclamant acasă.

Nu sunt sigur dacă toate inspectoratele au formulare online.

• Upvote 1

Asta se poate interpreta si invers, ca sa iti dea si tie avertisment ca biciclist, sau chiar amenda, daca te strecori prin dreapta la semafor,  daca nu ai minim 1.5 m intre bordura si masina pe care o devansezi.

aaaaand we have another winner!

Exact!
Avertisment. Sau amendă. Poți exemplifica cu articole din codul/regulamentul rutier? Nu prea mai sunt la curent și nu știu prea bine ce schimbări au mai apărut. 

@FlorinCristian Faza clasica. Si eu era s-o incasez similar la intoarcerea dintr-o tura, pe drumul de la aeroport spre centru dar am apucat sa anticipez ca e bizon. Avea BMV si cam statea deja la cedat trecerea. 

@MaC®:

Ma refeream, la faptul ca, asa cum este stipulata ca fiind recomandata depasirea unui biciclist cu o distanta de 1.5 m sa nu gasesti vreun politist mai catolic decat papa, sa te opreasca si sa-ti dea avertisment, in cel mai bun caz, ca ai devansat (prin dreapta) o coloana de masini oprita la semafor.

@iacobdoc: Anticiparea este mama invataturii mai nou...

Nu era pe autostrada.

dar a gresit pt ca era incadrat pe banda de obligatoriu dreapta si ala cu golfu a crezut ca face dreapta, drept pt care s-a bagat si el, urmand, probabil, in mintea lui, sa ajunga dupa biciclist.

Sper ca faceti glume, altfel imi schimb parerea despre voi.

Ca biciclist, mi se pare normal sa fii prudent in situatii din astea si sa lasi bizonul sa treaca. 

Sa ajungi in spital sau sa mori cu prioritatea in mana nu foloseste nimanui, chiar daca te crezi mare cursierist si ii dai blana, sigur fiind ca treci inainte sa faca bizonul stanga.

12 hours ago, crk said:

Sper ca faceti glume, altfel imi schimb parerea despre voi.

La ce te referi mai exact? Ca suntem de parere ca ciclistul e principalul vinovat?

13 hours ago, Geordan Corvette said:

Nu era pe autostrada.

Eu cam zic ca e autostrada judecand dupa nr de benzi, acel exit si faptul ca e acel despartitor de beton intre sensuri. E adevarat sunt si drumuri nationale cu semnalmentele astea dar eu inclin ca e autostrada.

PIrf7t6.png

• Upvote 1

Lead cyclist couldn't really afford looking over his shoulder too often since even the smallest disorientation can lead to a crash of the following cyclist into him because of the mimimum gaps they've mantained between each other for the aerodynamic efficiency.

Ia uite ce se intampla cand toata plebea se crede la competitii cu trafic inchis.

• Upvote 1

Sigur ca e prudent sa lasi bizonul sa treaca, daca ai vreo indoiala. Omul ala circula regulamentar, nici macar nu i-a trecut prin minte ca ar putea fi depasit prin dreapta in felul acela.

S-a stabilit ca nu era autostrada. Era incadrat corect pe banda pentru inainte. (Geordane, mai arunca o privire pe video. Si explica te rog ce-ai cu golfu').

Eu ii gasesc o singura greseala: aceea ca nu a tinut centrul benzii pe care circula. LE: atentie, greseala, nu incalcare a legii

E bine sa cititi si comentariile de acolo.

Multumim @paulrad pentru informatie.

Ca si in cazul multor accidente a fost un cumul de erori atat a soferului cat si a ciclistului.

Scarponi, liderul echipei Astana din pacate nu a supravietuit unui accident similar anul acesta, tot cu un tir implicat, in timp ce facea un tur de antrenament.

On 5/18/2017 at 2:10 PM, crk said:

. Era incadrat corect pe banda pentru inainte. (Geordane, mai arunca o privire pe video. Si explica te rog ce-ai cu golfu').

Era incadrat pe banda de OBLIGATORIU DREAPTA

In prima faza se vede indicatorul albastru cu cele 2 sageti corespunzatoare benzilor: banda 1 obligatoriu dreapta, banda 2 obligatoriu inainte.

Cand se schimba unghiul, se vede ca si pe jos, pe asfalt, era desenata sageata de obligatoriu la dreapta.

Nea ciclistu vine lansat pe banda 1. Ok, mai spre limita din stanga, dar clar pe banda 1. Adica aia de pe care OBLIGATORIU trebuia sa faca dreapta. Aceasta pozitionare l-a pacalit pe ala cu golfu care a dat peste el.

Nu am nimic cu ala cu golfu..a avut ghinion de un orbete care merge cu bicla cum i se scoala.

Eu zic asa, semnalizare, asigurare, si faci manevra. Biciclistul schimba banda, nu sa asigurat...

On 5/17/2017 at 7:52 PM, Invitat special said:

Asta e urata rau. Dar parerea mea e ca ciclistul a gresit, era pe autostrada si nici nu s-a uitat in spate.

https://9gag.com/gag/a9rNWxm

Hai, c-am inteles acum la ce te referi.

Ai scris imediat sub afirmatia pe care o citez acum, logica mea spune ca trebuia sa te referi la video din link-ul lui Invitat Special

Tu raspundeai de fapt la un mesaj de mai suuuus, al lui Florin Cristian, fara sa citezi mesajul in cauza.

Pace!

Din pacate, oameni buni, exista si bizoni printre biciclisti.... sau cum sa-ti iei injuraturi in trafic de la biciclisti de 60-65 cu familie acasa, cu nepoti, adica nu genul care se duc la carciuma cu bicicleta... pt faptul ca le atragi atenitia sa stea la semafor daca vor respect in trafic. INCA inclin sa cred ca suntem o comunitate frumoasa.

Stai linistit, nici ciclistii francezi nu stau la semafor. Si as zice ca aici cu cat sunt mai "profesionisti" cu atata scad sansele sa se opreasca la semafoare sau sa cedeze trecerea in intersectii... Probabil pentru ca Strava nu uita si nu iarta.

On 6/24/2017 at 8:46 PM, FlorinCristian said:

Din pacate, oameni buni, exista si bizoni printre biciclisti.... sau cum sa-ti iei injuraturi in trafic de la biciclisti de 60-65 cu familie acasa, cu nepoti, adica nu genul care se duc la carciuma cu bicicleta... pt faptul ca le atragi atenitia sa stea la semafor daca vor respect in trafic. INCA inclin sa cred ca suntem o comunitate frumoasa.

Asta cu respectatul legii la semafor e o frustrare a celui din auto care sta la coada si nu suporta ca unul cu bicicleta(astia sunt considerati inca sarantocii in Romania)sa treaca repede chiar daca prin intersectie nu mai trece nici o masina.

De fapt asta e unul din motivele pentru care biciclistul desi categorie defavorizata fata de motorist are un avantaj in oras,altfel daca ar sta in coloana(pt ca soferii -unii ,nu lasa nici loc la bordura sa treci si ai astepta dupa toate masinile si apoi te depasesc toti care ar mai fi smecheria ?! Nu sunt de acord cu unii biciclisti care injura si vocifereaza din orice motiv la soferi fie ca au facut aia ceva sau nu.

p.s. eu ma inteleg bine si cu biciclistii ca sofer si cu soferii ca biciclist chiar daca si astia mai calca pe bec stiti voi d'alea cu luatul la dreapta prin fata ta sau franatul brusc,ba chiar si cu politistii(am fost oprit pt incalcarea legii fiind pe bicicleta) ;)  si nu injur considerand ca pe strada trebuie sa incapem toti.

On 6/24/2017 at 9:03 PM, majikstone said:

Stai linistit, nici ciclistii francezi nu stau la semafor. Si as zice ca aici cu cat sunt mai "profesionisti" cu atata scad sansele sa se opreasca la semafoare sau sa cedeze trecerea in intersectii... Probabil pentru ca Strava nu uita si nu iarta.

Chiar era o gluma pe aici parca, un ciclist avea un mesaj pe tricou ca in caz de accident cineva sa-i opreasca strava :)