leadtek_92

Biciclistii si Soferii

Recommended Posts

Mie în sensu giratoriu mi se pare cel mai greu de semnalizat :)) Să semnalizezi, să te uiţi în toate părţile, că simplu fapt că ai prioritate s-ar putea să nu te ajute, să ai grijă la ăia din faţă care încetinesc şi să mai şi frânezi în acelaşi timp, etc http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/unsure.gif

În primul rând, indiferent dacă avea sau nu ce căuta acolo, șoferul are responsabilitatea manevrei incorecte. E exact ca în cazul ăla clasic din cartea de examen auto: dacă o mașină staționează pe șosea, e o singură bandă, linie continuă și semn de staționare interzisă, și vine altul din spate și-l depășește, cine e de vină? Amândoi - faptul că primul a încălcat semnul de staționare interzisă nu-l absolvă pe al doilea de încălcarea liniei continue.

În al doilea rând, faptul că administrația locală a tras niște dungi pe trotuar nu înseamnă că au amenajat piste pentru biciclete. Hai să nu începem această discuție. Așa cum un drum trebuie să îndeplinească niște criterii internaționale pentru a primi clasificarea de autostradă, la fel ar trebui să fie și pentru pistele de biciclete, caz în care marcajele alea din București sunt perfect contestabile și ignorabile, și atunci bicicletele vor circula ca orice alt vehicul pe carosabil.

Atata vreme cat nu cunoaste identitatea BMW-ului care a dat-o jos, sunt multe sanse sa iasa si f...a si cu banii luati.

Bineinteles ca soferul nu e absolvit de vina.

Despre piste, sunt de acord. Eu nu merg pe pistele pt. bicle decat daca trebuie s-o iau contra curent pe o strada cu sens unic. De masini reusesc sa ma feresc sau am reusit pana acum, de pietoni bezmetici n-am reusit sa ma feresc de vreo 3 ori - de fiecare data am protejat pietonul si bicla preferand sa ma "sifonez" eu. Mi-ajunge ...

Cred că voi purta camera video pe cască ceva mai frecvent, tocmai pentru ca să existe un martor pentru asemenea situații. În șocul și adrenalina unei căzături nu-s convins că prima mea grijă ar fi să țin minte numărul de înmatriculare, marca, modelul și culoarea unui autovehicul; poate camera să facă asta. Nu va fi acceptată ca dovadă de Poliție și în instanță - pentru asta trebuie să reții datele de contact ale unor martori - dar ajută la suplinirea memoriei și accelerarea cercetărilor.

În primul rând, indiferent dacă avea sau nu ce căuta acolo, șoferul are responsabilitatea manevrei incorecte. E exact ca în cazul ăla clasic din cartea de examen auto: dacă o mașină staționează pe șosea, e o singură bandă, linie continuă și semn de staționare interzisă, și vine altul din spate și-l depășește, cine e de vină? Amândoi - faptul că primul a încălcat semnul de staționare interzisă nu-l absolvă pe al doilea de încălcarea liniei continue.

Soferul care depaseste n-are nici o vina.

@rapsohigh83

Semnalizez cand schimb directia de mers. Ma bag fix pe mijlocul benzii cand stau la stop (si trebuie sa schimb directia de mers), ca orice masina. Ma bag intre masini si trotuar cand merg drept (sunt atent la cei ce pot face dreapta "prin mine").

eu stiu ca se semnalizeaza pe tot parcursul manevrei, in concluzie tu daca iti arunci mana 3 secunde in stanga si dupa aia te hotarasti sa faci stanga ala poate a clipit si nu a vazut ce ganduri ai. daca vrei sa nu incurci incearca sa te uiti foarte mult in spate si sa te bagi acolo unde e loc, eventual incetinesti daca vezi ca nu e timp, gandeste-te cati nervi poti sa produci daca te bagi tu mot cu 25 km/h ai tai pe unde ai chef. nu e greu sa iei viraj cu o mana, cel putin sa schimbi banda.

nu pot sa concep de ce au unii boala asta de a se pune pe mijlocul benzii!!!!!!!! daca mergi inainte si pleci de la un semafor pleaca uitandu-te cu coada ochiului in stanga ta sa nu vina vreun dement. daca faci stanga...pune-te in dreapta benzii care face stanga, esti privit mult mai bine si ceilalti au loc sa te ocoleasca (chiar daca tu iti imaginezi ca esti cu tirul, tu fiind pe o bicicleta) dar nu incerca tu sa iti iei demaraj precum o umila dacie 1310 ca nu vei putea in veci si prin chestia asta pe mine spre exemplu m-ai enerva foarte mult. am circulat atata pe bicicleta si subscriu la un tip ce vorbea mai sus...eu n-am avut frate atatea incidente cate aveti voi....si daca am avut nu am stat sa povestesc o seara intreaga cum mi-a dat unul claxon 3 secunde.

eu stiu ca se semnalizeaza pe tot parcursul manevrei, in concluzie tu daca iti arunci mana 3 secunde in stanga si dupa aia te hotarasti sa faci stanga ala poate a clipit si nu a vazut ce ganduri ai

E mai castigator sa pui mana repede la loc pe ghidon daca in intersectie sunt prea multe gropi sau sine de tramvai. Asa recomanda medicul de familie.

nu incerca tu sa iti iei demaraj precum o umila dacie 1310 ca nu vei putea in veci si prin chestia asta pe mine spre exemplu m-ai enerva foarte mult

Daca schimbi corect vitezele se poate foarte bine sa nu-l incurci nici pe ala cu un umil BMW. Si in orice caz, ii faci loc de indata ce ai trecut zona cu probleme, doar nu stai de-al dreacu' pe mijlocu' benzii fara motiv.

Nici eu nu prea am incidente in trafic ;)

@liviustefan

semnalizez DIN TIMP, normal, nu doar 3 secunde si ma si uit in spate sa vad ce vine. Si NU, nu semnalizez IN TIMP ce iau stanga pentru ca vreau sa ajung acasa cu bine, nu bucati pe sub roti ca tocmai era o groapa/nisip/apa/etc. Nu merg cu o mana pe ghidon. Sanatatea mea e mai importanta. Semnalizarea am efectuat-o deja.

Da, stau pe mijlocul benzii cand fac stanga. Si asa vad zilnic cate 5 masini pe 3 benzi in fata, la plecarea de la semafor, ca sa mai stau si eu inghesuit intre 2 masini care nu ma baga in seama si pleaca ca la curse.

Stii ceva ? Pe sosea sunt vehicul si trebuie sa respect aceleasi reguli ca orice masina/vehicul. Nicaieri in codul rutier nu zice cu ce viteza MINIMA trebuie sa demarez de la stop. Dupa ce trec de stop/schimb directia, ma incadrez pe dreapta benzii unu.

Si pe mine ma enerveaza aia pe care ii enerveaza cei ce merg regulamentar.

L.E.: Daca stau pe stanga benzii ce face la stanga si masinile stau in dreapta mea, pe aceeasi banda ... DUPA ce am facut stanga si trebuie sa ma incadrez pe DREAPTA benzii unu, cum o fac cu toate masinile care fac si ele stanga PRIN DREAPTA MEA ? fara sa ma intersectez cu ele ? Raman mot in mijlocul strazii ?

• Upvote 1

Pe mine ma enerveaza cei care claxoneaza in fundul ciclistilor.

In plus, daca este o banda pe sens, evident ca merg pe mijlocul benzii sa nu isi imagineze idiotul ca are loc sa treaca pe langa mine si eu sar in balarii din cauza lui.

E o idee buna cu pusul in mijlocul benzii cand banda din dreapta trebuie sa o lasi libera pt cei care fac la dreapta si au cerde intermitent. Prea multi soferi idioti care folosesc banda din dreapta pt mers inainte doar ca sa nu stea in coloana. E un cosmar sa fie prins intre 2 coloane de masini cand pleci de la semafor, asa ca mai bine sa ai banda ta pe care sa te pui in miscare.

• Upvote 2

Eu cred ca nu exista o perceptie asupra secundelor...

3 secunde sunt arhisuficiente pentru orice sofer... sa franeze, sa evite un ciclist... etc

Eu ma refer la secundele adevarate... nu la 1,2,3...

Am facut niste calcule. O masina cu 50 km/h trebuie sa semnalizeze cu 50 m inainte de a schimba directia de mers. Din calcule, rezulta 3,6 sec. Daca la masini sunt suficiente 3.6 sec, la un ciclist, 3 sec este putin ?

Dar nu de asta am intrat acest topic...

Isi aduce aminte cineva de accidentul de la Iron Bike Oradea ? Atunci, un sofer (vorba vine) beat si fara permis a accidentat un ciclist.

Am aflat in urma cu vreo saptamana ca Parchetul a dispus neinceperea urmaririi penale. Fara comentarii.

Chiar daca incepea si se termina, cu o sentinta de condamnare, ar fi fost fara executare.

Nu prea se mai face de multa vreme inchisoare nici pentru omor din culpa in accidente auto. Prost obicei, dar nah.. nu ne-am putut alege locul nasterii.

Sper ca macar pe civil sa se rezolve :)

Pe mine ma enerveaza cei care claxoneaza in fundul ciclistilor.

Asa-i cand ai un fund frumos... :rolleyes:

Si eu claxonez cand vad orice ciclista. Din soneria de pe ghidon, bineinteles :D

Ieri am fost martor la un accident in care a fost implicat un ciclist. Ciclistul traversa zebra linistit pe langa bicicleta, cand vine un "oficial" de la Serviciul de Probatiune (culmea) si intra in el.

Ciclistul se lovise destul de rau la picior, bine ca macar avea casca in cap. L-am intrebat daca vrea sa sun la politie, mi-a dat de inteles ca nu , am plecat, ocupandu-se soferul mai departe de el. Dupa 15 minute m-am intors de unde aveam treaba, masina nu mai era, nici ciclistul, iar de vreun echipaj de politie nici nu mai vorbesc.

Partea cea mai trista e ca din in ce in ce mai multi pietoni sunt loviti pe trecerea de pietoni, iar legile sunt f blande. 3 luni cu suspendare, si o amenda simbolica e chiar o bataie de joc. Daca pietonul se mai intelege cu "soferul", acesta din urma scapa chiar foarte ieftin.

Pe de alta parte e mai util ca vinovatul sa fie capabil de munca si astfel sa poata despagubi corespunzator victima, fara a i se f#ute total viitorul. Si ca va trage oricum, intr-un fel sau altul, invatamintele corespunzatoare.

Mai ales daca e vorba de o greseala (pentru o fapta antisociala parca totusi n-ar strica indepartarea inculpatului din societate).

Pacat ca sistemul nu e gandit in asa fel incat asta chiar sa se intample, si pe deasupra fara bataie de cap inutila si exasperanta.

Recunosc de pe acum ca sunt destul de idealist :)

exceptand prostii din trafic (aia cu care ma intalnesc si cand sunt la volan) si exceptand un nene (vag masochist) care m-a trimis pe pista (eu mergeam la bataie, deci eram calm), sa se dea ciumete in fata tipei de la el din masina, in ultimul timp n-am patit prea multe.

ciclismu a devenit plictisitor

Ha, mi-ai amintit că am dat și eu de un asemenea Justițiar la Conservă vara asta... De fapt a dat el de mine, că altfel nu l-aș fi remarcat. O fi fost același?

Eram la Budapesta, mergând spre Unirii, retras în refugiul stației de autobuz și așteptând să se pună coloana în mișcare. Pe trotuar tronează o „pistă de biciclete” dar care trece prin adăpostul pentru cei ce așteaptă autobuzul, apoi e acoperită de vazele unei florării și, colac peste pupăză, era și tot trotuarul săpat ca să îngroape niște cabluri. Deci, nici pe două picioare și nu prea aveai loc să treci, darămite pe bicicletă.

Din stânga spate aud claxoane ce se repetă. Mă uit curios cine are o problemă cu statul la semafor, și dau de JC ăsta la costum holbându-se la mine și zicând ceva prin geamul întredeschis al nevestei, în dreapta. Mă aplec să înțeleg ce vrea, și el repetă: „De ce nu mergi pe pistă?” Mă uit la el nedumerit, apoi la pista de biciclete pe care zac mormane de pământ și bucăți de asfalt și peste care țopăie pietonii, înapoi la el, și-mi pun problema cum să-i răspund.

Opțiuni:

1) E masochist, dacă înșfac spray-ul s-ar putea să-i placă. Oare nevasta știe?

2) E guraliv „dă București” care are tupeu să comenteze doar din siguranța interiorului mașinii sale, da' e un fricos ce n-ar coborî jos, ba chiar stă cu degetele pregătite să închidă geamul. Dacă fac doi pași spre el, își murdărește pantalonii călcați cu dungă. Tentant :D

3) E pur și simplu un tâmpit ce trăbă ignor---

Dar, fiind ardelean, nici n-am apucat să termin de enumerat opțiunea a treia că s-a și făcut verde, așa că am demarat în trombă. Am mustrări de conștiință că i-am stricat ziua lăsându-l să se întrebe de ce nu mergeam pe pistă http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

aaa....mi-am amintit. ce face paranoia din oameni.

Marti seara, inainte sa aflu ca masina din dotare a fost sparta de un binevoitor, tuimamamasii. Antrenament...suit pe bicla si dadeam pedale. O masina in stanga mea incetineste si aia din masina ma intreaba (sau asa am auzit io) "unde e halatul". Eu crezand ca is de la sala "unde ca unde, dar cat?". aia in continuare cu halatul lor, ma uit la masina, niste tipi de nu-i stiam. zic "hait, de batut m-am batut pana acum, astia is 4, deci mai bine imi vad de treaba".

Moment in care aia mai intreaba odata, de data asta de langa mine : "Unde e Palatu..parlamentului" :D

• Upvote 1

Asa-i cand ai un fund frumos... :rolleyes:

Si eu claxonez cand vad orice ciclista. Din soneria de pe ghidon, bineinteles :D

Luciane daca ar fi numai de fund frumos ar fi o treaba...

Nu la asta ma refeream, stii bine!

Salut! am si eu o problema de legislatie: coada de masini la semafor, eu cu bicicleta pe banda 1. Intrebare: am voie sa trec prin dreapta masinilor oprite la semafor, pe banda 1? sau trebuie sa astept in spatele ultimei masini? Va rog sa raspundeti doar cei care stiu sigur raspunsul, eventual si argumentat de articolul din lege. Eu nu am gasit in codul rutier asa ceva. Multumesc si .. drum uscat!

Daca esti deja in dreapta masinilor de pe banda 1, ai voie (treaba cu devansarea s-a mai reglementat un pic, in sensul ca nu mai este permisa atat timp cat presupune schimbarea benzii).