leadtek_92

Biciclistii si Soferii

Recommended Posts

Am uitat sa scriu aici.

Episodul e vechi de cateva saptamani.

De vreo oră rulez liniștit pe drumul liber, cum rareori mi se-ntâmplă să am răbdare. Razele suave de soare îmi mângâie trupul de atlet matinal. (Adică aerul rece îmi zbârlește fața buhăită de somn. Dar azi mă simt artist.)

Aud cum vine mașină din spate și văd că alta se apropie frontal. Am grijă să merg la 30 cm de marginea asfaltului, cât să fie bine pentru toți. Mașina, Smart. Doamna de la volan, nu prea.

Eu 30 la oră, ea maxim 35. Vine razant lângă mine și nu mă pot abține să-i dau cu palma în geam. Nu violent, doar cât să se audă. Frânează, oprește cu jumătate de mașină pe contrasens și coboară anevoios.

-Vaaai, ce m-am speriat!

-Doamnă, știți la ce distanță ar trebui să mă depășiți?

-...

-La un metru și jumătate.

-Păi și n-aveam?

-Păi v-am bătut în geam și nici măcar n-am întins mâna. Credeți că brațul meu are 1,5 m?

Măsoară cu privirea brațul meu întins și dă convinsă verdictul:

-Cam așa.

Nu m-am măsurat de mult, trebuie c-am mai crescut.

• Upvote 1
  • Haha 4

Salutare! Scriu acest post in calitate de sofer si fac apel la cei care citesc acest post, in caz ca il cunosc pe cel implicat in accident ( persoana care a fugit de la locul accidentului), sa ma contacteze, doar in acest fel va putea scapa de raspunderea penala in momentul in care va fi identificat.

Azi noapte 14.10.2020, in Bucuresti, la aprox ora 23 circulam din directia Traian spre Eminescu si la traversarea bdului Mosilor pe culorea verde am lovit in plin un biciclist pe la vreo 20-25 ani, slab, cam 180cm inaltime, barbison si par cret lung prins in coada care era pe o cursiera alba de aluminiu care traversa intersectia pe rosu pe bdul Mosilor. Mentionez ca nu avea casca, vesta, lumini. Am oprit si impreuna cu martorii de fata am vrut sa ii acordam primul ajutor, respectiv sa mergem la spital sau sa chem ambulata. Dupa ce am schimbat cateva cuvinte, acesta si-a revenit si a fugit de la fata locului.

Am sunat la 112, am vb cu ambulanta si politia si la ora 23:30 am declarat accidentul la politia rutiera Udristei cu toate detaliile si cu numele si datele de contact ale martorilor. Astazi fac plangere penala celui care a fugit de la locul accidentului, politistii mi-au zis ca sunt suficiente camere in intersectie si ca sunt sanse reale ca cel care a fugit sa fie identificat.

Cu speranta ca aceasta situatie se poate rezolva amiabil si ca cel lovit nu are vreo trauma care sa ii puna viata sau vreo parte a corpului in pericol; nu ezitati sa ma contactati daca cunoasteti aceasta speta, nu doresc sa fac rau nimanui, dar nu pot accepta ca vinovatul sa fuga de la locul accidentului. Macar sa stiu ca este in regula si ca nu face vreo complicatie cu exitus in timpul 2.

Multumesc!

• Upvote 2
  • Like 1
  • Sad 1

5 hours ago, greaper said:

politistii mi-au zis ca sunt suficiente camere in intersectie si ca sunt sanse reale ca cel care a fugit sa fie identificat.

Mult succes cu obţinerea înregistrărilor şi utilizarea lor în vre-un eventual proces. 

Zic asta cu sarcasm pentru că legislaţia actuală este de aşa natură şi astfel gândită încât să favorizeze infractorul şi să incrimineze victima (vorbind în general cu privire la probe/dovezi).

Poliţia va trebui să probeze identitatea şi implicarea în accident, implicit părăsirea locului accidentului prin alte mijloace. 

• Sad 2