Sign in to follow this  
iacobdoc

Compatibilitate butuc Shimano / caseta 11 viteza

Recommended Posts

Am un prieten care si-a cumparat recent o roata Shimano: 28"/700 C Xtreme Airline 4/Shimano FH-RS400 road rear wheel. 

Din descriere se deduce ca butucul este: Shimano FH-RS400 (ma rog, teoretic).

Roata a fost cumparata ca roata pentru trainer TACX.

A dorit sa foloseasca aceeasi caseta Shimano 105 pe 11v, numarul de produs corespunzator la Shimano 105 HG 11v este CS-5800 daca nu fac o eroare de identificare.

Teoretic, conform specificatiilor Shimano, FH-RS400 este compatibil cu CS-5800.

Cu toate acestea, prietenul meu nu poate pune piulita din capatul casetei. O sa pun si ceva poze.

Se pun urmatoarele intrebari:

1. Cum aflu ce cacat de butuc are prietenul meu pe roata?

2. Este posibil ca sa fi identificat gresit caseta de pinioane?

3. Trebuie sa mai insiste cu montajul?

15844326_1886395004927200_4818768582233615936492_1886395008260533_49466177473534

In principiu Rose sunt habarnisti, vezi ce am patit eu cu cadrul lor care ba este de 29 ba de 26.

In alta ordine de idei:

1) Presupunand ca butucul este cel din descriere (aici se cam pricep sa scrie specs): roata a venit cumva si cu un spacer? Ca cel din imagine? 

2) Daca butucul ala este intr-adevar  FH-RS400 trebuie sa scrie cu litere mici pe el, mai mult decat "Shimano" ca la low end.

3) Rose o sa-ti raspunda la email, dupa vreo 3 zile ... te vor purta din inbox in inbox, dar poate vei afla ce vrei.

4) Nu are ce sa mai insiste, presupunand ca nu a montat distantierul. Un surub sau piulita care nu prinde macar doua/trei spire este degeaba.

5) ... pur ipotetic ... caseta nu cumva are un element in plus (distantier ... etc .. ).

Important este sa vezi daca a venit cu spacer sau nu, asta spune multe despre butuc. 

TIAGRA-SHIMANO-FH-RS400-700c-622-x13-ROA[/img]

• Upvote 2

@akebono Multumesc pentru informatie. Eu cred ca e ceva dubios cu butucul. 

Din ce am citit despre modelul asta de butuc, si mi se pare dubios, e ca distantierul e indicat doar pentru montarea casetei de 7 viteze.

Pentru 7 viteze trebuie alt distanțier, mai lat ( "An extra 4.5mm spacer (not included) is needed for 7 speed cassettes. " ). Roata ar fi trebuit să vină cu unul pentru 10 viteze.

Caseta de 11 ar trebui să meargă montată fără distanțier, presupunând că butucul e într-adevăr RS400.

• Upvote 1

Exista distantier si pentru 9/10 viteze, pentru anumite casete. De aceea intreb.

@iacobdoc, este o bucurie sa pot sa-ti ofer informatii. Daca te si ajuta, cu atat mai mult!

59816-largest_FH.jpg

• Upvote 1

Din ce văd eu pe Internet, RS400 ăsta mai are un frate geamăn RS300, care suportă numai 10 pinioane. Probabil i-au încurcat la maternitate.

• Upvote 1

@otsdr & @akebono

Inteleg ca un butuc Shimano decent trebuie sa aiba marcat pe el modelul. E adevarat?

Shimano se jura ca merge cu CS-5800, pagina 20. http://productinfo.shimano.com/download/pdf/com/2.7/en

in paranteze zice insa OLD 130, ceea ce specifica si Rose ... https://www.rosebikes.de/artikel/rose-rennrad-hinterrad-28700-c-xtreme-airline-4shimano-fh-rs400/aid:716436

Just now, iacobdoc said:

@otsdr & @akebono

Inteleg ca un butuc Shimano decent trebuie sa aiba marcat pe el modelul. E adevarat?

Este!

• Upvote 1

@iacobdoc : Posibil, nu bag mâna în foc

Qi2Ll0r.jpg

• Upvote 1

@otsdr, putem fi siguri, chiar si la non series zona superioara marketing-ul functioneaza. Cu cat este mai scump cu atat sunt mai multe litere mici ;).

• Upvote 1

@akebono Lista aia de compatibilitati am analizat-o si eu.

Se pare ca de roata aia ar fi vorba.

Ce e old 130?

Se refera la standarde de latime ale butucului?

Da (OLD = Over Locknut Dimension), pentru cursiera OLD este 130mm, la MTB era 135mm pe 9/10mm. Modern la MTB este tot ce-ti poti imagina, cand nu mai stiu ce sa faca inventeaza o noua roata ;).

• Upvote 1

Butucul a fost identificat ca fiind conform.

Ramane sa mai insiste cu montajul.