lakk

Recomandare tip de bicicleta

Recommended Posts

Salutare! In maximum 2 luni doresc sa achizitionez o bicicleta, insa nu ma pot decide ce tip de bicicleta sa aleg.

Voi pedala atat pe asfalt (in oras si sosele), cat si pe drum putin accidentat (drum de tara, camp etc.), dar nu extrem ca downhill-ul. In weekend voi participa la numeroase plecari in grup cu bicicletele, plimbari/parade in grup, nu competitie (traseele sunt in oras de cele mai multe ori).

Dispun de un buget de 1200 RON si vreau sa ma indrept spre piata second-hand, deoarece pot gasi biciclete bune la mana a doua in banii astia.

Ce tip de bicicleta imi recomandati, tinand cont de nevoile mele? Vreau sa ma decid ce tip sa aleg, nu exact bicicleta pe care o voi cumpara, deoarece pana in martie / sfarsitul lui februarie mai este mult timp, iar bicicletele se vand repede. :)

Multumesc anticipat!

Eu aș zice un ciclocros, dar bugetul e subțirel, nu știu dacă îți ajung, mai ales că trebuie și o pompă, lumini, 1-2 camere de rezervă...

21 minutes ago, radu_vadan said:

Eu aș zice un ciclocros, dar bugetul e subțirel, nu știu dacă îți ajung, mai ales că trebuie și o pompă, lumini, 1-2 camere de rezervă...

Aloc 1100-1200 RON numai pentru bicicleta. 200 RON am pentru accesorii, camere, sistem de iluminare etc.

Cauta un trekking sau o hibrida, o sa.ti serveasca mai bine scopului decat un ciclocross.  Ai o pozitie mai relaxata pe bicicleta, confort sporit, poti monta anvelope mai late de 30-35mm daca vrei, ai suporti pe cadru si furca pt portbagaj, aparatori noroi, etc.

Exemplu

Multumesc pentru raspunsuri! In cele din urma am ales un Rockrider de 27,5" de la Decathlon.

Acum mai este "o problema". Am un prieten care vrea sa isi ia si el o bicicleta noua, nu sh, dar bugetul este diferit, iar nevoile sale sunt aproape la fel ca ale mele (nu chiar identice), avand in vedere ca locuieste la doi pasi de mine. :)

Nu are timp pentru a crea un topic aici, iar eu vreau sa il ajut. Pot sa creez un topic nou sau sa prezint toata situatia aici, printr-un reply?

Pai sa ia tot o bicicleta de asfalt si drum de tara, ca a ta....

4 minutes ago, crk said:

Pai sa ia tot o bicicleta de asfalt si drum de tara, ca a ta....

Sa iti zic totul ca sa fiu sigur ca totul e ok. :)

Are un buget de 800 RON. A zis ca mai mult de 800 RON nu poate, hai maxim 850 RON. El va merge 95% pe asfaltul de pe sosea si din oras si foarte putin pe drumul de tara. Aproape deloc pe drumul de tara. Are 1,65-1,67m si a zis ca merge pe 26". Vrea si el sa participe la acele plimbari / parade in grup care se organizeaza in oras. Nu vrea deloc sa aleaga o bicicleta de pe piata SH, ci noua. A zis ca banii pentru sistemul de iluminare, claxon, casca etc. (accesoriile si cele obligatorii) nu intra in bugetul acesta, ci are unii separati. Daca nu ma insel, a achizitionat deja toate astea.

On 1/15/2017 at 8:04 AM, radu_has said:

I-am aratat-o, insa mi-a zis ca s-a interesat la un magazin si a gasit o bicicleta Velors de 26", full-suspension, frane V-Brake, 18/21 viteze ( nu mai stiu sigur), cadru otel, la 560 RON, cu o reducere de 200 RON, de la 760. Iti multumeste pentru recomandare!

Ce v-am zis eu: bicicleta de asfalt FS la 560 RON.

• Upvote 2

@Traveller, si-ar lua acea bicicleta, dar nu-i mai ajung banii de nimic. :) 

@crk, multumesc de recomandare! :) 

Cunoaste o persoana care are acelasi Velors, de 4 ani, si nu a avut probleme mari cu ea. O foloseste in fiecare zi si a facut si drumuri de 90 km intr-o zi. Intr-adevar, nu arata bine ca specificatii, dar daca prietenul meu se incapataneaza si vrea sa mearga pe ceva ce stie sigur ca a fost testat de cineva apropiat, n-am ce-i face. :) 

Multumesc inca o data de recomandari! O zi frumoasa si multa bafta!

Am revenit cu o noutate! Nu a cumparat nicio bicicleta astazi, dar s-a dus la un magazin de biciclete din Constanta. Acolo se afla un baiat de treaba care i-a aratat mai multe biciclete care intra in bugetul lui, patru la numar. Doua dintre ele erau foarte slabe, echipare in totalitate no-name si frane V-Brake.

Are de ales intre celelalte doua biciclete. Sunt identice, exceptie facand franele si schimbatoarele. Nu se poate decide.

• Prima bicicleta: Frane pe disc mecanice destul de bune, schimbator Sunrun (18 viteze)
  • A doua bicicleta: Frane V-Brake no-name, schimbator Shimano (18 viteze)

Pe care dintre ele sa mearga? Se afla la acelasi pret.

E foarte greu de raspuns la asa ceva. :D

Asa, strict pe echiparea sumar descrisa, a doua. Frane pe disc si o marca anonima de schimbator la 800 de lei... nu suna bine.

12 minutes ago, Traveller said:

E foarte greu de raspuns la asa ceva. :D

Asa, strict pe echiparea sumar descrisa, a doua. Frane pe disc si o marca anonima de schimbator la 800 de lei... nu suna bine.

Ambele biciclete sunt la 600 RON. Si-a cumparat accesoriile si l-au costat 150 RON.

E un Rich Bike cinstit; dacă e de la sine înțeles că după 18 ani trece la covrig nu pot decât să i-l recomand cu multă căldură.

• Upvote 2

9 minutes ago, otsdr said:

E un Rich Bike cinstit; dacă e de la sine înțeles că după 18 ani trece la covrig nu pot decât să î-l recomand cu multă căldură.

@otsdr, e buna pentru nevoile lui? Nu de alta, dar nici eu inca nu mi-am cumparat bicicleta. Daca e ok pentru nevoile astea, as lua-o si eu. :D

Nu e ok deloc, mai bine complet rigida si cu v-brake, pentru 600 de lei. FAptul ca are niste suspensii in banii astia, nu inseamna ca sunt si bune.

Cam asa:

http://www.decathlon.ro/p/8284495_btwin-mtb-rockrider300-barbati.html#/791-457-m_1m65_1m75

NU am inteles de ce "dupa 18 ani, mai rar cu bicicleta" ?!

7 minutes ago, Traveller said:

Nu e ok deloc, mai bine complet rigida si cu v-brake, pentru 600 de lei. FAptul ca are niste suspensii in banii astia, nu inseamna ca sunt si bune.

Cam asa:

http://www.decathlon.ro/p/8284495_btwin-mtb-rockrider300-barbati.html#/791-457-m_1m65_1m75

NU am inteles de ce "dupa 18 ani, mai rar cu bicicleta" ?!

Dupa liceu va face drumuri mai lungi, iar cu bicicleta va fi posibil, dar nu eficient. :)

Am inteles. Bicicletele astea "de supermarket", deghizate in "full-suspension", nu vor fi oricum eficiente niciodata, nici macar pe distante scurte.

600 de lei = complet rigida si cu v-brake. Buna pentru plimbari, naveta.

• Upvote 1

6 minutes ago, Traveller said:

Am inteles. Bicicletele astea "de supermarket", deghizate in "full-suspension", nu vor fi oricum eficiente niciodata, nici macar pe distante scurte.

600 de lei = complet rigida si cu v-brake. Buna pentru plimbari, naveta.

Cred ca o sa ii dau cu bicicleta in cap. Mi-a trimis acum mesaj si mi-a zis ca a cumparat-o pe cea cu frane mecanice pe disc.

De acum el stie cati nervi o sa isi faca cu bicla aia :))

Eu inca nu mi-am cumparat o bicicleta. Accesoriile o sa le cumpar mai repede, cred ca o sa dau vreo 200 RON, dupa calculele mele.

Este o varianta buna acel Rockrider? 300

Rockrider 300 e o varianta buna pentru plimbari prin oras (si chiar prin jurul lui) si mers la lucru.

Niște bicicliști cu experiența mi-au zis când am cumpărat aripile / apărătorile de noroi ca bicicliștii adevărați nu folosesc apărători de noroi.

Este adevărat? De ce exista "vorba" asta? :))