leadtek_92

Biciclistii si Soferii

Recommended Posts

Oh, parca il si vad pe ghiolbanul ala in tribunal, afisand o față de creștin spășit si sustinand ca toti avem dreptul sa gresim, ca nu stie nici in ziua de azi ce i-a trecut prin cap atunci si ca promite ca nu mai face.

Puscarie, direct. Si retragerea pe viata a dreptului de a conduce vehicule de orice fel. Poate ajunge biciclist (daca o sa mai poata sta asezat in sa dupa cativa ani de puscarie), sa vada cum e sa fie el ala sicanat de ghiolbani de seama lui.

24 minutes ago, Traveller said:

în care autorul a fost condamnat la 5 ani cu executare (era mașină contra mașină, pe lîngă fîntîna Miorița, parcă)

Boul din cazul de față ar trebui să ia măcar 10 ani cu executare că a intrat intenționat cu mașina într-un om. Citisem mai de mult de un caz de genul din US unde un șofer a lovit intenționat 2 bicicliști și a fugit. Noroc că aveau cameră pe ghidon. 2 ani din start că a mințit când l-au întrebat agenții federali de ce are mașina îndoită. 6 ani pentru condus riscant, 15 pentru atac (”assault”  - cum io zice la noi în termini juridici). Lege nene.

Tocmai l-am văzut pe Alex Filip la TV. Măcar să se mediatizeze cazul și să se deștepte unii bizoni câtuși de puțin.

• Upvote 3

Futu-ti morții ma-tii de ghiolban nenorocit! Luati toti banii nenorocitului si la bulau!!!

Posted (edited)

Mai este o nenorocită care a vrut sa omoare un polițist pe motocicleta.

Întâmplător e pesedista cu relații de top...

Edited by Traveller
Fără nume

Ambele cazuri au fost prezentate la pro tv la ora 19.

PS: fără nume!

Suntem pe forum, nu la tribunal. După ce o condamnă definitiv, poți să-i scrii aici numele cu majuscule colorate. 

Nici o sursă publică nu a dat publicității nume, în articolele de azi.

Cat sfert de creier sa ai sa provoci, ba si mai mult sa fugi de la un asemenea accident.

Filmare cu incidentul cu motociclistul de ieri: 

Ok. O sinteza a presei corectă.

Eu m-am uitat doar la pro tv și digi. 

Boon, acum că am stabilit asta, putem să ne transformăm în tribunal?  >:)

1 hour ago, Traveller said:

După ce o condamnă definitiv,

Mă îndoiex sincer.
Mai vorbim.

Io nu pot să garantez nimica. În primul rând e bine că ambele mizerii s-au terminat cu bine pentru "ai noștri".

La faza cu polițistul și psihopata mi se pare intenția mult mai clar documentată (numai din ce știm noi până acum) decât la ciclist și psihopatul alălalt. 

Dar la faza cu ciclistul ce nu e clar? Ce voia să facă? Să parcheze acolo și a tras de volan cu 2m înainte de locul de parcare? 

Nu se poate vedea pe film. E cuvântu la ciclist contra la cuvantu la chauffeur.
Cicilistu l-a înjurat ceva mai 'nainte că a trecut prea razant pe lângă iel iar chauffeoru' a vrut să aive o discuție amicală să stabilească ce și cum. Acu', dac-a tras nițel prea mult dreapta dă volan, nu să puate imputa, ciclistu venea prea repede și cu intenții agresive, clar!

• Haha 3

Când zicem "clar", mă refeream la nivel de probe care să îl incrimineze pe șofer. 

Că vedem noi pe filmare și băgam mâna în foc că a făcut-o intenționat, e o chestie. Cu totul altceva e când vor trebui să o demonstreze procurorii.

La incidentul cu polițistul deja s-a deschis cercetare penală sub aspectul săvârșirii infracțiunii de tentativă de omor, în timp ce la faza cu biciclistul înțeleg că e doar vătămare corporală din culpă. Ceea ce deja sună nasol...

în urmă cu 4 minute, Traveller said:

La incidentul cu polițistul deja s-a deschis cercetare penală

Puate duar pt ca e politist s-au miscat lucrurile asa de repede si bine?
Hai sa ne uitam nitel mai cu atentie la cele 2 filmari.
Da, e nasol rau daca incadrarea e aia. (la faza cu biciclistul). Pt că intentia e MULT mai clara. Si n-o zic io, ci cam toată media.

• Upvote 2

Am vazut filmarea pe site la protv si e data cu incetinitorul plus ca se vede clar cum inainte de a ajunge la locul incidentului e un semn de parcare si inaintea lui au avut loc sicane iar Ciclistul ii pune mana pe geamul din spate, iar dupa aceea se vede clar cum soferul schimba traiectoria intentionat poate sa imi spuna cine vrea ca nu e asa ca se vede clar cum ia brusc de volan voit nu ca nu la vazut, si mai mult mai era o persoana pe locul din dreapta si cam parea ca vorbea cu ciclistul in momentul in care soferul a luat brusc de volan fara sa evite o masina fara nimic iara daca era parcare acolo nu avea cum ca parca peste masina parcata deci e clar ca e tot o tentativa de omor zic. https://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/cum-se-apara-soferul-care-l-a-lovit-cu-masina-pe-pilotul-alex-filip-in-corbeanca.html uitativa in link cu incetinitorul si se vede clar ca nu poate spune ca nu a vazut biciclistul  asa cum sustine el. Eu l-las lasa pieton pe acest sofer o viata, si ca pedeapsa suplimentara l-as obliga ca si mijloc de transport timp de 2 ani sa fie obligat la folosirea bicicletei.

Filmarea cu ciclistul este pe două camere: una laterală si una  din fata. Geamul din dreapta este deschis si un domn rrom are ceva de zis. 

Intenția e clara!

în urmă cu 17 ore, MaC® said:

Puate duar pt ca e politist s-au miscat lucrurile asa de repede si bine?

Nah, că iar mi-s vizionar.
O fi că-s LMV-ist? ;)
Ca Lucian Mîndruță (și ca alții care să știu iei cine...)

• Upvote 1

Aproape are deplina dreptate Mandruta. Aproape. Ca trebuiau incadrati amandoi la tentativa de omor e clar, ca trebuiau amandoi arestati preventiv in conditiile astea e iarasi clar. In schimb o dubla masura va exista la fel de clar in orice stat european (si nu numai) in momentul condamnarii, ca tentativa de omor a unui politist (aflat in misiune/in timpul serviciului) e un caz mai grav decat tentativa de omor a unui civil. Probabil femeia ar primi maximul de pedeapsa prevazut de lege pentru tentativa de omor, in timp ce ghiolbanul cu Logan mai putin, posibil chiar minimul de pedeapsa. Dar incadrarea tot aia ar trebui sa fie, fara discutii.

Ghinionul (si norocul, in acelasi timp) lui Alex Filip e ca a scapat destul de intreg din povestea asta, probabil motivul pentru care fapta a fost banalizata. Daca ajungea la terapie intensiva sau in coma (fie ea indusa) pret de cateva zile, cred ca nu mai stateam acum la discutii. In cazul politistului in schimb s-a aplicat standardul de "organ al legii aflat in misiune" si, desi a scapat bine mersi, fapta a fost incadrata din start cat de drastic s-a putut. 

Problema e ca si in alte tari soferii care agreseaza si accidenteaza intentionat biciclisti sunt cam tot prea des scapati basma curata, scapand in general cu cel mult inchisoare cu suspendare. Pe road.cc sunt foarte multe astfel de referinte din Marea Britanie, unde aparent soferii sunt in mod particular agresivi in trafic cu biciclistii.

• Upvote 3

Marea Britanie e cumva standard? Etalon biciclistic? 
Cam fugi după fentă... (nu, nu de fotbal ci gen fentă Luka - să zicem)
Alte țări zici? Exemple pliz. Și cu statistici (nu doar exemple punctuale)

UK e etalon biciclistic, da, daca te uiti la numarul foarte mare de biciclisti de pe strazile Londrei sau la infrastructura destul de bine pusa la punct si gandita in general cu cap si coada. Nu zic ca nu sunt si etaloane mai bune, dar nici UK (sau Londra in particular) nu e deloc o referinta rea.

Statistici nu am, dar daca intri pe road.cc o sa vezi ca incidente similare cu cel de mai sus (sau chiar mai grave, unele soldate cu morti) se intampla in mod sistematic pe soselele lor. Cred ca nu e zi sa nu dau peste un nou articol care sa relateze evenimente similare. Sigur, raportate la un numar semnificativ mai mare de utilizatori de bicicleta si la o populatie semnificativ mai mare.

Dar daca discutam de ura soferilor fata de ciclisti, in special cand respectivii ciclisti indraznesc sa circule (in mod perfect legal) pe sosea, asta e prezenta cam peste tot. In Franta inca nu a incercat nimeni sa ma loveasca intentionat cu masina, dar am patit de cateva zeci de ori ca diversi soferi sa strige la mine pe geamul masinii sa utilizez pistele de biciclete neobligatorii (si uneori inexistente pe sectorul ala de drum). Iar eu am strigat de fiecare data la ei sa citeasca codul rutier, si de cateva ori am avut ocazia sa ii prind din urma la urmatorul semafor si sa port cu ei exact aceeasi discutie a absurdului in care le explic ca legal am voie sa circul cu bicicleta pe soseaua aia, iar raspunsul lor era ca "pe ei nu ii intereseaza, sa merg pe pista chiar daca nu e obligatoriu". Iar in Germania sa te fereasca sfantul sa nu folosesti pistele de biciclete (care la ei sunt cam peste tot obligatorii), ca FIECARE sofer te va claxona/flashui/apostrofa. In germana, limba cu atat mai spurcata si datatoare de frisoane cu cat nu intelegi nimic din ea.

Ca sa fie clar, faptul ca "se intampla si la case mai mari" nu reduce cu nimic din vina cretinului aluia, dar ura reciproca dintre soferi si biciclisti, manifestata verbal si uneori chiar si fizic, face parte din viata de zi cu zi si in tari cu apa mai calda decat aia din Bucuresti. Cu atat mai mult in orasele mari, cu trafic sufocant (Paris, Londra) in care soferii petrec chiar si 2-3 ore pe zi in trafic spre/dinspre locul de munca. Si asta nu se masoara in statistici oficiale, ci doar "pe teren", sau citind articole cu marturiile altora.

PS: stiu, te gandesti la Danemarca, Olanda, Suedia... tari in care masinile au fost eliminate in mare masura din marile orase. Cam toata Europa e departe de nivelul ala, asa cum noi suntem departe (ca infrastructura si obiceiuri) de majoritatea Europei. Dar pana una alta, vor mai trece minim 10, daca nu 20 de ani pana cand Bucurestiul va avea transportul in comun si infrastructura pentru biciclisti a Londrei de azi. 

• Upvote 1

în urmă cu 21 minute, majikstone said:

stiu, te gandesti la Danemarca, Olanda, Suedia

Gizăs, meai citit creeru.
Ejt suspect.

• Haha 2

în urmă cu 28 minute, majikstone said:

limba cu atat mai spurcata

în urmă cu 5 minute, MaC® said:

Ejt suspect.

De acord cu @MaC®:)

• Haha 1

în urmă cu 1 oră, majikstone said:

Problema e ca si in alte tari soferii care agreseaza si accidenteaza intentionat biciclisti

în urmă cu 33 minute, majikstone said:

Statistici nu am

Aha, bun.