Sign in to follow this  
Claudiu Moga

25 zile in CIPRU 2016

Recommended Posts

Ajung si la o impunatoare catedrala.

1046.JPG

Dupa ce-mi scot banii de la o banca e cazul sa ma distrez si eu putin. Ma plimb pe bulevardul de langa mare.

1047.JPG

Admir palmierii.

1050.JPG

In sfarsit am ajuns din nou la marea mea iubire marea.

1052.JPG

A 32-a bicicleta din cariera mea mi-a produs placeri destul de intense in ciuda necazurilor si deficientelor care m-au transformat in globe-trotter.

1049.JPG

• Upvote 4

Multe cladiri moderne se intalnesc la tot pasul.

1051.JPG

Insa intalnesc si cladiri mai vechi.

1059.JPG

Suntem in 15 noiembrie, azi e ultima zi in care-mi permit sa fac baie in Marea Mediterana.

Prima mea baie anul acesta a fost in 23 aprilie. Sunt 8 luni consecutive in care m-am scaldat in Marea Mediterana pe insula Afroditei.

1054.JPG

Acesta este locul unde m-am aruncat in apa.

1048.JPG

Apoi hranesc niste porumbei cu niste prajituri.

1057.JPG

• Upvote 3

Stau si privesc vasele pe marea linistita.

1058.JPG

Deodata am privilejul sa zaresc o testoasa esuata.

1056.JPG

Animalul este enorm, nu stiu cum a aterizat aici.

1055.JPG

Apoi ma mai plimb pe sub palmieri.

20161115_150428.jpg

Toata ziua ma voi relaxa in insoritul oras. Ma intalnesc la o bere si o poveste cu un prieten Andrei care locuieste aici.

Avem ce povesti. Apoi ma  plimb prin oras si intalnesc un magazin care-mi aduce aminte de copilarie.

1060.JPG

• Upvote 2

Mi-e dor de farmecul si inocenta acelei epoci apuse.

1062.JPG

Vizitez si ma simt bine toata ziua iar pe la miezul noptii ma risc si ma pun cu cortul intr-un parculet in plina metropola langa niste blocuri.

Dorm foarte bine pana la ora 10 si cand ma trezesc observ ca sunt privit insistent de mai multi cetateni.

Interesant ca nu m-a deranjat politia comunitara.

Asta denota gradul de civilizatie si de permisivitate a autoritatilor cipriote fata de calatorii veloambulanti.

Aveam in cont bani sa stau o noapte la cel mai luxos hotel din urbe dar am preferat ca de fiecare data, aventura!

Si trebuie sa mentionez ca am refuzat propunerea lui Andrei a sta gratuit cateva zile in apartamentul sau.

1063.JPG

Acum este marea intrebare, sunt in 16 noiembrie, o zi mai racoroasa si cu vant puternic.

Toamna s-a instalat brusc in Limassol. Azi nu ma voi mai baga la nici o baie in mare.

Biletul de avion il am pt. 21 noiembrie seara.

Oare se merita sa mai investesc sa-mi cumpar o roata noua pt. doar cateva zile!

Se pare ca da, nu rezist tentatiei sa mai pedalez prin muntii si la primul bike shop dau 60 EUro de data asta pe o roata ca lumea.

Cum ies din oras trec pe langa un sit arhelogic.

1065.JPG

Aici s-a aflat infloritorul oras antic Amathus.

1064.JPG

Dupa ce iau micul dejun la un restaurant, imediat la stanga se face drumul spre munte. In curand o sa am parte de o catarare spectaculoasa.

1066.JPG

• Upvote 2

Pe traseu intalnesc leandrii.

1067.JPG

Dupa cativa km de catarare am parte de o frumoasa panorama.

1068.JPG

Am mai facut un pas in Mt. Troodos.

1069.JPG

Urmeaza coborarea spre localitatea Eptagonia. De aici o iau la stanga, fac un detur spre Arakapas sa vizitez o biserica.

1073.JPG

Mai descopar inca o bisericuta si mai interesanta.

1071.JPG

• Upvote 2

Ma plimb putin si prin cimitir.

1072.JPG

Apoi petrec o seara agreabila discutand cu niste localnici la o taverna.

Cand mi se face somn mai pedalez cativa km inapoi pana langa localitatea Eptagonia unde voi campa intr-un loc excelent langa un smochin.

Dorm foarte bine si vine o noua zi insorita de pedalat.

1074.JPG

Dupa Melini urmeaza o noua catarare importanta.

1076.JPG

Cipriotii de la munte sunt oameni gospodari care profita de orice lot de pamant sa faca agricultura de subzistenta.

1075.JPG

Dupa Farmakas urmeaza coborarea pe E904.

1077.JPG

• Upvote 3

Ma prinde noaptea pe lunga coborare si in apropiere de Nicosia ma opresc la un local unde ma interogheaza niste localnici.

Aici pot admira si niste fotografii reusite.

20161117_190933.jpg

Zaresc si o negresa care-mi aduce aminte de colegul meu de camera ghanez, Bonsou.

20161117_190923.jpg

Mai pedalez doar cativa km. si ma pun cu cortul pe un teren in fata unei case langa localitatea Palaiometocho.

Dorm bine pana dimineata cand aud o masina si proprietarul imi da trezirea si ma intreaba de sanatate.

Ma scuz si-i spun cu ce treburi ma aflu pe proprietatea dansului si cum ca o voi sterge in cateva minute.

Omul ramane surprins si merge in casa. Pana mi-am strans lucrurile domnul cipriot s-a prezentat cu o tava cu micul dejun pt. musafirul nepoftit.

Mi-a adus o cafea, un lapte, niste prajituri si dulceata. Un mic dejun delicios de altfel!

20161118_070249.jpg

De aici mai pedalez 15km pana intru in Cipru Turcesc imediat dupa Peristerona. Dupa cativa km ajung in Guzelyurt din nou.

Aici vizitez Agios Mamas, o biserica exotica veche de cateva secole.

20161105_144756.jpg

Am ce admira aici. Intr-o firida il zaresc pe Sfantul Mamas, imblanzitorul de lei.

20161105_144823.jpg

• Upvote 3

De aici voi avea un traseu foarte pitoresc. In curand traversez un Parc National plini de chiparosi.

Avand o catarare de cativa km. la un moment ma opresc sa ma odihnesc intr-o poienita.

20161118_150802.jpg

Inainte de a intra in localitatea Camlibel zaresc in departare Mt. Pentadaktilos.

20161118_133713.jpg

Urmeaza o coborare spectaculoasa.

20161118_144644.jpg

E timpul sa fac o scurta pauza sa admir peisajul.

20161118_144648.jpg

Padurile de chiparosi sunt fabuloase!

20161118_144651.jpg

• Upvote 2

Inainte de localitatea Gecitkoy observ un deal marcat.

20161118_145817.jpg

La intrare in sat intalnesc o statuie.

20161118_150024.jpg

Localitatea este cam mica dar pitoreasca si cu un vadit aer oriental.

20161118_150019.jpg

Ajung in curand in zona litorala si langa localitatea Lapta gasesc un local minunat unde decid sa raman, ma cinstesc cum se cuvine si ma pun cu cortul in incinta sa pe un gazon de calitate. Vine o noua zi insorita.

1081.JPG

Astazi e ultima mea sambata pe insula. Sa inceapa fiesta! Ajung in Girne si servesc un peste chiar in portul turistic.

20161119_131651.jpg

• Upvote 3

Pedalez intr-o zona de vis. Seara ma opresc la un restaurant pe langa Esentepe si comand de toate.

20161119_202121.jpg

Nu putea sa lipseasca nici sea bream-ul, pestele meu preferat.

20161119_203524.jpg

Ulterior mai pedalez cativa km. pana gasesc un loc de campare. Abia dimineata observ sinistrul loc unde am dormit foarte bine in spatiul islamic.

1082.JPG

Mai pedalez cativa km. pe langa mare apoi cotesc la dreapta spre Larnaca. Cativa km. am de urcat, ultima catarare importanta in tur.

Apoi am un traseu cam monoton si arid pe un drum cu trafic redus.

Ma opresc in Alanici unde zaresc o biserica bizantina interesanta, din pacate abandonata.

1083.JPG

Langa ea se afla o biserica ordodoxa in care se adapostesc o multime de porumbei.

1084.JPG

• Upvote 1

Dupa ce petrec o seara agreabila in Pyla, ma pun cu cortul exact in locul in care m-am pus in prima noapte a calatoriei mele cipriote.

Sunt in ultima noapte din tur. Ma plimb pe malul marii si cant `Singur te caut in noapte, Unde esti, unde esti? Singur pe plaja pustie ratacesc!`

Iata vine si ziua de 21 noiembrie in care va trebui sa-mi iau ramas bun de la minunata insula.

20161029_072040.jpg

Am doar 13 km de pedalat pana in Larnaca. Aici ma plimb prin orasul vechi si admir biserica Agios Lazarus.

20161121_130712.jpg

La subsolul acestei capodopere al artei bizantine se afla mormantul prietenului lui Isus Hristos, Sfantul Lazar.

20161121_154400.jpg

Ratacesc prin centru, am mult timp la dispozitie.

20161121_151807.jpg

Sunt multumit de aceasta calatorie si realizez ca fiecare zi e un cadou pt. omul drept si curat.

20161121_154352.jpg

• Upvote 4

Ma plimb si pe faleza.

1088.JPG

Privesc valurile care m-au incantat 7 luni in paradis.

1089.JPG

Mai vizitez o moschee.

1086.JPG

Si admir un fort.

1087.JPG

E momentul sa savurez niste bere Keo la halba.

1085.JPG

• Upvote 1

Si uite asa imi trece ziua, soarele se pregateste sa apuna iar eu voi avea sa mai pedalez cativa km. pana la aeroport.

1090.JPG

Ajuns cu bine la aeroport mi se permite sa iau si bicicleta in avion contra sumei de 35EUR.

Zborul decurge bine dar avem o mica intarziere. Ajung pe aeroportul Henri Coanda la miezul noptii.

Surpriza, nu ma asteapta nici un prieten, iar pensiunile s-au inchis.

Stau la aeroport vreo 2 ore si consum din Billa pana la ora 2AM, apoi pedalez pana langa Corbeanca unde ma pun cu cortul la ora 3AM.

Afara sunt 5 grade.

1091.JPG

Azi 22 noiembrie pedalez pe un frig patrunzator pana in Targoviste unde voi dormi la o pensiune dupa ce petrec o seara agreabila.

Ziua urmatoare vizitez o biserica din municipiu.

20161123_123736.jpg

Ma inchin la o troita.

20161123_123703.jpg

Si pastrez un moment de reculegere in memoria marelui erou national Tudor Vladimirescu, martirizat prin aceste locuri.

20161123_123654.jpg

• Upvote 2

Pedalez pana in Fieni unde voi sta la o pensiune. Azi 24 noiembrie imi voi indeplini visul sa traversez Carpatii pe vreme de iarna.

Pedalez spre Sinaia pe un frig serios.

20161124_114210.jpg

Peisajele sunt de vis, mi-a fost dor de Carpati!

20161124_114200.jpg

Ajuns la cota 1000 este cazul sa sarbatoresc reusita la o cabana. Am reusit!

20161124_141323.jpg

De aici urmeaza coborarea spre Sinaia de unde iau un tren pana in Brasov.

Pe la 2AM caut o pensiune prin Brasov fara succes, ma pun cu cortul la iesire din Brasov pe un camp.

Pe la 10AM cand ma trezesc totul e alb si inghetat in jurul meu, iar eu aveam sac de dormit de 3 sezoane.

Pedalez pana la Codlea de unde imi cumpar un nou smartphone cu abonament pe 2 ani si iau un tren pana la Arad.

Ajung ziua urmatoare la 2AM la Arad si decat sa mai astept cateva ore pt. un tren spre Ineu ma urc pe bicicleta si dupa 4 ore la ora 6AM, sambata , 26 noiembrie ajung in Ineu, la casa parinteasca, dupa o absenta de 7 luni jumate!

Traiasca cicloturismul!

Asta fu tura cipriota, o tura de referinta pentru sufletul meu!

• Upvote 2