leadtek_92

Biciclistii si Soferii

Recommended Posts

Da asa este la peugeot. Oricum in Romania e pacat de marca asta, clientii sunt tratati ca niste carpe, nu ca niste oameni care dau bani grei pentru service si masini. Asa ca nimic nu ma mai mira. Maine poimaine, vedem poze cu accidentati sa fie mai convingatori.

Mnah, cred ca trebuia sa precizez: ma doare la basca de marca, de service, daca fac tapiteria din piele de bebelusi de foca etc.

Ce vroiam sa scot in evidenta este faptul ca sloganu' ala n-a fost pus acolo pentru ca pe partea aia i s-a trezit directorului de dimineata, ci pentru ca asa a tras concluzia echipa de la marketing ca poate atrage rromani :D

Guest rarespa

Mnah, cred ca trebuia sa precizez: ma doare la basca de marca, de service, daca fac tapiteria din piele de bebelusi de foca etc.

Ce vroiam sa scot in evidenta este faptul ca sloganu' ala n-a fost pus acolo pentru ca pe partea aia i s-a trezit directorului de dimineata, ci pentru ca asa a tras concluzia echipa de la marketing ca poate atrage rromani :D

un fel de "kill or be killed"

Pai trebuie sa te doara ca o firma nu inseamna o echipa de marketing. Nu sunt in masura sa dau lectii de viata, dar cred ca ar fi mai corect sa privim si alte aspecte nu doar un slogan.

Eu daca am in familie doua peugeot-uri sunt rrom???? Nu prea cred, a fost o alegere din prisma calitatii si performantelor. Am omis un lucru in alegerea facuta: Oamenii de la noi, care sunt numai si numai sa traga cat mai mult de la unu si de la altul. Echipa de marketing de care vorbesti tu, mi-e greu ca ar exista in cazul Eurial (concesionarul peugeot din Romania).

Poate este gresit sa apar o marca auto pe un forum de ciclism, dar mi se pare nedrept sa judecam PEUGEOT ca niste nemernici din cauza unui concesionar care il cheama TRUST MOTORS(cei care se ocupa de imaginea peugeot si este responsabil de acel slogan. )

Da' nu ti-am zis ca nu consider relevanta marca masinii ? Cu atat mai putin marca masinilor familiei tale :)

Intr-adevar, sunt mari sanse ca respectiva companie sa nu aiba echipa de marketing. Dar oricum, multi gandesc asa.

Cat despre "rromani", scuze, imi scapa cate-un R cam de fiecare data cand scriu ceva cu Rromania si nu e vorba de peisaje :D

Pai asta e, ca judeci marca, nu oamenii care sunt de vina, sau firma ROMANEASCA. Adica cei ce au facut slogan-ul acela.

Ii judec pe cei care sunt suficient de multi sa traga concluzia asta incat sa motiveze afisarea ei ca slogan :D

sindroame, nu s-a luat taica de masina ta. Ci de sloganul ala, fix rromanesc.

Putea sa fie si pe trabant si tot aia era

ieri am avut cea mai "buna afacere " , o sireata la un sofer in coaste si in schimb am capatat "un ochi ceapa" ( de la bata de baseball)

...cat de apast zice tatica asta "LEAVE NO TRAIL"

Deci de ce cu ATV-u in padure?

...

corect.. sunt de acord total cu competitii si trasee recreationale, dar amenajate... prin zone studiate... nu orice ATV-ist se pune pe sandrama si se urca pe deal... pe unde vede.. ca deh.. ecosistem, zgomot stuff..

Ai vazut cum arata o padure dupa ce trec vreo 10 d-astia?

Aici ai mare dreptate, cu o luna si ceva in urma m-am dus si eu in padurea din spatele blocului (padurea din Mureseni pentru cei din zona) sa ma plimb si eu, poate poate voi vedea vreo veverita, iepurasi sau chiar caprioare.

Si, cand ma simteam si eu in sfarsit in mijlocul naturii (adica dupa ce-am trecut de primii 500m din padure care este groapa de gunoi :P ) ce sa aud ? pai sunetul foarte "drag" al unor ATV-uri si motociclete enduro care nu aveau nimic mai bun de facut decat sa-si ambaleze motoare si sa sperie toate vietuitoarele din padure, deci s-au dus sansele de a mai vedea vre-un animalut dragut.

Cel mai tare insa m-a enervat ca nu numai ca faceau zgomot ca nebunii si se mai si dadeau in spectacol, dar intr-un luminis unde se adunasera mai multi oameni si faceau plaja, numa cat nu au dat peste oameni tampitii (ca altfel nu-i pot numi) cu motoparturile lor, si tot ei erau revoltati ca "ce cauta oamenii pe paturi la soare in luminis". Pai ce, ei sunt stapanii pamantului sau ce naiba ?

Iar cand cineva a avut curaj sa se ia de ei s-au apucat sa faca ture ca nebunii sa faca praf ca sa deranjeze oamenii. Astia n-au nici cele 7 minute de-acasa, daramite cei 7 ani de-acasa.

Daca ar fi dupa mine, as interzice complet folosirea ATV-urilor, singurele exceptii sa fie echipele speciale (de exemplu salvamont) pentru ca in cazul lor sunt chiar necesare aceste "masinute".

Oricum, o lege tot trebuie care sa-i oblige sa respecte anumite limite de viteza si sa le ceara sa aiba permis (probabil permis de motocicleta).

din cauza unor exceptii ca cele enumerate de tine mai sus, o comunitate intreaga e privita prost, de asta zic ca nu e o solutie interzicerea atv-urilor; mai degraba ar fi o solutie limitarile de viteza, si o lege prin care sa fie amendati serios cei care le modifica in asa fel incat sa treaca de un anumit prag sonor, fiindca ele din fabrica respecta anumite prevederi pentru a fi "street legal", dar daca le sunt montate tobe aiurea normal ca fac zgomot.

Referitor la ATV-uri... Eram acum doi ani in Delta Dunarii, pescuiam (incercam cel putin, dar nu prea imi iesea figura) linistita, admiram natura, ma bucuram de liniste... Poetic, ce mai. La un moment dat ZGOMOTUL. In mijlocul rezervatiei. Acolo unde e natura mai protejata si rezervatia mai rezervatie. Si ne miram de ce nu am mai vazut pelicani pe lacuri cu o zi inainte... S-au fatait cam o ora. Imi venea sa ii impusc.

ieri am avut cea mai "buna afacere " , o sireata la un sofer in coaste si in schimb am capatat "un ochi ceapa" ( de la bata de baseball)

V-ati luat la poceala?

Oare incoerenta ta sa fie efectul batei de baseball ?

Sau era acolo si inainte de asta?

Fix zero. Pînă acum aveam legi permisive care nu se aplică, de acum încolo o să avem legi dure care nu se aplică. See me laughing.

Faza cu tăiatul copacilor ar fi chiar amuzantă dacă n-ar fi tragică, pentru că reflectă indiferenţa şi amatorismul retarzilor care iau decizii în numele nostru.

nu inteleg bai fratilor care e problema voastra? nu uitati ca rotile unui atv calca pe iarba, nu pe capetele copacilor? singurul dezavantaj al lor este ca polueaza si atmosfera si fonic. (nu sunt singurele)

nu sunt pro atv, nici contra. dar nu va mai dati voi cu parerea asa radical, nu zic sa nu discutati, dar fortati-va un pic mintea aia si scoateti un text eventual pus intr-o lege.

poate spuneti ca am prieteni cu atv, nici macar. dar trebuie sa-i intelegeti si pe oamenii aia ca poate asa se relaxeaza: acum ce alegeti? un atv pe un drum forestier impreuna cu amicii? ori un gratar in fata blocului cu manele date la maxim din casetofon? si nu faceti nazuri aici. va ofer exact ceea ce faceti si voi: sa alegeti imposibilul. nu se pot interzice aceste autovehicule.

in ceea ce o priveste pe d-na (d-soara) cat, tin sa-i spun ca acolo trebuiau amendati si trimisi afara de pe acea rezervatie, nu impuscati. banuiesc ca nici dvs nu v-ar sta bine ca un sofer suparat ca mergeti prea pe stanga (ca sa evitati canalele) sa va impuste.

chestia asta la romani cu gasitul solutiilor si aplicarea acestora... cu sondaje facute calumea la populatie....cu un pic de strofocare psihica...nu a mers niciodata. noi stim sa: interzicem, oprim, spargem, desfiintam, samd.

in alta ordine de idei ce va mai supara la altii? hai sa mai abordam si altceva ca parca ne-am blocat la atv-istii astia...care cred ca le putem pune un numar format din maxim patru cifre.

Fiindca deja degenereaza discutiile:

Acum cateva saptamani, in drum spre CMRZB, undeva in zona Mall Vitan. Trece un Tico alb (imi pare rau ca nu am retinut numarul)pe langa noi. De pe scaunul din dreapta iese pe geam un bizon si urla cand trece pe langa mine, apoi inca o data cand trece pe langa prietenul meu, care era la 10 m in fata mea. Daca eram un pic mai "sensibila" probabil ca ma propteam in masinile din parcare (parcare in spic pe straduta aia).

Am apucat sa ii strig doar ca e prost, dar probabil nu i-am zis vreo noutate.

PS: Domnule liviustefan, nu mai fiti asa suparat pe mine, "imi venea sa ii impusc" e o expresie. Nu as impusca pe nimeni la modul fizic :). La fel cum "imi vine sa ii impsuc" pe cei care nu pot sa tina un ambalaj in mana pana la primul cos de gunoi sau pe cei care prin manevre constiente (tipete, tras dreapta de volan) incearca sa intimedeze biciclistii in trafic, pe cei care maltrateaza animale sau alti oameni, pe cei care tin muzica (un fel de-a spune muzica, ma rog, e discutabil) prea tare in fata blocului la un gratar printre excremente de caine. Iar daca nu e loc in stanga de evitat canalele de pe margine, se reduce viteza si se strange din dinti. Eventual "imi vine sa ii impusc" pe aia care nu au pus capacele la nivel :).

Am vazut cam tarziu discutia asta dar acuma deh...

Back on track, please!

Sau cum ar spune romanu', la subiect, bah!:)

Fiindca deja degenereaza discutiile:

Acum cateva saptamani, in drum spre CMRZB, undeva in zona Mall Vitan. Trece un Tico alb (imi pare rau ca nu am retinut numarul)pe langa noi. De pe scaunul din dreapta iese pe geam un bizon si urla cand trece pe langa mine, apoi inca o data cand trece pe langa prietenul meu, care era la 10 m in fata mea. Daca eram un pic mai "sensibila" probabil ca ma propteam in masinile din parcare (parcare in spic pe straduta aia).

Am apucat sa ii strig doar ca e prost, dar probabil nu i-am zis vreo noutate.

Chiar ma intreb ce-o fi in capul astora atarnati pe geam, de se agita si racnesc cand vad doua roti. Fac concurenta maidanezilor ?

Ce sa fie, un creier neted. Mai treceau un set de baieti inteligenti (am impresia ca tot un cielo alb :P )acu' vreo doua zile pe langa TNB, si probabil de caldura si plictiseala s-au apucat sa strige "emoo !!" catre copchiii de stateau pe scarile de la iesirea din metrou catre TNB. Uau, le-au zis-o ! (:|

Sunt zile in care ma gandesc ce fain ar fi sa prind unii d'astia la stop si sa le golesc un spray lacrimogen in masina.

Cred ca ar fi o buna modalitate recreativa de a cheltui 40-50 lei 8->

Dar nah, din pacate ma enervez greu si nici nu ma tine mult, sa nu mai spun ca efectul educativ e aproape zero :)

Edited by maus
nu mai da quote imediat dupa mesaj

eram ieri pe calea mosiilor , la un stop.

se pune verde , plec , pe langa mine un taxi sa faca si el dreapta , nu tu semnal nimic, m-am lovit de el ( norocul meu ca eram plecati de la stop) si am cazut ,nu grav , ala nici nu s-a mai oprit ( **** ******** ***** ) injuraturi alea alea , se opreste unu cu o masina ( om simplu fratilor ) si imi zice nr taximetristului asadar B 77 JHP un logan n-am observat firma la care era

bine ca nu am avut viteza mare , bicicleta nu a patit nimic , eu doar o zgarietura pe piciorul stang de vreo3 cm

:)>-

cu patania asta , am zis ca ma fac in ei de taximetristi si nu mai merg niciodata in vecii veciilor cu ei

Nu poti cauta acea masina? macar sa afli compania de care apartine si sa dai un telefon acolo, sa le spui oamenilor ce fel de soferi au.

as putea sa o caut , dar daca o sa zica o dovada ceva s-au un martor ? :-

dar pe bune cand am vazut taxiul ca nici macar nu opreste sa vada daca sunt ok , el nimic

si eu fac scoala de soferi , dar stiu sa ma uit in oglinzile mele

asta e romania in care traim ce sa ii faci :)