leadtek_92

Biciclistii si Soferii

Recommended Posts

@Trevizes - te declari din Bucuresti - unde ai vazut tu pe Schitu Magureanu pista de biciclisti? Postul tau pare scris total aiurea, numai ca sa fie in contradictoriu.

Salut. In primul rand iti recomand sa te calmezi, avem si noi masini, mai circulam prin lumea asta daca ar fi sa postam (nu zic ca e o greseala aici, ca nu suntem multi) toate incidentele astea in care ni se taie fata, ni se arata degetu' mijlociu ori injuram/suntem injurati de mame ar ceda serverele. Nu trebuie sa te ataci atat. Noi nu suntem singurii biciclistii, nu vad de ce noi am dori mai mult respect decat soferii....asta e si problema fiecare dintre noi e superior celorlalti si uite asa suntem o tara de doftori.

Referitor la ce ai scris mai sus iti spun sa desfaci ochii si sa te uiti bine de tot la ce a scris Trevizes!!! "Daca pe acel traseu exista si o pista de biciclete, faci ciocu' mic pentru ca in acest moment in codul rutier exista mentionat ca esti obligat sa o iei pe acolo.

Nu iti varsa frustrarile pe altcineva si mai lasati sesizarile astea...auzi tentativa de omor :-)

mai lasati sesizarile astea...auzi tentativa de omor :-)

Aici nu ai dreptate, pentru ca ai doar trei variante:

1. Iti faci singur dreptate;

2. Inghiti in sec si astepti sa ti se mai intample si alta data;

3. Faci o sesizare sperand ca vei avea norocul sa fii al 100 lea si sa te incadrezi in procentul de 1% de sesizari rezolvate.

Eu cred ca a procedat normal, intr-o tara anormala. Apropo... voi merge sa fac si eu o sesizare... interesanta. O sa va comunic raspunsul politiei, indiferent care va fi acesta.

Tentativa de omor... asa se numeste, cand exista o disproportie intre doua "forte". Cand cineva te ataca cu un briceag, tu ai dreptul la legitima aparare doar cu un briceag, nu cu un topor sau o pusca. Am un unchi care a facut puscarie pentru ca s-a aparat cu un topor de 3 talhari inarmati cu cutite. Poate s-a schimbat codul penal, ca se vorbea despre asta.

Nu iti varsa frustrarile pe altcineva si mai lasati sesizarile astea...auzi tentativa de omor :-)

Eu observ ca tu esti mai mult sofer, si mai putin ciclist. Vezi cazul din Pitesti (forumul regional) soferii de autobuz aveau intentia sa dea peste biciclisti. Ce se intampla daca ciclistul se dezechilibra si cadea sub rotile autobuzului ?

Cunosc o fata care este acum in infirma in carucior, pentru ca un amic sofer a intrat in ea (avand tot asa intentia , doar in gluma, dar nu i-a iesit "poanta" )cu masina strivindu-i piciorele de un perete de beton. Ti se intampla odata scapi, a doua oara, a noua oara scapi, a zece oara ramai infirm pe viata, sau mori.

Daca avem mentalitatea asta, lasa-l ba, nu-l reclama, vom avea din cei mai multi soferi indisciplinati in trafic.

@alnaibii

daca ai citi tot topicul asta, sau unul cu subiect asemanator, imi pare ca nu retin precis, ai sa vezi ca am relatat ca eu probabil sunt singurul biciclist de pe forum care are o reclamatie solutionata la politie, nu vorbesc din auzite.

in general, raspunsul meu a fost la modul generic, nu m-am referit strict la tine si cu atat mai putin daca pe Schitu Magureanu sunt piste.

Ideea era sa fie in clar in ce context poti sa te iei la cearta pentru drepturile tale.

La mine vad ca nu ti-a fost greu sa te rastesti, nu e asta problema, dar din ce ai relatat, daca nu era vreo pista prin jur, trebuia sa-i dai o lectie soferului ca ai aceleasi drepturi pe acolo si sa-i spui sa-si predea carnetul daca nu stie circulatie.

Ideea e ca in trafic dai si de prosti din astia, treaba e sa-i pui la punct cand trebuie, nu sa te vaicaresti altora dupa ce s-au petrecut lucrurile. Vine vara, vom fi mai multi biciclisti, vor obosi si ei sa faca pe zmeii si sa-si arate muschii de fiecare data cand vor vedea un biciclist ... cu conditia ca si biciclistul sa fie legal.

deci eu anu asta, cei drept nu am iesit decat de 4 ori, exceptand un taxi care dormea pe el, nu am avut nici o problema

asta in conditiile in care circul numai la ore cu trafic maxim

@Trevizes: nu m-am rastit la nimeni. Nu am scris postul pentru a crea un flame, dar un raspuns generic nu se potriveste aici. In Bucuresti sunt mai putine piste decat strazi.

Cum sa ii dau o lectie unui ghiolban cu o Dacie cazan, cu 4 clase (presupun), care si-a luat carnetul pe spaga (si aici presupun, avand in vedere cunostintele etalate din Codul Rutier)?

Sa ma bat cu el - risc sa mi-o iau eu in freza, de obicei astia sunt mai bine dotati fizic decat un statator in fund la calculator ca mine.

Sa ii explic ca nu are dreptate - i-am zis, si m-a bagat si mai tare in bordura, de obicei astia sunt mult mai putin dotati intelectual ca mine.

Nu e prima oara cand dau de astfel de specimene, nu o sa fie nici ultima, stiu sa ma feresc de ei - inca nu am ajuns pe jos (faptul ca am putine postari aici nu inseamna automat ca am putine ore in sa).

Am scris aici pentru ca pentru prima oara am avut si initiativa de a reclama asta, iar raspunsul celor care trebuiau sa faca ceva a fost stupefiant.

Ma bucur ca unii dintre voi au salutat ceea ca em facut, si poate cat mai multi imi vor urma exemplul - nu inghititi in sec, cereti-va drepturile.

Dacă într-o situație tensionată de ceartă cu un "șofer" scoți telefonul și simulezi sau chiar faci o mică filmare? (mai ales că în ziua de azi un telefon cu cameră e ceva obișnuit). Injuriile și intenția ofensivă s-ar vedea foarte ușor precum și numărul mașinii și alte detalii. Asta ar ține loc de martori pentru reclamația ulterioară. Individul ar trebui să se calmeze dacă e normal la cap.

Eu sunt o persoană calmă de obicei și cred că așa aș proceda.

Solutia .38, desi e cam greu de carat dupa tine; poate o varianta mai scurta. Oricum, este suficient sa-l vada ca se potoleste imediat.

Macar asa echilibrezi ofensiva lui cu defensiva ta.

[ATTACH=CONFIG]17476[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]17477[/ATTACH]

http://www.youtube.com/watch?v=7g0RLyxP13o

LE: de fapt e .357 cu munitie .38 Special care contrar numelui e facuta sa se potriveasca in .357 ;))

Eu is curios cum arata figura unui sofer dupa ce scoate un biciclist arma la el ca nu i-a acordat prioritate intr-o intersectie. Cred ca ceva de genul:

Imagine postată

Stiti ca Politia este dotata cu biciclete ? (mai ales la tara)

Totusi eu n-am vazut vreun politist pe bicicleta. Daca as vedea, cred ca s-ar schimba cateva chestii in mentalitatile soferilor.

Poate la marsul velorutionarilor cerem sa fim insotiti macar de 4 politisti pe bicicleta. Daca nu fac fata, sa ia 12, sa fie de schimb...

Nu se scoate pentru prioritate; doar pentru amenintari, sicaneli si injurii repetate pe geamul deschis. De asemenea este OBLIGATORIE scoaterea ei atunci cad soferul se da jos cu intentii barbare. Daca se opreste, atunci verifici cartusele din tambur. Daca mai are chef sa continue, armezi cocosul. Intotdeauna disputa se incheie aici. Prin cazul absurd in care disputa nu se incheie, cu o mana pe telefon si cealalta "indreptata" spre el, suni la 112 si chemi politia si o ambulanta. Daca se apropie, tragi urgent doua focuri in aer si unul in el, de preferat in abdomen daca mai ai timp sa ochesti.

Și dacă vine și el tot cu un pistolet? Atunci ai nevoie de o vestă cu kevlar și tot așa.

Propun să păstrăm seriozitatea și să fim realiști!

Fii tu realist, ca eu odata calcat (intentionat), de cateva ori atins (accidental si intentionat), si de multe ori pe-aproape prefer sa-mi apar viata cum pot mai bine. Ca sa-ti raspund la intrebare "Și dacă vine și el tot cu un pistolet?", tragi in el fara alt avertisment.

Chestiunile legate de viata mea le tratez cu seriozitate; nu stiu ce te face pe tine sa crezi altfel.

Înțeleg că instinctul de conservare primează, însă ce vreau să zic e că violența naște violență.

Slavă Domnului că nu am ales București ca oraș de viețuire.

Mare noroc ai ca nu esti in Bucuresti. Un bucurestean din 75 detine o arma

Oricum revolverul este prea mare si prea greu pentru bicicleta. Locul lui este in masina la mine. Pe bicicleta umblu cu unul de jucarie impotriva cainilor care stau cu botul prea aproape de gleznele mele. Intr-o mica masura ar ajuta la intimidarea unui sofer mai viteaz care se da jos din masina, si daca-i tragi in fata de la mai putin de 10 metri este chiar deosebit de periculos pentru ochi, dar nu numai. Oricum pe piele ustura ca naiba (la 10m inca perforeaza 6 coli de hartie de 80g/mp si cutia de pizza din spatele lor).

[ATTACH=CONFIG]17479[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]17480[/ATTACH]

Totusi eu n-am vazut vreun politist pe bicicleta. Daca as vedea, cred ca s-ar schimba cateva chestii in mentalitatile soferilor.

Sunt destui pe motociclete.Crezi ca motociclistii o duc mai bine ca noi?Diferenta e ca ei daca "nu sunt vazuti" exista sanse sa fie auziti pe cand ciclistii sunt vazuti atunci cand soferul se uita in oglinzi in rest...

Mentalitatea unei categorii de soferi e aceesi.

Cam trist sa ajungi sa umbli cu pistolul la tine sau, ma rog, sa umbli cu pistolul in general. Sincer asta ma face sa te consider un individ mai periculos, din toate punctele de vedere, decat soferul, biciclistul, sau pietonul "obisnuit" din Bucuresti (i.e. ala pentru care ai tu pistolul pregatit). Dupa ani grei de mers cu bicicleta prin Bucuresti, cazaturi, accidente, certuri, magarii, caini, pisici, aligatori etc. etc. etc. tot ma lasa cu gura cascata mica ta initiativa intru auto apararea-ti. Inca o dovada ca exista si biciclisti revoltati dezaxati (asta ca sa fiu politicos), mult mai grav decat cei cu SUV-uri si vile in Pipera (si ei tot pentru "protectie" si le iau, in mare parte). Sa inteleg ca nu ti-ai permis sa angajezi vreun BGS sau vreun pitbul dresat sa mearga pe bicicleta?

Stii ce pasnic era ala care m-a calcat intentionat si a fugit (vreo +300 m) pana cand a vazut in retrovizoare masini oprite cu avarii?! Era painea lui Dumnezeu, numai lapte si miere, inofensiv si inocent. N-a facut decat o gluma mica si a dat cu TIR-ul peste mine lasandu-ma inconstient pe jos pana au chemat altii ambulanta si politia. E trist ca s-a ajuna asa cum spui tu, dar poti fi convins ca ai avea mult mai putine probleme cu "dezaxati" (ca sa te citez cand erai politicos) ca mine decat cu aia care au intentia sa treaca milimetric pe langa tine si uneori nu le iese. Sa mai vorbim de cei despre care s-a scris care nu doar ca nu-ti acorda prioriteate, ci chiar se chinuie sa intre in tine, sa te scoata de pe drum, sa te impinga in sant, etc.

Si ca sa iti raspund si la ultima curiozitate, da, mi-am permis sa-mi angajez un BGS, dar n-a fost nevoie.

PS: imi place avatarul tau.

Edited by Le_Cube
corectura mica, mica.

Si chiar crezi ca asta e solutia? Mai gandeste-te putin. (Oricum nu prea inteleg. In ciuda faptului ca toti putem avea experiente nefaste, nu pricep la ce te poate ajuta un pistol cand tu vrei sa te aperi de un TIR care vrea sa dea peste tine. Eu intelegeam ca pistolul ti-ar folosi, ca sa zic asa, post festum. Nici nu vreau sa incep discutia cum ca "din principiu" nu e prea OK sa ajungi la solutia pistolului si cum ca chiar faptul de a detine un pistol este ceva nu tocmai in regula; astea ar trebui sa fie intrebari pe care sa ti le adresezi tie insuti.)

P.S.: Digital Art by Leonardo Sala Happy Animals (musca e cea mai tare)

Nu-mi place deloc si n-ar trebui sa fie asa. Am stat insa si de partea cealalta a tevii unor idioti care n-aveau nimic de facut si mai erau si bauti; am scapat pentru ca am avut mare noroc (a nu stiu cata oara cand am avut mare noroc). Cred totusi ca am explicat pe pagina anterioara cand si la ce foloseste totusi, ca la ce nu foloseste putem umple forumul si nu terminam. Pe scurt, folosete (atat in masina cat si pe bicicleta) la a termina o serie lunga de insulte cumulate cu blocarea ta de catre masina agresorului inainte sa fie nevoie sa ridici siguranta; foloseste cand la stop sau in alta parte se da jos (din masina) manelistul cu "treiling" si pantofi cu toc ca sa vina sa-ti arda una; foloseste atunci cand mai intalnesti un grup de teribilisti care se desfasoara in toata strada ca sa te opreasca (mai ales cand esti cu bicicleta).

Alte situatii iti mai poti imagina si tu (vezi capitolul "1 din 75 de bucuresteni", o sumedenie de stiri, etc. , etc.).

hopa. Bucurestiul salbatic. O sa avem si noi in curand un episod gen OK Coral, cu sheriful biciclist Wyat Le Cube intr-o parte si infamii frati soferisti pe de alta parte.

Acum, stii ca daca ai scos pistolul la cineva tre sa tragi sa il indisponibilizezi de tot. De exemplu, daca ai scos pistolul la mine si ai tras in aer, trage-mi repede in stomac sau ai incurcat-o. Nu ca as fi eu vreun Karate Kid, dar sunt las si imi place de mine viu. Si decat mama mai bine maica-ta.

Si crede-ma. Nu-s singurul asa. Daca ai scos pistolul si ai ratat, asteapta-te la o bataie sora cu moartea chiar si peste. Deja acolo numai TU esti vinovat.

Omule esti dement. Iti cumperi pistol ca sa sperii oameni? Iti justifici alegerea prin apel la "1 din 75"? Daca mai multi oameni ar gandi ca tine atunci chiar am avea nevoie cu totii de pistoale pentru ca na, altfel nu s-ar mai putea. Cred ca esti cel putin la fel de periculos ca cel mai dement sofer din trafic, asta bineinteles si datorita simptomelor de paranoia, agresivitate si fetisism (pana una alta, e clar din ce ai scris mai sus ca ai dezvoltat un fel de afectiune fata de dizpozitivul ucigas) de care dai dovada (toate patologice bineinteles, in sensul clinic). Cand o sa-ti recunosc bicicleta o sa trec pe partea cealalta a strazii, sa nu cumva sa ajung in cei doi-trei metri in care se declanseaza paranoia, asta ca sa nu imi iau vreo amenintare cu pistolul, sau cine stie ce altceva (daca vrei sa te cred ca ti-ai luat pistol ca sa il tii cu siguranta pusa...pfff). Incredibil!

Trei din totalul de nouasprezece posturi ale tale din 2007 si pana in prezent le-ai folosit doar ca sa ma jignesti pe mine cu toate ce eu ti-am vorbit foarte frumos. In rest esti liber sa crezi ce vrei cu privire la

daca vrei sa te cred ca ti-ai luat pistol ca sa il tii cu siguranta pusa...pfff

. De asemenea poti merge pe ce parte a strazii doresti, dar cum nu m-ai vazut pe la stiri, eu cu toate simptomele pe care mi le enumeri in cele trei posturi inca te invit sa mergi de aceeasi parte cu mine, ca sigur n-ai sa patesti nimic din cauza mea (si foarte probabil nici din a altora).

Daca vrei sa faci si ceva constructiv, nu doar sa insulti, ai putea sa trimiti emailuri la ministere, presedentie, etc. si la magazinele care comercializeaza astfel de produse, ca sa-ti exprimi coerent, frumos si mai ales in mod oficial pozitia ta cu privire la acest subiect. Poate se va realiza ceva pozitv in privinta aceasta si vor disparea si agresorii si victimele din Romania.

Pana atunci nu faci decat sa ma injuri pe mine si sa adancesti situatia de offtopic care s-a creat pe threadul acesta.

PS: poate totusi ti-a scapat aspectul in care pe bicicleta nu merg cu revolverul la mine.